Magazín

Fotoporadna

Fotografujeme černobíle - jak na to

Martin LukešAktualizováno: 16. 3. 2017 v 18:13 • Rubrika: Fotoporadna

Fotografujeme černobíle - jak na to

I když žijeme v digitální éře, najde se celá řada fotografů, kteří se s počítačem moc nekamarádí, ale přesto by chtěli pořizovat černobílé fotografie, tedy myšleno rovnou ve fotoaparátu. Samozřejmě lepší je vyfotit snímek barevně a následně ho převést. Někomu to ale zkrátka nevysvětlíte. No a právě těm je určený následující článek, ve kterém se dozvíte, jak vyfotit černobílou fotografii tak, aby to nebyl bezduchý šedivý záběr.

Obsah

Na druhou stranu tuto metodu používají i pokročilejší fotografové, kteří si tak přímo v terénu kontrolují, jak bude přibližně fotografie vypadat po tom, co jí převedou v nějakém počítačovém editoru do černobíla. Jak se to dělá, jsem popisoval v předchozích článcích, kde jsem rozebíral metodu míchání kanálů a zásuvný modul Nik Silver Efex.


Nikon - detailní nastavení černobílého režimu

První, co asi každého zkušenějšího fotografa napadne, je proč se okrádat o barvy, když je převod v počítači tak snadný. Ano máte pravdu. Převést fotku do černobíla jsou většinou dvě kliknutí myši. Na to abyste vrátili fotce barvy, vám jich nestačí ani tisíc. Na druhou stranu současné pokročilé fotoaparáty nabízejí fotografování do formátu RAW. Pokud používáte tento nekomprimovaný formát, zůstává v něm uložená barevná informace, i když máte na fotoaparátu nastavený ČERNOBÍLÝ REŽIM. Rozhodně to ale doporučuji předem vyzkoušet. Nemusí to tak být u každého modelu a ne každý program na zpracování RAWŮ, se umí k barevné informaci dostat.


Canon - nastavení černobílého režimu

Rozhodnete-li se i přesto fotit rovnou do černobíla, musíte nejprve ve svém přístroji najít černobílý režim. U zrcadlovek Nikon ho naleznete v nabídce Picture Control a u Canonů pod záložkou Picture Style. Se značkou fotoaparátu se název černobílého režimu může lišit. Někdy je označován anglicky Black&White, nebo zkratkou BW, jiní výrobci používají slovo Monochrome a některé modely mají výraz přeložený do češtiny tedy Černobílý režim.


Barevná fotografie (autor: Martin Lukeš)

Kdo si někdy zkusil vyfotit něco do tohoto režimu, jistě mi dá za pravdu, že jsou takto pořízené fotografie takové „nijaké“. Chybí jim kontrast, někdy dokonce bílý, nebo černí odstín, v horším případě oba a jsou to takové šedivky. Snímky hodně připomínají fotografie ze špatně vyvolaného filmu. Jsou zkrátka bez duše a rozhodně s nimi nikoho neohromíte.


Standardní režim BW (Black a White, Monochrome, Černobílý atd.)

Černobílý režim, ale umožňuje detailnější nastavení, díky kterému vypadají fotografie podstatně lépe. V profilu lze nastavit většinou doostření, kontrast, jas, efektový filtra  barevné tónování.


Režim BW + červený filtr + vyšší kontrast

  • Ostrost – přiznám se, že nejen u černobílé fotografie mám ostrost zvednutou zhruba na 2/3 škály doostření.  Opět někdo může namítnout, že doostřit snímek lze při vyvolávání z RAWu, ale já mám zkrátka rád ostřejší fotografie, tak proč si to neusnadnit. V počítače lze většinou toto nastavení ještě dodatečně změnit.


Barevná fotografie (autor: Martin Lukeš)

  • Kontrast – s jeho nastavením jsem podstatně opatrnější. Zvýšením kontrastu může dojít k přepalům. Stadnardně ho tedy tedy nezvedám. Výjimkou je právě černobílý režim, kdy jeho mírným zvýšením můžete dost zásadně oživit snímek.


Standardní režim BW (Black a White, Monochrome, Černobílý atd.)

  • Jas – ten v podstatě neupravuji vůbec. Drobné doladění světla dělám vždy v počítači.
  • Efektové filtry – největší kouzlo nastavení černobílého profilu jsou právě barevné filtry. Ty v podstatě simulují klasický skleněný filtr, který se v době černobílého kinofilmu šrouboval na objektiv.  Díky tomu se zvýraznil a potlačil určitý barevný kanál, což dost zásadně ovlivňuje rozsah odstínu šedi


Režim BW + modrý filtr

Nejznámější je zřejmě použití červeného, oranžového a žlutého filtru při fotografování portrétů. Ten, kdo s použitím barevných filtrů nemá žádné zkušenosti, by si měl před focením nejprve vyzkoušet různé filtry na nečisto, aby viděl, jak je výsledná fotografie filtrem ovlivněna a jak vypadá.


Barevná fotografie (autor: Martin Lukeš)

Ne pro každou scénu se hodí každý filtru a leckdy může fotografii spíš uškodit, než jí pomoci. Na druhou stranu když se určitý filtr použije správně, může to snímek opravdu hodně zvednout a vypadá podstatně lépe, než bez filtru.


Standardní režim BW (Black a White, Monochrome, Černobílý atd.)

Další z možností, jak převést barevnou fotografii do černobíla bez použití počítače, je tzv. Menu retuší. Některé fotoaparáty disponují jednoduchým editorem, který umožňuje základní úpravy, mezi kterými je i převod do BW, Sépie, nebo Kyanotypie.


Režim BW + žlutý filtr + vyšší kontrast

Výhodou je, že se u většiny fotoaparátů upravený snímek uloží na kartu jako nový soubor a originální fotografie zůstane nedotčena, takže se k ní lze kdykoliv vrátit. Na druhou stranu tento převod není nijak úchvatný a raději bych ho nepoužíval.


Leica M Monochrom

Vidíte, že způsobů, jak fotit do černobíla, je celá řada. Vždy jde jen o to zjistit, co umožňuje váš fotoaparát a pak se s funkcemi seznámit a umět je využít ve správnou chvíli.

Na závěr je tady ještě jedna možnost pro ty, kteří se nechtějí zabývat složitým nastavováním svého přístroje a tou je digitální fotoaparát Leica M Monochrom. Ten fotí výhradně černobíle a jakékoliv další nastavování tak odpadá. :)

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.