Recenze Fujifilm X-A3 tělo

Michal Unar

Michal Unar • 27. 01. 2017

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • APS-C 24 Mpx CMOS snímač
  • Výklopný dotykový displej
  • 77 ostřících bodů
  • Nabíjení přes USB
  • Malý šum do ISO 3200

Co se nám nelíbí

  • Neutěsněné plastové tělo
  • Absence hledáčku

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Fujifilm X-A3 tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Fujifilm X-A3 tělo v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Fujifilm X-A3 tělo

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Fujifilm X-A3 tělo

Představení Fujifilm X-A3 tělo

Jako hrdý vlastním Fuji X-T1 jsem si rád na pár dní vypůjčil jejich nejnovější a základní model Fujifilm X-A3, abych ho vyzkoušel. Samozřejmě mne ihned zaujala růžová barva, která vyčnívá mezi nudnými černými či stříbrnými fotoaparáty a tak slovo dalo slovo a zanedlouho jsem s ním již fotografoval jedno krásné zimní odpoledne.

Než dojde řeč na praktickou část, musím zmínit technické parametry tohoto kompaktního fotoaparátu s výměnnými objektivy.

Oproti předchozímu modelu X-A2 zde najdeme snímač s větším rozlišením, a to 24 Mpx APS-C CMOS, díky kterému máte větší možnosti výřezu a větší propracování detailů. Chybí zde X-Trans snímač, který známe z vyšších modelů, ale vzhledem zařazení přístroje do základní kategorie je to pochopitelné. Procesor zůstal stejný jako u předchozího modelu.

Vzrostl počet ostřících bodů ze 49-ti u X-A2 na 77 u X-A3, nepatrně se zlepšila rychlost ostření, fotoaparát lehce klesl na váze a nově dotykový výklopný LCD displej dostal lepší rozlišení. To jsou v podstatě všechna významná vylepšení oproti předchozímu modelu a nyní můžeme přejít na praktické zkušenosti s Fuji X-A3.

Lepší počasí na recenzi jsem si nemohl přát. Bylo slunečno, lehce pod nulou a bílo. Fotoaparát se dobře drží i pro člověka s velkou rukou díky vystouplému gripu. Spolu se základním objektivem XC 16-50mm tvoří ideální kombinaci pro začátečníky, kteří chtějí nahlédnout do třídy kompaktů s výměnnými objektivy. Ostření je dostatečně rychlé, na sport ani reportáž ale nestačí, to je jasné. Ale dokážu si představit mít tento fotoaparát neustále po ruce někde v batohu či kabelce jako doplněk k většímu a výkonnějšímu přístroji. Díky vyklopnému dotykovému displeji, který je schopen se otočit o 180° směrem nahoru, se z vás může stát selfie maniak, což mě se tedy (naštěstí) nepovedlo. Vedle displeje se nacházejí směrová tlačítka s různými funkcemi jako přednastavení bílé, možnosti ostření či pohonu, nahrávání videa a přehrávání snímků uložených na paměťové kartě. Najdeme zde i chytré Q tlačítko pro rychlé nastavení fotoaparátu. Snad jedno mi vadilo, a to rolovací kolečko pro nastavení clony, času apod. U vyšších modelů počínaje X-E2 je umístěno vodorovně a je snadné ho ovládat. U X-A3 je ale ve svislé poloze a musel jsem kolikrát nepříliš přirozeně vykloubit palec k jeho otočení… Na vrchní straně pak klasicky nalezneme ovládání zapnutí a vypnutí přístroje, spoušť, nastavení režimů snímaní a korekce expozice, dále funkční tlačítko, na které je primárně nastaveno ISO a patice pro blesk. Vestavěný blesk má mít dle specifikací dosah až 7m, nicméně, abych řekl pravdu, nezkoušel jsem ho díky vysokým možnostem ISO, kdy 1600 nebyl problém. Na přední straně vedle objektivu je přepínání mezi automatickým, manuálním a kontinuálním ostření jako u vyšších modelů.

Fotoaparát je možné nabíjet přes powerbanku a v balení je již nová baterie, která je i v X-T2, W126S. Fanoušci Fujifilmu zajisté uvítají možnosti simulace kinofilmu, kdy přibily i dva nové druhy. Dnes samozřejmostí je integrovaná wi-fi pro přenos a ovládání mobilním telefonem či tabletem.

X-A3 se vyrábí ve třech barevných provedeních (růžová, hnědá a černá) a standardně je v kitu s objektivem XC 16-50mm.

O novém Fujifilmu X-A3 se dá říct, že je ideálním vstupem do světa kompaktních fotoaparátů s výměnnými objektivy a troufám si říci, že ho využijí hlavně zástupci mladší generace a začátečníci. Určitě se mi s tím nefotilo vůbec špatně, při nižších citlivostech nebyly výsledky tolik rozdílné jako u vyšších modelů a jako společník na každodenní fotografování na cestách či s přáteli je skvělý.

Popis a parametry

Popis a parametry

Model X-A3 je určen především pro mladší generaci a je dokonale vhodný pro fotografování „autoportrétů“. Spojuje výhody řady kompaktních fotoaparátů X Series, která nabízí vynikající kvalitu snímků, s originální technologií reprodukce barev.

Model X-A3 spojuje nově vyvinutý 24,2MP obrazový snímač APS-C s procesorem pro zpracování obrazu, abyumožňoval špičkovou kvalitu snímků značky Fujifilm. Ve spojení s dodaným objektivem FUJINON, který nabízí maximální rozlišení obrazu, získáte snímek dokonalé kvality s perfektním prokreslením povrchu a tvaru objektu a dokonce i atmosféry prostředí. Fotoaparát je vynikající zejména pro reprodukci odstínů lidské pleti a je tedy ideálnípro fotografování osob, na které připadá asi 40 % veškerých běžně pořízených snímků* 1 . Funkce Simulace filmu nabízí 11 režimů, mezi které nově přibyly režimy „PRO Neg.Hi“ a „PRO Neg.Std.“

LCD s posuvem a náklonem o 180° pro 100% viditelnost při fotografování autoportrétů.

Fotoaparát nezaclání LCD displej ani při otočení o 180°, takže nabízí 100% viditelnost. Tvar rukojeti je vhodný pro normální fotografování i pro autoportrét. Při fotografování autoportrétu můžete zaostřit a aktivovat spoušť stisknutím svislého ovládacího voliče, na kterém spočívá váš ukazovák, takže se vám fotoaparát nechvěje. Při otočení LCD displeje o 180° se aktivuje funkce detekce očí AF, která automaticky zaostří na oči objektu. Režim
Portrait Enhancer umožňuje nastavení ve třech krocích včetně nové funkce pro „zjasnění odstínů pleti“, díky které získáte autoportrét špičkové kvality, které nedosáhnete jinak než s fotoaparátem X Series.

Retro design, lepší textura a dotykový LCD displej

Model X-A3 nabízí retro design, který je atraktivní pro mladou generaci. Díky retro pojetí působí přístroj „čerstvým“ a „módním“ dojmem. Vrchní kryt, čelní panel a horní voliče jsou vyrobeny z hliníku. Nově vyvinutá koženka nabízí mnohem atraktivnější texturu povrchu. Fotoaparát je nabízen ve stříbrné, hnědé nebo růžové barvě. LCD displej na zadní straně je dotykový, což umožňuje ovládat pevný objektiv gesty prstu (funkce „dotykovéostření“, „dotykové fotografování“ a „dotykový zoom“), jako by šlo o objektiv ostřitelný.

Zajímavé funkce: 

Vynikající kvalita snímků díky nově vyvinutému obrazovému snímači 24,2 MP, procesoru pro zpracování obrazu, který nabízí špičkovou kvalitu snímků společnosti Fujifilm, a objektivu FUJINON pro maximální rozlišení obrazu
Technologie reprodukce barev společnosti Fujifilm, vyladěná za dlouhá léta vývoje fotografického filmu, reprodukuje přesně teplé odstíny lidské pleti, modrou oblohu a přírodní zeleň přesně tak, jak ji vidíte vy.
Model X-A3 dále nabízí celkem jedenáct režimů funkce Simulace filmu. Máte tak v ruce dokonalý barevný výraz od realistických barev režimu PROVIA (standard) přes zářivé a syté barvy režimu Velvia (živé barvy) a měkké tóny režimu ASTIA (jemné odstíny) až po dokumentární snímky v režimu CLASSIC CHROME. Dále zde najdete monochromatický a sépiový barevný režim.
Obrazový snímač APS-C nabízí dokonale hladký průběh efektů pro portréty a makro snímky pořízené s malou hloubkou ostrosti.
Normální rozsah citlivosti je od ISO200 do ISO6400, zatímco rozšířený rozsah nabízí hodnoty až ISO12800 a dokonce ISO25600, pokud chcete minimalizovat vliv chvění fotoaparátu. Model X-A3 fotografuje dokonale ostré snímky s neuvěřitelně malým šumem, a to i při slabém osvětlení nebo v interiéru, kde je nutná vysoká hodnota ISO.
Rozšířené filtry pak umožňují snadno vytvářet různé kreativní efekty. Rozšířených filtrů je k dispozici celkem deset; najdeme mezi nimi filtr „rybí oko“ nebo „šikmou obrazovku“ nebo třeba dětský fotoaparát, miniaturu, dynamické odstíny, pop barvy, měkké zaostření, ostrý obraz, rovnoměrný odstín nebo částečné zbarvení.

Pět mechanizmů pro snazší fotografování autoportrétů

Zadní LCD displej má mechanizmus pro posuv a náklon, aby jej tělo fotoaparátu nezastiňovalo ani při otočení o 180°, a zaručuje tak 100% viditelnost. Nyní tedy vidíte celý displej a můžete nerušeně sestavit kompozici snímku.
Tvar rukojeti je vhodný pro normální fotografování i pro autoportrét. Její konečný ergonomický tvar byl vyvinut na základě prototypových zkoušek, kterých se zúčastnily stovky mladých fotografů.
Při fotografování autoportrétu můžete zaostřit a aktivovat spoušť stisknutím svislého ovládacího voliče, na kterém spočívá váš ukazovák, takže se vám fotoaparát nechvěje.
Funkce samospouště nově nabízí režim detekce úsměvu, časovače pro pár a časovače pro skupinu. K aktivaci spouště není nutno stisknout ovládací volič ani tlačítko spouště – stačí, když se objekt usměje, když se k sobě přiblíží dvě osoby nebo když se do snímku dostane nastavený počet lidí.
Při otočení LCD displeje o 180° se aktivuje funkce detekce očí AF, která automaticky zaostří na oči objektu.
Režim Portrait Enhancer nyní nabízí nastavení ve třech krocích pomocí dotykového displeje. Nová funkce zjasnění odstínů pleti posunuje fotografování portrétů na novou úroveň.

Retro design a chytré funkce

Model X-A3 nabízí retro design, který je atraktivní pro mladou generaci. Díky retro pojetí působí přístroj „čerstvým“ a „módním“ dojmem.
Vrchní kryt, čelní panel a horní voliče jsou vyrobeny z hliníku. Nově vyvinutá koženka nabízí mnohem atraktivnějš texturu povrchu.
Díky dvěma ovládacím voličům můžete clonu, dobu expozice i expozici jako takovou nastavit palcem. Často používané funkce – vyvážení bílé, nepřetržité fotografování nebo samospoušť – lze přiřadit k samostatným funkčním tlačítkům, takže nemusíte procházet nabídky pokaždé, když chcete změnit nastavení.
LCD displej na zadní straně je dotykový, což umožňuje ovládat pevný objektiv gesty prstu (funkce „dotykové ostření“, „dotykové fotografování“ a „dotykový zoom“), jako by šlo o objektiv ostřitelný.

Delší výdrž baterie – až 410 snímků na jedno nabití

Energeticky úsporné provedení prodlužuje výdrž baterie na špičkovou úroveň, takže se můžete plně soustředit na fotografování bez obav o stav baterie.
Fotoaparát lze nabíjet přibaleným USB kabelem pomocí síťového adaptéru, z počítače nebo z přenosného akumulátoru.
Nejlepší minimální pracovní vzdálenost ve své třídě (asi 7 cm od přední hrany objektivu) a funkce Super Intelligent Flash
Při použití standardního objektivu „XC16-50mmF3.5- 5.6 OIS II“ lze s modelem X-A3 fotografovat makro snímky ze vzdálenosti již od 7 cm od přední hrany objektu.
Vestavěný výklopný blesk podporuje systém Super Intelligent Flash, který přesně ovládá světelný výkon blesku podle fotografované scény. Při fotografování portrétů v interiéru při slabém osvětlení nebo malých předmětů či jídla sníží systém ovládání blesku jas světlých míst, aby snímek vypadal přesně realisticky. Přirozených barev a jasu lze dosáhnout i při fotografování scén osvětlených zezadu nebo při fotografování osob za jasného slunečního světla, které vytváří v obličeji ostré stíny.

Záznam Full HD videa

Stisknutím tlačítka pro záznam videa snadno spustíte záznam ve Full HD kvalitě (1080/60p, 50p, 24p).
Funkci Simulace filmu, která se běžně používá pro snímky, lze použít i na video a získat tak spoustu kreativních efektů, jež lze díky snímače APS-C a rychlému objektivu spojit s efektem bokeh.
Funkce elektronické stabilizace obrazu spojuje optickou a elektronickou stabilizaci v pěti osách a podstatně tak snižuje vliv nejrůznějších záchvěvů fotoaparátu během natáčení videa. Tato funkce umožňuje natáčet video ve vysoké kvalitě bez vlivu chvění fotoaparátu drženého v ruce.

Rozšířená nastavení automatického ostření
Pomocí páčky ostření na přední straně můžete rychle přepínat mezi režimy AF-S (jednorázové ostření), AF- (nepřetržité ostření) a MF (ruční ostření).
V režimu jednoho bodu máte na výběr ze 49 oblastí zaostření pro automatické ostření. Model X-A3 navíc nabízí režim Zóna a Na šířku/sledování, který umožňuje pomocí 77 oblastí zaostření zachytit důležité okamžiky pohybu objektu.

Mezi další nové funkce patří „priorita spouště/priorita ostření“ a „AF+MF“.
Univerzální funkce pro fotografování včetně elektronické spouště s minimální dobou expozice 1/32000 s
Při použití extra rychlé elektronické spouště lze i při jasné obloze nebo silném osvětlení fotografovat i s malou clonou a dosáhnout tak malé hloubky ostrosti pro dobrý efekt bokeh, aniž by byl snímek přeexponovaný. Nyní můžete zachytit scénu přesně podle svého záměru bez použití filtru ND.
Na základě častých poptávek má nyní model X-A3 nové funkce Panorama a Time Lapse.
Mezi další nové funkce patří zablokování měřených hodnot a oblastí zaostření, podpora barevného prostoru
Adobe RGB a volba různých barev pro zvýraznění zaostření při ručním ostření.
Bezdrátová komunikace pro fotografování na dálku pomocí chytrých telefonů nebo tabletu* 2
Nyní si můžete do svého chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout aplikaci FUJIFILM Camera Remote a pomocí funkce bezdrátové komunikace přenášet snímky a videa do svého zařízení jediným dotykem prstu, aniž byste museli zadávat přihlašovací jméno nebo heslo. Dále si můžete na chytrém telefonu zobrazit a vybrat snímky uložené ve fotoaparátu a importovat je do svého zařízení. Kromě toho můžete doplňovat informace o místu pořízení snímku, které získáte pomocí chytrého telefonu nebo tabletu.
Funkce fotografování na dálku umožňuje zaostřit a aktivovat spoušť fotoaparátu a dokonce nastavovat expozici a další nastavení pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. Aplikace umožňuje kromě fotografování na dálku i provádět základní operace jako dotykové ostření nebo upravovat dobu expozice a nejrůznější nastavení fotografování a dokonce i spouštět záznam videa. To usnadňuje fotografování skupinových snímků, autoportrétů nebo snímků přírody, kdy můžete sestavit kompozici snímku na dálku.
Snímky lze též posílat přímo z fotoaparátu na tiskárnu Instax SHARE pro okamžitý tisk.
Fotoaparát nabízí připojení přes Wi-Fi®* 3 pro snadné zálohování dat z fotoaparátu do vašeho počítače* 4

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Pokročilý

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 24,2 Mpx
Rozlišení fotografií 6000x4000
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 23.5 x 15.7

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXR III

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm X
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Korekce expozice ± 3 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 200
ISO - maximální citlivost 6400

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/32000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 6 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2
3D režim Ne
Panorama Ne
HDR Ne
Datové razítko Ano

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické

Hledáček

Typ hledáčku Nemá

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1040000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Korekce zábleskové expozice ± 3 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Dálkové řízení extreního blesku Ne
Externí blesk v balení Ne

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Audiozáznam Ano
Bracketing Ano
Počet audio kanálů 4.0
Integrovaný GPS Ne
Video formát MPEG-4, AVC/H.264
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Kabelová, Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Rozhraní USB 2.0, HDMI
Typ akumulátoru NP-W126S
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Kov
Rozměry v mm 117 x 67 x 40
Hmotnost 195 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Příslušenství v balení baterie, nabíječka, popruh, krytka těla
Značka Fujifilm

Ke stažení

Návod - Fujifilm X-A3 (PDF)

Zobrazit popis a parametry