Kde a jak jsem bydlel
Celou dobu tady sice povídám o cestování, ale dlužím vám ještě informace o bydlení.
V Indonésii si můžete vybrat vilu s bazénem, nebo hotel a zaplatíte 1000 Kč denně, nebo si vystačíte s home stay pokojem za 200 Kč denně.
Já osobně se pohyboval na hranici 300 Kč / noc a měl jsem čistou postel, klimatizaci i teplou vodu.
Protože jsem chtěl hodně vidět, často jsem bydlení měnil a zažil jsem i horší a méně čisté pokoje a užil jsem si i lepší komfort s bazénem.
Tzv. home stay se dá najít na booking.com, přes Airbnb, ale také na přímo. Všude totiž visí cedule s pronájmem pokojů a o ty opravdu není nouze.
Stejně jako všude jinde i zde si každý může nastavit úroveň na které chce žít a není problém utratit 100 000 Kč měsíčně a stejně tak lze s trochou snahy vyžít za 3000 Kč měsíčně.
Každý pak zřejmě zažije něco jiného, ale ani jeden se myslím nebude nudit.
Jazyk a komunikace
Indonésie byla kdysi kolonizovaná holanďany a nejedná se tedy o zemi s kořeny anglického jazyka. To ale neznamená, že se nedomluvíte.
Angličtina tu je, jen není nikterak plynulá (to ani ta moje). Je to ale poměrně blízko Austrálii a ještě blíže Malaysii, která byla v 18. století kolonizována Anglií.
Ve velkých městech se domluvíte lépe, na malých vesničkách a daleko od Bali už to však bývá oříšek.
Moje nejčastější časová náplň spočívala v tom, že jsem zastavil v náhodné vesnici, která vypadala co nejvíce tradičně, a tam jsem se procházel i hodiny, pokoušejíc se mluvit s lidmi.
No, co vám budu povídat, občas to byla hra rukou a nohou:)
Několik drobností na závěr
Komáři
Ano, od komárů jsem byl občas trochu poštípaný, ale moskytiéra opravdu nutná nebyla.
Za celou dobu jsem dokonce ani jednou nevyužil repelent. Ani ve městě, ani v přírodě mě komáři nijak neobtěžovaly.
Prádelny
Vzal jsem si s sebou jen pár kusů oblečení a bylo to správné rozhodnutí. Nepotřeboval jsem nic jiného, než kraťasy a triko. Každých pár dní jsem si oblečení nechal vyprat ve všudypřítomných prádelnách. Prádlo je druhý den vyprané, suché, voňavé a vyžehlené. Za to celé zaplatíte nesmyslně málo. Každé praní asi 5 ks oblečení vychází na méně než 20 Kč.
Slunce
Přestože jsem přiletěl v období dešťů a často bylo pod mrakem, několikrát jsem si musel ošetřovat spáleniny na ramenou. Nenechte se oblafnout mraky, slunce stále pálí.
V obchodech koupíte běžné opalovací krémy, ale narazíte i na vtipné rarity, slibující až 200 SPF ochranný faktor:)
Aplikace Go-Jek
Alternativa Uberu s možností nechat si dovézt nákup, jídlo z restaurace, apod. Funguje až po registraci a je třeba mít místní simku.
Shrnutí
V jihovýchodní Asii jsem byl poprvé a ihned po příletu a s jetlagem v hlavě jsem se necítil dobře. První den jsem si říkal, jestli to vůbec zvládnu. Nikoho jsem tu neznal, počasí bylo mdlé a já uvažoval, jestli to byl dobrý nápad.
Při odletu zpět jsem měl ale slzu na krajíčku a kus srdce jsem rozhodně nechal v Asii.
To, co se dělo mezitím jsem se vám pokusil odvyprávět, ale těch milion krásným drobných momentů a pocitů, to už nedokážu.
V podstatě každá fotka má svůj menší, či větší příběh, ale ten jsem vyprávět nepřišel. Chtěl jsem přinést celkový pohled. Vlastní příběhy vlastních fotek už nechám na vás samotných.
Ať už s foťákem, nebo prostě jen pro zážitky, určitě vyražte. Bude to vaše nejlepší rozhodnutí v životě, uvidíte;)