Recenze Fujifilm GFX 100S II tělo

Megapixel Profesional

Megapixel Profesional • 20. 05. 2024

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Neskutečná obrazová kvalita
  • Vysoký dynamický rozsah
  • Rychlý snímač
  • Kvalitní hledáček
  • Intuitivní ovládání
  • Příjemná ergonomie
  • Slušná výdrž baterie
  • Odolnost proti dešti
  • Třísměrný výklopný displej

Představení Fujifilm GFX 100S II tělo

Představení Fujifilm GFX 100S II tělo

Fujifilm právě oznámil svou již šestou středoformátovou bezzrcadlovku – GFX 100S II a já měl tu čest s ní již týden fotit. Jedná se o třetí generaci GFX fotoaparátů nesoucí stejný 102 megapixelový BSI CMOS snímač, jaký již známe z loni uvedeného modelu GFX100 II.


 

Tento snímač je známý převážně ohromným pokrokem v rychlosti zaznamenávání scény. Na středoformát opravdu úctyhodné hodnoty, neboť minulé generace byly nechvalně proslulé poněkud pomalejší odezvou a snímkovací frekvencí. Samozřejmě, při rozlišení 102 megapixelů zachytí neskutečné množství detailů. Celou dobu jsem jej používal s nově oznámeným objektivem GF 500 mm f/5,6 R LM OIS WR na focení drobné zvěře jako ptáků, veverek a jiných snadno spatřitelných potvůrek. Ať už v pražské Stromovce, či v jihočeských lesích v okolí Tábora. Při focení drobné zvěře často musíte počítat s tím, že se vám většinou nepovede vyplnit záběr tak, jak byste si přáli. To však při focení s novou “Sto es dvojkou” vůbec nevadí, protože i pokud je subjekt v záběru drobný, tak je pln detailů. Veškerá pírka, struktury, škrábance, chloupky, ulovená potrava v zobácích jsou jasně viditelné. Prostoru pro ořezávání máme tedy mnoho bez nutnosti se strachovat nad potenciální ztrátou kvality.

Není to však pouze o rozlišení a detailech. Takto ohromný snímač s sebou přináší například prvotřídní dynamický rozsah, při kterém jsem nemusel nijak pedanticky řešit přesnou expozici a spíše jsem se mohl soustředit na kompozici a zaostření. Věděl jsem totiž, že spoustu přepalů, či podexponovaných snímků snadno zachráním v Lightroomu. Data v těch souborech jednoznačně jsou. Další výhodou středoformátového snímače je samozřejmě hloubka ostrosti. Nejen fakt, že je tenká jak břitva, ale také že přechod mezi zaostřeným a rozostřeným není náhlý, ale plynulý, pozvolný a esteticky příjemný.
 

I když je snímač v porovnáním s většinou ostatních ohromný, jeho vysoké rozlišení znamená, že jednotlivé pixely jsou stále velmi drobné. To s sebou nese také určitou úroveň šumu při vyšších ISO hodnotách. Nutno však podotknout, že je zrno viditelné spíše až při přiblížení na 100%, což při 102 Mpx znamená opravdu velké přiblížení. A i tak snímek překypuje detaily. Rychlé prohnání kterýmkoliv z moderních AI odšumovacích programů zajistí nevídaně detailní a čistý snímek. Všechny AI odšumovače totiž potřebují jediné pro efektivní práci. Data. A GFX 100S II jich má na rozdávání.

Samotné tělo se oproti první generaci GFX 100S nezměnilo. Jediné dva rozdíly jsou snad logo na levé straně a textura pogumování, kterou jsme poprvé viděli na výše zmíněném modelu GFX 100 II. Stejný design bych však neodsuzoval. Jak se říká “Neopravuj, co funguje”. Grip je tak stále hluboký a velmi pohodlný do dlaně, všechna tlačítka na těle dávají smysl a jsou snadno na dosah. Jak je již u Fujifilmu zvykem, většina tlačítek lze přeprogramovat. Mě osobně třeba nejlépe vyhovovalo mít na vrchních dvou zapínání detekce lidských očí a zvířat. Přední tlačítko, na kterém mi přirozeně leží ukazováček, jsem si jako u všech Fujifilm těl nastavil AF-ON. Moc se mi líbila možnost nastavení tlačítka kompenzace expozice jako přepínač funkce namísto potřeby jej při používání stále držet. 

Displej se nám vrací třísměrně výklopný. Za mě nejlepší design výklopu displeje. Je solidní, rychle se s ním pracuje a celý displej není uchycený pouze na malém otočném kloubu. Středoformáty asi těžko někdo používá k natáčení vlogů, či pořizování selfíček, a tak jsem rád, že jsme nedostali displej plně otočný.

Samozřejmě, nemůžeme se bavit o fotografování zvěře a sportů, pokud si nepromluvíme o automatickém zaostřování. To bylo oproti předešlému modelu GFX 100S značně vylepšené. Rychlejší snímač zvládá, jak jsem již zmínil, odečítat data znatelně rychleji. To s sebou přináší i rychlejší čtení scény pro zaostřovací systém a ruku v ruce s tím jde i spolehlivější rozpoznávání subjektů. Ať už jsem fotil ptáky, savce, lidi, letadla, či prostě jen sledoval neživý bod, tak se fotoaparát z drtivé většiny dokázal spolehlivě chytit a subjektu držet. Nebylo to bez chyb. Ale bylo to opravdu pozoruhodné s ohledem na fakt, že se jedná o středoformát. 

 

 

Občas se však stalo, že foťák, nebo možná objektiv, prostě lovily, ale najít subjekt se ne a ne podařit. Většinou se tak dělo, pokud byl subjekt příliš rozostřený a schovaný v bokeh. V těchto případech pomohlo manuálně přeostřit na jeho přibližnou vzdálenost a přístroj se poté chytil. Další z problémů nastal při snímání zvěře v korunách stromů. Ve změti větví a listí občas prostě zaostřil na popředí, či pozadí, ale dělo se to minimálně. Manuální ujištění přístroje znovu pomohlo.

Ano, ve světě středoformátů je tento nový systém automatického zaostřování neskutečný skok vpřed a umožnil mi zachytit snímky, o kterých se dalo středoformátovým fotografům pár let zpět pouze zdát, na úrovni moderních full-frame bezzrcadlovek jako třeba A1 od Sony, nebo Nikon Z9 to stále není. Tyto dva fotoaparáty se však “GéEfiXu nemohou rovnat obrazovou kvalitou, detaily, dynamickým rozsahem a hloubkou ostrosti.

Fujifilm GFX 100S II není pouze inkrementální update minulé generace. Je to ohromné vylepšení, které je nejen výbornou volbou pro člověka se zájmem o svůj první středoformát, ale také perfektním posunem na další úroveň pro kohokoliv, kdo už Fujifilm GFX má. Alespoň pokud máte jednu z prvních dvou generací.


Popis a parametry

Popis a parametry

Středoformátová bezzrcadlovka Fujifilm GFX 100S II přináší revoluční výkon s 102 Mpx CMOS II senzorem a vylepšeným procesorem X-Processor 5 pro rychlejší zpracování a ostřejší snímky. Fotoaparát nabízí neuvěřitelnou kvalitu obrazu. Díky novému EVF, pokročilému AI autofocusu a možnosti záznamu 4K videa je tato kamera připravena splnit požadavky i těch nejnáročnějších tvůrců. Tento model je navržen pro profesionální fotografy. GFX 100S II se může pochlubit vynikající stabilizací obrazu v těle, která umožňuje redukci až 8 stupňů nežádoucího pohybu kamery, což je ideální pro ruční použití za obtížných světelných podmínek. Kromě fotografování je GFX 100S II ideální i pro nahrávání vysoce kvalitních videí, podporuje záznam videa 4K30p s využitím velké plochy středního formátu senzoru pro dynamickou kvalitu obrazu a jedinečnou hloubku ostrosti.

Výkonný snímač a procesor

Nový velkoformátový snímač GFX 102Mpx CMOS II s úhlopříčkou 55 mm a rozměrem 43,8 x 32,9 mm zaznamenává detaily v 102 Mpx, což dodává fotografiím ohromující hloubku, texturu a tonalitu. Vysoce výkonný obrazový procesor X-Processor 5 rychle zpracovává a optimalizuje obrovské množství dat ze snímače. Společně s novou závěrkou zajišťují vynikající odezvu a funkčnost fotoaparátu i sériové snímání až 7 snímků za sekundu.

Rozšířený dynamický rozsah a citlivost ISO

Vylepšením struktury pixelů nového snímače je standardní citlivost pro fotografování od ISO 80, ISO 100 pro video a až po ISO 12800. Rozšířený rozsah ISO je 40-25600. Fotografové tak mohou pořizovat 16 bitové snímky s širším dynamickým rozsahem a nižším šumem než kdykoli předtím. Přepracované světlocitlivé senzory zlepšují rozložení světla v rozích snímače, což vede k vyšší kvalitě obrazu a přesnějšímu automatickému zaostřování, zejména na okrajích.

Stabilizace obrazu a kompaktní tělo

Kombinace výkonné stabilizace obrazu a kompaktního těla činí GFX100S II dokonalým fotografickým nástrojem. Díky technologii Pixel Shift Multi-Shot využívající systém stabilizace obrazu v těle fotoaparátu je možné přesně posunout snímač o 0,5 pixelu při každém z 16 po sobě jdoucích RAW snímků. Tyto snímky jsou poté spojeny pomocí softwaru Pixel Shift Combiner a vytvoří jeden 400megapixelový snímek.

Real Color režim

Režim Real Color zaznamenává čtyři soubory RAW s posunem jednoho pixelu mezi snímky, což umožňuje vytvoření 102 Mpx snímků s vyladěnými barvami a využívá přitom jen čtvrtinu času a dat potřebných u předchozího modelu GFX100S.

Automatické zaostřování s AI

Díky aktualizovanému prediktivnímu algoritmu automatického zaostřování nabízí GFX100S II lepší sledování objektu a vyšší přesnost v prostředí s nízkým kontrastem. Algoritmus AF zlepšuje detekci obličejů a očí, takže fotografové se mohou soustředit na kompozici a správné načasování. Fotoaparát je také vybaven automatickým ostřením s detekcí objektu založeným na technologii hlubokého učení AI, což umožňuje detekovat a zaostřit na různé objekty, včetně zvířat, ptáků, automobilů, motocyklů, jízdních kol, letadel, vlaků, hmyzu i dronů.

Nejvýkonnější stabilizace obrazu IBIS

Aby byly plně využity výhody 102 Mpx snímače, je GFX100S II vybaven nejpokročilejší stabilizací obrazu v těle (IBIS) v systému GFX. Pětiosý systém umožňuje kompenzaci až 8 expozičních kroků, což zajišťuje téměř neomezenou kreativitu i v náročných scénách se slabým osvětlením.

Lehčí a odolnější

Navzdory všem vylepšením výkonu oproti modelu GFX100S se hmotnost samotného těla GFX100S II bez baterie a karty snížila na 802 g, což z něj činí nejlehčí 102 Mpx tělo v systému Fujifilm GFX. Tělo fotoaparátu je potaženo materiálem BISHAMON-TEX™, který zlepšuje stabilitu držení a poskytuje maximální oporu při pořizování snímků z ruky. Dobře viditelný 1,8 palcový monochromatickým sub LCD display na horní desce zobrazuje základní informace včetně času závěrky, clony, citlivosti ISO a kompenzace expozice. Zobrazuje také zbývající počet snímků a dobu záznamu videa. Jeho zobrazení lze přizpůsobit osobním preferencím. Díky tělu fotoaparátu, které je utěsněno na 60 různých místech, může GFX100S II snadno odolávat náročným povětrnostním podmínkám a prostředí, abyste mohli tvořit bez kompromisů. Samotné tělo je navíc vyrobeno z hořčíkové slitiny, která je tuhá a odolná.

Filmové simulace a video funkce

Fotoaparát nabízí 20 režimů simulace filmů, které digitálně napodobují vzhled klasických fotografických filmů Fujifilm, jako je Provia, Velvia, Classic Chrome, ETERNA/Cinema, Acros a mnoho dalších. Umožňuje také natáčení videa v rozlišení 4K/30p ve formátu 4:2:2 s 10bitovou barevnou hloubkou a podporuje různé formáty souborů, včetně Apple ProRes. Díky kompatibilitě s Frame.io Camera to Cloud umožňuje přímé nahrávání fotografií a videí do služby Frame.io, což výrazně zjednodušuje pracovní postup od vytvoření snímku až po jeho úpravu. Záznam a výstup různých formátů videa je možný pomocí záznamového média a portu HDMI. Je možné například interně nahrávat v režimu F-Log2 a současně prohlížet záznam na externím monitoru. Připojení externího SSD disku k fotoaparátu GFX100S II přes port USB-C umožňuje přímé ukládání fotografií a videí na disk.

Obecné

Úroveň produktu Profesionál a výkon
Podle použití Poloprofesionální, Profesionální

Bezdrátové sítě

GPS Ne
Wi-Fi Ano

Expozice a fotografování

Blokování AE Ano
Bracketing Ano
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3, 5:4, 7:6, 65:24
Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové, Matrix
Rozsah korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 80
ISO - maximální citlivost 12800
Rychlost sériového snímání 7 sn./s
Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech

Ostření

Pomocné světlo AF Ano
Počet AF bodů 425

Obrazový snímač

Stabilizátor snímače Ano
Formát snímače 44 x 33 mm
Rozlišení snímače 102 Mpx
Rozlišení fotografií 11648 x 8736
Technologie snímače BSI CMOS II
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 4:3
Velikost snímače (mm) 44 x 33
Crop faktor 0,79 x

Blesk

Sáňky pro externí blesk Ano
Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku 1/125
Korekce expozice blesku ± 5 EV po 1/3 EV
Dálkové řízení extreního blesku Ne
Externí blesk v balení Ne
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ne

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru X-Processor 5

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm G
Stabilizátor obrazu Ano

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/4000
Bulb Ano

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku v bodech 5760000
Dioptrická korekce -5 až +3

Displej

Velikost displeje 3,2 "
Rozlišení displeje v bodech 2360000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ano

Záznam

Formáty souborů JPEG, RAW, TIFF, DCF, HEIF
Maximální rozlišení videa 4K
Časosběrné snímání Ne
Počet audio kanálů 2.0
Video formát H.264, MPEG-4, H.265
Stereo zvuk Ano
Snímková frekvence u videa 30 sn./s

Rozhraní a napájení

Výdrž baterie ve snímcích 460 snímků
Rozhraní USB-C, micro HDMI, Wi-Fi, Bluetooth
Způsoby napájení Akumulátor
Typ baterie NP-W235 pro Fuji

Fyzikální specifikace

Materiál Hořčík
Rozměry v mm 150 x 104,2 x 87,2
Hmotnost 883 g
Barva černá
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Paměťové karty

Typ paměťové karty CFexpress typ B, SD / SDHC / SDXC (UHS-II)

Ostatní

Číslo produktu 16814776
Značka Fujifilm
Typ produktu Bezzrcadlovka

Zobrazit popis a parametry

Doporučené příslušenství

Doporučené příslušenství

Všechno příslušenství