Magazín

Fotoporadna

Fotosoutěž: Česká krajina - inspirace z Galerie Megapixelu

Martin LukešAktualizováno: 15. 6. 2017 v 13:19 • Rubrika: Fotoporadna

Fotosoutěž: Česká krajina - inspirace z Galerie Megapixelu

V současném kole naší celoroční fotografické soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017 jsme se rozhodli vyjít vstříc všem tuzemský krajinářům. Je zřejmé, že fotografie krajin z dalekých míst jsou pro domácího diváka exotičtější a tudíž poutavější. Na druhou stranu i naše krásná země nabízí spoustu míst, kde se dají pořídit úchvatné fotografie. Tady je malá ukázka od několika autorů z naší Galerie, která pro vás může být určitou inspirací. Nezapomeňte, že dobrý krajinář vychází na lov před rozbřeskem.

Obsah


https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/4/324144.jpg | Martin Rak, Krajina | Megapixel
Martin Rak / Šlehačka

Hned první snímek z našeho výběru je doslova krajinářský "majstrštyk", aby taky ne, když pochází z fotoaparátu Garanta foto-soutěže ČESKÁ KRAJINA. Dlouhý čas expozice udělal s oparem, mlhou a mraky své a výsledkem je obloha, která působí jako rozbouřená hladina moře. Světelná atmosféra a barvy jsou také jako z pohádky.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/6/306026.jpg | Marian Kuric, Krajina | Megapixel
Marian Kuric
/ Na dosah
Noční krajiny kombinované s hvězdnou oblohou, patři divácky k velmi atraktivnímu tématu. Tento žánr vyžaduje určité znalosti a pokročilé zvládnutí expozice i postprocesu, ale když se snímek povede tak jako tento, tak to opravdu stojí za to.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/6/287976.jpg | Anh Thang Tran, Krajina | Megapixel
Anh Thang Tran
/ Poslední den podzimu

Nabídnout divákovi nevšední úhel záběru a perspektivu je jednou z možností, jak zaujmout. S nástupem dronů a kvadrokoptér se otevřel krajinářům nový svět. Nyní mají možnost fotografovat i z nevšední perspektivy a zachytit tak záběry, které jsme dosud znaly jen z hollywodských filmů.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/2/188872.jpg | Jan Šmíd, Panoramatická fotografie | Megapixel
Jan Šmíd
/ Mlhavé bučiny
Jedním z nejvýznamnějších výrazových prostředků fotografa jsou hned po světle bezesporu barvy. Proto je podzimní období doslova krajinářskými žněmi. Zlaté zlato oranžové, spadané listí, v kombinaci se zeleným mechem a ranním oparem prostě vždycky vypadá na fotografii dobře. Takže v podstatě stačí zvládnout expozici, kompozici a trochu si přivstat.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/9/144269.jpg | Jan Stria, Krajina | Megapixel
Jan Stria
/ Letní západ
Podobně jsou na tom západy slunce, nebo fotografie pořízené během tzv. zlaté hodiny, tedy době, kdy dá zapadající slunce krajině zlatý a ohnivý nádech. Pro někoho jsou podobné fotografie na hranici kýče, ale na druhou stranu, tenhle jev se asi nikdy neokouká.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/0/314930.jpg | Petr Fiala, Krajina | Megapixel
Petr Fiala
/ Strom
I v krajině lze pracovat s technikami, jako je high-key. Když se to navíc zkombinuje s určitou dávkou minimalizmu, může vzniknout takovýhle netradiční snímek, který jako by byl na hraně grafiky. Skvěle by se hodil jako ilustrace na titulní stránku nějaké knihy, nebo hudební desky.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/4/81084.jpg | Václav Novotný, Krajina | Megapixel
Václav Novotný
/ Paprsky

Dalším prvkem, který v krajinné fotografii nikdy nezklame, je moře paprsků vycházejícího slunce, které protínají ranní opar. Opět je důležité trochu si přivstat a samozřejmě mít trochu štěstí na počasí.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/0/213780.jpg | Peter I, Krajina | Megapixel
Peter Ivanka
/ Južná Morava
Jižní Morava v okolí Kyjova skýtá krajinářům několik úžasných lokací, pro které se zažil název "České Toskánsko". Jde o zvlněné pole, které po určitým úhlem nabízí velmi zajímavou změť linií, pásů a brázd. V tomto případě můžete nechat doma širokoúhlé objektivy. Většinou se naopak fotí teleobjektivem, z větší dálky.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/3/218573.jpg | Martin Kotas, Panoramatická fotografie | Megapixel
Martin Kotas
/ Obří skály
Jedním z dalších velmi vděčných motivů pro krajináře jsou hory a kopečky. Je vcelku jedno, jestli zvolíte pohled odspodu směrem nahoru, nebo perspektivu z vyhlídky směrem dolů, každopádně téměř vždy je to sázka na jistotu. U této fotografie autor navíc skvěle zachytil večerní atmosféru a kontrast barev, chladné studené večerní světlo se zlatým osvětlením civilizace v pozadí.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/0/145040.jpg | Jan Šafár, Krajina | Megapixel
Jan Šafár
/ Vyvolený
Náší květnovou inspiraci uzavírá snímek s nádhernou světelnou atmosférou, který je navíc typický pro českou krajinu. Osamělý listnatý strom uprostřed pole, nebo louky, v pozadí s hustým smíšeným lesem. Veřte, že tak jak jsou pro nás úchvatné scenérie islandských ledovcových jezer, americkcýh národních parků, nebo asijských velehor, tak jsou pro tamní obyvatele exotické podobné, pro nás mnohdy fádní záběry.


úvodní foto: František Kasík / Sluneční prodírání mlhou

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.