Recenze Fujifilm GF 110mm f/2 R LM WR

Lukáš Kala

Lukáš Kala • 27. 01. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Kresba
 • Mechanické zpracování
 • Weather sealing
 • Clonový kroužek
 • Světelnost
 • Přední průměr 77 mm

Co se nám nelíbí

 • Cena

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Fujifilm GF 110 mm f/2 R LM WR od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Fujifilm GF 110 mm f/2 R LM WR v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Fujifilm GF 110 mm f/2 R LM WR

Představení Fujifilm GF 110 mm f/2 R LM WR

Představení Fujifilm GF 110 mm f/2 R LM WR

Objektiv FUJINON GF 110 mm je na první pohled spíše umělecké dílo než objektiv určený k profesionálnímu použití. Primárně je určený k fotografování portrétů, na GFX systém nic lepšího nenajdete.

Jelikož se jedná o středoformátový objektiv, úhel záběru vás může překvapit. Crop faktor je totiž u GFX fotoaparátů 0,79x a ohnisková vzdálenost po přepočtu na full-frame snímač je tedy okolo 86 mm. Takže další nudná 85, že? Jistě že ne! Prostorové podání, stejně jako “odpíchnutí” objektu od pozadí nemá s “obyčejnou 85” nic společného.

Optické vlastnosti


Pokud již používáte nebo plánujete GFX systém, nejspíše budou vaše fotografie končit tištěné a proto budete chtít spoustu megapixelů. Na to ovšem potřebujete objektiv, který dokáže také detaily reprodukovat. Tento objektiv je zcela očividně konstruovaný na mnohem více než 50 megapixelů, na kterých jsem jej testoval.

Ano, jedná se o jeden z těch objektivů, které prostě není nutné pro dosažení excelentních výsledků clonit. Objektiv je skvěle ostrý již od clony f/2 a drží se téměř celým clonovým rozsahem. Okolo clony 16 je cítit nástup difrakce a obraz měkne. Barevné vady jsou zde prakticky zanedbatelné.

Bokeh, neboli rozostřená část fotografie, je kategorie, kde se při návrhu optického designu tohoto objektivu ve společnosti Fujifilm opravdu vyřádili. Čekali jste snad od 110mm objektivu ve světelnosti f/2 na takto velkém snímači bokeh, který vás na první pohled neuchvátí? Pokud ano, tak jste se velmi zmýlili. Kvalita bokehu je zkrátka skvělá, posuďte sami.

Zpracování


Jako všechny ostatní Fujifilm GF objektivy je i tento uzavřen proti vniknutí vody a prachu, o čemž svědčí i velmi štědré gumové těsnění kolem bajonetu a označení WR na objektivu samotném. Objektiv je převážně kovový, což podtrhuje prémiový pocit z používání. V případě využití manuálního ostření potěší velmi příjemným chodem ostřící pogumovaný prstenec. Zbožňuji také kvalitu mechanického zpracování a chod clonového kroužku. Pokud clonový kroužek z nějakého důvodu nechcete používat, je možné jej zamknout do pozice “C” a clonu poté ovládat z těla fotoaparátu. 

Přední průměr “pouhých” 77 mm je středoformátového objektivu v takové světelnosti rozhodně chválihodný, a protože 77 mm je běžně rozšířený průměr, nemusíte kupovat nové filtry a adaptace deskových filtrů také není problémem. 
Objektiv s váhou okolo kila nepatří k nejlehčím ani nejmenším objektivům (s délkou přibližně 125 mm a šířkou okolo 94 mm). Na fotoaparátu GFX 50R, který je z rodiny GFX nejmenší a ergonomicky nejhorší, není vyšší váha ani velikost žádný problém.

Ostření


Ostření je díky uzavřené konstrukci interní a žádná část se během ostření nevysouvá, netočí ani jinak nepohybuje. Díky lineárnímu ostřícímu motoru je ostření absolutně tiché a na takto velký objektiv i překvapivě rychlé. Díky světelnosti f/2 dokáže objektiv vcelku rychle ostřit i ve špatných světelných podmínkách. Detekce tváří spolu s kontinuálním ostřením funguje výborně, a to i pokud se objekt pohybuje směrem k objektivu.

Doporučení


Takže pro koho je takový objektiv určený? Objektiv exceluje kdekoli se jej odvážíte použít, ať už se jedná o krajinu, reportáž nebo street photo. Primární využití bude ovšem v portrétní fotografii. Jak jsem již zmínil na začátku, pokud hledáte portrétní objektiv pro Fujifilm GFX systém, nic lepšího než tento GF 110 mm f/2 už nehledejte.

Popis a parametry

Popis a parametry

Fujifilm GF 110mm f/2 R LM WR - Objektiv pro středoformátový fotoaparát Fujifilm GFX 50S, ohnisko 87mm ekvivalent 35mm filmu, C pozice na clonovém kroužku. Uzavřený proti vlhkosti a prachu. 14 členů v 9 skupinách - z toho 4 nízko rozptylové prvky. Interní ostření pomocí lineárního motoru.

Objektiv „FUJINON GF110mmF2 R LM WR“ je středoformátový teleobjektiv pro fotografování portrétů. Jeho ohnisková vzdálenost je ekvivalentní 87 mm při srovnání s filmovým formátem 35 mm. Jeho rozměry umožňují dosáhnout jasu F2,0 při úplném otevření - výslekdem je krásný bokeh. Vysoké rozlišení v celém zorném poli a bohatý bokeh, který je v segmentu středoformátových objektivů unikátní, umožňuje fotografování portrétů s realistickým trojrozměrným pocitem.

Objektiv umožňuje rychlé a tiché ostření za použití lineárního motoru. Utěsnění proti prachu a vlhkosti je rozšířeno i o možnost bezpečně pracovat i při teplotě -10°C.

 • Krásný Bokeh
 • Rychlé automatické ostření
 • Prachotěsné provedení odolné i proti povětrnostním vlivům
 • snadné ovládání - Objímka clony má polohu C - umožňuje manuální nastavení clony na těle fotoaparátu
 • V poloze A (Auto) a C je k dispozici aretace, která zabraňuje nechtěnému pootočení objímkou clony.

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm G
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 86
Minimální ohnisková vzdálenost 110 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 110 mm
Světelnost pevného objektivu 2
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 14 členů / 9 skupin
Stabilizátor optický Ne
Délka objektivu 126 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Portréty
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Středoformát
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 90 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 1010 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 16546018
Značka Fujifilm

Filtry

Průměr filtru 77 mm

Zobrazit popis a parametry