Recenze Fujifilm GF 45mm f/2,8 R WR

Lukáš Kala

Lukáš Kala • 08. 02. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Velikost a váha
  • Světelnost
  • Weather sealing
  • Mechanické zpracování
  • Clonový kroužek

Co se nám nelíbí

  • Nic ve své kategorii

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Fujifilm GF 45 mm f/2,8 R WR

Představení Fujifilm GF 45 mm f/2,8 R WR

Představení Fujifilm GF 45 mm f/2,8 R WR

GF 45 mm/2,8 R WR je objektiv s lehce širší perspektivou, ideální pro každodenní použití výhradně pro GFX systém fotoaparátu se středoformátovým snímačem. Ve své kategorii skvělá světelnost 2,8 bude ideální pro izolaci fotografovaného objektu nebo práci ve zhoršených světelných podmínkách.

Optické vlastnosti


Jako správný GF objektiv je 45 mm f/2,8 R WR konstruovaný co nejblíže k optické dokonalosti. Aspherical optický člen spolu s dvěma členy s extrémně nízkým rozptylem udržují kresbu a zřetelnost i v nepříznivých podmínkách, při tom eliminují sférické a chromatické aberace. Optické vady zde prakticky neexistují. Bokeh Fringing i při plně otevřené cloně ani nenajdeme. Objektiv nabídne skvělou kresbu již od clony 2,8 a pokračuje skrz obraz až do clony 22.

Tento objektiv s perspektivou ohniska 45 mm může být ze začátku poněkud matoucí, pokud jste zvyklí na použití takového ohniska na full-frame snímači, úhlem záběru je tento objektiv totiž někde okolo 36 mm a obraz je tedy již na první pohled něčím unikátní.
 

Autofokus


Ostření je rychlé, přesné a překvapivě i velmi tiché, pokud vezmeme v potaz, kolik skla se musí v objektivu pohnout. Detekce očí a kontinuální sledování objektu funguje velmi dobře v rámci možností fotoaparátu. Pokud chcete využít plný potenciál autofokusu tohoto objektivu, není jej možné dosáhnout na modelu GFX50R, který jsem měl s tímto objektivem k dispozici a budete si muset připlatit za vyšší model jako je GFX100.

Mechanické zpracování


Stejně jako u všech GF objektivů od společnosti Fujifilm je kvalita zpracování na té nejvyšší úrovni. Objektiv je prakticky výhradně vyrobený z kovu. Nápis ze spodní strany objektivu upozorňuje na výrobu v Japonsku a uzavření proti vyniknutí vody nebo prachu, o čemž vypovídá i velmi velkorysý gumový kroužek okolo bajonetu. Chod ostřícího prstence je excelentně plynulý s velmi příjemným pogumováním. Přední kovový závit 72 mm je velmi milým překvapením na středoformátovém objektivu se světelností 2,8.  Objektiv je taky překvapivě lehký se svými “pouhými” 490 g, vzhledem k použitým materiálům. Váha zkrátkapříjemně překvapí.

Na objektivu najdeme již standardně clonový kroužek s velmi příjemných chodem a pozitivním “kliknutím” mezi jednotlivými kroky clony (potěší i zámek clonového kroužku, pokud tuto funkci nechcete využívat).

Doporučení


Pokud jste si již oblíbili práci s “35mm” ohniskem a hledáte alternativu pro střední formát systému GFX, budete z tohoto objektivu rozhodně unešeni. Pokud nejste fanoušek 35 mm, pro vyzkoušení této “pětačtyřicítky” jím budete.

Parametry

Parametry

Fujifilm GF 45mm f/2,8 R WR - Objektiv pro středoformátový fotoaparát Fujifilm GFX 50S, ohnisko 35mm ekvivalent 35mm filmu, C pozice na clonovém kroužku. Uzavřený proti vlhkosti a prachu.

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm G
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 35
Minimální ohnisková vzdálenost 45 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 45 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Maximální clona (F) 32
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura, Portréty, Street foto
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Středoformát
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 45 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 490 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 16559170
Značka Fujifilm

Filtry

Průměr filtru 72 mm

Zobrazit parametry