Fotoreportáž z focení pražské P155. Jak se fotí URNA a další jednotky IZS Blog

Fotoreportáž z focení pražské P155. Jak se fotí URNA a další jednotky IZS

Michal KřenekAktualizováno: 28. 6. 2017 v 15:07 • Rubrika: Blog

Občas se ke mně dostane nabídka focení, kterou nelze odmítnout. Už dopředu víte, že se bude jednat o náročné focení, ale to je prostě výzva. Tohle přesně bylo focení akce P155, která znamená cvičení všech jednotek integrované záchranné služby. Tentokrát se fotilo v metru i na dalších zajímavých stanovištích v podzemí Prahy.

Náročný scénář

V pátek mě čekal sraz ve 23.40 před metrem Kačerov. Rychlý brífink o situaci, místech pro fotografy a kameramany, ochranné pomůcky a jdeme na věc. Teroristé zabrali vozidlo metra v tunelu cca 100m od stanice. Úkol je jasný. Osvobodit, zajistit, zneškodnit, postarat se o raněné. To je úkol pro policii, zásahovou jednotku, hasiče, hasiče metra, lékaře a zdravotníky.

Akce začíná a fotografové čekají před vstupem do metra. Ozývá se střelba, výbuchy, rány. Po chvilce jdeme na perón. Zde nás čekají prázdné nábojnice a několik organizátorů. Slyšíme z tunelu pokračování bojů s teroristy. Ideální čas vyzkoušet techniku, udělat pár čistých, minimalistických záběrů. Času máme dost, teroristé padli až v jednu v noci a postupně z metra přichází první zadržení. Do akce se přidávají všechny jednotky, koordinovaně, pod taktovkou svých velitelů.        

Podzemí znamená minimum osvětlení

Jak fotit v metru? Osobně nerad používám blesk (kolega Luděk říká, že kvůli tomu, že s ním neumím pracovat), takže zvyšuji hodnoty ISO na úměrnou mez. Realita je neúprosná. Pohybuji se v hodnotách 4000 až 12 800. Podle použitého objektivu a světelných podmínek. To odpovídá i časům, které jsou od 1/60 výše. A technika? Ta odpovídala faktu, že jsem šel o neznámého prostředí a nevěděl jsem, co mohu očekávat.

Použitá technika:

Velkou část snímků (cca 75%) jsem pořídil na 1D X s nasazeným širokáčem, jelikož nám bylo dovoleno se po perónu metra pohybovat libovolně a nebyl problém se k lidem přiblížit a dát jim foťák skoro před obličej. Na vybrané momenty z dálky a portréty jsem použil teleobjektiv. Co nemám a občas toho lituji, je světelný širokoúhlý objektiv cca 35mm se světelností F1,2 nebo F1,4. Myslím, že bych je zde využil. V obou tělech jsem měl 2 karty jako backup.

Nastavení bílé barvy jsem neřešil, jelikož fotím do Rawu a musím přiznat, že 1D X si poradilo s WB velmi dobře. Při sekvenčním snímání byl znát stále flickering, tedy blikání zářivek. Doladění navíc probíhá v Lightroomu, stejně jako selekce snímků.

Těch mám nakonec asi 1 100 za 2 dny, kdy po první selekci jich zůstává 224, po druhé jsem na čísle 65 a finále, které by šlo na papír, tvoří asi 6 fotek. Vždy selektováno pomocí příznaků v Lightroomu.

Jelikož se jedná o reportáž, fotím metodou, že co mě zaujme, tak nejdříve vyfotím a pak teprve se zamyslím a zkusím lepší záběr s lepší kompozicí. Když je čas, tak rovnou hledám záběry na čisto.

Policisté, zdravotníci, hasiči a zásahová jednotka

Každá skupina se fotí úplně jinak. Týmy zásahových jednotek se jen mihnou. Není čas čekat s kompozicí. Někteří se focení vyhýbají a je nutné to respektovat. Není zde ani prostor pro mnoho fotografií, někteří vám dovolí udělat rychlé 2 snímky za sebou, ale pak tušíte, že další fotky by už byly nevhod.

Oproti tomu zdravotnické či hasičské týmy mají větší toleranci a s focením a případným publikováním snímků vlastně počítají. Je zde však zásadní pravidlo: nelézt, kam se nesmí. V tomto případě kolejiště metra. A za druhé překážet. Je tak zapotřebí si hlídat, kam se pohybujete a jak se pohybuje i okolí. Ne vždy fotku musíte udělat za každou cenu.    

Pár slov závěrem

Focení takovéto několikadenní akce bylo výzvou. Lukrativní akce, prostory i okamžiky. Někdy jdete prostě do neznáma a je zapotřebí se trochu připravit. Minimálně počítat s nabitými baterkami a záložní kartou. Není nutné mít vše 2x. Důležitý je především nadhled, dívat se na svět jinak než ostatní a zachytit akci podle sebe.

Kdybyste měli nějaké dotazy, rád je zodpovím.
Děkuji firmě Canon CZ za zapůjčení fotoaparátu Canon EOS 1Dx. Zobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Avatar

  Reaguje na (2) | Dobrý den Zdeňku, akce trvala 2 dny v rámci 6 stanovišť a akce v metru. Na svém webu jsem uveřejnil více fotografií. Nicméně abych řekl, že se jedná o špičkové snímky tak i těch 6 je opravdu mnoho. Osobně hodně fotím sport, reportáž, kam si chodím pro špičkový snímek třeba celý rok.

  Někdy dám na papír více fotografií abych si je snadněji utřídil, dívám se na ně doma delší dobu a pak ty co se mi nelíbí vyhazuji. Když mi zůstane jedna, dvě jsem za to velmi rád. Neříkám, že ostatní nejsou dobré, jen nejsou špičkové. 

   

  Michal

   

   

      

  Michal Křenek - Megapixel, Marketingový konzultant, 04.07.2017 | Reagovat

 • 3

  Lukeš

  Reaguje na (2) | Pokud vím, tak šlo o dvouděnní školení.  Kolega je znám tím, že upřednostňuje kvalitu, před kvantitou.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 03.07.2017 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Dobrý den. Několikadenní akce? Kolikadenní přesně? Jenom "6 fotek na papír" z několikadenní akce? Není to trochu málo?

  Zdeněk Bierhanzl, 03.07.2017 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Super článek i fotky. Díky za inspiraci.

  Tomas Bajer, 30.06.2017 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

 • Zimní instagramová soutěž s Megapixelem Produktové aktuality Zimní instagramová soutěž s Megapixelem

  Václav KřížekVydáno: včera v 16:48

  Pro ty z vás, kteří fotí zimní fotografie a následně je "zavěšují" na zdi sociálních sítí, máme malou soutěž. Přidejte se k naší rychle rostoucí komunitě na Instagramu, sdílejte své nejlepší snímky a vyhrajte jednu ze…

 • Nejlepší výbava pro krále sjezdovek Produktové aktuality Nejlepší výbava pro krále sjezdovek

  Karolina NiklaschováAktualizováno: včera v 11:32

  Chystáte se na mega akci na hory? Sjíždět sjezdovky, zdolávat ještě neobjevená místa, užívat si jízdu po širokých pláních a překonávat ty nejprudší kopce? Takovou náramnou jízdu si určitě budete chtít natočit nebo…

 • Vyhodnocení fotosoutěže - NOČNÍ PŘÍBĚHY Blog Vyhodnocení fotosoutěže - NOČNÍ PŘÍBĚHY

  Martin LukešAktualizováno: předevčírem v 14:56

  Rok utekl jako voda a tak nás čekalo vyhodnotit závěrečné, prosincové kole soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017. Tématem byly NOČNÍ PŘÍBEHY a bez nadsázky můžeme říci, že šlo o nejnapínavější kolo a to nejen samotným zadáním,…

 • Naučte se fotit se zábleskovými světly Fomei přímo v terénu Krátce Naučte se fotit se zábleskovými světly Fomei přímo v terénu

  Karolina NiklaschováVydáno: předevčírem v 14:01

  Studiová světla už nejsou pouze záležitostí interiéru nebo focení v ateliérech. V dnešní době je můžete použít už téměř kdekoli v terénu. A právě to vás naučí profesionální sportovní fotograf, Vítek Ludvík, na workshopu…

 • Jak fotografovat v ateliéru Fotoporadna Jak fotografovat v ateliéru

  Martin HájekVydáno: 15. 1. 2018 v 17:00

  Už jste někdy zkoušeli záblesková ateliérová světla? Je to jiné, než focení v přirozeném nebo umělém, stabilním světle. Práce ve fotografickém ateliéru (studiu) již vyžaduje hluboké znalosti o expozici a celkově…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím