Recenze Fujifilm GF 80 mm f/1,7

Jakub Caha

Jakub Caha • 16. 03. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Zpracování
  • Clonový kroužek s polohou C
  • Kresba
  • Bokeh
  • Ohnisko

Co se nám nelíbí

  • Declick clony

Představení Fujifilm GF 80 mm f/1,7 R WR

Představení Fujifilm GF 80 mm f/1,7 R WR

“Stodesítka” byla od roku 2017 jediným a veleoblíbeným portréťákem pro GFX systém. Snad každý fotograf, který GFX vlastní a aktivně jej využívá ho má doma ve své sbírce foto techniky. A já se nedivím. Jedna z mých nejlepších fotek s GFX 50R také vznikla touto 110 mm.  V Japonsku se ale rozhodně nespí a neodpočívá ani v době koronavirové, a tak zde máme novinku 80 mm f/1,7.  Jak by řekli někteří konzervativci: „Konečně má Fuji světelný sklo na ten jejich středoformát ". Většinou však toto zaznívá od lidí, kteří jej nikdy v ruce nedrželi. :)

Fujifilm GF 80 mm f/1,7
 

Zpracování objektivu

Utěsnění proti prachu a vlhkosti - to už je od Fuji klasika i v této kategorii. GFX systém rozhodně není žádná konzerva do ateliéru a to dává Fuji jasně najevo. Utěsněné jsou objektivy i těla. Nejinak tomu je i u nové 80ky. Klasický vzhled s mechanickým clonovým kroužkem, velkým ostřícím kroužkem a filtrem o průměru 77 mm. Clonový kroužek má pak kromě pozice A i pozici C (command), kdy je možné jej uzamknout a následně clonu ovládát z těla fotoaparátu. Váha objektivu se zastavila na 795g a délka těsně pod 10 cm (99,2 mm). Přední člen je potažen fluorovou ochranou, která odpuzuje nečistoty a poskytuje další vrstvu ochrany.

Ostření je interní a žádná část se během toho nevysouvá, netočí ani jinak nepohybuje. Díky lineárnímu ostřícímu motoru je ostření absolutně tiché a na takto velký objektiv i překvapivě rychlé. Samozřejmě je drobný rozdíl mezi verzemi 50S/50R s kontrastním ostřením a 100/100S s fázovou detekcí. Díky světelnosti f/1,7 dokáže objektiv bez problému ostřit i ve špatných světelných podmínkách. 

Optické vlastnosti

Fujifilm GF 80 mm f/1,7

Objektiv je tvořen 12 optickými členy v 9 skupinách. Nechybí zde jeden asferický člen pro kontrolu distorze i sférické aberace a zároveň dva Super ED členy pro redukci chromatické aberace. Opticky se pak jedná o dokonalý objektiv bez optických vad. Výstup je velmi čistý a přechod mezi ostrou a neostrou části velmi jemný.
Clona má 9 lamel s krásně kruhovým tvarem. Pokud bychom se zaměřili na ohnisko jako takové, tak pro počtáře se jedná o 63,2 mm na full-framu. Nezvyklé, ale podívám-li se na kolegy, co mají buď Hasselblad, nebo Fuji, tak je to i jejich velmi oblíbené ohnisko. 

Závěrem

Fujifilm zaplnil drobnou díru v portfoliu GF objektivů velmi dobře. Stejně jako konkurenční Hasselblad, který svou 80 mm f/1,9 má v nabídce již déle, tak vytvořil opticky velmi kvalitní objektiv, který jednoznačně má co nabídnout. Samo o sobě pak sedne uživatelům, kteří rádi světelné portréťáky s trošku širším úhlem záběru. Těm splní přesně to, co od něj očekávají. Také bude sedět uživatelům, kteří GFX využívají na různé žánry v low light situacích, tam nabídne se světelností výhody hlavně v rychlosti.

Fujifilm GF 80 mm f/1,7

Popis a parametry

Popis a parametry

Fujifilm GF 80 mm f/1,7 R WR má standardní ohniskovou vzdálenosti 80mm (63mm po přepočtu na kinofilmový formát). Jedná se o pevný objektiv s automatickým ostřením a vysokou světelností f/1,7, což z něj dělá světově první objektiv s automatickým ostřením a takto vysokou světelností pro středoformát, a rovněž nejsvětelnější objektiv pro bajonet Fujifilm G. Díky své velikosti a váze (795 g) je vhodný pro použití jak v exteriéru, tak interiéru. Sestaven je 12 optických členů v devíti skupinách. Součástí výbavy je i utěsnění proti vlhkosti a prachu (WR), díky čemuž můžeme objektiv používat i v náročnějších podmínkách. Objektiv je vybaven clonou s devíti lamelami a nabízí tak krásně jemný bokeh. GF 80 mm f/1,7 má výkonný ostřící motorek, který má dostatek točivého momentu pro pohon zaostřovací skupiny šesti členů objektivu, včetně asférického. Ostření je zcela přesné a spolehlivé. Navíc v kombinaci s fotoaparátem GFX 100S zajišťuje citlivost ostření až -5,5 Ev.

Nový hráč na poli středoformátu

Navrženo pro neomezenou kreativitu

GF80mmF1.7 R WR je vybaven devíti zaoblenými clonami, které lze zastavit tak, aby zajistily ostrost od okraje k okraji. Clony objektivu lze samozřejmě otevřít tak, aby výsledkem byly snímky, které mají nádherně jemný bokeh a ohromující separaci mezi objektem a pozadím. Tento objektiv, který obsahuje 12 členů v devíti skupinách, včetně jednoho asférického a dvou super ED členů, je optimálně vyvážený, aby korigoval sférickou aberaci a poskytoval kvalitní a esteticky velmi příjemný bokeh, který nelze s největší pravděpodobností reprodukovat jiným objektivem. Použití technologie vysoce přesného formování skla znamená, že oba povrchy čočky asférického členu mohou být vyrobeny v toleranci 1/100 000 milimetru. To je pětkrát přesnější než při běžném tvarování a snižuje se tak účinek “cibulového kruhu”, který může pokazit výsledek bokeh efektu v části rozostřeného obrazu.

Světově první AF objektiv se světelností f/1,7 pro středoformát

GF80mmF1.7 je vybaven výkonným stejnosměrným motorem ostření (DC), který má dostatek točivého momentu pro pohon zaostřovací skupiny šesti prvků objektivu - včetně asférického členu. Ostření je zcela přesné a spolehlivé i při použití plně otevřené clony objektivu F1.7, při které je hloubka ostrosti velmi malá. Objektiv také podporuje funkci Face / Eye AF, která využívá pokročilý algoritmus zaostřování k přesnému zaostření na obličej nebo oko objektu, a to i když se obličej pohybuje v záběru. GF80mmF1.7 posouvá o půl EV citlivost ostření u GFX100s z -5EV na -5.5EV. Tento posun zajišťuje lepší ostření při nedostatku světla.

Kompaktní a praktický

Na délku měří 99,2 mm a váží pouhých 795 g. Velikost závitu filtru je 77 mm. GF80mmF1.7 má praktickou velikost a tím je vhodný jak pro použití v exteriéru, tak ve studiu. Utěsnění proti vlhkosti a prachu (WR) je definováno na deseti místech na těle objektivu. K ochraně proti vlhkosti a prachu je nutné přidat možnost bezproblémového chodu v teplotách do -10°C. Přední člen objektivu je potažen fluorem, který odpuzuje nečistoty a poskytuje další vrstvu ochrany.

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm G
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 63
Světelnost pevného objektivu 1,7
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 12 členů / 9 skupin
Stabilizátor optický Ano
Délka objektivu 99,2 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura, Portréty, Reportáže, Fashion / Glamour, Street foto, Koncerty, Produkty
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Středoformát
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 70 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 795 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 16666612
Značka Fujifilm

Filtry

Průměr filtru 77 mm

Zobrazit popis a parametry