Recenze Fujifilm X-S10 tělo černý

Miroslav Jursa

Miroslav Jursa • 11. 11. 2020

Hodnocení

Hodnocení

Musím pochválit kvalitní stabilizaci s podporou až do 6EV. Fotografové s brýlemi budou mít menší problém s hledáčkem, ale plně výklopný displej je skvělý, a to hlavně na video. AF mě dost překvapil, funguje velmi dobře. Při testování toho fotoaparátu mi proběhla několikrát hlavou otázka, pro koho je tento fotoaparát určený a myslím si, že Fujifilm udělal kompaktní, funkční hybrid, jak na focení, video, tak i na vlogy.

Celkové
hodnocení

85 %


Obrazová kvalita:

80 z 100

Konstrukce a zpracování:

80 z 100

Ovládání:

85 z 100

Funkční výbava:

85 z 100

Poměr cena/výkon:

90 z 100

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • IBIS (Stabilizace obrazu)
 • Plně výklopný a dotykový displej
 • Interní blesk
 • Rychle AF (425 AF Bodu)
 • Kompaktní velikost
 • Rychlostní natáčení až 240p
 • 4k video
 • Rozlišení 26,1 Mpx
 • Procesor X-Processor 4
 • Sekvenční snímání až 30fps

Co se nám nelíbí

 • Výdrž baterie
 • Méně ovládacích a funkčních prvků
 • Horší držení fotoaparátu při použití většího objektivu  

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Fujifilm X-S10 tělo černý od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Fujifilm X-S10 tělo černý v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Fujifilm X-S10 tělo černý

Představení Fujifilm X-S10 tělo černý

Představení Fujifilm X-S10 tělo černý


Fujifilm i přes komplikované období vydává nový fotoaparát Fujifilm X-S10, který byl představený 15. října 2020. Hodně se prezentoval jako stroj mezi X-T30 a X-T4. Tělo podobné X-T30, ale s větším gripem od X-H1. Funkce převzal od X-T4, tedy vestavěnou stabilizaci (IBIS). Jelikož se nový fotoaparát nemůže zařadit do řady T30 a H1, jako nový nástupce, tak Fujifilm vymyslel novou řadu S10. Pro koho je tento fotoaparát vhodný?

Design


Při prvním pohledu na fotoaparát, jsem si všimnul přepracovaného gripu, který je větší, hlubší, celkově dělaný na lepší úchyt. To není u Fuji velkým zvykem, ale tahle změna určitě potěší. Podobný grip měla X-H1, která byla prvním hybridnim fotoaparátem ve sbírce fujifilmu.

U nového designu máme také problém najít známé retro prvky, které se přeměnily na minimalisticky design, ale pořád můžeme nalézt čtyři ovladatelná kolečka. Velkým rozdílem je přemístění tlačítek ISO a Q (quick menu), které se nachází na horní části gripu, pod spouští a tlačítkem REC (nahrávání). Co jsem zkusil, tak nemyslím, že by to bylo nejhorší místo, ale může se stát občasné, že se občas překliknete.


Na fotoaparátu bohužel můžeme najít pouze jedno Fn (funkční tlačítko) a to vedle hledáčku. Nepotkátu tu bohužel ani přední přepínač módu ostření, ale tuhle možnost lze nastavit na jedno z předních tlačítek. Přepnutí rychlostí snímání můžete najít vedle tlačítka galerie, které je posazeno vlevo od hledačku, jak to známe i u jiných modelů. X-S10 má 1 volitelné kolečko na levé straně fotoaparátu u kolečka se také nachází páčka na blesk.

Na pravé straně je kolečko, které slouží k nastavení expozice nebo závěrky k módu focení a poslední je PASM volič, který nahradil mechanické kolečko času závěrky. Dalším tlačítkem, které bylo přidáno, je tlačítko REC (nahrávání) s možnosti instantního nahrávání, bez ohledu na to, jestli je fotoaparát nastaven na video mód.

Možnost plně výklopného displeje, který byl převzat z X-T4, ocení “vlogeři” při použití displeje na selfie. Displej můžete otočit i směrem do těla, tím pádem máte displej uzavřený. 

Trošku technických údajů

X-S10 byla osazena stejným 26Mpx X-Trans BSI CMOS senzorem, který můžeme znát s modelů X-T4 a X-Pro3. O celkové zpracování se stará procesor X-Procesor 4. Ostření je velmi důležité u X-S10, protože se chlubí rychlostí zaostření 0,02s, potom lepším sledováním objektu u AF-C a ostřením na oko a tváře. Všechny tyhle možnosti ostření jsou důsledkem převzetí AF opět z X-T4.

IBIS (Optická stabilizace obrazu) je o 30 % menší než u X-T4 s maximální účinností až 6EV s porovnání X-H1, která má 5,5EV, X-S10 má podporu 20 z 30 objektivů. Pro představu X-H1 měla pouze 6. U baterky to je standardně, tedy je použitá NP-W126s. Při videu mě překvapila možnost nahrávání vysokorychlostním snímáním až 240p, které umožňuje zpomalení až 10x. Největší rozlišení, které je možné, je 4K, a to při 30p v 8bit 4:2:0, na externí zařízení 4K 30p 10bit 4:2:2.

Osobní dojmy

Zastavíme se naposledy u gripu, který je větší a hlubší, jak jsem psal. Bohužel při používání s většíma rukama se nedrží nejlíp. Další problém nastává při nasazení většího objektivu (příklad Fujifilm XF 16-55 f/2,8), který řeže s clonovým prstencem do prstu. Naopak musím pochválit kvalitní stabilizaci s podporou až do 6EV. Fotografové s brýlemi budou mít menší problém s hledáčkem, ale plně výklopný displej je skvělý, a to hlavně na video.

AF mě dost překvapil, funguje velmi dobře. Při testování toho fotoaparátu mi proběhla několikrát hlavou otázka, pro koho je tento fotoaparát určený a myslím si, že Fujifilm udělal kompaktní, funkční hybrid, jak na focení, video, tak i na vlogy.

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
beloved, Praha, 30.03.2022

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Robert, Tisnov, 30.07.2021

5

Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Popis a parametry

Popis a parametry

CSC fotoaparát kompaktních rozměrů poskytující funkce na profesionální úrovni. A to jak pro video, tak fotografii. Osazen 26,1Mpx X-Trans BSI CMOS 4 snímačem a vysokorychlostním obrazovým procesorem X-Processor 4 s 5osou stabilizací (IBIS). (dosahuje stabilizace až 6,0 EV). X-Processor 4 zvládne přes AF rychle a hlavně přesně zaostřit v době kratší než 0,02 sec až od -7.0 EV. Vysokorychlostní sekvenční snímání (bez blackoutu) dosahuje 8 sn./s při mechanické závěrce a 30 sn./s při elektronické. X-S10 disponuje výklopným LCD displejem s rozsahem až 180 stupňů. Fotoaparát pořizuje video záznam ve 4K kvalitě ze stejného množství dat potřebných pro 6K. Nabídne vám tak vysoké rozlišení s nízkou hladinou šumu. Podporuje nahrávání 4K / 30p 4:2:0 8 bit videa na SD kartu vloženou ve fotoaparátu a výstupní video 4K / 30p 4:2:2 10 bit přes port HDMI.

Fujifilm X-S10

Nový kompaktní CSC fotoaparát od společnosti Fujifilm označený jako X-S10, disponuje funkcemi na špičkové úrovni. Vybaven je 26,1Mpx snímačem X-TransTM CMOS 4, vysokorychlostním obrazovým procesorem X-Processor 4 a vestavěnou stabilizací obrazu (IBIS). X-S10 je ideální volbou pro všechny, co  potřebují lehkou techniku, která poskytuje profesionální funkce pro fotografování i natáčení videa.Nabídne vám velmi oblíbený režim AUTO / SP (Scene Position), který automaticky upravuje nastavení tak, aby vznikaly překrásné snímky bez nutnosti drobných úprav nastavení. Vyspělá funkce pro videozáznam nabízí jak ostré 10bit video ve 4K/30p 4: 2: 2 kvalitě nebo vysokorychlostní Full-HD video při 240 sn./s. Ať už jste profesionální, nebo amatérský fotograf, filmař či vloger. Určitě si zamilujete výklopný LCD displej, kterým budete moci otáčet v rozsahu 180 stupňů.

Menší IBIS pro kompaktnost nového CSC těla

Stabilizační systém obrazu (IBIS) je ve srovnání se svým předchůdcem zrhuba o 30 % menší. To ubírá systéme nejen na rozměrech, ale i na váze. I přes nízkou hmotnost 450 g dosahuje X-S10 s pěti-osým stabilizačním systémem stabilizace až 6,0 EV. Jedná se o první CSC fotoaparát střední třídy z řady X Series, který využívá mechanismu k zadržení pohybového čidla. Ten funguje jako mechanický tlumič otřesů a vytváří ochranu před mírnými vibracemi, které jsou způsobeny mechanickou závěrkou. To maximálně posiluje stabilitu obrazu a udržuje jeho jas a rozlišení. 
X-S10 disponuje robustní ergonomickou rukojetí ze slitiny hořčíku. Ta napomáhá udržení stability při fotografování z ruky. Pro udržení maximální pevnosti a odolnosti fotoaparátu jsou v konstrukci zakomponovány pláty ze slitiny hořčíku, které jsou umístěné na přední a vrchní straně.

Simulace filmu a automatické funkce pro kvalitu obrazu

Digitalizací vytvořené režimy simulací filmů FUJIFILM napodobují několik ikonických analogových filmů. Vznikl tak perfektní odkaz spojený s oslavou historického vývoje fotografického filmu. X-S10 nabízí 18 výjimečných režimů, které zahrnují např. ETERNA Bleach Bypass, vytvářící krásný, desaturovaný a vysoce kontrastní vzhled.
X-S10 disponuje vylepšeným automatický režimem AUTO / SP (Scene Position), který automaticky upravuje nastavení snímání tak, aby maximálně odpovídalo dané scéně, bez nutnosti jej více přizpůsobovat. Nyní budete moci fotografovat jasné a živé barvy krajiny, při portrétování zachytit přirozené odstíny pleti nebo vytvářet barevně vyvážené snímky dokonce i v protisvětle. Bez ohledu na vaší fotografickou úroveň.

Spolehlivý AF a vysokorychlostní režim sekvenčního snímání

Vysokorychlostní AF systém, snímač X-Trans TM CMOS 4 s 2,16 Mpx, fázová detekce a velmi výkonný X-Processor 4. To zajišťuje rychlé a přesné automatické zaostření v čase kratším než 0,02 s  až od -7.0 EV. Je vybaven přesným AF s funkcí sledování fotografovaného objektu, se schopností detekce obličeje / očí i v jeho pohybu. Vysokorychlostní snímání v sekvenci bez blackoutu dosahuje až 8 sn./s při mechanické závěrce a 30 sn. /s při elektronické.

LCD displej a hledáček s podporou tří boost režimů

Fujifilm X-S10 disponuje výklopným LCD displejem se 180 stupňovým rozsahem. To je  užitečné jak při pořizování selfie fotografií, tak i při standardním fotografování a natáčení videa, kdy se s fotoaparátem dostanete i do náročnějších pozic. EVF hledáček je vybaven při funkci „Live View“ třemi Boost režimy: Low Light Priority (zaměření na nízkou hladinu osvětlení), Resolution Priority (zaměření na rozlišení) a Frame Rate Priority (zaměření na snímkovou frekvenci).

Rozšířené funkce pro video

Fujifilm X-S10 natáčí video ve 4K kvalitě ovšem z totožného obsahu dat, jaký je potřeba pro 6K. Je tak zajištěno vysoké rozlišení záznamu s velmi nízkou hladinou šumu. Podporuje nahrávání 4K / 30p 4:2:0 8 bit videa na SD kartu vloženou ve fotoaparátu a výstupní video 4K / 30p 4:2:2 10 bit přes port HDMI. Dále vám umožní vysokorychlostní Full-HD záznam při 240p a generuje zpomalené záběry (až 10x) rychle se pohybujícího objektu.

Nejen IBIS

Kromě zmiňované stabilizace IBIS je Fujifilm X-S10 vybaven digitální stabilizací obrazu (DIS), ta velmi účinně kompenzuje otřesy vznikající při snímání za chůze. Přidaný režim IS Boost Mode slouží ke spolehlivé stabilizaci. Dochází k eliminaci chvění fotoaparátu, při natáčení videa ze statické pozice a z ruky.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Pro Youtubery a vloggery, Rodinný, Pro začátečníky, Pokročilý

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 26,1 Mpx
Rozlišení fotografií 6240×4160
Obrazový snímač X-Trans BSI CMOS 4
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 23,5 × 15,6

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru X-Processor 4

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm X
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Počet AF bodů 425
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové, Matrix
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 160
ISO - maximální citlivost 12800

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/32000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 30 sn./s
Prodleva samospouště 10
Scénické režimy Ano
Panorama Ano
HDR Ano
Datové razítko Ne

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 2360000
Dioptrická korekce -4 až +2
Velikost hledáčku 0,5 "
Zvětšení hledáčku 0,62 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 1040000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/180
Dosah vestavěného blesku 5 m
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Dálkové řízení extreního blesku Ne
Externí blesk v balení Ne
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ne

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, RAW
Rozlišení videa DCI-4K (4096 x 2160)
Audiozáznam Ano
Zvuková poznámka Ano
Bracketing Ano
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0
Integrovaný GPS Ne
Video formát H.264/MOV 4
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 325 snímků
Rozhraní USB-C, micro HDMI, Jack 3,5 mm
Typ akumulátoru NP-W126S
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 126 × 85,1 × 65,4
Hmotnost 415 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Číslo produktu 16670041
Příslušenství v balení i-ion battery NP-W126S USB cable Headphone adapter Shoulder strap Body cap Owner's manual
Značka Fujifilm

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 85 %
Obrazová kvalita 80 %
Konstrukce a zpracování 80 %
Ovládání 85 %
Funkční výbava 85 %
Poměr cena/výkon 90 %

Zobrazit popis a parametry