Workshop
Fotoexpedice Nový Zéland 2019
Již po páté vyrazíme s naší fotoexpedicí do jednoho z nejvzdálenějších koutů naší planety – na Nový Zéland, který je proslavený svým nepřeberným přírodním bohatstvím. Nedotčená krása horských pásem se tu snoubí s hustými lesy, zvlněnými pastvinami a dlouhými písčitými plážemi. Na severním ostrově se nachází i několik činných sopek a mnoho horkých pramenů a gejzírů. Tuto unikátní krajinu s dechberoucími pohledy i místní tradice a historii budeme moci obdivovat během necelých 3 týdnů, během kterých navštívíme Severní i jižní ostrov.
Termíny
Kam se vydáme:
Naše putování začneme v Aucklandu, moderní metropoli severního ostrova. Odtud se již vydáme do oblasti Rotorua, země gejzírů a termálních pramenů. Zde se také prvně setkáme s Maorskou historií a tradicemi. Následně se přesuneme k jezeru Taupo přes údolí Waimangu, které je označováno za nejmladší geotermální oblast na světě.
Čeká nás také návštěva Tongariro National Park či vesnička Whakapapa. Poté se již přesuneme do města Wellington, odkud se lodí přepravíme již na Jižní Ostrov do Pictonu a odtud dále do Nelsonu. Oblastí Buller Gorge po malebném pobřeží se poté dostaneme do Punakaiki. Čeká nás i návštěva repliky zlatokopecké osady Shantytown a nedaleké vesnice Hokitika. Nenecháme si samozřejmě ujít ani ledovec Franz Josef, odkud se již kolem jezera Wanaka dostaneme až do Queenstownu. Perličkou celé výpravy jistě bude oblast Milford Sounds či nejvyšší vrchol NZ Mt. Cook a přilehlý národní park. V závěru nás čeká ještě městečko Christchurch, odkud se již vydáme zpět do Evropy.
foto: Jan Březina
Co je dobré vědět o lokalitě:
Nový Zéland zasahuje na severu do subtropického pásma, Jižní ostrov je pak v mírném pásmu. V říjnu se průměrné teploty na NZ pohybují kolem 20 stupňů. Je zde jaro. Nelze vyloučit rychlé a prudké srážky, takže je dobré zvolit kvalitní fotobatoh.Do cílové oblasti není povinné žádné očkování. Doporučuje se platné přeočkování proti tetanu a hepatitidě B. Lékařská péče je na špičkové úrovni, je dobré ale počítat s odlehlostí některých oblastí. Každý účastník má v ceně expedice zahrnuto velmi kvalitní komplexní cestovní pojištění.Bezpečnostní rizika na Novém Zélandu jsou srovnatelná s Evropou. Ve velkých městech je namístě opatrnost na své osobní věci.Elektrické napětí na NZ je 220-240 V, 50 Hz. Tříkolíková zásuvka, na kterou budete potřebovat adaptér!!! (britský typ).
Ve většině hotelů je hostům k dispozici placený internet buď formou wi-fi nebo připojením přes kabel. Mobilní telefony fungují velice dobře na většině míst, pouze mimo osídlené oblasti nemusíte mít signál. Časový posun oproti CR je zde +12 hodin.
foto: Jan Březina
Co budeme fotografovat:
Tato expedice má velice pestrý program, který nabídne snad od každého fotografického žánru něco. Auckland nám hned na úvod poskytne množství fotografických podnětů rušné metropole. Příroda oblasti Rotorua nás naopak okouzlí nádhernými gejzíry a termální aktivitou vytvářející neopakovatelnou atmosféru.
Setkáme se i s Maorskou kulturou a jejími zvyky a budeme moci nahlédnout i do běžného života místních obyvatel v jejich přirozeném prostředí. Příjemným zpestřením je jistě možnost, vyzkoušet si rýžování zlata tak, jak to bývalo zvykem v dávných dobách zlaté horečky. Nový Zéland je ale hlavně nádherná krajina, vysoké štíty majestátních horských masivů, hluboká údolí, dravé řeky, vodopády i ledovce s jejich nezaměnitelnou tyrkysovou barvou. Z paluby lodi pak budeme moci obdivovat krásu Milford Sounds a v neposlední řadě i majestátní vrchol Mt. Cook. Na své si přijdou ale i milovníci fauny a flory. NZ je domovem unikátních druhů ptáků, plazů a rostlin, z nichž některé nelze nalézt nikde jinde na světě.
foto: Jan Březina
Základní informace:
Termín : 14. října – 1. listopad 2019 (18 dní)
Základní cena: 135 000 Kč
Počet účastníků: 7 fotografů + 1 lektor (Přijímáme přihlášky)
Doprava: letecká, na místě VAN
Ubytování: dvoulůžkové pokoje střední kategorie
Stravování: snídaně, ostatní stravování budeme řešit individuálně podle možností a programu
Zaměření: krajina, moře, města, zvířata, architektura, reportážní fotografie
Fyzická náročnost: mírná – pěší turistika do 10 km s možností přizpůsobit délku chůze vlastní aktuální kondici
Realizaci fotoexpedice zajišťuje licencovaná cestovní kancelář Ilumio, s.r.o. s řádným pojištěním CK proti úpadku, která se specializuje na cesty pro fotografy. Fotografii a fotografickému vzdělávání se věnují členové Ilumio týmu v různých podobách již přes deset let. Spolupracují s řadou špičkových profesionálů nejen z ČR, ale i ze zahraničí, zejména amerických profesionálních fotografů, jsou členy PMA a WPPI.
foto: Jan Březina
Co obsahuje základní cena:
Základní cena této expedice je 135 000 Kč. V této ceně jsou obsaženy zpáteční letenky včetně všech tax a poplatků Praha – Auckland, Christchurch – Praha, transfery, doprava VANem na místě i výlet lodí, ubytování se snídaní, vstupy do NP, komplexní cestovní pojištění “Sbaleno za poznáním” od Evropské pojišťovny, samotný fotografický workshop.
Cena neobsahuje stravování kromě snídaní, nápoje. Dále nabízíme možnost připojištění storna zájezdu – vše od Evropské pojišťovny.
foto: Jan Březina
Příplatkové služby:
V případě zájmu Vám zajistíme také jednolůžkový pokoj, upgrade letecké třídy, či prodloužení pobytu. Tyto služby řešíme s klienty vždy individuálně. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám cestu upravíme přesně podle Vašich představ.
foto: Jan Březina
Proč právě tato fotoexpedice:
Nový Zéland se může pochlubit neuvěřitelně pestrou a fotogenickou krajinou. Najdeme zde vše od tropických pralesů s vysokými přesličkami, přes gejzíry, vodopády, útesy, pláže, vysoké hory, ledovce až po vinice a jezera. Zéland je velice příjemná, přátelská, bezpečná a nepřelidněná země, kde většinu času strávíme sami v přírodě.
Program této cesty vznikal postupně laděním v rámci našich čtyř předchozích fotoexpedic a díky tomu obsahuje podle našeho to opravdu nejlepší z obou hlavních ostrovů. V roce 2019 nás čeká ten nejvyladěnější program v celé naší historii.
foto: Jan Březina
Podrobný program:
Den 1-2 (14. – 15. 10. 2019)
Cesta z Prahy do Aucklandu je dlouhá kvůli 12 hodinovému posunu. Nicméně díky letu přes noc většinu cesty prospíte.
Den 3. (16. 10. 2019)
V Auckladnu přistaneme velmi brzy ráno. Odvezeme kufry na hotel, dopřejeme si sprchu, krátký odpočinek a odpoledne vyrazíme na první focení ve městě.
Den 4. (17. 10. 2019)
Celý den věnujeme Aucklandu. Navštívíme Domain Parks s nádhernou botanickou zahradou, Kelly Tarlton´s Antartic Encounter and Underwater World, kde budeme moci fotografovat řadu unikátních zvířat včetně tučňáků a vydáme se na pěší procházku městem. Přes Queen Street, kolem věže Sky Tower dojdeme až do přístavu, kde nás čeká večerní fotografování.
foto: Jan Březina
Den 5. (18. 10. 2019)
Po snídani se přesuneme do oblasti Rotorua. Po cestě nás čeká několik fotografických zastávek v krásně zvlněné krajině a k večeru si uděláme vyjížďku k jezerům Blue Green a k vyhlídce na sopku Tarawera – tzv novozélandské Pompeje.
Den 6. (19. 10. 2019)
Čeká nás celodenní pobyt v oblasti Rotorua, země gejzírů a termálních pramenů. Navštívíme geotermální oblast Whakarewarewa, krátkou zastávku věnujeme Maori Arts and Crafts Institutu a Rainbow Springs, kde uvidíte ptáka Kiwi. Odpoledne se vydáme do údolí Waimangu, nejmladší geotermální oblast na světě. Večer si pak vychutnáme tradiční Hangi Dinner s folklorním maorským programem.
Den 7. (20. 10. 2019)
Brzy ráno se vydáme z Rotorua k jezeru Taupo. Cestou navštívíme mohutné Huka Falls a uděláme několik dalších zastávek a večer dojedeme do národního parku Tongariro.
Den 8. (21. 10. 2019)
Dopoledne věnujeme návštěvě národního parku Tongariro National Park, kde nás čeká asi 2h procházka z vesničky Whakapapa. Po obědě se pak již vydáme do hlavního města Wellington, kterému věnujeme večer.
Den 9. (22. 10. 2019)
Hned ráno se nalodíme na Inter Islander trajekt a vyplujeme do Pictonu přes Cook Strait (cca 3 hodiny plavby). I během plavby si budeme moci vychutnat jedny z nejkrásnějších scenérií NZ. Z Pictonu se pak již dále vydáme do městečka Nelson.
foto: Jan Březina
Den 10. (23. 10. 2019)
Po snídani se vydáme směrem k městu Westport po úzkém pobřežním pásu mezi Jižními Alpami a Tasmánským mořem. Během cesty nás čekají nádherné pohledy při průjezdu oblastí Buller Gorge nebo procházka od majáku po mořských útesech, kde žije tulení kolonie. V podvečer pak již přijedeme do Punakaiki.
Den 11. (24. 10. 2019)
Po snídani navštívíme repliku zlatokopecké osady Shantytown a budeme si moci vyzkoušet rýžování zlata. Podíváme se i do vesničky Hokitika, která rovněž zažila objevení honbu za zlatem v 60. letech 19. století a dnes je známá produkcí nefritu. Odpoledne nás již čeká přejezd k ledovcům Franz Josef a procházka k ledovci.
Den 12. (25. 10. 2019)
Celý den ještě venujeme oblasti ledovce Franz Josef. Budeme mít několik možností, jak strávit čas v této nádherné a drsné lokalitě.
foto: Jan Březina
Den 13. (26. 10. 2019)
Dopoledne budeme mít ještě podle klimatických podmínek možnost turistiky v ledovcové oblasti, dále se pak vydáme přes Haast Pass podél jezera Wanaka do města Queenstown.
Den 14. (27. 10. 2019)
Dopoledne nás čeká prohlídka města Queenstown a individuální volno. Navštívíme vinice v údolí Gibbston Valley a je zde také možnost tracku (4h) na vrchol hory Ben Lomond.
Den 15. (28. 10. 2019)
Ranní odjezd do Milford Sounds po nádherné vyhlídkové cestě s několika atraktivními zastávkami a kratšími pěšími výšlapy. V Milford Sounds nás pak čeká dvouhodinová projížďka lodí po zálivu. V podvečer se vrátíme do mestečka Te Anau.
Den 16. (29. 10. 2019)
Dopoledne se vydáme zpět do města Queenstown a dále podél hor do města Twizel u jezera Pukaki, které je pouze hodinu jízdy od Mt. Cook Cestou nás čeká několik zastávek spojených s pěší turistikou v oblasti.
foto: Jan Březina
Den 17. (30. 10. 2019)
Věnovat se budeme Mount Cook National Park s nádhernými výhledy na vrchol stejnojmenné hory. Odpoledne se přesuneme do městečka Christchurch a čeká nás prohlídka města, které je stále ještě částečně poničeno zemětřesením.
Den 18. (31. 10. 2019)
Po obědě se vydáme na letiště v Christchurch a následně již odlétáme zpět do Evropy.
Den 19. (1. 11. 2019)
Přílet do Prahy.
foto: Jan Březina
Lektor:
Jan Březina
Profesionální fotograf, zkušený cestovatel, zapálený lektor, blogger a zakladatel Ilumia. Cestovatelské fotografii se věnuje již více jak deset let, procestoval šest kontinentů a víc jak stovku zemí. Ve své bohaté lektorské praxi se kromě fotografie věnuje Apple produktům, zpracování fotografií, a proto je i Adobe Certified Expert a Apple Certified Trainer.
Proč přijít na kurz?
- Budete v péči zkušeného lektora a průvodce
- Naučíme vás správnou techniku.
- Přátelská atmosféra, na expedici se potkáte s lidmi, kteří sdílejí stejnou vášeň pro fotografii.
- Navštívíte jedno z nejatraktivnějších míst pro fotografování.
- Milovníci přírody a dobrého světla si přijdou na své.
- Z focení vám uděláme zážitek, na který budete rádi vzpomínat.
Komentáře