Recenze Fujifilm X-E4 + XF 27mm

Popis a parametry

Popis a parametry

Fujifilm X-E4 přináší to nejlepší z řady fotoaparátů X. Jedná se o lehký a kompaktní fotoaparát vybavený 26,1Mpx snímačem X-Trans CMOS 4, skvělým ostřením a fantastickým zpracováním barev typickým pro profesionální fotoaparáty řady X. Ostřící body fázové detekce pokrývají téměř celou plochu snímače, navíc X-E4 disponuje i Eye / Face AF a citlivost ostření je až do -7 Ev. X-E4 nabízí skvělou kvalitu obrazu, vysoký dynamický rozsah a vynikající výkon při slabém osvětlení. 180° výklopný displej skvěle poslouží například při focení selfie nebo natáčení vlogů. Video umí natáčet v rozlišení až 4K při 30 fps, nebo případně zpomalené záběry v rozlišení Full HD při 240 fps. O bleskurychlé zpracování obrazu se stará výkonný procesor X-Processor 4. Všechny záběry se ukládají na paměťovou kartu SD UHS-I. Fotoaparát váží pouhých 364 g a je nejkompaktnějším modelem řady X s výměnnými objektivy. Fujifilm XF 27 mm f/2,8 WR je lehký a extrémně kompaktní objektiv typu „palačinka“ s ohniskem 27 mm. Díky tomuto přirozeně působícímu ohnisku je objektiv určen pro mnoho různých žánrů a použití od běžného každodenního použití, přes portréty, street fotografii nebo krajinářskou fotografii.

Malé tělo, Velké možnosti

Jedinečný design, nejmenší a nejlehčí tělo řady X

S hmotností 364g a rozměry 121,3 mm x 72,9 mm x 32,7 mm je X-E4 nejkompaktnějším fotoaparátem řady X s výměnnými objektivy 4. generace. Aby byl zachován tenký a elegantní design, byla také pečlivě navržena zadní výklopná LCD obrazovka, aby tělo zůstalo co nejtenčí, přitom stále kompaktní. Tento kompaktní design je ovlivněn především vzhledem klasických filmových fotoaparátů. Přední i zadní gripy jsou ploché, aby získaly klasický estetický vzhled, zatímco horní panel těla fotoaparátu je vyroben z leštěného hořčíku a je pečlivě vylisovaný s extrémní přesností.

Rozmanité funkce a jednoduché ovládání

Zadní LCD lze vyklopit i sklopit směrem nahoru a dopředu až o 180 stupňů. Toto řešení pokrývá širokou škálu kompozic od vysokého přes nízký úhel až k selfie a vytváření videí ve vlogovacím stylu. Horní panel obsahuje volič rychlosti závěrky (S.S. Dial), který lze nastavit ručně nebo ho lze přepnout do programového režimu (P), pokud jsou vyžadovány plně automatické funkce. Soustředěním ovládacích prvků na přední straně bylo docíleno lepšího komfortu pro držení fotoaparátu v ruce a take se zde zvětšil prostor pro palec.

Profesionální výkon

X-E4 využívá nejmodernější 26,1 Mpix snímač „X-Trans ™ CMOS 4“ a vysokorychlostní procesor pro zpracování obrazu „X-Processor 4“, který poskytuje neuvěřitelně rychlé automatické zaostřování. Využívá body automatického ostření s fázovou detekcí umístěné na téměř 100% plochy snímače. Výsledkem je rychlost ostření za 0,02 sekundy. Ostření je také schopno sledovat pohybující se objekty pomocí pokročilého algoritmu sledování AF, takže fotoaparát je vždy připraven pořizovat snímky ve správný okamžik. X-E4 obsahuje poslední technologii sledování objektu včetně tváře a oka. Citlivost ostření dosahuje hodnoty až -7EV. Vysoká citlivost ostření se projevuje přesným ostřením při nedostatku světla a umožňuje tak pořizovat snímky i v situacích, kdy by to bylo jinak velmi obtížné.

Ještě lepší možnosti videa

X-E4 převzorkovává 6k záběry pro nahrávání 4K/30P 4:2:0 8-bit videa s uložením na SD kartu, nebo 4K/30P 4:2:2 10-bit video výstupem přes HDMI na externí zařízení. Fotoaparát umožňuje nahrávat vysokorychlostní HD video 240fps (až 10x zpomaleno).

Ještě více filmových simulací

Celkový počet filmových simulací, které X-E4 obsahuje je osmnáct. K dispozici je například: Velvia, která je charakteristická svou saturací, nebo velmi oblíbená ETERNA Bleach Bypass, která reprodukuje tradiční techniku zpracování v temné komoře a vytváří tak jedinečný obraz s nízkou sytostí a vysokým kontrastem.

Fujifilm XF 27 mm f/2,8 WR

Fujifilm XF 27 mm f/2,8 WR je lehký a extrémně kompaktní objektiv typu „palačinka“ s ohniskem 27 mm. Díky tomuto přirozeně působícímu ohnisku je objektiv určen pro mnoho různých žánrů a použití od běžného každodenního použití, přes portréty, street fotografii nebo krajinářskou fotografii. Kompaktní rozměry, vysoká kvalita obrazu a utěsnění proti vlhkosti a prachu předurčují XF 27 mm f/2,8 WR k jasnému použití – focení všude, kam se jen vydáte. Pro manuální ovládání clony je k dispozici clonový kroužek vybavený jak hodnotami nastavení, tak pozicí A (Auto) a zámkem na pozici A.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Rodinný, Základní

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 26 Mpx
Rozlišení fotografií 6240x4160
Obrazový snímač BSI-CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 23,5 x 15,6

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru X-Processor 4

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm X
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Počet AF bodů 425
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové, Matrix
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 160
ISO - maximální citlivost 12800

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 4
Nejkratší expoziční čas 1/4000
Bulb Ne

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 20 sn./s
Prodleva samospouště 10

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 2360000
Velikost hledáčku 0,41 "
Zvětšení hledáčku 0,62 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1620000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/180
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, RAW
Rozlišení videa DCI-4K (4096 x 2160)
Audiozáznam Ano
Bracketing Ano
Počet audio kanálů 2.0
Integrovaný GPS Ne
Video formát H.264, MPEG-4

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Ano
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 380 snímků
Rozhraní micro HDMI, vstup na mikrofon
Typ akumulátoru Fujifilm NP-W126S
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hliník
Rozměry v mm 121 x 73 x 33
Hmotnost 364 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Číslo produktu 16673885
Značka Fujifilm

Zobrazit popis a parametry