Recenze Fujifilm FinePix X100VI

Ondřej Vachek

Ondřej Vachek • 18. 02. 2024

Hodnocení

Hodnocení

Celkové
hodnocení

98 %


Obrazová kvalita:

98 z 100

Konstrukce a zpracování:

99 z 100

Ovládání:

95 z 100

Funkční výbava:

95 z 100

Poměr cena/výkon:

90 z 100

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Nový snímač
  • Mechanická stabilizace obrazu
  • Vylepšené automatické zaostřování
  • Krásný design
  • Intuitivní ovládání
  • Hybridní hledáček
  • USB-C nabíjení
  • Slušná výdrž baterie
  • Výklopný displej

Co se nám nelíbí

  • Pouze jeden slot na paměťovou kartu

Představení Fujifilm X100VI

Představení Fujifilm X100VI

Král kompaktů je zpět! Nástupce celosvětově známého, dlouhodobě těžko dosažitelného a naprosto unikátního prémiového kompaktu Fujifilm X100V je konečně na světě a přináší řadu vylepšení, aniž by jakkoliv obětoval kouzlo a šarm svého předchůdce. V čem se tady nová X100VI vylepšila? Co zůstalo stejné? 

Fujifilm X100VI | Megapixel

Stále krásný přístroj

Pokud byste vedle sebe postavili pátou a novou, šestou, generaci X100, tak byste sice pár rozdílů poznali, ale pouze při velmi detailním prohlížení. X100VI staví na designovém provedení, které Fujifilm započal už v roce 2012 s prvním modelem X100, který poté s každou iterací postupně zlepšoval, až jej prakticky zdokonalil. X100VI se pyšní jednoduchým, vkusným, ale nadčasovým designem. Kombinace rovných, ostrých a zaoblených hran, kovu a koženky, moderna s retro vzhledem zajišťuje jediné. “X stovku” na ulici prostě poznáte. V ruce se drží velmi příjemně. Ano, přední grip je velmi mělký, ale samotný fotoaparát je lehký, a tak s ním není sebevětší problém pracovat pouze jednou rukou. Fotoaparát je vyráběn ve dvou provedeních. V černé, nebo stříbrné. V obou případech je koženka na gripu černá, ale i tak má stříbrný model takové zvláštní kouzlo. Nejenže přitáhne oko a působí jako by jeho uživatel dýchal fotografií, ale zároveň nevzbudí v ulicích příliš pozornosti. Většina kolemjdoucích vás s ním totiž považuje za běžného analogového nadšence a neřeší tolik, zda je zrovna zachycujete. Černé provedení je samozřejmě také správná volba. Například pro ty, kteří chtějí ještě lépe splynout s davem.

Fujifilm X100VI | Megapixel

Není třeba opravovat, co funguje

Z hlediska ergonomie a ovládání je X100VI prakticky identická s předchozím modelem. Všechna tlačítka se nacházejí na stejných místech, všechny mechanické voliče a otočné ovladače fungují stejně. Včetně u X-Pro2 uvedeného skrytého voliče ISO. Už na X100V se toto ovládací schéma osvědčilo, tak proč měnit něco, co je perfektní? Jediným větším rozdílem ovládacích prvků je pouze kosmetická úprava a tou je design páčky přepínající režimy hybridního hledáčku. Samotný výběžek páčky je kratší, zaoblený a postrádá červený detail, který známe jsme zvyklí z předchozího modelu.

Jedna ze změn celého těla je tloušťka. X100VI je cca o milimetr tlustší oproti předchůdci. V ruce tento rozdíl poznají jen ti, co svou X100V prakticky nepustili z dosahu. Rozdíl je to tak nepatrný, že už jen přečíst tyto čtyři věty trvalo déle, než nad samotným rozdílem strávíte při používání. 

Fujifilm X100VI | Megapixel

Uvnitř je to však jiný příběh

Největších a nejdůležitějších změn se X100VI dočkala uvnitř. Jedná se o již třetí fotoaparát honosící se vynikajícím APS-C snímačem X-Trans 5 HR s rozlišením 40 megapixelů, který jsme testovali na modelech X-H2 a X-T5. I při tak vysokém rozlišení si stále vede na výbornou i na vyšší hodnoty ISO. Ano, každý máme laťku tolerovaného šumu, či zrna ve fotografii jinde, ale já osobně tento snímač používám i jeho maximálních nativních hodnotách 12800 a stále jsem s výsledky nadmíru spokojen. Jak můžete vidět v našem porovnání mezi modely X-H2 a X-H2S, na vysoké hodnoty ISO si vede stejně dobře jako X-Trans 5 HS, který má megapixelů “pouhých” 26. 

Snímač je nyní poháněn čipem X-Processor Pro páté generace, což přináší ještě lepší automatické zaostřování, mnohem spolehlivější sledování, rozpoznávání subjektů a jejich udržení v pohybu. Objektiv se nám vrátil ten samý, tedy 23 mm ve světelnosti f/2. Opticky je naprosto vynikající a schopný využít nového snímače naplno. Není to však úplný rychlík, a tak je jeho cesta mezi minimální ostřící vzdáleností a nekonečnem stejně dlouhá, jako u předchozího modelu X100V. Sledovat zvládne relativně spolehlivě, ale sporty, či psa běžícího přímo k vám však stále bude mít problém udržet.

Cena za stabilitu je jeden milimetr

Důvod, proč je nová X100VI o milimetr tlustší, než pátá generace je nově implementovaná mechanická stabilizace snímače. Neskutečně užitečná vlastnost, kterou nelze jinak než vítat. Nejen, že nám tato “fíčura” odemyká spousty možností, co se fotografování z ruky týká, ale také také přijde vhod videotvůrcům. O videu si však povíme více později.

Díky širokému ohnisku 23 milimetrů jsem neměl sebemenší problém udržet z ruky třeba i čtvrtinu vteřiny, což mi zajistilo krásně ostré nehybné části snímku a výborně rozmazané projíždějící vozidla. Tímto nyní můžeme přitáhnout oko diváka k našemu subjektu ještě lépe.

Ano, točí i video

Fotoaparáty řady X100 nebyly nikdy stavěné na video. Jejich kompaktní rozměry, integrovaný objektiv a menší baterie znamenaly buďto kratší výdrž, či v několika případech i rychlejší přehřátí než u modelů s výměnnými objektivy. Snímač a procesor jsou však solidního videa schopné, proč jej tedy rovnou neumožnit? Co se video funkcí týká, zde se fotoaparát velmi blíží modelům X-S20, či třeba X-T5. Interně zvládá nahrávat 4K video o barevné hloubce 10-bit a převzorkování 4:2:2 při až 60ti snímcích za vteřinu. Navíc při snížení frekvence na 30 fps dovede natáčet v rozlišení 6,2K. Jediné co oproti výše zmíněným modelům postrádá je externí výstup v RAW formátu skrze HDMI. Je však nutné brát v potaz, že s tímto drobným tělem nebudete nahrávat žádné dlouhé záběry v řádu desítek minut. Externí mikrofon připojit lze, pouze však audio konektorem 2,5 mm, což v drtivě většině vyžaduje přechodku na 3,5 mm.

Vynikající ve všech ohledech

X100V byl neskutečně populární fotoaparát. No a nová X100VI staví na všem, co fungovalo a posouvá to ještě o úroveň výše. V prakticky identickém těle máme nový snímač s rozlišením 40 megapixelů, násobně rychlejší procesor schopný rozpoznávat a sledovat subjekty, integrovanou mechanickou stabilizaci snímače a vynikající video možnosti. To vše při zachování stejného kouzla a požitku z používání opravdu jedinečného kompaktu s intuitivním ovládáním, nádhernou obrazovou kvalitou, krásně tichou centrální závěrkou a nenápadným vzhledem. X100VI se opravdu povedla! Tak moc, že už jsem si i já sám objednal.
 

Megapixel videorecenze Fujifilm X100VI

Megapixel videorecenze Fujifilm X100VI

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Ondřej, Praha, Holešovice, 06.04.2024

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Fujifilm FinePix X100VI je šestou generací modelu v řadě X100. Srdcem fotoaparátu je nově vyvinutý snímač X-Trans CMOS 5 HR, který se pyšní vysokým rozlišením 40,2 megapixelu a jeho výkon doplňuje vysokorychlostní obrazový procesor X-Processor 5. X100VI se jako první ve své řadě může pochlubit nově vyvinutou funkcí stabilizace obrazu v těle se schopností kompenzovat až 6 EV, přičemž si zachovává oblíbený design, kompaktní velikost a nízkou hmotnost. Mezi další významná vylepšení patří schopnost nahrávat v rozlišení až 6,2K 10bit nebo vylepšený výkon automatického zaostřování.

Nově vyvinutý snímač doplněný výkonným procesorem X-Processor 5

Snímač X-Trans CMOS 5 HR s vysokým rozlišením 40,2 Mpx disponuje vylepšeným algoritmem zpracování obrazu, který zvyšuje rozlišení, aniž by zhoršoval odstup signálu od šumu, čehož výsledkem je brilantní kvalita obrazu. Tento snímač má vylepšenou strukturu pixelů, která umožňuje efektivnější příjem světla. Jeho špičkový výkon podtrhuje procesor X-Processor 5, který využívá 64bitové zpracování a dosahuje 3× vyšší rychlosti při fotografování i videu. Kombinace tohoto snímače s vysokým rozlišením a procesoru dosahuje pozoruhodně rychlého provozu, širokého dynamického rozsahu a neuvěřitelné kvality obrazu, a to i při vyšších citlivostech ISO.

Pokročilé možnosti videa

Díky výkonným funkcím videa, které nabízí kombinace snímače a procesoru, lze interně nahrávat videa v rozlišení až 6,2K při 30p v 10bitových barvách a v režimu 4K HQ, který převzorkuje 6,2K záběry pro vynikající výstup 4K. K dispozici jsou také videa s vyšší snímkovou frekvencí, například 4K 60p nebo FHD 240p, který je ideální pro vytváření působivých zpomalených záběrů.

Vestavěná stabilizace obrazu v těle a vylepšený výkon AF 

Nově vyvinutý snímač v kombinaci s procesorem X-Processor 5 umožňuje modelu X100VI jako prvnímu v řadě používat stabilizaci obrazu v těle. Pětiosý systém IBIS pomáhá minimalizovat projevy chvění fotoaparátu až o šest EV. Tato kombinace rovněž přispívá k vylepšenému výkonu automatického ostření, které je vybaveno 425 body fázové detekce. Díky adaptivnímu algoritmu umělé inteligence, který je poháněn hlubokým učením, je tento systém ostření lépe uzpůsoben k automatickému rozpoznávání a sledování různých typů objektů. To zajišťuje, že nikdy nezmeškáte žádný klíčový moment.

Stvořeno pro rychlost

Fotoaparát X100VI je připraven na akci bez ohledu na rychlost pohybu fotografovaného objektu. Nejvyšší rychlost elektronické závěrky 1/180 000 s a maximální rychlost mechanické závěrky 1/4000 s zmrazí jakýkoli objekt v pohybu. Kromě toho umožňuje vysokorychlostní frekvenční snímání rychlostí až 20 snímků za sekundu s elektronickou závěrkou při 1,29x oříznutí a 11 snímků za sekundu s mechanickou závěrkou.

Objektiv Fujinon 23 mm f/2

Integrovaný objektiv Fujinon 23 mm f/2 má přepracovanou optickou konstrukci, která zahrnuje dva asférické členy pro lepší ostrost a jasnost díky redukci sférické aberace a zkreslení. Objektiv s plnoformátovým ekvivalentem 35 mm a světelností f/2 je ideální pro práci ve zhoršených světelných podmínkách. Za jasného počasí lze také použít vestavěný 4EV ND filtr, který umožňuje lepší kontrolu expozice i práci s malou hloubkou ostrosti. Objektiv má sice pevnou ohniskovou vzdálenost, avšak díky integrovanému digitálnímu telekonvertoru 1,4x a lze dosáhnout ohniskové vzdálenosti až 49 mm, respektive 70 mm.

Pokročilý hybridní hledáček

Do jedinečného hybridního hledáčku je začleněn optický i elektronický hledáček, což vám umožní vybrat si z jednoduchého a čistého hledáčku OVF a všestranného hledáčku EVF. Optický hledáček poskytuje jasný, realistický pohled na scénu pro snadnější kompozici a sledování objektu. Jeho vylepšená konstrukce zahrnuje funkci elektronického dálkoměru, která napodobuje funkce mechanického dálkoměru a současně překrývá informace z elektronického hledáčku na optickém pro srovnatelné manuální ovládání zaostření.

Režimy simulace filmu

Režimy simulace filmu umožňují reprodukovat vzhled a atmosféru několika typů filmů FUJIFILM. Fotoaparát X100VI se může pochlubit nejnovější technologií společnosti FUJIFILM - REALA ACE - a obsahuje také 19 dalších režimů, včetně Provia, Velvia, Astia, Classic Chrome, PRO Neg.Std, PRO Neg. Hi, Classic Neg., Nostalgic Neg., Eterna Cinema, Eterna Bleach Bypass, Acros, Acros + Ye Filter, Acros + R Filter, Acros + G Filter, Black & White, Black & White + Ye Filter, Black & White + R Filter, Black & White + G Filter a Sepia.
Kromě simulace konkrétních typů filmů je k dispozici také režim Grain Effect, který napodobuje vzhled starých filmových fotografií s organickou texturou, která je patrná zejména při tisku. K dispozici jsou také efekty Color Chrome a Color Chrome Blue, které prohlubují barvy, tonální odezvu a gradaci s vyšší sytostí barev.

 

 

Obecné

Úroveň produktu Profesionál a výkon
Podle použití Výkonný, Pro začátečníky, Pokročilý, Poloprofesionální, Profesionální

Fyzikální specifikace

Materiál Hořčík
Průměr filtru 49 mm
Rozměry v mm 128 x 74.7 x 53
Hmotnost 521 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Bezdrátové sítě

GPS Ne
Wi-Fi Ano
NFC Ne
Bluetooth Ano

Ostření

Manuální ostření Ano
Pomocné světlo AF Ano
Minimální zaostřovací vzdálenost 10 cm
Počet AF bodů 425

Expozice a fotografování

Blokování AE Ano
Bracketing Ano
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2
Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové, Matrix
Rozsah korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 125
ISO - maximální citlivost 12800
Rychlost sériového snímání 20 sn./s
Panorama Ne
HDR Ano
Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech
Scénické režimy Ano

Obrazový snímač

Stabilizátor snímače Ano
Formát snímače APS-C
Rozlišení snímače 40 Mpx
Rozlišení fotografií 7728 x 5152
Technologie snímače X-Trans CMOS 5 HR
Poměr stran snímače 3:2
Velikost snímače (mm) 23,6x15,6

Blesk

Sáňky pro externí blesk Ano
Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku bez omezení
Směrné číslo blesku 5
Dálkové řízení extreního blesku Ano
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Typ patice blesku Fuji

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru X-Processor 5

Objektiv

Optický zoom 1 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 35
Minimální ohnisková vzdálenost 23 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 23 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 2
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 2
Maximální clona (F) 16
Typ objektivu Pevný
Možnost použít předsádkové čočky Ano
Možnost filtrů Ano (pomocí adaptéru)

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/4000
Bulb Ano

Hledáček

Typ hledáčku Optický i Elektronický
Rozlišení hledáčku v bodech 3690000
Dioptrická korekce -4 až +2

Displej

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 1620000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Záznam

Formáty souborů MP4, JPEG, MPEG-4, RAW, TIFF, HEIF
Maximální rozlišení videa 6.2K
Počet audio kanálů 2.0
Video formát H.264, H.265, AVC-LongG
Stereo zvuk Ano
Snímková frekvence u videa 30 sn./s

Rozhraní a napájení

Výdrž baterie ve snímcích 420 snímků
Rozhraní USB-C
Způsoby napájení Akumulátor
Typ baterie NP-W126S pro Fuji

Paměťové karty

Typ paměťové karty SD, SD/SDHC, SD / SDHC / SDXC (UHS-II)

Ostatní

Číslo produktu 16821884
Značka Fujifilm
Typ produktu Kompakt

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 98 %
Obrazová kvalita 98 %
Konstrukce a zpracování 99 %
Ovládání 95 %
Funkční výbava 95 %
Poměr cena/výkon 90 %

Zobrazit popis a parametry

Doporučené příslušenství

Doporučené příslušenství

Všechno příslušenství