Magazín

Produktové aktuality

Zdokonalení ověřeného: Fujifilm novinky na jaro 2019

Bohuslav BrožAktualizováno: 7. 3. 2019 v 15:20 • Rubrika: Produktové aktuality

Zdokonalení ověřeného: Fujifilm novinky na jaro 2019

Společnost Fujifilm představila nový fotoaparát X-T30 a objektiv FUJINON XF 16 mm F/2.8 R WR. Obě novinky by měly spatřit prodejní pulty (doufejme, že i ty v Čechách) v průběhu března 2019. U fotoaparátu je uváděn konkrétní termín 20. 3., u objektivu se mluví jen o konci března.

Obsah

Podle dostupných fotografií vypadá obojí pěkně a parametry nezůstávají pozadu. Je tu stále zachován retro design a intuitivní ovládání pomocí kruhových voličů a podle všeho se Fuji nehodlá zahazovat s objektivy s nízkou světelností. Na co se tedy těšit?

 

V případě fotoaparátu X-T30:

Bylo zachováno kompaktní tělo s úpravou ergonomie, takže budeme pracovat s větším pocitem jistoty v případě větších a těžších objektivů (což bylo v poslední době často vytýkáno i při použití větších těl).

V záloze je podpora procesoru X Processor 4 a bude spolupracovat s čipem 4. generace X Trans CMOS 4 (abych těch čtyřek nebylo málo (: ). Tento senzor je pak osazen úctyhodnými 26,1 mil. obrazovými body.

Milovníci RAW formátu si mohou nově dopřát práci s citlivostí už od 160 ISO.

Už X-T3 naznačila, kam se hodlá její výrobce ubírat - video. Standard je 4K/30P (3810x2160), dokonce si můžeme sáhnout i na v 6K (6240x3510). K dispozici jsou pak i filmové simulace, které jsme znali doposud jen z režimu focení.

S videem jde v ruku v ruce i ostření. Pracujeme samozřejmě s fázovou detekcí, o tu se stará 4x více bodů (pro wow efekt jich je skoro 2,2 mil.) Ty jsou rozmístěny po celé ploše senzoru. Fajn je schopnost zaostřit i za velmi špatných světelných podmínek (- 3 EV) a jako bonus můžeme brát detekci obličeje s pamětí.

Neposlední inovací je vedle stříbrného a černého provedení i grafitové. Na tuto barvu si ale budeme muset počkat do května.

 

 

A co čekat od objektivu XF 16 mm F/2.8 R WR:

 

V důsledku jde o doplnění nabídky objektivů o nejširší pevné sklo. Pracovat budeme s oblíbeným ohniskem 24 mm (po přepočtu na kinofilm).

A protože jde o širokoúhlé ohnisko, myslela Fuji na potlačení pro něj charakteristických vad - můžeme se těšit na potlačení aberace, deformace obrazu a kresba by měla být lepší i v rozích

Ostření je vnitřní a krokové - čti: rychlé a tiché.

Kovovým tělem a designem navazuje na řadu pevných WR skel se světelností f/2 (tedy 23, 35 a 50 mm).

Na stříbrnou verzi si počkáme do května.

 

No a na závěr obě novinky zabalíme do kovových těl a utěsníme je proti prachu a vodě.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.