Recenze Fujifilm FinePix X100T

Kryštof Korč

Kryštof Korč • 05. 12. 2014

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Centrální a elektronická závěrka
 • ISO až 51200
 • Wi-Fi
 • USB nabíjení
 • Kombinovaný hledáček
 • Velmi dobrá ergonomie

Co se nám nelíbí

 • Není dostupný software na fotografování přes PC

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Fujifilm FinePix X100T od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Fujifilm FinePix X100T v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Fujifilm FinePix X100T

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Fujifilm FinePix X100T

Představení Fujifilm FinePix X100T

Třetí verze unikátního přístroje z řady X100 tentokrát doznala zásadnějších změn, než vylepšení na verzi S. Zatímco v prvním updatu Fujifilm vylepšil hlavně rychlost autofocusu a rozlišení snímače, tentokrát přibylo několik zásadnějších zlepšení a dokonce se proměnil i design samotného těla přístroje.

Na první pohled je patrný jiný profil šasi aparátu, zvýšený profil kolem hledáčku je plochý, proměnil se tvar gripu, který je teď vyvýšený po celé přední straně úchopu a lépe se tak drží. Proměnilo se také vroubkování na AF prstenci, lépe a jistěji se teď ovládá.

Velmi mě potěšilo i rozmístění ovladačů a jejich obměna, nejen že teď je definovatelných tlačítek sedm a celková přizpůsobitelnost je tak větší, ale z páčky na palci pro změnu hodnot se stal klasický roller, který je podstatně pohodlnější a rychlejší. Na zadní straně přístroje je také větší displej, tentokrát třípalcový s rozlišením přes milion pixelů, na kterém jsou pořízené snímky přirozeně čitelnější a také živý náhled se tak obsluhuje lépe.

V softwarovém rozhraní jsme u Fuji X zvyklí na menu zrychlené volby fotografických hodnot, v nových řadách a samozřejmě i u tohoto modelu je toto menu plně definovatelné, pro rychlejší práci tedy lze často nastavované funkce více zpřístupnit.

Nejvíce mě potěšila změna v hledáčku, ten je již od počátku řady X100 unikátní, kombinovaný průhledový se zobrazenými informacemi a elektronický. Tyto lze přepínat voličem z přední strany přístroje, který historicky sloužil na časovou spoušť. Předešle bylo manuální ostření možné podle živého náhledu v hledáčku či na displeji, případně pomocí osy vzdáleností v průhledovém hledáčku, zde přichází zásadní vylepšení X100T - zmíněná páčka má nyní ještě druhou polohu, kterou se zapíná selektivní náhled zaostření, zobrazí se v rohu průhledového hledáčku a je odvislá od zvoleného ostřícího bodu, je to vlastně malý živý náhled se zvětšením, pomocí něhož se velmi dobře zaostřuje a kontroluje expozice bez nutnosti zapínat plně elektronický hledáček. Oproti standardnímu dálkoměru je to samozřejmě zcela odlišný přístup, ale mnohem modernější a v mnoha ohledech praktičtější.

Senzor a objektiv zůstáva jí stejné jako u předchozího modelu, tedy vynikající. Stran přenosu rozlišení, kontrastu a potlačení optických vad je ve cvé velikosti X100T naprosto bezkonkurenční. Ještě více se navíc posunula možnost navýšení citlivosti, až na 51200 ISO, příčemž hodnoty na 3200 jsou ještě prakticky čisté.

Změn doznal i systém závěrky. Kromě toho že aparát disponuje centrální závěrkou schopnou rychlé synchronizace s bleskem, byla přidána i závěrka elektronická umějící fotografovat na extrémně krátký čas 1/32000 s. Samozřejmostí je také vestavěný ND filtr, stejný jako u předchozích modelů.

Z funkcí navíc přibyla také Wi-Fi, díky níž je s pomocí příslušné aplikace možné fotoaparát vzdáleně ovládat, stahovat a prohlížet fotografie, nebo jej spojit s GPS telefonu pro tagging snímků. Neméně důležitým vylepšením je také možnost nabíjení apatáru přes USB port, což se obzvláště hodí na cestách, ale mnohdy i v běžném dením provozu.

Zásadní výhodou, kromě výjimečné kompaktnosti, byl vždy také obrazový výkon. Ten je zde stále naprosto perfektní. Je velmi dobře vidět, že celá optická soustava je naadjustována přesně na snímač, jak přenos rozlišení a kontrastu tak absence obrazových vad, je na absolutně vynikající úrovni. Ve své kategorii se tak pro X100T velmi těžko hledá srovnatelná konkurence. Se zvýšením možné citlivosti se také posunul odstup od šumu na citlivostech nižších. Fotoaparát tak lze použít velmi dobře jak na reportáže, tak na technické žánry, kterým vyhovuje 35mm ohnisko, případně pak 28mm a 50mm s dostupnými předsádkami.

Celkově se s X100T pracuje velmi příjemně a možných individuálních nastavení je v ní tolik, že si přístroj můžete donastavit naprosto přesně dle svých potřeb. Svými parametry a optickýn výkonem strčí hravě do kapsy ledajakou zrcadlovku a díky své neuvěřitelné kompaktnosti se velmi těžko hledá lepší přístroj na cestování.

Megapixel videorecenze Fujifilm FinePix X100T

Megapixel videorecenze Fujifilm FinePix X100T

Hodnocení zákazníků (4)

Hodnocení zákazníků (4)

4.75

Ověřený zákazník
Daniel Korouš, 04.09.2015

5

Tento foťák mě maximálně překvapil. Kvalitou bych ho srovnal k Nikonu d7k s tím, že tenhle skvost je ve všem o fous lepší-hlavně v ostření. Pevné sklo má dobrou optickou kvalitu a focení na plnou díru nedělá problémy. Jen u macro módu diporučuju vyšší clonu, abyto nebylo moc mléčné. Nelituju ani koruny , diporučuju jako lehkou streetovku a backup

Ověřený zákazník
Přemysl Čech, 05.06.2015

5

Ověřený zákazník
Pavel Reisenauer, 08.04.2015

4

Chtěl bych předeslat, že mohu porovnávat pouze se zrcadlovkou Canon 60D a Canon 5 D III. Aparát jsem si pořídil jako "kapesní" druhý k zrcadlovce na rodinné výlety, na kolo, do města,.... Obrazový výstup a především na vysoké ISO je překvapující. Optický hledáček skvělý, až na malou výraznost všech zobrazovaných údajů ( ostřících bodů, histogramu, vymezujícího rámečku zobrazení,...) za dobrého osvětlení, o jasně rudé v zrcadlovkách se mi zde může jenom zdát. Elektronickému hledáčku jsem stále nepřišel na chuť. Oproti Canon EOS 5 D III jsem rád za vestavěný blesk pro výplňové světlo, ale jinak je blesk velmi ohleduplný. Vychvalované nastavování času a clony mechanicky jako "za starých dobrých časů" mě moc neoslnilo, je to mnohem delší úkon než na zrcadlovce, pozitivní je, že při prvním pohledu, je jasné co je nastaveno . Aparát není zase až tak kapesní, ale do kapsy bundy se vejde, je to kus poctivého hořčíku. Perfektní je možnost přizpůsobení přístroje díky 7 FN tlačítkům. Vadí mi absence uživatelského nastavení - 7 nastavení slouží pouze pro parametry doostření, saturace, atd pro focení do JPG. Zvláštní , i když z technického hlediska asi logické, jsou souvislosti mezi velikostí clony a rychlostí závěrky mechanické a elektronické a také blesku. Určitě doporučuji minimálně jeden náhradní akumulátor, u neznačkového Avacom jsem nezaznamenal výkonostní rozdíl, ale cenový je značný. Vítaným prvkem je vestavěný ND filtr a intervalmetr. Perfektní je plně nastavitelné Q menu. Originální pouzdro jsem odložil, protože celý přístroj nabere velmi na objemu a panty držící sklopenou část při focení tuto neudrží a budu tedy reklamovat. Dále je škoda, že k tak výbornému aparátu, ale se specifickým chováním a ovládáním není dodán český návod . Na žádost o zaslání prodejce nereagoval vůbec, zastoupení Fuji Filmu ano a to zasláním jenom stručného návodu , který nepodchytává vůbec specifika přístroje a následně příslibem zaslání podrobného návodu v tištěné podobě alespoň ke staršímu modelu X 100 S. Příslib nenaplněn, ale již aktuálně nepotřebuji, prokousal jsem se používáním a recenzemi druhých uživatelů ke znalosti používání přístroje. Někde jsem četl, že majitelé tohoto skvělého přístroje již odložili svoje zrcadlovky. Toho jsem se bál, protože těch kilo skel by mě bylo líto se zbavovat. Můj názor je, že tento přístroj je skvělý, ale určitě nenahradí zrcadlovku.

Ověřený zákazník
Miroslav Stříbrný, 04.03.2015

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Fujifilm FinePix X100T je nástupce modelu Fujifilm X100S a je vybaven prním pokročilým hybridním hledáčkem s elektronickým dálkoměrem na světě. Uživateli stačí otočit ostřícím kroužkem a zobrazí se pohled ve stylu mechanického dálkoměru. Další výhodou je vylepšená ovladatelnost díky kroužku ovládání clony, ovládacímu voliči a sedmi programovatelnými tlačítky Fn. Fujifilm X100T je vybaven unikátními režimy simulace filmu, novinkou je pak ,,Classic Chrome" který poskytuje tlumené tóny a hluboké barvy.

 • 16.3MP snímač APS-C X-Trans CMOS II 
 • EXR Processor II
 • Hybridní hledáček (OVF / EVF) vybavený elektronickým dálkoměrem

- Inteligentní hybridní AF - ryhlost zaostření až 0.08 vteřiny
- prodleva při zapnutá 0.5 vteřiny
- prodleva spouště 0.01 vteřiny
- interval snímání 0.5 vteřiny

 • Objektiv Fujinon 23mm (35mm in 35mm format Equivalent) F2 světelnost, 8 členů v 6 skupinách s unikátní povrchovou úpravou HT-EBC, která minimalizuje odlesky a zdvojení obrazu. Objektiv vykazuje minimální abraci, vysokou ostrost a nádhernou reprodukci barev.
 • ND filtr 3EV 
 • Vysokorychlostní sekvenční snímání 6sn./s. (25sn./s. JPEG v plném rozlišení)
 • Elektronická závěrka s maximální rychlostí 1/32000 vteřiny
 • 3" LCD s 1040000 pixelů
 • Nový 'Classic Chrome' a další režimy simulace efektu svitkového filmu 
 • Makrofoto od 10cm
 • Full HD video 1080p at 60fps; bit rate of 36Mbps; frekvence snímkování 50fps, 30fps, 25fps a 24fps
 • Možnost manuálního zaostřování během natáčení videa
 • Volně stažitelná aplikace Free FUJIFILM Camera Remote a zabudovaná Wi-Fi umožní ovládat spoušť přímo z tabletu či smartphonu
 • Výstup na stereo mikrofon
 • Intervalové snímání od 1 vteřiny po 24 hodinách až 999 snímků

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt
Podle použití Výkonný

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 16 Mpx
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 23,6 x 15,8

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXR II

Objektiv

Optický zoom 1 x
Digitální zoom Ne
Minimální ohnisková vzdálenost 35 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 35 mm
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2
Maximální clona (F) 22
Typ stabilizátoru Stabilizátor obrazu - ne

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 50 cm
Makro od 10 cm
Počet AF bodů 41
Pomocné světlo AF Ano
Možnost použít předsádkové čočky Ano
Manuální ostření Ano
Možnost filtrů ano (pomocí adaptéru)

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 3 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 200
ISO - maximální citlivost 6400

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/32000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 6 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2
3D režim Ne

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 2360000

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1040000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ne
Výklopný displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Dosah vestavěného blesku 9 m
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC
Formáty souborů JPEG, MPEG-4, RAW
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Audiozáznam Ano
Časosběrné snímání Ano
Integrovaný GPS Ne
Video formát H.264
Stereo zvuk Ano
Snímková frekvence u videa 60 sn./s

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Ne
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 330 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně Ano
Rozhraní USB, HDMI, vstup na mikrofon
Typ akumulátoru NP-95
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 127 x 74 x 52
Hmotnost 440 g
Barva černá, stříbrná
Vodotěsnost Ne

Ostatní

Číslo produktu 16440719
Příslušenství v balení baterie, nabíječka, popruh, krytka sáněk blesku, CD, Manuál, USB kabel
Ocenění TIPA 2015
Značka Fujifilm

Zobrazit popis a parametry