Magazín

Produktové aktuality

Fujifilm X-H2 nebo X-H2S? Jaké z nových těl si vybrat?

Ondřej VachekAktualizováno: 2. 11. 2022 v 14:17 • Rubrika: Produktové aktuality

Fujifilm X-H2 nebo X-H2S? Jaké z nových těl si vybrat?

Fujifilm nám pár měsíců zpět předvedl, že se nehodlá nechat zastrašit většími a dražšími full-frame modely konkurence a ukáže nám, co umí uvedením nové, páté generace fotoaparátů řady X. První model této generace byl úctyhodně rychlý X-H2S. Nyní však konečně přišel na trh i jeho kolega a sice X-H2. V čem se však od sebe liší? A který je určený právě pro vaše potřeby? Na konci tohoto článku už snad budeme mít všichni jasno.

Obsah

Stavba těla

Oba modely sdílejí stejný design těla. Nejedná se o malé kousky. Veliký podíl na tomto faktu má převážně parádní grip, za který se oba přístroje parádně drží. Ani jedno z “X háček” už nenabízí ovládání expozice použitím tradičních analogových voličů, jak jsme byli zvyklí u X-H1, X-T1/2/3/4, X-Pro a dalších Fujifilm těl. Namísto toho zde máme dva přenastavitelné voliče a PSAM kolečko jako u digitálních zrcadlovek. To může být pro mnohé Fujifilm nadšence příliš velký nezvyk. Po pár týdnech používání však musím říci, že to má své výhody.

Ve větším detailu jsem se o obou tělech rozepsal v jejich recenzích. Zde se tím tak nebudeme moc do detailu zabývat, neboť jsou to těla opravdu prakticky identická vyjma dvou písmen “S” na modelu se skládaným snímačem. 

Fujifilm X-H2 a X-H2S | Megapixel

Hlavní rozdíl

Fujifilm X-H2S využívá k zachycení fotografie snímač X-Trans CMOS 5 HS, kdežto X-H2 využívá X-Trans CMOS 5 HR. Jedno písmeno ve jméně však znamená velký rozdíl v praxi. První zmiňovaný je totiž snímač skládaný. Postavený na technologii, na které běží konkurenční rychlostní monstra jako Canon EOS R3, Sony A1, či Nikon Z9. Samotný snímač zvládá číst a odesílat data do procesoru mnohem rychleji než běžně stavěný CMOS. To modelu X-H2S umožňuje zachycovat fotografie v plné kvalitě a rozlišení 26 megapixelů při frekvenci až 40 snímků za vteřinu za použití elektronické závěrky.

Další výhodou skládaného snímače je minimální pruhování u fotografování umělého osvětlení, takřka eliminovaný takzvaný “gumový” efekt rychle se pohybujících subjektů a rolling shutter ve videu. Tento snímač ve spolupráci s novým X-Procesorem 5 dělá z X-H2S fotoaparát určený převážně pro fotografy sportů, divoké zvěře, nebo třeba rychlých aut, letadel a dalších vozidel.

X-Trans CMOS 5 HR míří na zcela odlišná fotografická odvětví. Oproti doteď pro Fujifilm běžným 26-ti megapixelům totiž přináší na trh jako první rozlišení 40 megapixelů v APS-C formátu. X-H2 je tak stavěná na zachycení i těch nejmenších detailů ve scéně. Rozlišení 7728 x 5152 je opravdu úctyhodné. Nejen, že nám to přináší možnost mnohem větších tisků bez ztráty DPI, ale také máme také umožněné agresivnější ořezávání.

Rychlost

Jak je již výše zmíněno. X-H2S je stavěn na rychlost a v této kategorii nad X-H2 vítězí. I když oba přístroje pohání nový čtyřjádrový X-Processor 5, tak skládaný snímač opravdu dokáže rychle se pohybující subjekty sledovat mnohem spolehlivěji. X-Trans CMOS 5 HS totiž dokáže vypočítávat ostřící a sledovací data až 120-krát za vteřinu. “S” ve jméně znamená Speed (Rychlost) a je to opravdu znát. 

X-H2 však i přesto není žádný šnek. I při svých čtyřiceti megapixelech dokáže mechanickou závěrkou cvakat až patnáctkrát za vteřinu, což nedokážou ani ty nejdražší zrcadlovky. V těle stále pracuje nový X-Processor 5, takže i tak zvládne X-H2 ostřit a sledovat subjekty lépe a přesněji, než předchozí modely jako například X-T4. Pro milovníky focení “na plnou díru” má nový snímač jedno velmi zajímavé prvenství ve fotografickém světě, které ani rychlejší X-H2S nedokáže. Elektronická závěrka totiž dokáže zachytit scénu při rychlosti až 1/180 000 vteřiny. Konečně tedy můžeme fotit s objektivy XF 50 mm f/1 R WR a XF 56 mm f/1,2 R WR na plně otevřenou clonu i za jasného letního dne bez rizika přeexponování.

Fujifilm X-H2 a X-H2S | Megapixel

A co šum na vyšší ISO?

X-H2S si se šumem na vyšší citlivosti ISO vede velmi podobně, jako předchozí X-T4. S tím se dalo počítat, pixely mají oba modely stejně veliké a i když nový skládaný snímač není zpětně osvětlený (BSI), nový procesor zpracovává data lépe a výsledkem je podobný obrazový výstup. Zda je toto množství šumu pro vaše použití snesitelné už je na individuálním uvážení každého fotografa. Někteří z nás nesnesou nepatrné známky zrnění na ISO 400, zatímco jiní z nás neřeší zrno ani při focení na Ilford Deltu 3200.

Čeho jsem se však obával, byl výkon nového X-Trans CMOS 5 HR v těle X-H2. 40 megapixelů je přeci jen opravdu hodně i na full-frame snímače, natož na APS-C. Jednotlivé pixely jsou tak opravdu drobné a to by mělo jít ruku v ruce s větším množstvím šumu ve výsledné fotografii. Pro lepší porovnání jsem si tedy připravil jednoduchou scénu, kterou jsem fotografovat oběma přístroji na stejná nastavení clony, závěrky a různé citlivosti ISO. Výsledek vás možná překvapí.

Níže vidíme 100% ořez zachycený na ISO 200. Vlevo je fotografie z X-H2S, kdežto vpravo z X-H2. Jedná se o JPEGy přímo z fotoaparátů bez jakýchkoliv úprav. X-H2S výřez je samozřejmě více přiblížení díky vyššímu rozlišení. Zároveň je vidět převážně zvýšená kvalita fotografovaných textur. Jak zelená brašna v pozadí, tak černá koženka na Yashice vykazují mnohem jasnější definici a více detailů.

Nutno podotknout, že nejnižší nativní citlivost ISO X-H2S je 160 a X-H2 je 125.

Fujifilm X-H2 a X-H2S ISO 200 | Megapixel

Další snímek je fotografovaný na ISO 3200. Rychlejší X-H2S vykazuje zcela pochopitelně menší množství detailů, než X-H2, není to však velký rozdíl. Stále budeme z fotoaparátu schopni tisknout slušné zvětšeniny, či zlehka ořezávat. Úroveň šumu je překvapivě velmi podobná. Zde už bych čekal rozdíl ve prospěch snímače s nižším rozlišením.

Fujifilm X-H2 a X-H2S ISO 3200 | Megapixel

Na posledním snímku je scéna zachycená na ISO 12800, což je nejvyšší nativní hranice obou fotoaparátů. Ani zde neshledávám výrazný rozdíl v množství šumu, či zrna. Obě fotografie jsou stále použitelné. Kde je však viditelný rozdíl, je definice detailů a převážně textur u X-H2. Brašna v pozadí je jasně plátěná a nezměnila se v hladkou zelenou plochu, jako u snímku vlevo. Vyšší rozlišení zde opravdu vede.

Fujifilm X-H2 a X-H2S ISO 12800 | Megapixel

Video

Oba fotoaparáty jsou velmi zajímavé pro video tvůrce. Každý však v trochu jiném duchu. Co se nahrávacích formátů, či kodeků týká, tak zde jsou si velmi podobné. Oba stroje dovedou nahrávat interně HQ 4:2:2 10-bit video, Apple ProRes 422 HQ, ProRes 422 LT a ProRes 422 Proxy. Externě pak dovedou nahrávat 12-bit ProRes RAW do Atomos Ninja+ rekordérů, nebo 12-bit BRaw do BlackMagic rekordérů. Oba fotoaparáty dovedou nahrávat 4K video ve všech těchto kvalitách při až 60ti snímcích za vteřinu a oba navíc dovedou zaznamenávat FullHD 1080p video při až 240ti snímcích za vteřinu. 

V extrémech se však liší relativně dost. X-H2S zvládá díky rychlejšímu snímači nahrávat 4K video při 120ti snímcích za vteřinu (s drobným ořezem). Pětinásobné zpomalení ve 4K není dnes úplně běžné. Nutno však podotknout, že rychlost odečtu dat ze snímače se při 4K120p zpomalí na dvojnásobek, což mírně zvýší rolling shutter efekt. I tak je však snesitelný.

Na druhou stranu X-H2 využívá vyšší rozlišení svého snímače pro nahrávání videa při rozlišení až 8K (7680 x 4320) při 30ti snímcích za vteřinu. Oba tyto extrémy zvládnou oba přístroje nahrávat i v té nejvyšší možné kvalitě ať už interně 10-bit, nebo externě 12-bit RAW.

V neposlední řadě je nutné zmínit vynikající tepelné vlastnosti obou strojů. Při použití správných karet, jako například Delkin Black CFExpress, je riziko přehřátí minimální a pokud by se vám to i přesto podařilo, není třeba dlouho čekat na ochlazení. Externí aktivní chlazení Fujifilm FAN-001 je kompatibilní s oběma těly. 

Který je pro jakého fotografa?

Myslím, že je to relativně jasné. Fotografujete převážně zvěř v přírodě, sporty, rychlá vozidla, letecké show, nebo potřebujete nahrávat zpomalené záběry ve 4K? Plánujete fotit absolutně tiše pod umělým fluorescentním, nebo LED osvětlením na elektronickou závěrku? X-H2S je pro vás jasná volba. Pro vše ostatní bohatě postačuje o poznání levnější X-H2. Zachytí mnohem více detailů, kvalita výsledné fotografie není zkažená ani vyšší citlivostí ISO a v ostření, či kontinuálním snímání to i tak není pomalý přístroj. Pro příznivce clon jako f/1, nebo f/1,2 je pak závěrka 1/180 000 vteřiny parádní bonus. 
 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.