Magazín

Blog

Fotodílna ve Stromovce dopadla na výbornou

David MichalíkAktualizováno: 12. 12. 2014 v 18:10 • Rubrika: Blog

Fotodílna ve Stromovce dopadla na výbornou

Fotodílna je u nás v Megapixelu poměrně nová záležitost. Jde o celodenní praktické kurzy venku, kde se s účastníky zabýváme konkrétním tématem. Vůbec první takový celodenní kurz proběhl v sobotu 25. 10. s názvem "Jdeme fotit portrét do Stromovky". V krátkém článku bych vám rád popsal atmosféru a průběh kurzu z pohledu lektora.

Nával před otvíračkou

Přestože kurz začínal až v 9:15 byl jsem již v 8:30, tedy ještě před zahájením otvírací doby, v Megapixelu, abych nic neponechal náhodě. Připravil jsem si především dva stativy s deštníky značky Terronic a také dva portrétní sety Megapixel. Už v průběhu příprav jsem viděl, že před prodejnou čeká poměrně dost lidí, což v sobotu ráno v tento čas není obvyklé. Připravil jsem si seznam fotografů a čekal. Už s prvními účastníky jsem se dal do řeči. Pomalu nás přibývalo a v 9:15 sedělo na židlích 7 dychtivých fotografů a modelka Betka, kterou jsem představil celé skupince. V průběhu povídání o tom, jak bude celý den probíhat se dostavil poslední účastník. Byli jsme kompletní a mohli vyrazit. Tramvají se početná skupinka 10 lidí přesunula na Výstaviště Holešovice, odkud jsme vstoupili do Královské obory Stromovka. Cestou se vedly živé diskuse o focení svateb a portrétů a co se nám při takovém focení přihodilo, bylo nesmírně zábavné poslouchat historky z focení, ale brzy jsem skupinku zastavil, protože jsme objevili první místo, kde určitě stálo za to vyfotit nějaké snímky. Celá skupinka fotografů nadšeně souhlasila, ale dohodli jsme, že si místo necháme až při zpáteční cestě a pokračovali jsme dál až ke starému vykotlanému kmeni, který byl přímo ideální k focení modelky.

Vykotlaný kmen bodoval

Všichni čekali, až připravím stativ , blesk a dálkové odpalovače. Když bylo všechno připraveno řekl jsem ještě pár slov o tom, jak budeme fotit. Nefoukal vítr, takže jsem si dovolil připravit na rozptyl světla průsvitný deštník, který je součástí Terronic starter kitu. Začali jsme fotit s jedním bleskem a odraznou deskou, avšak předtím si každý vyzkoušel snímky také bez blesku, aby sám mohl posoudit rozdíl. Modelka Betka vytvářela pózy na přání každého fotografa. Celá skupinka dychtivě fotila a ti, kteří se nemohli dočkat, než na ně přijde řada s odpalovačem, fotili i bez blesku. Po půlhodince byl čas jít dál. Ve Stromovce fotím často a tak mám svá oblíbená místa a zrovna k takovým jsem skupinku vedl.

Pozor na tu zem, je mokrá

Další naše zastávka byla u řady laviček a stromů. Zem byla zasněžená seschlým listím, ideální pro portréty od země. Ta však byla poměrně mokrá, ale naše modelka Alžběta se nenechala odradit a bez přemlouvání pózovala ležíc na zemi i na lavičkách. Tentokrát jsme jako modulátor světla použili softbox, který má velice příjemné světlo. Tento softbox je součástí Portrétního kitu Megapixel. Návštěvníci Stromovky nás z povzdálí pozorovali, chtěli vědět jakou slavnou celebritu tam ta skupinka fotografů fotí. Mezitím jsem procházel od jednoho fotografa k druhému a společně jsme procházeli pořízené fotografie. Hodnotil jsem provedení, kompozici a především světlo, dával rady, chválil a někdy i kritizoval. Když už Betka byla celá modrá zimou byl čas na změnu pózy. Opřená o kmen stromu pózovala statečně dál.

Do tepla restaurace

Asi po 45 minutách byl čas jít zase o kousek dál. Po cestě do restaurace Na Slamníku jsme zvládli ještě jednu malou zastávku. Oběd a především teplý čaj udělal dobře všem. Půlhodinka v restauraci se protáhla na hodinu. Během hodinky jsme v naši debatě od focení portrétů přešli až k HDR, práci ve Photoshopu a také práci s videem, focení ze stativu a mnoha dalším tématům. Diskuse byla živá, plodná a zábavná. Bylo vidět, že každý z účastníků se velice dobře baví, ale čekalo nás ještě hodně focení, a tak jsem se z tepla rastaurace vydali dál. Počasí nám přálo. Bylo chladno, ale obloha byla zatažená, takže jsme měli plnou kontrolu nad světlem. Naši další zastávkou byl mostek, kde modelka Betka hbitě přeskakovala zábradlí a pózovala na samé hraně mostku. Zde jsme již použili blesky dva. Jeden vybavený softboxem a druhým deštníkem. Opět jsem procházel mezi účastníky a sledoval, co svými aparáty zachytili. Stativy s blesky jsme již ani nebalili, prostě jsme je nesli v celku, naše další zastávka byla u altánku.

Svatozář a vodník

Zde jsme vyzkoušeli modelce udělat svatozář. Jeden blesk jsme postavili za ni tak, aby nebyl vidět a nasměrovali jeho světlo na vlasy Betky, takže při každém záblesku došlo k osvícení konečků vlasů naši modelky. Kousek za altánkem cvičil muž podle vzhledu z Číny nějaké bojové umění s holí. Dva odvážlivci z naši skupinky se šli zeptat, zda si jej mohou vyfotit. Pán řekl že ano, ale "Málo". Při focení však byl lehce nesvůj, a tak se naši dva fotografové brzy vrátili a celá skupinka pokračovala na další stanoviště, které jsme pracovně nazvali "Vodník." Betka pózovala na vrbě a kolem byla zeleň. Se svým kloboukem připomínala skutečně roztomilou vodnici. I zde jsme se zdrželi přibližně 30 minut a následně už bez zastávky šli až k prvnímu místu, které jsme si vyhlídli. Cestou jsme zabrousili v debatách do oborů zaměstnání některých účastníků kurzu a i když jsem se všichni viděli poprvé nikdo se nestyděl povídat o sobě nebo se zapojit do debaty s ostatními.

Komínková poslední zastávka

Harmonogram kurzu máme dobře promyšlený, přesto, když jsme došli na naši poslední zastávku měli jsme 30 minut zpoždění proti plánu. Bylo jasné, že to bylo obědem, který jsme protáhli, ale nikomu to nevadilo. Na posledním stanovišti jsme si ukázali komínky, které naše skupinka přejmenovala na divadelní světla a má v podstatě pravdu. Bodová světla vytvářejí patřičný dramatický efekt. Z důvodů časové tísně jsme si již nestihli ukázat sevřené svícení, ale i tak jsme si toho vyzkoušeli poměrně hodně. Na tramvajové zastávce, kde jsme čekali na tramvaj zpět do Megapixelu, byla jasně vidět únava na každém účastníku, kterou měl z části na svědomí chlad a jistě i řekl bych 4 kilometrová procházka.

Zpět v Megapixelu

Každý byl rád, když na něj dýchlo teplo naší holešovické prodejny. Po nutné zastávce na toaletě jsme si na chvíli sedli a dohodli se na tom, že si výsledné fotografie zašleme emailem. Na papír jsme sepsali emailové adresy a hned večer po příchodů domů se roztrhl pytel se snímky z celodenního focení. Každý si chválil, jaký to byl prima fotografický den. Ještě v neděli a v pondělí chodily emaily dalších účastníků kurzu s fotkami.

Bylo jasné, že se nám den vyvedl. Nepršelo a i přes chladno jsme se dokonale zabavili focením a že to bavilo každého účastníka bylo jasné již podle toho, s jakou vervou se vrhli na focení naši modelky Betky. Bylo zde však především perfektní, velmi přátelská a nebál bych se použít superlativ "suprová" atmosféra lidí se společným zájmem vytvořit skvělé portrétní snímky, naučit se pracovat s externími blesky a především si od srdce pořádně zafotit.

Všechny zveřejněné portréty jsou dílem účastníků víkendové dílny Jdeme fotit portrét do Stromovky. Další termín proběhne už v sobotu 21. 3. a přihlásit se můžete už nyní.

Sdílet na


Komentáře k článku

David Michalík

Dobrý den,


Děkuji Vám za pozitivní ohlasy, velmi si toho vážíme jak z pozice Megapixelu, tak také já jako lektor. skvělá nálada a pohoda byla především dílem všech účastníků tohoto kurzu Jsem rád, že pro vás bylo focení přínosem a těším se na dalším nebo jiném kurzu s Megapixelem na viděnou.


David Michalík


Megapixel

4

Prodejce Megapixel.cz, David Michalík, 10. 11. 2014 |Reagovat

Marcus Wang

Akce se vydařila!
Výborný učitel, skvělá a trpělivá modelka, fajnová parta. Výklad a praktické pokusy s přenosnými světly mě posunuly zase o kousek výše.
Těším se na další společné focení!

3

Marcus Wang, 01. 11. 2014 |Reagovat

M-MK

Krásný den, krásná akce , krásné prostředí , trpělivý pan vedouci :) . Krásná , milá a trpělivá modelka .
Děkuji všem a ráda budu opakovat s naší partou něco podobného .
Monika

2

MoNikon - Monika Konopová, 29. 10. 2014 |Reagovat

Ondřej Kuzněcov

Akce byla jedním slovem paráda :-D
Vynikající skupina lidí, bezva modelka a vynikajíci instruktor.

Těším se až se zase nekde potkáme

1

Ondřej Kuzněcov, 29. 10. 2014 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.