Recenze Fujifilm GFX 100S tělo

Popis a parametry

Popis a parametry

Fujifilm GFX 100S představuje zcela novou úroveň fotoaparátu kompaktních rozměrů. Jedná se o jeden z nejkompaktnějších a nejvýkonnějších digitálních středoformátů a je pokročilejší než jakýkoliv jiný fotoaparát řady GFX. GFX 100S je vybaven 102Mpx snímačem, který je 1,7krát větší než běžný Full Frame snímač. Navíc nabízí pětiosou stabilizaci snímače (IBIS) s účinností až 6 Ev. Fotoaparát tak poskytne nevídané množství detailů a perfektně ostré snímky i za horšího světla. Ostřící body fázové detekce pokrývají téměř celou plochu snímače a v kombinaci s výkonným procesorem X-Processor 4 dodávají perfektní výsledky ostření i při použití AF trackingu nebo Face / Eye AF. Citlivost ostření je až do -5,5 Ev. Fotoaparát je vybaven dvěma sloty na paměťovou kartu SD třídy UHS-II. Umožňuje natáčet videa v rozlišení 4K a to buď interně v 10bit formátu, nebo externě v až 12bit RAW formátu. Samozřejmě s podporou F-logu a HLG.

Výkonný a ještě kompaktnější

102Mpix snímky z kompaktního bezzrcadlového středoformátového fotoaparátu

GFX100S je poháněný vysoce výkonným čtyřjádrovým procesorem X-Processor 4 a využívá svůj102Mpix back-illuminated CMOS snímač s velikostí 55mm (diagonálně) k vytváření snímků v ohromující kvalitě. Ve srovnání s menšími snímači s nižším rozlišením, které se běžně vyskytuje v tradičních full frame zrcadlovkách a bezzrcadlovkách, je obrazový snímač GFX100S přibližně 1,7krát větší a je vylepšen tak, aby byl mimořádně citlivý na světlo. Velký snímač poskytuje GFX100S značnou výhodu oproti menším senzorům, zejména pokud jde o produkci snímků s neuvěřitelně malou hloubkou ostrosti, fantastickým dynamickým rozsahem, věrnou reprodukcí barev a vynikajícím výkonem s vysokým ISO.

GFX100S obsahuje nový režim simulace - Nostalgic Neg, který připomíná americkou novodobou barevnou fotografii, která se objevila v 70. letech. Nostalgic Neg. pokračuje v tomto trendu a rozšiřuje hranice fotografické kreativity. Jeho jedinečná tonalita dodává jantarovým tónům zvýraznění pro měkčí vzhled a zvyšuje sytost stínů při zachování detailů a dodává obrazům lyrický nádech.

Unikátní AF a to i v horším světle

Na rozdíl od mnoha jiných velkoformátových a středoformátových fotoaparátů pixely fázové detekce na snímači GFX100S pokrývají téměř 100% obrazového snímače a odemykají úroveň výkonu automatického zaostřování, která dosud nebyla u těchto přístrojů k dispozici. To znamená, že fotoaparát dokáže zaostřit už za 0,18 sekundy. Citlivost ostření je až -5,5 EV. Výsledkem je všestranné, přesné a neuvěřitelně rychlé automatické ostření. Fotoaparát je poháněn procesorem X-Processor 4 a je také schopen efektivně využívat nejaktuálnější algoritmus sledování zaostření, který při používání funkcí Tracking AF a Face / Eye AF udržuje objekty zaostřené.

Unikátní pětiosá stabilizace s účinností až 6 EV

Fotoaparát je vybaven nově navrženým systémem stabilizace obrazu v těle (IBIS), který dramaticky rozšiřuje možnosti fotografů s jistotou vytvářet snímky přímo z ruky. Ve srovnání s jednotkou, kterou nalezneme v GFX100, je mechanismus IBIS uvnitř GFX100S o 20% menší a o 10% lehčí. Navzdory tomuto zmenšení velikosti však pětiosý systém poskytuje účinnost až 6 EV dle hodnocení CIPA, což je zlepšení o 0,5 EV oproti GFX100.

Ohromný výkon, kompaktní tělo

Kompaktní tělo modelu GFX100S váží 900g a měří 15 cm na šířku, 10,4 cm na výšku a 8,7 cm do hloubky. Do velikosti je srovnatelné s mnoha full frame fotoaparáty. Navzdory své kompaktní velikosti je však stále GFX100S schopen pojmout vysoce výkonný obrazový snímač se 102Mpix a IBIS. GFX100S má přepracovanou jednotku mechanické závěrky a zcela novou jednotku IBIS, přičemž využívá menší, ale velmi efektivní lithium-iontovou baterii. Výsledkem je tělo fotoaparátu, které je přibližně o 6 cm kratší a o 500g lehčí než GFX100, ale dokáže si zachovat stejnou kvalitu snímků a výkonu videa, přestože je menší. Snížení fyzické velikosti GFX100S je dobře vyváženo vysoce robustním úchopem s pohodlným pocitem v ruce, díky kterému je výjimečně snadné ho držet po delší dobu.

GFX100S je vyroben tak, aby pracoval při teplotách od -10°C a byl odolný vůči prachu a vlhkosti. Je zkonstruován ze slitiny hořčíku, která je záměrně hustší kolem bajonetu objektivu o 1 mm ve srovnání s GFX100, což poskytuje přidanou podporu pro větší objektivy G bajonetu.

Intuitivní ovládání

GFX100S obsahuje ovládací prvky, které budou znát jak noví, tak stávající fotografové systému GFX. Například volič PASM se šesti programovatelnými vlastními možnostmi poskytuje rychlý a přímý přístup k často používaným nastavením, zatímco přepínač, který je pohodlně umístěn vedle voliče režimů, umožňuje uživatelům rychle přepínat mezi režimem fotografování a nahráváním videa. Díky ergonomické aktualizaci joysticku pro výběr ostřícího bodu je výběr zaostřovacího pole snadný a plynulý.

Fotoaparát je vybaven 3,2 palcovým LCD monitorem na zadní straně a 1,8 palcovým sub LCD monitorem na horním panelu, který lze přizpůsobit tak, aby zobrazoval klíčová nastavení EXIF - jako je rychlost závěrky, clona, citlivost ISO a kompenzace expozice - a nastavení zobrazení stavu klíčových funkcí nebo dostupnou kapacitu na úložném médiu. 3,2 palcový dotykový LCD displej nabízí 2,36 milionů obrazových bodů a 100% pokrytí obrazu. LCD monitor lze naklonit ve třech směrech (90° nahoru, 45° dolů a 60° vpravo).

S GFX do světa 4K videa

Díky snímači velikosti 55mm (diagonálně) dokáže GFX100S zaznamenávat neuvěřitelně filmy v rozlišení 4K / 30p, které se vyznačují neuvěřitelně malou hloubkou ostrosti, působivým výkonem vysokého ISO, širokou tonální gradací a bezkonkurenční celkovou kvalitou obrazu. Záběry lze zaznamenávat při bitových rychlostech 400 Mb/s v různých úrovních kvality, od 10 bitového interního F-logu 4: 2: 0 (s uložením na SD kartu) a 10 bitového videa 4: 2: 2 a 12 bitových RAW (s uložením na externí zařízení pomoci HDMI).


Kromě toho, že dokáže nahrávat 4k záběry v poměru stran 16: 9, podporuje GFX100S také poměr stran 17: 9, často používaný v digitálním kině. K dispozici jsou také nejčastěji používané kompresní kodeky, například H.264 a H.265. Pro úplnou kreativní kontrolu lze navíc zvolit profesionální standardy, jako je REC.2100 podporovaný Hybrid Gamma Log (HLG) nebo F-Log. Ve srovnání s běžně dostupnými kompresními kodeky, jako je H.264, poskytuje záznam v F Logu nebo HLG filmařům mnohem větší flexibilitu v postprodukci, protože záznam je upravován dodatečně - gradace barev, úprava jasu, sytost barev a další.


Pro maximální flexibilitu úprav s možností gradace barev lze s GFX100S také nahrávat záběry 4K/30P ve 12 bitovém formátu RAW, přes HDMI, přímo do rekordéru Atomos Ninja V Monitor Recorder, který se zaznamenává jako soubory Apple ProRes RAW. To umožňuje, aby všechna rozhodnutí o podobě obrazu byla provedena až po produkci, bez zpracování ve fotoaparátu. Je také možný simultánní výstup záznamu RAW a záznamu ve F-Log nebo Hybrid Log Gamma (HLG) s použitím režimu simulace filmu.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Střední formát
Podle použití Poloprofesionální, Profesionální

Obrazový snímač

Formát snímače 44 x 33 mm
Rozlišení 102 Mpx
Rozlišení fotografií 11648 x 8736
Obrazový snímač BSI-CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3, 5:4, 7:6
Poměr stran snímače 4:3
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 44 x 33

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru X-Processor 4

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm G
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 0,79 x

Zaostřování

Počet AF bodů 425
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 12800

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/4000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 5 sn./s
Prodleva samospouště 10

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 3690000
Velikost hledáčku 0,5 "
Zvětšení hledáčku 0,77 x

LCD

Velikost displeje 3,2 "
Rozlišení displeje 2360000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/125
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, RAW, TIFF, DNG
Rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Audiozáznam Ano
Počet audio kanálů 2.0
Video formát H.264, H.265
Stereo zvuk Ano

Rozhraní a napájení

Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 460 snímků
Rozhraní USB-C, micro HDMI, Wi-Fi
Typ akumulátoru NP-W235
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 150 x 101.2 x 87.2
Hmotnost 900 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 16674011
Značka Fujifilm

Zobrazit popis a parametry