Magazín

Produktové aktuality

Fujifilm ve Švédsku představil novinky řady GFX a my jsme byli u toho!

Ondřej VachekAktualizováno: 2. 10. 2023 v 14:38 • Rubrika: Produktové aktuality

Fujifilm ve Švédsku představil novinky řady GFX a my jsme byli u toho!

Fujifilm si nás pozval na svůj světově známý X-Summit, na kterém ohlašují nové produkty, fotoaparáty, objektivy a další dobroty. Tentokrát do švédského Stockholmu, kde ve vyhlášeném muzeu Fotografiska představil nový digitální středoformát GFX 100 II spolu se třemi novými objektivy.

Obsah

Bezzrcadlovku Fujifilm GFX 100 mnozí dobře známe. Jednalo se o kvalitou obrazu nekompromisní stroj. Jeho nová verze GFX 100 II je však v mnohém ještě lepší, výkonnější a celkově posouvá celý GFX systém na novou úroveň. Jednou z největších, nebo nejdůležitějších novinek je nově vyvinutý 102-megapixelový snímač s až dvojnásobnou rychlostí odečtu dat. To s sebou nese plynulejší záběr v hledáčku, rychlejší snímkovací frekvence a o poznání spolehlivější systém automatického zaostřování.

Prohlédnout GFX 100 ii

Navržen jako perfektní pracovní nástroj

Tělo fotoaparátu Fujifilm GFX 100 II má kompletně nový design oproti předchozím modelům. Celé tělo působí solidně, kvalitně, stavěné, aby vydrželo. Povrch GFX 100 II je texturovaný, příjemný na dotek a neklouže. Celá vrchní strana fotoaparátu je nyní nakloněná směrem k fotografovi pro lepší přehled vrchních ovládacích prvků a hlavně pro snadný pohled na nový a veliký sub monitor. Grip fotoaparátu je hluboký a solidní. Po celém fotoaparátu najdeme spoustu uživatelsky nastavitelných tlačítek, takže si jej můžeme přizpůsobit přesně svým představám.

Zadní LCD panel je stále výklopný ve třech směrech, jak již známe z předchozích modelů s jedním rozdílem. Vyklápí se od těla mnohem více z jasného důvodu, a tím je možnost připojení aktivního chladiče Fujifilm FAN-001. To nám znatelně prodlužuje nahrávací časy. Další z novinek na těle je ethernetový port pro rychlé a snadné připojení do sítě pro dálkový záznam a cloudovou synchronizaci skrze Frame.io. Duální slot na paměťové karty je zpět, avšak tentokrát je jedna z karet CFExpress Typ-B pro mnohem vyšší přenosové rychlosti.

Fujifilm GFX 100 II je poháněno dnes již známou baterií NP-W235. CIPA standard vychází na 540 snímků na jedno nabití. Pokud však chceme životnost prodloužit, máme možnost použít vertikální bateriový grip, který nám umožní mít ve fotoaparátu tři baterie najednou. Mezi další porty samozřejmě patří 3,5 mm jack na mikrofon, 3,5 mm jack na sluchátka, plné HDMI, či USB-C konektor.

Neskutečný výkon

Fujifilm GFX 100 II je první fotoaparát na světě, který využívá nově vyvinutý 102-megapixelový CMOS II HS snímač s dvojnásobně rychlým odečtem dat oproti předchůdci. To s sebou přináší možnost zachycovat fotografie v rychlosti až 8 snímků za vteřinu, ale také mnohem spolehlivěji rozpoznávat a sledovat subjekty. Fotoaparát díky AI algoritmům dovede rozpoznat nejen lidi a lidské obličeje, ale také zvířata, ptáky, vozidla, letadla, hmyz a podobné. Všechny tyto poté umí pohodlně sledovat v pohybu, ať už se jedná o wildlife, sporty či například tanec. Úspěšnost automatického zaostřování se oproti GFX 100S razantně zvýšila. 8 snímků za vteřinu však není žádná sranda, a tak bylo vedle slotu na rychlejší CFExpress karty a nového procesoru X-Processor 5 potřeba navýšit také buffer. Z původních 64 gigabitů byl zdvojnásoben na 128 gigabitů. GFX 100 II je tak schopné zachytit až 325 komprimovaných RAW souborů před zpomalením. Pokud chcete fotit RAW soubory bez komprimace, tak je buffer schopen pojmout až 76 snímků. Při bezztrátové komprimaci toto číslo vyroste na až 302 souborů.

Naprosto jedinečný hledáček

Musím říct, že toto mne trochu usadilo. Hledáček Fujifilmu GFX 100 II je opravdu dechberoucí. Nejen že se pyšní úchvatným rozlišením 9,44 milionů bodů, ale navíc nabízí zvětšení 1x při 60ti fps. To znamená, že při nasazení objektivu 63 mm f/2,8 R WR je vše v hledáčku v poměru se světem okolo 1:1. Při fotografování na výšku jsem měl otevřené obě oči a obraz z hledáčku perfektně překrýval to, co vidím mimo fotoaparát. Prakticky jsem viděl vše ve 3D a u toho mohl stále fotografovat. Jasnější a čistší hledáček jsem ještě nezažil. Pokud však tak velké zvětšení nechceme, lze jej nastavit na režim 5,76 milionů bodů, kdy je zvětšení sníženo na 0,77X při frekvenci 120 fps. Tím pádem pak hledáček vypadá identicky s tím v GFX 100S nebo X-H2.

Hledáček je odnímatelný, jak již známe z těl GFX 50S a GFX 100. Tím pádem je stále kompatibilní s tilt adaptérem.

Nejen na fotografie, monstrum na video

Fujifilm GFX 100 II není však stavěn pouze na fotografie. Samotný Fujifilm jej označuje za skutečně hybridní přistroj určený i seriózním profesionálům v oblasti videa a filmu. Díky zrychlenému odečtu dat je fotoaparát schopen nahrávat v rozlišení 4K/60p za využití celé šířky snímače. Tím to však nekončí. Nahrávat totiž se slabším ořezem můžeme i v 8K/30p, nebo například i předem roztažený až dvojnásobný anamorfní záznam. Množství využitelných formátů je neskutečné od bajonetů PL a LPL, přes objektivy Premista, full-frame až po 35mm anamorphic. Jedinečný tvar a rozměry snímače odemykají ohromné možnosti různých objektivů od Arri LF, přes Cooke až po klasická anamorfní full-frame skla. 

Díky novému karetnímu slotu nabízí GFX 100 II poprvé ve středoformátu také kodeky jako Apple ProRes, 10-bit 4 : 2 : 2 interně, či 12-bit RAW externě přes HDMI. Pokud chcete svou workflow urychlit, nahrávat můžete také přímo na USB-C SSD disk. Co se dynamického rozsahu a tónové křivky týká, tak i zde najdeme logaritmické profily F-Log a 14+ stop schopný F-Log2 začínající na ISO 800.

Během videa je fotoaparát schopný sledovat subjekty pouhým dotekem na displeji bez nutnosti vybírání specifického druhu subjektu. Při 4K/60p trvá navíc odečet dat ze snímače pouhých 15 milisekund, což výrazně snižuje takzvaný rolling shutter efekt.

GF 55 mm f/1,7 R WR

Další z velmi zajímavých novinek je dlouho očekávané univerzální pevné sklo GF 55 mm f/1,7 R WR. Tento objektiv nabízí po přepočtu na full-frame 44 mm ohnisko při velmi světelné cloně f/1,7 pro krásně jemné bokeh. Mechanismus clony a optická konstrukce objektivu byly navržené tak, aby minimalizovaly efekt kočičích očí, kroužkování a nepřirozených přechodů. Samotná clona se skládá z jedenácti lamel a je integrovaná do ostřící skupiny, takže cestuje s ní a její efekt na rozostření se nemění. 

Objektiv je poháněn motorem s přímým pohonem na ložiskách pro minimalizaci tření. Je samozřejmě stejně jako tělo GFX 100 II utěsněný proti dešti a prachu a nabízí i příjemný clonový kroužek. Obrazová kvalita tohoto objektivu je naprosto nekompromisní a schopná naplno využít 102-megapixelového snímače i na plně otevřenou clonu, a to i v rozích.

Prohlédnout objektiv

Konečně tilt/shift!

Mnozí čekali, někteří adaptovali full-frame alternativy, ale jedno je jasné. Tilt/shift objektivy byly v GF systému opravdu potřeba. Novinky GF 30 mm f/5,6 T/S a GF 110 mm f/5,6 T/S jsou konečně první objektivy navržené přímo pro takto veliké středoformátové snímače a hlavně pro jejich rozlišení. Obě skla jsou neskutečně ostrá, plně otočná nezávisle na tilt a shift mechanismech a elektronicky propojená s tělem fotoaparátu. To znamená, že na displeji, stejně jako ve výsledném souboru vidíme, o kolik stupňů byl objektiv nakloněn či posunut. Preciznost se nám tak posouvá na úplně jinou úroveň. Jedná se samozřejmě o objektivy manuálně ostřené a kvůli složitým pohyblivým mechanismům nejsou stavěné do deště, ale spousta fotografů krajiny, produktů, architektury, či realit si může oddechnout. Konečně jsou pro ně dostupné pořádné objektivy určené těm nejlepším profesionálům.

Prohlédnout 30mm objektiv

Prohlédnout 110mm objektiv

I wildlife fotografové se mají na co těšit

Momentálně se sice jedná pouze o koncept, ale i tak jde o naprosto neskutečný objektiv. Fujifilm totiž oznámil vývoj objektivu GF 500 mm f/5,6, což bude po přepočtu na full-frame 395-milimetrové ohnisko. Ať už fotíte wildlife či sporty, tento objektiv v kombinaci s tělem GFX 100 II a jeho vylepšeným systémem automatického zaostřování odemyká ohromné možnosti pro akční fotografii. Do prodeje by tento objektiv měl jít v průbehu roku 2024.

Velmi vydařený X-Summit s ještě vydařenějšími produkty

Fujifilm GFX 100 II je fotoaparát, který mnohým fotografům přináší nekompromisní obrazovou kvalitu, vynikající systém rozpoznávání a sledování subjektů a perfektní ovládání v relativně malém, ale kvalitně stavěném těle. Více než full-frame je zde opravdu na místě. Během celého X-Summitu jsem měl možnosti s ním fotografovat, jak se samotným fotoaparátem a novou „pětapadesátkou", tak ve studiu za použití Profoto světel. Fotoaparát je svižný, příjemně se ovládá a možnosti přináší opravdu dodnes nevídané.

Sdílet na


Komentáře k článku

Antonín Škaryd

já osobně bych uvítal objektiv GF 25-50 mm ... to je něco, co tu chybí.

4

Antonín, 24. 9. 2023 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, omlouváme se, ale k této funkci bohužel zatím nemáme podrobnější informaci. Jakmile bude fotoaparát k dispozici, tak bychom napsali nějakou podrobnější recenzi.

3

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 18. 9. 2023 |Reagovat

DM

Ach jo, ach jo, ach jo... to zase bude vítr v kešeni..... 😙

2

Daniel Mack, 16. 9. 2023 |Reagovat

L

Zdravim, bude mít nová 100 II taky ochranou clonu přes chipem při výměně objektivů?

1

Luboš, 15. 9. 2023 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.