Magazín

Fotoporadna

Foťte a natáčejte sport jako profík a staňte se vítězem soutěže Rok s Megapixelem

Martin LukešAktualizováno: 18. 10. 2021 v 9:46 • Rubrika: Fotoporadna

Foťte a natáčejte sport jako profík a staňte se vítězem soutěže Rok s Megapixelem

Záznam pohybu a sportu zvláště, patří mezi ty složitější fotografické disciplíny. Vyfotit něco, co se nehýbe je poměrně snadné. Máte čas si vše promyslet, můžete přesně nastavit expozici a pokud se to nepovede, není problém záběr zopakovat. Při focení sportu je ale problém všechno - rychle zareagovat, správně zaostřit, dobře nastavit expozici, protože není možnost záběr zopakovat. A samozřejmě je nutné trefit ten klíčový okamžik. Vše chce trochu cviku a praxe. Naštěstí existuje spousta příslušenství a doplňků, které nám fotografování sportu značně usnadňují.

Obsah

Nezapomeňte svou povedenou fotku nahrát k nám do Galerie a vyhrát zajímavé ceny v soutěži! 

Canon EOS R5

Nezbytnou výbavou každého sportovního reportéra je určitě nějaká ta rychlá mašinka. V tomto směru jsou majitelé bezzrcadlovek na koni, protože rychlost sekvenčního snímání nebrzdí mechanický pohyb zrcátka. Tato bezrcadlovka rozhodně patří k těm rychlejším modelům, které současný trh nabízí. Zvládá až 20 snímků za vteřinu. Rozhodně tak nepropásnete žádný gól, knockout, ani přetržení cílové pásky. Navíc tato kategorie bezzrcadlovek nabízí nejen špičkové fotografie na profesionální úrovni, ale také perfektní videozáznam.

Chci Canon EOS R5

 

Canon RF 70-200 mm f/2,8 L IS USM

Co by ale byl samotný fotoaparát bez pořádného teleobjektivu. U většiny sportů nemá fotograf možnost dostat se k fotografované scéně na nějakou přijatelnou vzdálenost a tak často přijde na řadu teleobjektiv. K základní výbavě každého reportéra patří mnoho desítek let osvědčené ohnisko 70-200 mm, ideálně pak s fixní světelností f/2,8. Díky ní můžete hezky separovat klíčový objekt od pozadí a navíc s ním lze fotografovat velmi dobře i v horších světelných podmínkách, například v hale. Tento univerzální objektiv se ale hodí nejen pro focení sportu, ale také na portréty, kulturní a společenské reportáže, nebo zvířata ve volné přírodě.

Chci Canon 70-200 mm

Canon RF 70-200 mm f/2,8 L IS USM | Megapixel

Canon Extender RF 2x

Prodlužte ohnisko! Občas se stane, že ani 200 mm nestačí. Zvláště když je objektiv nasazený na plnoformátovém fotoaparátu, kde není prodlouženo crop faktorem. Na druhou stranu ne každý fotografuje na dálku tak často, aby se mu vyplatilo investovat do dalšího, ještě delšího teleobjektivu. Řešením je telekonvertor, který prodlužuje stávající ohnisko o určitý násobek. Extender s hodnotou 2x vám tedy udělá z obyčejné dvoustovky parádních 400 mm. Jen nezapomeňte, že tento optický prvek nelze použít na všech objektivech a navíc přímo úměrně snižuje světelnost. Z objektivu f/2,8 vám tedy udělá f/5,6.

Chci Canon Extender RF 2x

Canon Extender | Megapixel


Canon RF 600 mm f/4 L IS USM

Existují ale sporty, nebo situace, kdy se fotí z extrémně velké dálky. Pak už nestačí ani extender a je potřeba sáhnout po nějakém speciálním ultra-teleobjektivu. Ceník podobné optiky částkami může připomínat katalog nějaké automobilky, nicméně zkonstruovat podobný objektiv je minimálně stejně náročné jako vyrobit automobil střední třídy. V této třídě je velmi oblíbený objektiv s pevným ohniskem 600 mm a skvělou světelností f/4. Kromě sportovních fotografie má uplatnění také při profesionálním focení wild-life.

Chci Canon 600 mm

Canon RF 600 mm f/4 L IS USM | Megapixel


Naše soutěž má ale dvě hlavní kategorie a kromě fotografů je zaměřená také na video tvůrce. Máme tedy i pár tipů pro ně.

SDXC Lexar 128 GB

Současná technika k natáčení videa nabízí stále větší možnosti a zvyšuje se nejen samotné rozlišení, ale také snímková frekvence a datový tok záznamu. To s sebou přináší stále větší nároky na paměťová média. Pokud chcete pořizovat opravdu kvalitní záznam, budete potřebovat také výkonnou kartu. V poměru cena/výkon doporučuji například profesionální značku Lexar s kapacitou 128 GB a rychlostí čtení 250 MB/s. Ta bohatě stačí jak na FullHD záznam tak i pro vyšší 4K UD rozlišení. Se slzou v oku vzpomínám na svou první paměťovou kartu do fotoaparátu, kterou jsem pořizoval před 18 lety. Její kapacita byla neuvěřitelných 128 MB, stála 1490 Kč a rychlost se v té době snad ani neuváděla. :)

Chci SDXC Lexar 128 GB

Karta SDXC Lexar 128 GB | Megapixel
foto: Zdeněk Rýzner

Zhiyun Weebill 2 Pro 

Společně s vyšší kvalitou záznamu jde ruku v ruce i miniaturizace přístrojů, které jsou určené k natáčení videa. To otvírá zcela unikátní možnosti natáčet spoustu záběrů přímo z ruky. To ale s sebou přináší zásadní problematiku, která je spojená s chvěním a otřesy, které vznikají právě při natáčení z ruky. Přesto že jsou současné bezzrcadlovky i videokamery vybaveny stabilizátorem, tak to obvykle nestačí. Řešením jsou nejrůznější ruční stabilizátory a gimbaly, díky kterým je záznam absolutně plynulý, jako by byl pořízený z nějakého sofistikovaného ramena nebo stativu.

Chci Zhiyun Weebill 2 Pro

Zhiyun Weebill 2 Pro | Megapixel

DJI FPV Combo vám dává křídla

Patrně málokterý nový velkofilm, nebo titulky moderních seriálů se dnes obejdou bez záběrů z ptačí perspektivy. Tento trend ovlivnil i reportážní záběry a záznam sportu. Není tak divu, že mnoho fotografů a kameramanů pořizuje záznam prostřednictvím dronů. Špičkou v tomto oboru je společnost DJI, která nabízí kvadrokoptéry a drony od těch hobby a kapesních, až po velmi sofostikované a profesionální modely. Dejte svým záběrům nevšední perspektivu a posuňte hranice záznamu sportovích fotografií a videí s DJI FPV Combo. 

Chci dron DJI FPV Combo

Tenba Axis Tactical 24L

Patrně sebevíc doplňků a příslušenství vám bude k ničemu, když vše nebudete mít kam poskládat. Sportovní reportér navíc často mění lokaci a potřebuje tak být nejen pohotový, ale i mobilní. Zároveň je nutné mít nějaký systém v uložení a transportu techniky tak, aby jste vždy veděli kam sáhnout. Není také od věci myslet na svoje tělo a zvláště pak záda, protože jedno takové náročnější focení v terénu může vyřadit fotografa z provozu na několik dní. Stále více fotografů proto upouští od klasických fotobrašen a dávají přednost batohům.

Ty mají celou řadu možností, kapsiček a přihrádek a váha se navíc mnohem lépe a příjemněji rozloží na obě ramena. A přesně takové batohy nabízí poměrně nový, ale o to více populární výrobce Tenba. Díky propracovanosti, odolnosti i elegantnímu a modernímu designu se hodí pro jakoukoliv příležitost od lezení po kopcích, přes sportovní reportáže až po focení svateb.

Chci Tenba Axis Tactical

 

titulní foto: Radek Caga

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.