Recenze Fujifilm GF 35-70 mm f/4,5-5,6 WR

Ondřej Vachek

Ondřej Vachek • 30. 09. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kompaktní rozměry
  • Nízká hmotnost
  • Utěsnění proti dešti a prachu
  • 2x zoom
  • Kvalitní kresba
  • Minimum aberací a vad
  • Rychlé ostření

Co se nám nelíbí

  • Absence clonového kroužku
  • Menší clona
  • Proměnlivá clona

Představení Fujifilm GF 35-70 mm f/4,5-5,6 WR

Představení Fujifilm GF 35-70 mm f/4,5-5,6 WR

Fujifilm GF 35-70 f/4,5-5,6 WR je již třináctý originální objektiv pro středoformátovou řadu Fujifilm fotoaparátů GFX. To je docela úctyhodný počet, pokud bereme v potaz, že první GFX fotoaparát přišel na trh před čtyřmi lety. Spolu s touto sérií navíc Fujifilm drží ještě svou APS-C řadu X fotoaparátů. Je vidět, že s výrobou nových skel nezastavují. Ostatně už jsou oznámené další tři GF objektivy, kterých se v budoucnu dočkáme. Vypadá to, že se o tento systém profesionálové a nadšenci mohou opřít s vědomím, že se je stále na co těšit.

Fujifilm GF 35-70 mm f/4,5-5,6 WR | Megapixel

Co tedy tento třináctý objektiv přináší a v čem se liší od svých sourozenců? Hned zpočátku je patrné, že je zaměřený na trochu jiné použití, nebo jiný druh fotografa než dosavadní pevná skla, či zoomy. Hlavními vlastnostmi jsou nízká hmotnost, kompaktní rozměry a příjemná cena. Objektiv váží pouhých 440 gramů, což je na středoformátový zoom vynikající. Při této hmotnosti však nepůsobí nijak levně, či odfláknutě. V uzavřené poloze měří pouhých 7,4 centimetrů, a to je naprosto parádní. Na GFX 50S II těle jsem byl schopen celou sestavu nosit v drobné Wotancraft Trooper S brašně a stále jsem měl místo na příslušenství. Celková sestava těla s objektivem nebyla přehnaně veliká a například při nošení v ulicích Prahy, kde jsem pořizoval street fotografické momentky, nijak zbytečně nestrašila kolemjdoucí

Objektiv značky Fujifilm | Megapixel

Ostřící motory pracují rychle a svižně, což silně napomáhá dnes již trochu limitujícímu kontrastnímu systému GFX 50S/R/S II fotoaparátů. Kresba je pěkná, ostrá a bez do očí bijících vad. Na padesát megapixelů musí být obrazová kvalita přeci jen prvotřídní bez aberací, vinětace a různých vad. Jediný ústupek, který Fujifilm musel udělat, byla menší clona.

Na širokém ohnisku 35 mm je maximální možná clona f/4,5 a při přiblížení na 70 mm spadne až na f/5,6. To s sebou bohužel nese nutnost pomalejší závěrky, nebo vyšší citlivosti ISO. Za jasného denního světla a při práci na stativu to není problém, ale jindy mě clona dost omezovala. Často jsem musel sahat po citlivosti 12 800, jen abych byl schopen fotit se závěrkou minimálně 1/200 vteřiny.

Fujifilm GF 35-70 mm f/4,5-5,6 WR | Megapixel

V poslední řadě bych objektivu vytkl absenci clonového kroužku, který je již devět let očekávaným standardem Fujifilm XF a GF objektivů. V plně manuálním režimu se totiž o nastavování ISO, závěrky a clony na novějších GFX tělech dělí jen dvě kolečka a tak je neustále jedno potřeba přepínat. Nejspíš toto rozhodnutí ale smysl má z důvodu rozměrů a nízké ceny.

Ale co je hlavní - kvalitní, ostrý, dešti a prachu odolný a zoomovací objektiv pro středoformát seženete pod 26 000 Kč. Fotografie s velkým snímačem a vysokým rozlišením je tak čím dál tím více cenově a uživatelsky dostupnější většímu počtu lidí a já jsem za to jen rád.
 

Popis a parametry

Popis a parametry

Fujifilm GF 35-70 mm f/4,5-5,6 WR - širokoúhlý zoom objektiv s ohniskovou vzdáleností 28-55mm po přepočtu na kinofilm. Pokrývá širokoúhlou a normální perspektivu a je tak vhodný pro každodenní fotografování. Tento kompaktní objektiv je zkonstruován tak, aby vytvářel snímky a videa s neuvěřitelnými detaily a minimem focus breathingu. Konstrukce odolná proti prachu, mrazu a povětrnostním podmínkám dává možnost použít objektiv i v nepříznivých podmínkách.

Spolehlivý autofokus

Ostřící systém je poháněn krokovým motorem pro tichý, rychlý a vysoce přesný autofokus, který plynule zaostří na objekt a umožní uživateli zachytit různé fotografické situace. Disponuje minimální zaostřovací vzdáleností pouhých 35 cm v celém rozsahu zoomu, což umožňuje fotografovat z přibližně 25 cm od prvního členu objektivu. Objektiv také podporuje režimy automatického zaostřování s detekcí obličeje/očí. 

Kompaktní rozměry

GF 35-70 mm f/4,5-5,6 WR se chlubí nejmenší a nejlehčí konstrukcí v řadě GF zoomů. Váží pouhých 390 gramů a v zasunuté poloze je jeho délka 73,9 mm. Můžete jej tedy bez obav vzít na výlety, jelikož v batohu příliš místa nezabere. Díky své váze umožňuje snadné fotografování z ruky.

Odolná konstrukce 

Konstrukce objektivu je odolná proti prachu, vlhkosti a mrazu (WR). Bezproblémově může pracovat při teplotách až -10 ℃ a je dostatečně odolný pro všestranné použití i za nepříznivých podmínek.

 

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm G
Optický zoom 2 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 27,65-55,3
Minimální ohnisková vzdálenost 35 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 70 mm
Světelnost objektivu zoom 4.5-5.6
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 4,5
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 5,6
Maximální clona (F) 32
Konstrukce objektivu 11 členů / 9 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 0,79 x
Délka objektivu 73,9 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže, Street foto, Dokument
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Středoformát
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 35 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 440 g

Ostatní

Číslo produktu 16719237
Značka Fujifilm

Filtry

Průměr filtru 62 mm

Zobrazit popis a parametry