Fotosoutěž: Svět pod lupou - inspirace z Galerie Megapixelu Fotoporadna

Fotosoutěž: Svět pod lupou - inspirace z Galerie Megapixelu

Martin LukešVydáno: 12. 6. 2017 v 15:41 • Rubrika: Fotoporadna

Kdo sleduje naše stránky pravidelně, jistě postřehl nové kolo naší foto-soutěže, ve kterém se budeme věnovat makrofotografii. Jako každý měsíc i nyní Vám přinášíme malou inspiraci v podobě několika fotografií od různých autorů z Galerie Megapixelu.

Čtvrtý ročník naší velké celoroční soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017 se pomaličku přehoupává do druhé poloviny a červnové téma SVĚT POD LUPOU potěší především milovníky makra a detajlů. Uzávěrka soutěže je o půlnoci 30.6.2017 a vzápětí začíná červencové kolo, ve kterém budeme soutěžit o nejlepší street fotografii - ULICE - GENIUS LOCI. Garantem soutěže bude Honza Šibík, takže se máte určitě zase na co těšit.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/4/133904.jpg
Lubomír Lansk Šestihlavá
Detail květiny s nádechem abstrakce dokazuje, že focení makra nemusí být čistě prvoplánovité. Rozkvetlou, nebo odkvetlou pampelišku na zelené louce asi fotil každý. Pohrát si ale se světlem strukturou, barvami a kompozicí, to je už přeci jen vyšší level a přesně o tom je tento snímek.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/2/248602.jpg?vDavid Jobák  / Mrchožrout a roztoč
Makro-objektiv Canon MP-E 65mm f/2,8 1-5 Macro Photo je mezi lovci detailů doslova legendou. Zvětšení 5:1 dává divákovi možnost nahlédnout do mikro vesmíru, který je jinak lidskému oku utajen. Sám jsem tento objektiv několikrát zkoušel a musím přiznat,  že práce s ním není vůbec jednoduchá. Hloubka ostrosti je tak malá,  že se mnohdy musí výsledná fotografie poskládat z několika záběrů. Obdivuji každého, kdo podlehl kouzlu této mravenčí práce a jsem moc rád, že i v naší Galerii jsou autoři, jejichž snímky by mohly klidně zdobit titulní stránky světově uznávaných magazínů.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/8/53668.jpg
Richard Brychta
 / Svítící kámen
Na tomto velice populárním žánru je úžasná jedna věc a to, že člověk nemusí opustit obývací pokoj, zahrádku, nebo pracovnu a přesto může zachytit tak úžasné záběry, jako kdyby navštívil jinou planetu. Vše je hlavně o nápadu a o důvtipu. Ale také mít oko a umět najít krásu a něco zajímavého i v těch nejobyčejnějších věcech kolem nás. A přesně to se povedlo autorovi tohoto snímku, který vyvolává spoustu otázek, tajemství, asociací a přitom je to tak geniálně prosté.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/6/135326.jpg
Stanislav Dědina
/ Barvy
Na stejném principu je postavena i další fotografie. Umění hledat nevšední detaily na všedních věcech a přitom stačí jenom se pořádně rozhlédnout. Když navíc někdo umí pracovat s barevným kontrastem, hloubkou ostrosti a liniemi, nebo tvary, výsledek je zaručen.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/46947.jpg
Edita Čančíková
 / ...
Staré manuální objektivy jsou v současné době dalším fenoménem. Dříve jich byly plné bazary a daly se pořídit doslova za pár korun. Dnes díky novým trendům stojí tyto historické kousky stejně jako nová moderní technika. Objektiv Primaplan patří k jednomu z těch nejpopulárnějších. Někdo tvrdí, že v podstatě nemusíte umět fotit, protože cokoliv zaznamenáte starým sklem bude vypadat dobře. To je ale velmi nadnesené. Už jenom to správně ručně zaostřit zvládá dnes málo kdo. Když se to ale povede, odměnou jsou úžasné snímky s neopakovatelným pozadím. Ten bokeh u starých objektivu je neskutečný. Stará technika měla prostě duši.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/8/20728.jpg
Miloslava Ludvíková
Když mráz začne zamykat potoky
Mezi moje oblíbená témata v makrofotografii patří abstrakce a struktury. Je v podstatě jestli jde o technické, nebo přírodní motivy. Když se taková abstrakce nazvětšuje dá jí to úplně nový rozměr. Na tom snímku se mi moc líbí téměř monochromatické podání. Díky tomu, že není divák rozptylován barvami soustředí se víc na stovky miniaturních detailů, ve kterých lze objevovat stále něco nového.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/36987.jpg
Zdeněk Mojžiš
/ Klaní se vám
K nejčastějším motivům makrofotografie patří bezesporu fauna a flora. S květenou je to navíc jednoduší v tom směru, že se nehýbe a nikam neutíká. Na druhou stranu ani dobrý snímek květin, není úplně zadarmo. Je třeba velmi dobře pracovat se světlem, úhlem pohledu, barvami, kontrastem a v neposlední řade s hloubkou ostrosti. A to všechno se na této fotografii povedlo na jedničku.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/2/55512.jpg
Otakar Metlička
/ Obsazeno!
Reportážní makro, nebo makro s příběhem je spojení, které nejde moc dohromady. Kdybych neznal tento snímek, asi bych si pomyslel, že tyto dvě věci nelze skloubit dohromady. Tento snímek působí až tak neuvěřitelně, že to vypadá jako by šlo o záběr z nějaké trikové filmové pohádky. Myslím, že se jen tak neokouká. Kromě načasování momentu oceňuji také práci s bleskem.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/4/130334.jpg
Jan Mendřický
 / Na čekané
Pavouci patří jednoznačně k nejfotogeničtějším a zároveň nejhrozivěji vypadajícím zástupcům zvířecího mikrosvěta. Přesto, že představa o tom, že by po nás něco takového lezlo vyvolává v mnohý šok, tak na fotkách vypadají úchvatně. Tato naprosto čistá fotografie působí jako kdyby se autor s pavoukem domluvil a řekl mu něco v duchu, stav se zítra ve tři u mě v ateliéru. Než si připravím světla a pozadí tak uděláš nějakou hezkou pavučinu a pak to blejsknem :) Za mě opravdu úžasný záběr.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/_orig/2/134932.jpg
Petr Wolf
 / Ranní rosa
A když už je řeč o pavoucích bylo by fér zmínit také jejich nejčastější kořist, kterou jsou mouchy. Ano i obyčejná moucha může v detailu vypadat velmi zajímavě, zvláště když se záběr zkombinuje se zajímavým pozadím. Třešničkou na dortu jsou pak kapičky vody, které snímek hodně oživily. Díky nim to vypadá, jako kdyby byl hmyzák oblečen do nějakého hábitu s vetkanými diamanty.

tutulní foto: Karel Jelínek / ŽabkaVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

  • Jak fotit makro

    Přestože počátky makrofotografie sahají hluboko do historie, skutečnou popularitu si tento žánr našel až dnes. Jedním z hlavních důvodů je především…

  • Výtvarná makrofotografie

    Makro bylo v loňské soutěži jedním z nejoblíbenějších měsíčních témat, čemuž napovídal i počet soutěžních fotografií, které jsme do Galerie vložili.…

  • Svět pod lupou

    Makro fotografie patří bezesporu k jednomu z nejvýtvarnějších a zároveň nejkreativnějším žánrům vůbec. Dá se říci, že jedinou hranicí makra je lidská…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím