Recenze Fuji FinePix X-Pro1

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • hybridní opticko-elektronický hledáček s vysokým rozlišením
  • výměnné objektivy vynikající kvality
  • prvotřídní obrazová kvalita i při vysokých citlivostech
  • kvalitní displej s vysokým rozlišením
  • retro design, ovládání clony prstencem na objektivu

Co se nám nelíbí

  • nemá vestavěný blesk
  • relativně pomalejší zaostřování

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Fujifilm X-Pro1 tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Fujifilm X-Pro1 tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Fujifilm X-Pro1 tělo

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Fujifilm X-Pro1 tělo

Představení Fujifilm X-Pro1 tělo

Fuji FinePix X-Pro1 - poprvé v ruce

Praha, 24.4. 2012, 15:30 hod.

Doslova před pár minutami jsem se vrátil z oficiálního představení zcela nového kompaktu s výměnnými objektivy z dílny společnosti Fujifilm. Fotoaparát Fuji X-Pro1 je prvním svého druhu od tohoto výrobce, ale už loni jsme měli možnost těšit se z modelu Fuji FinePix X100, který sice nadchl skvělou kvalitou, ale mnozí mu vytýkali právě to, že neměl výměnné objektivy. X-Pro1 tedy už výměnné objektivy má a ne jen tak ledajaké.

Když jsem X-Pro1 vzal poprvé do ruky, překvapilo mě, jak je lehký vzhledem ke svým rozměrům. Když už jsme u rozměrů, čekal jsem, že bude trochu menší, ale aspoň se dobře drží a ovládá, což je samozřejmě výhoda. Velmi dobře je vyřešen hybridní opticko-elektronický hledáček. V "průhledovém, tedy optickém módu" se v něm ukazuje rámeček označující výřez, který bude zachycen na výsledném snímku. Daleko víc mě ale zaujal ten elektronický hledáček, který má mimochodem rozlišení 1 440 000 bodů a je skutečně velmi dobrý. Můžete si ho buď zapnout "natvrdo", ale pak nevidíte nic na hlavním displeji. Daleko lepší mi přišel režim, kdy máte hlavní zadní displej v provozu (ať už pro menu, nebo živý náhled) a displej v hledáčku se automaticky zapne pouze tehdy, když přiložíte fotoaparát k oku. To mi přišlo jako vynikající řešení. Jediné, co bych hledáčku vytknul je to, že mi připadal trochu tmavý. Ale třeba to jde v menu nějak nastavit - nezkoušel jsem to hledat.

S X-Pro1 se mi fotilo velmi příjemně, nastavování clony přímo na objektivu mi vyhovovalo asi z toho důvodu, že jsem na tom vyrostl... :) Kolečko korekce expozice je možno ovládat palcem pravé ruky bez toho, abyste museli oddálit oko od hledáčku. V tom se zároveň zobrazuje hodnota korekce a efekt je také rovnou vidět. Trochu nemile mě překvapilo automatické zaostřování, které mi přišlo poněkud pomalé (na místě jsem ale porovnával se superrychlým Olympusem OM- D E-M5). To způsobovalo i mírné zpoždění závěrky po stisku spouště. Ale nebyla to žádná velká tragédie. Jak můžete vidět na ukázkových snímcích, podařilo se mi i zachytit právě procházející Hradní stráž...

Fotili jsme i uvnitř Svatovítské katedrály, z jejíhož okolí je také většina ukázkových snímků. Vevnitř bylo alespoň možno vyzkoušet, jak se X-Pro1 chová při nastavení vysokých citlivostí. Výsledky posuďte níže. Osobně mi to připadá jako skutečně velmi dobré, takže v kombinaci s novými světelnými objektivy se nemusíme obávat jakkoliv slabého světla.

Ještě musím zmínit jednu drobnost, která není u Fuji žádnou novinkou, ale velice se mi líbí. Je to simulace různých inverzních filmových materiálů Fuji, což má zásadní vliv na výslednou barevnost snímků. Nejvíc se mi líbí syté a kontrastní podání u nastavení Velvia, ale i ostatní režimy vypadají myslím dobře. Nově přidali ještě simulace dvou negativních filmů pro co nejlepší podání pleťové barvy.

 

Víc jsem za těch několik desítek minut bohužel nemohl vyzkoušet, takže naši minirecenzi ještě co nejdříve doplníme o další poznatky.

Megapixel videorecenze Fujifilm X-Pro1 tělo

Megapixel videorecenze Fujifilm X-Pro1 tělo

Popis a parametry

Popis a parametry

Fotoaparát má 16megapixelový senzor X-Trans CMOS APS-C, hybridní optický a elektronický hledáček, velký displej a přípojný systém s bajonetem Fujifilm X pro výměnné objektivy Fujinon XF.

Fuji FinePix X-Pro1

 

Vzhled a ergonomie

Fotoaparát Fujifilm Finepix X-Pro1 staví na základech dálkoměrných filmových fotoaparátů, s jejichž výrobou má firma dlouholetou tradici. X-Pro1 se ke svým kořenům přiznává otevřeně svým klasickým vzhledem, kde je "vše, jak má být". Na vrchní části je umístěna spoušť, volič expozičního času, volič kompenzace expozice a sáňky pro externí systémový blesk, všechny další ovládací prvky jsou umístěny na zadní části, kromě přepínání režimu zaostřování, který je umístěn v blízkosti objektivu. Že se nejedná o žádnou " trendy rychlokvašku" hovoří solidní mechanické provedení a samotná odolnost fotoaparátu je zvýšena volbou vhodných materiálů - tělo je z hořčíkové slitiny.

Konstrukce fotoaparátu postrádající sklopné zrcátko umožňuje výrazné zkrácení distanční vzdálenosti (17,7mm) zadního členu od roviny snímače, což umožňuje dosažení a zachování velmi vysoké obrazové kvality. Výsledné fotografie jsou srovnatelné se snímky pořízenými dálkoměrnými fotoaparáty. Hybridní opticko / elektronický hledáček, známý již od X100, umožňuje kromě zaostřování a komponování i následné prohlédnutí pořízeného snímku. Jak je to možné? V mechanismu je umístěno polopropustné zrcátko, jež při přepnutí páčky (umístěné za přední straně těla) a vysunutí / zasunutí planžety promění hledáček dle potřeby na optický či elektronický. Rozlišení vestavěného LCD monitoru je 1 440 000 bodů. Obraz v hledáčku pokrývá 90-100% v závislosti na zvoleném režimu hledáčku. Kromě hledáčku je k dispozici také 3,0" LCD monitor s rozlišením 1 230 000 bodů a širokým pozorovacím úhlem. Na LCD displeji se dle volby zobrazují zaostřovací body, elektronická vodováha či reálný histogram.


Snímač a objektiv

Digitální fotoaparáty jsou běžně vybaveny speciálním Low-pass filtrem, který má za úkol zamezovat vzniku rušivého barevného šumu a barevného moaré. Někdy ovšem dochází k situacím, že je jeho účinek účinek buď nadbytečný nebo nedostatečný a přičteme-li k tomu neblahé potlačení rozlišení objektivu vlivem tohoto filtru, získáme výsledky ne vždy odpovídající tomu, po čem prahneme.

U Fujifilmu X-Pro1 je tomu jinak. Na 16Mpx X-Trans CMOS snímač (velikost APS-C) byl aplikován inovovaný barevný filtr inspirovaný klasickým filmovým materiálem. Vydatnou podporou se snímači stává i obrazový procesor EXR PRO, který převádí získaná data do elektronické podoby s ještě větší přesností a rychlostí, než tomu bylo doposud. Spojením těchto tří faktorů, tedy výtečných objektivů XF-Fujinon, snímače X-Trans CMOS a procesoru EXR vzniká perfektně sladěný tým, který dává ty nejlepší výsledky.

Citlivost snímače je možné navýšit z původní citlivosti 200 ISO až na hodnotu 25 600 ISO, a proto pokud se uživatel fotoaparátu rozhodne fotografovat v prostředí s nedostatek světla, dostane se mu i zde, dobrých výsledků. Pořízené snímky jsou zapisovány v obrazovém formátu JPEG či RAW* ukládány na paměťové karty typu SD/SDHC.

*výhoda formátu RAW je v tom, že se v podstatě jedná o syrová data, kterým lze přiřadit více hodnot (vyvážení bílé, černý a bílý bod, jas a kontrast, saturaci barev, ale i barevnou hloubku a barevný profil), aniž by došlo k poklesu kvality. Samotná možnost volby bitové hloubky kanálu je pro dosažení prvotřídních výsledků a širokého množství barevných odstínů natolik důležitá, že se bez ní profesionální tvůrci neobejdou. Pro názornost, při fotografování do JPEG (8 bit / kanál) dosáhnete 16 milionů barevných odstínů, kdežto při konverzi RAWu do 16 bitového TIFFu je k dostání 39 miliard barev. odstínů.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Poloprofesionální

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 16,3 Mpx
Rozlišení fotografií 2304x2304, 3456x2304, 3456x1944, 4896x3264, 4896x2760, 3264x3264, 2496x1664, 2496x1408, 1664x1664
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 23,6 x 15,6

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXR

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm X
Stabilizátor optický Ne

Zaostřování

Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Korekce expozice ± 2 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 12800

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/4000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 6 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2
3D režim Ne
Panorama Ne
HDR Ne

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Rozlišení hledáčku 1440000
Velikost hledáčku 0,47 "

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 1230000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ne
Výklopný displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Korekce zábleskové expozice ne
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ano

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, RAW
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Audiozáznam Ano
Počet audio kanálů 2.0
Integrovaný GPS Ne

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Kabelová
Wi-Fi Ne
Výdrž baterie (sn.) 350 snímků
Typ akumulátoru NP-W126
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Kov
Rozměry v mm 139,5 x 81,8 x 42,6
Hmotnost 450 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 16225432
Ocenění EISA
Značka Fujifilm

Zobrazit popis a parametry