Magazín

Fotoporadna

Fotografujeme zvířata - jakou techniku použít?

Martin LukešAktualizováno: 11. 8. 2014 v 10:37 • Rubrika: Fotoporadna

Fotografujeme zvířata - jakou techniku použít?

Fotografování zvířat a zvláště ve volné přírodě tzv. „wildlife“ je jedna z nejnáročnějších fotografických disciplín vůbec. Fotograf musí mít naprosto dokonale zvládnutou expozici a samozřejmě i kompozici, dále by měl znát velmi dobře prostředí, ve kterém chce fotografovat, návyky a chování konkrétního zvířete, měl by se umět zamaskovat tak, aby splynul s okolím a v neposlední řadě musí mít odpovídající techniku. O tom, jaký fotoaparát a jaké doplňky jsou vhodné pro fotografování zvířat se dočtete v následujícím článku.

Obsah

Výbava pro začátečníky

Sony CyberShot DSC-HX400 / manuální režimi P, S, A, M / světelnost od f/2,8

Je spousta začátečníků nebo fotografů, kteří nemají focení jako koníček číslo 1, nemohou nebo nechtějí investovat do své výbavy desetitisíce, ale přesto by si občas nějaké to zvíře rádi vyfotili. Pro ně je ideální kompakt s velkým rozsahem ohniskové vzdálenosti tzv. ultrazoom. Tyto univerzální fotoaparáty mají tu výhodu, že jsou poměrně malé, lehké a pokryjí většinu fotografických žánrů. Kvalitou snímků (ve většině připadech) se nemohou rovnat zrcadlovkám nebo systémovým kompaktům s výměnným objektivem, ale na druhou stranu na rodinné focení většinou bohatě stačí. Fotografování zvířat je specifické hlavně v tom, že se zvíře může leckdy pohybovat nemalou rychlostí a dále ne vždycky se vyskytuje v prostředí, kde jsou příznivé světelné podmínky. To ztěžuje fotografování a především správné ostření. Pokud tedy ultrazoom, tak tedy té lepší kategorie, jako je zmiňovaný Sony CyberShot DSC-HX400.


Foto: Jan Futera / Panasonic Lumix DMC-FZ1000

Při výběru ultrazoomu bych pro tento žánr preferoval ty s manuálním nastavením expozičního času a clonového číslo, abyste nebyli odkázání na automatiku. Velkou výhodou jsou ty přístroje, které mají lepší světelnost objektivu. Díky tomu se zkracuje čas závěrky, lépe se rozostří pozadí a nemusí se tak brzy zvedat citlivost ISO. To je velmi důležité, protože většina ultrazoomu disponuje malým snímačem a ty vykazují vysokou hladinu šumu při vyšších citlivostech.


Foto: Radek Hátle / Panasonic Lumix DMC-FZ200

Systémové kompakty s výměnným objektivem


Nikon 1 J3 - systémový kompakt s výměným objektivem

Ten, kdo se rozhodl zainvestovat do fotovýbavy trošku víc, ale nechce zrcadlovku, ať už kvůli ceně, váze nebo velikosti, může se vydat cestou systémových kompaktů s výměnným objektivem. Jejich předností je skladnost, plně manuální ovládání, rychlost sériového snímání, které mnohdy předčí i profesionální zrcadlovky a v neposlední řadě váha samotného těla i teleobjektivů. Dalším plusem je tzv. crop faktor. To je poměr úhlopříčky ku kinofilmovému políčku.


Foto: Jiří Kolařík / Olympus E-M5 tělo / Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7

Systémové kompakty mají násobek ohniska nejčastěji 1.5x, 2x a 2,7x. Tímto koeficientem se násobí ohnisková vzdálenost použitého objektivu, takže například z ohniska 70-300mm máme rázem 140-600mm. Takový objektiv pro zrcadlovku je nejen velmi drahý, ale také extrémně velký a těžký. Na druhou stranu obrazová kvalita a hladina šumu je u většiny těchto fotoaparátu téměř srovnatelná se zrcadlovkami střední třídy.

Porovnání velikosti Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7 x Tamron SP 150-600mm f/5,0-6,3 Di VC USD

Zrcadlovky a objektivy střední třídy

Nikon D5300 v setu se stabilizovaným teleobjektivem 55-200mm

Většina těch, kteří to myslí s fotografováním opravdu vážně, skončí většinou dříve nebo později u klasické digitální zrcadlovky. Největší výhodou této třídy fotoaparátů je především velmi rychlé ostření, minimální prodleva reakce na spoušť, vysoká obrazová kvalita, nízká hladina šumu i při vysokých citlivostech a především optický hledáček. Díky němu vidí fotograf v reálném čase přesně to, co fotografuje, protože se v podstatě dívá skrze objektiv. Zrcadlovky navíc velmi dobře sedí v ruce a existuje k nim nepřeberné množství objektivů a dalšího příslušenství. U některých žánrů, mezi které určitě fotografování zvířat a „wildlife“ hraje velkou roli použití správného objektivu.


Petr Procházka / Sony Alpha A200 tělo / Tamron AF 70-300mm f/4,0-5,6 Di LD Macro

Základní teleobjektivy s ohnisky v rozsahu 55-200mm, nebo 70-300mm se dají pořídit za poměrně přijatelné peníze, ale většinou mají o něco pomalejší ostření a standardní světelnost v hodnotách kolem f/4-5,6. Dají se tedy použít, pokud jsou přijatelné světelné podmínky, ale za šera, jako třeba v lese je to horší. Existují cenově přijatelné objektivy s konstantní světelností f/4 po celé délce ohniska, které jsou na tom přeci jenom o něco lépe. Výrobci v této třídě nabízí často dvě verze. A to standardní nebo s optickým stabilizátorem. To je samozřejmě ta dražší varianta, ale na druhou stranu získáte možnost fotografovat z ruky na delší časy, které by se jinak v podstatě nedaly udržet. Ty nejmodernější stabilizátory mají účinek až 4 expoziční kroky, což je zvláště u teleobjektivů opravdu hodně.


Jana Kubíčková / Canon EOS 600D / Canon EF 70-200mm f/4,0 L USM

Další samostatnou kategorií jsou univerzální objektivy s rozsahem ohniska 18-140mm, 18-200mm, 18-250mm, 18-270mm, 18-300mm. Ty podobně jako kompakty pokryjí většinu fotografických žánrů, ale určitou daní za to je horší světelnost, pomalejší ostření a horší vykreslovací schopnost.

Technika pro náročnější


Canon EOS 7D + Canon EF 70-200mm f/2,8 L IS II USM

Náročnější a pokročilejší uživatelé mnohdy volí techniku vyšší třídy. Zrcadlovky této kategorie mají pokročilejší systém měření expozice, rychlejší ostření a bývají i mechanicky odolnější. A to jednak díky použitým materiálům, kdy se velmi často jedná o kombinaci tvrzeného plastu a hořčíkové slitiny a dále pak díky utěsnění proti prachu a vlhkosti. Díky tomu lze fotografovat i ve velmi náročných podmínkách, což u focení zvířat není nic nepředstavitelného. Stačí si představit, jak to vypadá na horách v dešti, v tropickém pralese nebo na poušti.


Foto: Jan Vintr / Nikon D7100 tělo / Nikon 50mm f/1,8 AF-S NIKKOR G

Jako zástupce této třídy můžeme jmenovat například Nikon D7100, Canon EOS 7D, nebo Pentax K-5II. Teleobjektivy vyšší třídy se vyznačují především konstantní světelností f/2.8, přičemž typickým zástupce jsou populární sedmdesát-dvoustovky, které vyrábí nejen tradiční výrobci jako Canon, Nikon a Sony, ale o něco levněji se dají pořídit ve velmi podobné kvalitě také objektivy značek Sigma a Tamron. Pokud pro někoho není důležitá světelnost, ale co nejdelší ohnisko, může sáhnout po zoomových objektivech s rozsahem 120-300mm, 80-400mm, 100-400mm, 200-400mm, 150-500mm, 150-600mm, nebo 300-800mm.


Foto: Jan Procházka / Canon EOS 7D / Canon EF 100-400mm f/4,5-5,6L IS USM

Čím fotí profesionálové


Nïkon D4S s teleobjektivem Nikon 300mm f/2,8 AF-S G ED VR II

Fotografie, které známe z výstav a časopisů, jako je například National Geographic jsou většinou pořízeny technikou té nejvyšší třídy. Prioritou je pro ně vysoké rozlišení, aby mohli dělat detailní výřezy a velkoformátové tisky. Dále vyžadují maximální rychlost ostření, minimální hladinu šumu i při těch nejvyšších citlivostech ISO a u objektivů je prioritou co nejdelší ohnisko, špičková kresba a co nejlepší světelnost. Tyto vlastnosti splňují Full Frame fotoaparáty se snímačem velkým jako kinofilmové políčko. Mezi nejpoužívanější zástupce této třídy patří fotoaparáty Nikon, konkrétně přístroje Nïkon D4S, Nikon D810, Nikon D800 a Nikon D610.Canonu to jsou pak Canon EOS 1D X, Canon EOS 5D Mark III a Canon EOS 6D. Nově se v této třídě objevila také značka Sony s modely Sony Alpha A99, Sony Alpha A7S, Sony Alpha A7R a Sony Alpha A7. Z objektivů to jsou nejčastěji ty nejlepší teleobjektivy s pevným ohniskem. Jedinou jejich zásadní nevýhodou je pořizovací cena, která leckdy přesahuje hodnotu jednoho nebo dokonce více osobních automobilů. Mezi wildlife fotografy jsou nejoblíbenější tyto objektivy.


Peter KrejzlCanon EOS 5D Mark III / Canon EF 500mm f/4 L IS USM

Profesionální objektivy Nikon:
Nikon 800mm f/5,6 AF-S FL ED VR
Nikon 600mm f/4,0 AF-S G ED VR
Nikon 500mm f/4,0 AF-S G ED VR
Nikon 400mm f/2,8 AF-S FL ED VR
Nikon 400mm f/2,8 AF-S G ED VR
Nikon 300mm f/2,8 AF-S G ED VR II
Nikon 200mm f/2,0 AF-S G ED VR II
Nikon 200mm f/4,0 AF MICRO-NIKKOR D IF-ED A


Foto: Martin Farkaš / Canon EOS 5D Mark III / Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM

Profesionální objektivy Canon:
Canon EF 800mm f/5,6 L IS USM
Canon EF 600mm f/4,0 L IS II USM
Canon EF 500mm f/4 L IS II USM
Canon EF 400mm f/2,8 L IS II USM
Canon EF 300mm f/2,8 L IS II USM
Canon EF 200mm f/2,8 II L USM Set

Další profesionální techniku naleznete na našich microstránkách Canonu a Nikonu.


Jiří Novotný / Nikon D4 tělo / Nikon 300mm f/2,8 AF-S G ED VR II

Profesionální objektivy Sigma:
Sigma 800mm f/5,6 APO EX DG HSM
Sigma 500mm f/4,5 APO EX DG HSM
Sigma 300mm f/2,8 APO EX DG HSM


Foto: Jiří VečerníkCanon EOS 1D X / Canon EF 400mm f/2,8 L IS II USM

Samotný fotoaparát a objektiv nejsou zdaleka všechno. Fotografové zvířat musí pracovat s dalšími doplňky, jakou jsou například externí blesky, dálkové odpalovače, stativy, filtry, nebo maskování, ale o tom si něco povíme v pokračování článku o tom jak fotografovat zvířata.


Foto: Jiří VečerníkCanon EOS 1D X / Canon EF 400mm f/2,8 L IS II USM

Titulní foto:  Jiří Večerník / Canon EOS 1D Mark IV / Canon EF 24-70 mm f/2.8 L USMSdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.