Recenze Fujifilm GF 20-35 mm f/4 R WR

Tomáš Kivader

Tomáš Kivader • 16. 11. 2022

Hodnocení

Hodnocení

Celkově se tedy jedná o opravdu povedený objektiv. Pro fotografy krajiny a podobných širokých záběrů je to naprosto jasná volba!

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • velikost
  • váha
  • utěsnění

Co se nám nelíbí

  • neshledal jsem

Představení Fujifilm GF 20-35 mm f/4 R WR

Představení Fujifilm GF 20-35 mm f/4 R WR

Nejnovější přírůstek do rodiny středoformátových objektivů od Fujifilmu je širokoúhlý zoom s rozsahem 20 až 35 mm s konstantní světelností f/4 v celém rozsahu. Objektiv má ekvivalentní rozsah ohniskové vzdálenosti 16-28 mm v případě přepočtu na Full-frame, což z něj dělá ideálního kandidáta pro focení krajin a interiérů.

objektiv Fujifilm GF 20-35 mm f/4 R WR | Megapixel

Konstrukce objektivu

Vnitřní mechanismus ostření objektivu využívá lineární motor a autofokus je rychlý a téměř neslyšný. Ačkoliv se nejedná o objektiv ani bezzrcadlovkový systém zvláště určený na rychlé sériové focení, neměl jsem ani při používání kontinuálního ostření a snímání při focení neposedných psů problém, že by nestíhal.

Tento středoformátový objektiv má robustní konstrukci, jež je odolná proti prachu, mrazu a dalším povětrnostním vlivům. Takže ho lze použít i v nepříznivých podmínkách, podle garance výrobce dokonce až do -10 stupňů Celsia, což jsem sice neměl možnost otestovat, ale vzhledem k celkové stavbě si troufám říct, že by vydržel i teploty nižší. Navíc je přední člen objektivu potažen fluoridovou vrstvou, která odpuzuje vodu a chrání jej proti usazováním nečistot, jakými jsou zvláště otisky prstů (případně otisky psích čumáků, před kterými sice nezachrání zcela, ale velmi usnadní jejich následné čištění). Poslední skvělou vlastností tohoto skla přispívající k jeho odolnosti je interní zoomování, při kterém se ani nijak znatelně nemění těžiště objektivu.

fotoaparát Fujifilm GFX 100s a objektiv Fujifilm GF 20-35 mm f/4 R WR | Megapixel

Samotný objektiv váží v uvozovkách pouhých 725 gramů, což ho řadí na spektru středoformátových skel od Fujifilmu spíše mezi ty lehčí. Na délku měří jen 112,5 mm, takže i velikostně je minimálně mezi zoomy jeden z těch menších. Objektiv jsem testoval na těle Fujifilm GFX 100s, přičemž celou tuto sestavu jsem nosil na popruhu od Peak Designu Slide Lite, a i přesto bylo její nošení naprosto přijatelné, dokonce si troufnu říci, že i pohodlné.

objektiv Fujifilm GF 20-35 mm f/4 R WR | Megapixel

Doporučení

Velikost filtrového závitu tohoto objektivu je 82 mm, díky čemuž můžete bez problémů využívat kruhové filtry, což zvláště při focení krajin jistě oceníte.

Popis a parametry

Popis a parametry

Fujifilm GF 20-35 mm f/4 R WR - širokoúhlý zoom nabízející ekvivalentní rozsah ohniskové vzdálenosti 16-28 mm s konstantní světelností f/4. Promyšlený optický design spojuje trojici asférických prvků s jedním asférickým prvkem ED a třemi prvky ED pro minimalizaci sférické i chromatické aberace, čímž je zajištěna lepší ostrost, čistota a přesnost barev. Vnitřní mechanismus ostření využívá lineární motor AF pro rychlé, tiché a přesné ostření. Díky konstrukci odolné proti prachu, mrazu a povětrnostním vlivům lze objektiv použít i v nepříznivých podmínkách.

Vynikající optický výkon

Optický design objektivu se skládá ze 14 členů v deseti skupinách a obsahuje několik speciálních členů pro zajištění maximální kvality obrazu. Tři asférické prvky eliminují sférické aberace pro lepší ostrost s minimálním zkreslením, zatímco tři prvky s extra nízkým rozptylem a jeden asférický prvek ED jsou použity ke snížení barevného lemování a chromatických aberací v celém rozsahu zoomu. Přední člen je potažen jedinečným povlakem NANO GI společnosti Fujifilm, který plynule mění index lomu vstupujícího světla do objektivu, aby se zmírnil odraz světla, a tím účinně snižuje ghosting a odlesky i v případě šikmo dopadajících paprsků.

Kompaktní design

GF 20-35 mm f/4 R WR se vyznačuje optimalizovanou strukturou čoček a maximálně využívá krátkou vzdálenost příruby od snímače, typickou pro bezzrcadlové digitální fotoaparáty. Navzdory tomu, že se jedná o širokoúhlý zoom s konstantní světelností f/4, objektiv si zachoval lehký a kompaktní design, váží pouhých 725 gramů a měří jen 112,5 mm na délku. Objektiv využívá všestrannou velikost filtrového závitu 82 mm, takže uživatelé mohou použít volitelné kruhové filtry. Komponenty, díky nimž je objektiv lehký a zároveň robustní, jsou vyrobeny ze slitiny hořčíku. Objektiv také využívá systém vnitřního zoomu k udržení konstantní délky během změny ohniskové vzdálenosti.

Odolná konstrukce 

Tubus objektivu je na 12 místech utěsněn vůči povětrnostním vlivům, aby byla zajištěna odolnost proti prachu a vlhkosti, a nově využívá schopnost pracovat při teplotách až -10℃. Přední člen objektivu je potažen fluorovou vrstvou, která odpuzuje vodu a chrání jej proti usazováním nečistot.

 

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm G
Optický zoom 1,75 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 16-28
Minimální ohnisková vzdálenost 20 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 35 mm
Světelnost objektivu zoom 4
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 4
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 4
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 14 členů / 10 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 0,79 x
Délka objektivu 72 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže, Street foto
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Středoformát
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 35 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 725 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 16777796
Značka Fujifilm

Filtry

Průměr filtru 82 mm

Zobrazit popis a parametry