Magazín

Fotoporadna

Foťte svatby s Nikonem aneb Jak zachytit správně emoce

Nikola UlrichováVydáno: 21. 6. 2022 v 11:30 • Rubrika: Fotoporadna

Foťte svatby s Nikonem aneb Jak zachytit správně emoce

Jakou techniku si vzít na svatbu? Jak zaznamenat všechny důležité okamžiky a emoce? Každá svatba je jiná, ale základ je stejný. Následující článek potěší především fanoušky značky Nikon, jelikož vám dáme pár tipů, co by měl svatební fotograf mít při sobě. A jako bonus přihodíme pár rad, jak si poradit v různých situacích a na co by tvůrce neměl zapomínat, ať ho čeká první focení svatby nebo jich má za sebou stovky.

Obsah

Svatební focení je náročná disciplína, která spojuje několik žánrů dohromady od reportáže, přes portréty, krajinu až po makro. Odevzdat technicky dokonalé fotky je ale základ, a proto jste na svatbě vy, jako svatební fotograf, a ne pouze příbuzný s mobilem nebo sestřenice, která dostala před pár dny k narozeninám svou první zrcadlovku.

A protože se focení svateb věnuji již několik sezón, připravila jsem si pro vás pár tipů, na co se zaměřit při výběru techniky a co se mi osobně v praxi osvědčilo.

Focení svatby | Megapixel

Čím fotit svatbu

Fotovýbava je u tohoto žánru velmi důležitá. Každý svatebčan totiž očekává nejen výtvarně krásné fotografie, ale také technicky dokonalé. Nebo alespoň obstojné v konkurenci, která je v tomto oboru poměrně velká.

Důležité hlavně je, vybrat si takovou techniku, na kterou se můžete 100% spolehnout a zároveň ji budete umět správně a navíc velmi pohotově ovládat! Skoro žádný moment se na svatbě neopakuje, a proto musíte být připraveni zmáčknout kdykoliv spoušť a ne projíždět nekonečné vteřiny celé menu, než najdete zrovna tu potřebnou funkci. Moje svatební tvorba je i z těchto důvodů spojená se značkou Nikon. Nedám na ni dopustit a zatím mě nikdy nezklamala (ani ve vysokých teplotách či v dešti). Navíc, ať vezmu do ruky jakýkoliv model této značky, tak intuitivně vím jak se ovládá a umím se s ním sžít během několika chvil.

Svatební foto | Megapixel

Společnost Nikon po letech dohnala konkurenci i co se plnoformátových bezzrcadlovek týče, a tak zmíním například Nikon Z6 II, který je vhodný jak pro focení, tak i pro natáčení svatebního veselí. Je to také ideální varianta pokud plánujete přechod z digitální zrcadlovky na bezzrcátkový systém. Stabilizace snímače, rychlé sekvenční snímání 14 sn./s i automatické ostření na oči lidí a zvířat jsou vlastnosti, které musím vyzdvihnout, jelikož pomáhají správně zaostřit, což je u reportáží i portrétů nesmírně důležité.

Fotoaparát na svatbu | Megapixel

Každý svatební fotograf navíc uvítá slot na dvě paměťové karty na SD/CFexpres. Díky nim můžete ukládat fotografie paralelně na obě karty, takže si automaticky pořizujete zálohu každé fotografie. Navíc duální slot umožňuje rozdělit zvláště videa a statické snímky, nebo můžete na jednu kartu ukládat JPEG a na druhou RAW. Jednotlivé soubory lze také mezi kartami kopírovat včetně možnosti vytváření duplicitních souborů pro bezpečné zálohování.

U Nikon zrcadlovek i bezzrcadlovek mi vždy vyhovovala příjemná ergonomie a grip, jehož pohodlný úchop po několika hodinovém focení oceníte. Dále bych ráda vyzdvihla přehledné menu, ideální rozložení ovládacích prvků po těle fotoaparátu, výdrž baterie a samozřejmě i samotnou obrazovou kvalitu.

Nejeden svatební fotograf jde s pomyslnou profesní paranoiou ještě dál a kromě duálního slotu si s sebou na svatbu bere pro jistotu také záložní tělo. Pokud se vám totiž během focení svatebního obřadu s fotoaparátem cokoliv stane, pak není jiná možnost než ho dofotit třeba mobilem, a to znamená opravdu velké problémy a především zklamání, pokud tedy nemáte v brašně záchranou brzdu v podobě druhého těla. Tím může být stejný model, nebo i o třídu nižší Nikon Z50 či Nikon Z6, případně vaše starší zrcadlovka. A věřte, že žádný klient nebude zkoumat, čím jste co fotili, pokud svou práci odvedete dobře.

Focení svatby | Megapixel

Objektivy vhodné na svatbu

Co se optiky týče, tak jsou optimální minimálně dvě. Zoomový objektiv, který vám pomůže v situacích, kdy nemáte dostatek místa nebo nechcete narušovat obřad neustálým popobíháním. A poté objektiv s pevným ohniskem vhodný na reportáže i portréty.

V zoomech je ideální volbou Nikon Z 24-70 mm f/2,8 S, který má skvělou kresbu a fotky jsou opravdu ostré. Navíc díky zoomu můžete sledovat dění z větší vzdálenosti a zachytit jak novomanžele, tak i jejich dojaté příbuzné zblízka i s odstupem. Široké ohnisko vám navíc ulehčí skupinové focení nebo zachycení akčních záběrů z večerní zábavy. Při svatbách rozhodně není dobré šetřit na světelnosti objektivu. Například v kostele nebo při večerním focení by se vám mohlo stát, že si nedostatek světla budete muset kompenzovat vyšší citlivostí, a to jak jistě víte, znamená nárůst šumu, který se na svatební fotografie nehodí. A to nemluvě o přípravách nevěsty a ženicha v interiéru, nebo o focení po západu slunce. 

Svatební fotograf | Megapixel

Volba pevného objektivu je především o tom, jaké ohnisko vám vyhovuje nejvíce. Nikdy nic nezkazíte s 35 mm a světelností f/1,4 nebo f/1,8 (Nikon Z 35 mm f/1,8 S). Jedná se o moje nejoblíbenější sklo, jelikož s ním nafotím přípravy nevěsty i ženicha, detaily, obřad, odpolední zábavu, a když na to přijde, tak i portréty novomanželů. Přesto, pokud již vlastníte zoomový objektiv, doporučuji vyzkoušet i ohniska 50 mm, 85 mm nebo třeba 105 mm. Ty jsou na portréty ještě o něco lepší.

Konkrétně Nikon Z 50 mm f/1,8 vás odmění opravdu hezkým bokehem (doporučuji novomanžele fotit například proti korunám stromů, kterými prosvítá slunce či výzdobě v podobě rozsvícených světelných řetězů). Můžete s ním fotit i pokud bude pršet štěstí nebo když půjdete k vodě díky jeho utěsnění. Spoléhám se na něj také vždy, když zůstávám na svatbě do večerních hodin, kdy se fotograf musí poprat s ubývajícím světlem.

Svatební focení | Megapixel

A tip navíc pokud již základní dvě ohniska máte, chcete být co nejvíce nenápadní a přesto pořídit detailní záběry. V takových situacích využijete například profesionální teleobjektiv Nikon Z 70-200 mm f/2,8 VR S. Ten díky delšímu ohnisku navíc krásně oddělí předměty či postavy od pozadí. To se hodí třeba při obřadu, kdy je za nevěstou a ženichem spousta svatebních hostů, kteří by jinak rušili kompozici. A užijete si s ním velmi příjemný bokeh, který je pro snímky ze svatby ideální. 

Svatební sezóna je sice už v plném proudu, ale techniku můžete obnovit v podstatě kdykoliv. Využít můžete náš bazarový program RESTART. Ten spočívá v tom, že nám přineste váš starý foťák nebo objektiv a my vám za něj dáme až 20% výkupní bonus na nákup nového. V současné době také běží kampaně Mega léto a akční nabídky na techniku Nikon. Díky nim můžete získat navíc hodnotné dárky nebo slevu až 10 000 Kč.

Jaké příslušenství se ve fotobatohu neztratí

Další zásadní pravidlo při focení svateb zní, že karet není nikdy dost a žádná karta není dostatečně velká. Osobně používám 64 GB karty prémiové značky Lexar (vybírejte vždy dle typu vašeho fotoaparátu - Lexar Pro CFexpress Typ B 64GB), ale můžete využít například i 128GB, pokud ji váš foťák schroustá. Záleží, kolik snímků za den nafotíte a jak často chcete karty měnit. Přibalte si také rozhodně obaly a dávejte si pozor, kam karty ukládáte, abyste pak nebyli překvapení, že je nemůžete najít. Stejně důležitým bodem jsou nabité baterky, kdy dvě jsou naprosté minimum. Zvláště pak u bezzrcadlovek, které vydrží o něco méně než jste byly zvyklí u DSLR. A přesto si s sebou nezapomínejte brát nabíječku, nikdy nevíte, kdy se bude hodit. 

Během focení svateb vás často potkají momenty, kdy opravdu oceníte externí blesk. A pokud nemáte budget na originální, tak postačí například Hähnel Modus 600RT MK II Wireless Kit pro Nikon, ať už proto, že si uděláte světlo tam, kde potřebujete, nebo tehdy, když chcete pořídit zajímavé a akční momentky z večerní párty. Rozmazaná světla v pozadí za tančícími osobami dodají fotografiím zajímavou dynamiku. Pokud naopak řešíte světlo ve dne, převážně na focení portrétů, bude se vám hodit odrazná desku, například multifunkční Fomei 5-in-1 110 cm, která má možnost využití čtyř odstínů látky. Díky ní předejdete nehezkým stínům v obličeji. Navíc se dá složit do batohu a máte ji tak připravenou kdykoliv bude potřeba. 

Jak fotit svatbu | Megapixel

Další věc, bez které se žádný svatební fotograf neobejde je dostatečně velký a pohodlný batoh. Někdo dává přednost klasické fotobrašně, ale z vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že i z půl dne běhání mezi svatebčany pěkně bolí záda. Mít všechny věci vždy při sobě na zádech je proto ideální variantou. Někdo ocení takový, kam dá větší množství techniky a příslušenství. Tím je například Tenba Roadie Backpack 20, do kterého uložíte mraky věcí a třeba i dron.

Pokud, stejně jako já, hledáte menší a pohodlnější batoh, který bude mít zároveň elegantní vzhled hodný tak významné události jako je svatba, pak mohu doporučit verzi Tenba Cooper Slim Backpack. Ten ve všech ohledech splňuje mé představy a nosím ho na všechna focení, do města i do práce. Zatím se mi nestalo, že by se mi do něj něco nevešlo a navíc tam vždy zbyde prostor na láhev s pitím, což je zvláště v létě naprostá nezbytnost.

Pokud vás zajímá více o tom jak na svatbě pracovat s clonou, expozičním časem, hloubkou ostrosti nebo bleskem, přečtěte si také další článek na téma Jak fotit svatby.

Jakou techniku mít na svatbu | Megapixel

Jak zachytit fotky plné emocí

Každý svatební fotograf by si měl uvědomit, že se stává součástí velmi důležitého dne, na kterém záleží nejen svatebčanům, ale i jejich rodinám a hostům. Proto by měl mít vždy dobrou náladu a být plný pozitivních emocí. Nese to s sebou samozřejmě také velkou zodpovědnost a navíc každá nevěsta s ženichem mají jiné požadavky a představy o tom, jak by nejen jejich svatební fotografie, ale i fotograf či fotografové měli vypadat.

Důležitá je  v tomto případě také empatie a ochota. Celý průběh svatby totiž může znepříjemnit nejen počasí, rodinné vztahy, alkoholem posilněný strýček z pátého kolene, ale také fotograf. Ať už svým chováním a vystupováním, nebo ne zrovna profesionálně odvedenou prací. A ta může často plynout z pouhého nepochopení. Proto je strašně důležité sejít se s klienty v ideálním případě minimálně jednou osobně a vše si pečlivě vyříkat do nejmenších podrobností.

Poznejte se tak se snoubenci, vyptejte se na jejich představu o fotografiích, zjistěte si předem harmonogram, abyste byli připraveni na všechno a nemuseli to v průběhu svatebního dne zjišťovat, vyptávat se a nezmeškali jste díky tomu hlavní momenty. Tekoucí slza dojetí po tváři, prarodiče při gratulacích, čtyřnohý přítel nesoucí prstýnky, fotografie u slavobrány - pro každého je opravdu důležité něco jiného. Nebojte se také případně přátelsky s čímkoliv poradit (jelikož už jste zažili spoustu svatebních situací), povzbudit pokud to bude vhodné. I tak malé drobnosti, jako upravení závoje nevěsty či motýlka ženicha nebo doporučení, jak držet kytici přispějeí nejen k lepším fotografiím, ale také k lepšímu pocitu novomanželů a ke vzájemnému vztahu s klientem, který ve vás díky tomu uvidí svatebního profesionála.

Jak fotit svatby | Megapixel

Všichni chceme zachytit ty klasické nejdůležitější okamžiky každé svatby, ale možná, že pár emotivních momentek bude pro novomanžele nakonec znamenat víc, než tisíc technicky „dokonalých" fotografií, byť na nich vyšlo perfektní světlo, povedlo se vám vymyslet skvělou pózu nebo najít nádherné místo. Proto nespoléhejte jenom na to, že každá svatba je plná emotivních chvilek a snažte se je hledat i během dne. Občas je dobré a nutné si skupinky zorganizovat a manželům poradit určité pózy, ale nejvíce emocí zachytíte právě, když si novomanželé nebo svatební hosté myslí, že se nikdo nedívá nebo když si myslí, že v tu chvíli nefotíte. To jsou většinou ty nejsilnější, nejautentičtější a samozřejmě také nejcennější momenty.

Přeji vám proto spoustu fotografií plných emocí, ze kterých budete mít dobrý pocit vy a především novomanželé. A pokud byste stále váhali nad tím, jakou techniku nebo příslušenství si pořídit, přijďte se poradit s našimi prodejci a vše si vyzkoušet na kteroukoliv z našich poboček

https://www.megapixel.cz/komunita-svatba | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.