Recenze Fujifilm X-S10 + XC 15-45 mm černý

Popis a parametry

Popis a parametry

CSC fotoaparát kompaktních rozměrů poskytující funkce na profesionální úrovni. A to jak pro video, tak fotografii. Osazen 26,1Mpx X-Trans BSI CMOS 4 snímačem a vysokorychlostním obrazovým procesorem X-Processor 4 s 5osou stabilizací (IBIS). (dosahuje stabilizace až 6,0 EV). X-Processor 4 zvládne přes AF rychle a hlavně přesně zaostřit v době kratší než 0,02 sec až od -7.0 EV. Vysokorychlostní sekvenční snímání (bez blackoutu) dosahuje 8 sn./s při mechanické závěrce a 30 sn./s při elektronické. X-S10 disponuje výklopným LCD displejem s rozsahem až 180 stupňů. Fotoaparát pořizuje video záznam ve 4K kvalitě ze stejného množství dat potřebných pro 6K. Nabídne vám tak vysoké rozlišení s nízkou hladinou šumu. Podporuje nahrávání 4K / 30p 4:2:0 8 bit videa na SD kartu vloženou ve fotoaparátu a výstupní video 4K / 30p 4:2:2 10 bit přes port HDMI. Jedná se o zvýhodněný set těla fotoaparátu Fujifilm X-S10 a objektivu Fujifilm XC 15-45 mm f/3,5-5,6 OIS PZ.

Fujifilm X-S10

Nový kompaktní CSC fotoaparát od společnosti Fujifilm označený jako X-S10, disponuje funkcemi na špičkové úrovni. Vybaven je 26,1Mpx snímačem X-TransTM CMOS 4, vysokorychlostním obrazovým procesorem X-Processor 4 a vestavěnou stabilizací obrazu (IBIS). X-S10 je ideální volbou pro všechny, co  potřebují lehkou techniku, která poskytuje profesionální funkce pro fotografování i natáčení videa.Nabídne vám velmi oblíbený režim AUTO / SP (Scene Position), který automaticky upravuje nastavení tak, aby vznikaly překrásné snímky bez nutnosti drobných úprav nastavení. Vyspělá funkce pro videozáznam nabízí jak ostré 10bit video ve 4K/30p 4: 2: 2 kvalitě nebo vysokorychlostní Full-HD video při 240 sn./s. Ať už jste profesionální, nebo amatérský fotograf, filmař či vloger. Určitě si zamilujete výklopný LCD displej, kterým budete moci otáčet v rozsahu 180 stupňů.

Menší IBIS pro kompaktnost nového CSC těla

Stabilizační systém obrazu (IBIS) je ve srovnání se svým předchůdcem zrhuba o 30 % menší. To ubírá systéme nejen na rozměrech, ale i na váze. I přes nízkou hmotnost 450 g dosahuje X-S10 s pěti-osým stabilizačním systémem stabilizace až 6,0 EV. Jedná se o první CSC fotoaparát střední třídy z řady X Series, který využívá mechanismu k zadržení pohybového čidla. Ten funguje jako mechanický tlumič otřesů a vytváří ochranu před mírnými vibracemi, které jsou způsobeny mechanickou závěrkou. To maximálně posiluje stabilitu obrazu a udržuje jeho jas a rozlišení. 
X-S10 disponuje robustní ergonomickou rukojetí ze slitiny hořčíku. Ta napomáhá udržení stability při fotografování z ruky. Pro udržení maximální pevnosti a odolnosti fotoaparátu jsou v konstrukci zakomponovány pláty ze slitiny hořčíku, které jsou umístěné na přední a vrchní straně.

Simulace filmu a automatické funkce pro kvalitu obrazu

Digitalizací vytvořené režimy simulací filmů FUJIFILM napodobují několik ikonických analogových filmů. Vznikl tak perfektní odkaz spojený s oslavou historického vývoje fotografického filmu. X-S10 nabízí 18 výjimečných režimů, které zahrnují např. ETERNA Bleach Bypass, vytvářící krásný, desaturovaný a vysoce kontrastní vzhled.
X-S10 disponuje vylepšeným automatický režimem AUTO / SP (Scene Position), který automaticky upravuje nastavení snímání tak, aby maximálně odpovídalo dané scéně, bez nutnosti jej více přizpůsobovat. Nyní budete moci fotografovat jasné a živé barvy krajiny, při portrétování zachytit přirozené odstíny pleti nebo vytvářet barevně vyvážené snímky dokonce i v protisvětle. Bez ohledu na vaší fotografickou úroveň.

Spolehlivý AF a vysokorychlostní režim sekvenčního snímání

Vysokorychlostní AF systém, snímač X-Trans TM CMOS 4 s 2,16 Mpx, fázová detekce a velmi výkonný X-Processor 4. To zajišťuje rychlé a přesné automatické zaostření v čase kratším než 0,02 s  až od -7.0 EV. Je vybaven přesným AF s funkcí sledování fotografovaného objektu, se schopností detekce obličeje / očí i v jeho pohybu. Vysokorychlostní snímání v sekvenci bez blackoutu dosahuje až 8 sn./s při mechanické závěrce a 30 sn. /s při elektronické.

LCD displej a hledáček s podporou tří boost režimů

Fujifilm X-S10 disponuje výklopným LCD displejem se 180 stupňovým rozsahem. To je  užitečné jak při pořizování selfie fotografií, tak i při standardním fotografování a natáčení videa, kdy se s fotoaparátem dostanete i do náročnějších pozic. EVF hledáček je vybaven při funkci „Live View“ třemi Boost režimy: Low Light Priority (zaměření na nízkou hladinu osvětlení), Resolution Priority (zaměření na rozlišení) a Frame Rate Priority (zaměření na snímkovou frekvenci).

Rozšířené funkce pro video

Fujifilm X-S10 natáčí video ve 4K kvalitě ovšem z totožného obsahu dat, jaký je potřeba pro 6K. Je tak zajištěno vysoké rozlišení záznamu s velmi nízkou hladinou šumu. Podporuje nahrávání 4K / 30p 4:2:0 8 bit videa na SD kartu vloženou ve fotoaparátu a výstupní video 4K / 30p 4:2:2 10 bit přes port HDMI. Dále vám umožní vysokorychlostní Full-HD záznam při 240p a generuje zpomalené záběry (až 10x) rychle se pohybujícího objektu.

Nejen IBIS

Kromě zmiňované stabilizace IBIS je Fujifilm X-S10 vybaven digitální stabilizací obrazu (DIS), ta velmi účinně kompenzuje otřesy vznikající při snímání za chůze. Přidaný režim IS Boost Mode slouží ke spolehlivé stabilizaci. Dochází k eliminaci chvění fotoaparátu, při natáčení videa ze statické pozice a z ruky.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Pokročilý

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 26,1 Mpx
Rozlišení fotografií 6240×4160
Obrazový snímač X-Trans BSI CMOS 4
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 23,5 × 15,6

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru X-Processor 4

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm X
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Počet AF bodů 425
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 80
ISO - maximální citlivost 51200

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 900
Nejkratší expoziční čas 1/32000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 30 sn./s

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 2360000
Velikost hledáčku 0,5 "
Zvětšení hledáčku 0,62 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1040000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/180
Dosah vestavěného blesku 5 m
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, RAW
Rozlišení videa DCI-4K (4096 x 2160)
Audiozáznam Ano
Počet audio kanálů 2.0
Video formát H.264/MOV 4
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 325 snímků
Rozhraní USB-C, micro HDMI, Jack 3,5 mm
Typ akumulátoru NP-W126S
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 126 × 85,1 × 65,4
Hmotnost 415 g
Barva černá

Ostatní

Značka Fujifilm

Zobrazit popis a parametry