Fujifilm X-T1 se superrychlým hledáčkem byl dnes oficiálně představen Produktové aktuality

Fujifilm X-T1 se superrychlým hledáčkem byl dnes oficiálně představen

Luděk BouškaAktualizováno: 28. 1. 2014 v 16:15 • Rubrika: Produktové aktuality

Vypadá na první pohled jako zrcadlovka a podle výrobce bude jako u zrcadlovky vypadat i pohled do hledáčku novinky Fujifilm X-T1. Ten je sice elektronický, ale je doslova ohromný, má rozlišení 2,36 Mpx a je superrychlý. To se dá říci i o celém přístroji. Kromě rychlosti a také odolnosti by měl ale nabídnout i špičkovou kvalitu obrazu.

Nový fotoaparát s výměnnými objektivy Fujifilm X-T1 s nejrychlejším real-time hledáčkem na světě se zpožděním pouhých 0,005 vteřiny a nejvyšším poměrem zvětšení na světě.

Společnost Fujifilm s potěšením představuje X-T1, nejnovější přírůstek do cenami ověnčené řady fotoaparátů X. X-T1 je prémiový fotoaparát s výměnnými objektivy disponující vyspělým ovládáním ve stylu SLR, mechanickými ovládacími prvky a odolností proti povětrnostním vlivům (při nasazení objektivu s bajonetem typu X, který rovněž odolává vlivům počasí) a přirozeně všemi dalšími přednostmi řady X, tedy kompaktními rozměry, vynikající mobilitou a vysokou rychlostí práce. A navíc, jeho nově vyvinutý elektronický hledáček je díky mimořádně vysoké rychlosti zobrazování téměř k nerozeznání od hledáčku optického.

Revoluce v podobě real-time hledáčku

Díky kombinaci unikátně širokého zorného pole a nejvyšší míry zvětšení (0,77x) u digitálního fotoaparátu přináší elektronický hledáček přístroje X-T1 vpravdě hluboký fotografický zážitek. Nad ostatní však skutečně vyčnívá díky rychlosti zobrazování; zpoždění činí pouhých 0,005 vteřiny - což představuje jednu desetinu času, který potřebují běžné digitální fotoaparáty - budete mít pocit naprostého spojení s fotografovaným objektem.

Dokonalé sladění hledáčku s optickou osou objektivu

Rozlišení displeje typu OLED činí 2,36 milionu bodů a nabízí tak zřetelné, detailní podání fotografované scény. Elektronický hledáček přístroje X-T1 vám tak umožní doslova se ponořit do akce stejně jako při fotografování s tradičním optickým hledáčkem.

Hledáček fotoaparátu X-T1 nabízí nejen nejplynulejší a nejreálnější podání na digitálním fotoaparátu, je vybaven také moderními technologiemi, které vám usnadní samotné fotografování. Nově navržené grafické rozhraní hledáčku přináší svěží zážitek z fotografování s jasnými detaily a pohodlnou kontrolou nastavení jediným pohledem. 

Čtyři režimy displeje nabízejí fotografický zážitek, který vám optický hledáček neumožní:

 1. Režim „FULL“ umožňuje naplno využít výhody vysokého poměru zvětšení hledáčku přístroje X-T1, jenž přináší jedinečný pohled na scénu
 2. Režim „NORMAL“ nabízí optimální pohled včetně fotografických nastavení
 3. Režim „DUAL“ je navržen pro manuální ostření s rozděleným obrazem. Lze použít i běžný pohled a zkontrolovat oblast manuálního ostření (pomocí funkcí Digital Split ImageTM nebo Focus Peak Highlight)
 4. Pro zobrazení typu „PORTRÉT“ v režimech „NORMAL“ a „FULL“ dojde při svislém držení fotoaparátu k automatickému otočení zobrazení

Nejrychlejší automatické ostření (AF) na světě

Dokonalý pohled vyžaduje odpovídající automatické ostření a fotoaparát X-T1 má EXR Processor II a snímač X-Trans™ CMOS II, které takové rychlé ostření zajistí. Nový snímač X-Trans™ má vestavěné AF s fázovou detekcí, takže dosahuje úžasně rychlé rekce pouhých 0,08 vteřiny a EXR Processor II umožňuje super rychlé zapnutí za pouhých 0,5 vteřiny, zpoždění tlačítka spouště 0,05 vteřiny a interval mezi snímky 0,5 vteřiny. Rovněž umožňuje sériové snímání rychlostí až 8 snímků za vteřinu pomocí průběžného AF a je prvním modelem kompatibilním s paměťovými kartami formátu SDXC UHS-II, takže rychlost zápisu dat v režimu sériového snímání je proti běžné kartě přibližně dvojnásobná.

Robustní konstrukce odolávající povětrnostním vlivům

Fotoaparát X-T1 nejen dobře vypadá a skvěle se ovládá, ale je i dostatečně robustní k tomu, aby se zhostil téměř jakéhokoli fotografického zadání. Díky cca. 80 utěsněným bodům je fotoaparát prachuodolný a voděodolný a zajišťuje tak značnou míru ochrany před působením prachu a vlhkosti. Fotoaparát dále odolává teplotám až -10°C, takže umožňuje plnohodnotné fotografování v terénu bez obav o působení počasí či ročního období. LCD je opatřen temperovaným sklem zajišťujícím další úroveň ochrany při outdoorové fotografii.

Samostatně dostupný vertikální bateriový grip (VG-XT1) má stejně odolnou konstrukci, takže když jej nasadíte na tělo přístroje XT-1, je před působením povětrnostních vlivů plně zabezpečen celý fotoaparát.

Fujifilm uvede na trh i tři objektivy odolné vůči působení povětrnostních vlivů a vhodné k použití s fotoaparátem X-T1. Objektivy budou k dispozici během roku 2014, přičemž typ XF18-135 mm bude na trh uveden již v červnu. Uvedené tři objektivy tvoří konkrétně typy XF18-135mmF3.5-5.6 R OIS WR, XF16-55mmF2.8 R OIS WR a XF50-140mmF2.8 R OIS WR.

Tradiční ovládání, moderní reakce

Díky pěti mechanickým otočným ovladačům na horní straně přístroje, dvěma příkazovým ovladačům na přední a zadní straně a šesti plně přizpůsobitelným funkčním tlačítkům fotoaparát X-T1 působí a chová se jako správný fotografický nástroj. Na horní straně přístroje najdete dvojitý otočný ovladač obrobený z hliníku, jenž umožňuje nastavení času závěrky, kompenzace expozice, citlivosti ISO a režimů měření a pohonu. Každý z ovladačů s otáčí s kliknutím potvrzujícím změnu nastavení a jejich vroubkovaný povrch dodává jistotu při otáčení. Díky zřetelně uvedeným hodnotám expozice lze nastavené hodnoty zkontrolovat jediným letmým pohledem bez nutnosti použít zadní LCD displej. Ovladače jsou navíc dokonale uspořádány tak, abyste mohli nastavení změnit bez oddálení oka od hledáčku. Celý obrázek doplňuje šest přizpůsobitelných funkčních tlačítek a dva příkazové ovladače na přední a zadní straně, takže požadované hodnoty můžete nastavit během okamžiku.

Vyspělý snímač X Trans II a EXR II Processor

Fotoaparát využívá stejný snímač X-Trans CMOS II jako opěvovaný model X-E2. Snímač X-Trans II přístroje X-T1 tedy potlačuje tvorbu moiré a falešných barev prostřednictvím originálního upořádání barevného filtru s vysoce náhodným rozmístěním pixelů. Odpadá tak potřeba použití optického low pass filtru (OLPF), jenž snižuje rozlišení.

EXR Processor II koriguje i minimální rozmazání na okrajích objektivu i difrakční rozmazání vznikající při fotografování na vyšší clonová čísla. Obrazovou kvalitu dále vylepšuje použití optimalizace modulace objektivu (LMO) pro fotoaparáty s výměnným objektivem. Tuto vyspělou technologii umožňuje integrální vývoj objektivu, snímače a procesoru. Vychází z optických vlastností a charakteristiky každého jednotlivého objektivu a na maximum využívá jeho rozlišení.

Klíčové vlastnosti fotoaparátu Fujifilm X-T1

Vyspělý elektronický hledáček

 1. Přesný hledáček typu OLED o rozlišení 2,36 milionu bodů
 2. Nejvyšší míra zvětšení obrazu u digitálních fotoaparátů 0,77x
 3. Široké zorné pole (diagonálně 38°, vodorovně 31°)
 4. Mimořádně rychlý „real-time“ hledáček se zpožděním jen 0,005 s (méně než 1/10 hodnot stávajících modelů)
 5. Čtyři různé režimy displeje: Full, Normal, Dual a Vertical.
 • Režim Full: Zobrazuje fotografické informace v horní a dolní části displeje a nenarušuje tak pohled skrz hledáček.

 • Režim Dual: Přidává druhou malou obrazovku pro kontrolu zaostření pomocí funkcí Focus Peak Highlight nebo Digital Split Image.

 • Režim Normal: Umožňuje vám soustředit se na kompozici snímku v režimu automatického ostření a přitom kontrolovat, jak se mění fotografické podmínky. Tento režim je tedy ideální pro sportovní a akční fotografii.

 • Režim Portrét: Pokud je fotoaparát v režimech Full nebo Normal orientován na výšku, rozhraní s fotografickými informacemi se patřičným způsobem otočí.

 

Maximální rychlost reakcí včetně nejrychlejšího AF na světě

 • Nejrychlejší automatické ostření na světě za pouhých 0,08 vteřiny je možné díky vlastní technologii fázové detekce společnosti Fujifilm. Rychlého zapnutí za 0,5 vteřiny, zpoždění tlačítka spouště 0,05 vteřiny a intervalu mezi jednotlivými snímky 0,5 vteřiny přístroj dosahuje díky obrazovému procesoru EXR Processor II – v porovnání s předchozím procesorem dosahuje dvojnásobné rychlosti zpracování obrazu.

 • AF s fázovou detekcí a AF s predikcí pohybu pro sériové snímání rychlostí až 8 snímků za vteřinu.

 • První přístroj na světě kompatibilní s paměťovými kartami Ultra High Speed UHS-II SD.

Konstrukce odolná proti působení povětrnostních vlivů

 • Tělo odolné proti prachu a vodě s cca. 80 utěsněnými body. Mrazuvzdornost až do -10°C.

 • Svislý bateriový grip VG-XT1 a tři nové objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností nabízejí stejnou míru odolnosti proti povětrnostním vlivům a zajišťují tak odolnost celého systému.

Vysoké rozlišení, nízká úroveň šumu a unikátní reprodukce barev

 • Snímač X-Trans™ CMOS II o velikosti APS-C a rozlišení 16,3 milionu pixelů s originálním barevným uspořádáním pro potlačení moiré  falešných barev bez optického low pass filtru.

 • Rozlišení a nízká úroveň šumu srovnatelné s modely vybavenými „plnoformátovými“ snímači.

 • Vlastní technologie zpracování obrazu pro věrnou reprodukci barev.

 • Nový design desky s obvody umožňuje nastavení vysoké citlivosti o hodnotě až ISO 51200.

 • Technologie optimalizace modulace objektivu využívá kvalitu každého objektivu na maximum.

Prvotřídní kvalita zpracování a intuitivní ovládání

 • Díky tělu z hořčíkové slitiny je konstrukce robustní a odolná i při své kompaktnosti a nízké hmotnosti.

 • Dvojité, přesně opracované otočné ovladače času závěrky, citlivosti ISO, kompenzace expozice a režimů měření a pohonu se stupnicemi hodnot.

 • Tělo a grip jsou navrženy pro správné vyvážení při nasazení teleobjektivů a objektivů o velkém průměru těla.

 • Dvojité otočné ovladače a šest funkčních tlačítek pro okamžitou změnu nastavení a přizpůsobení vlastním potřebám.

 • Přesný naklápěcí LCD displej o rozlišení 1,04 milionu pixelů krytý temperovaným sklem.

Příslušenství pro lepší fotografování

 • Svislý bateriový grip (VG-XT1) se zcela integruje do těla fotoaparátu ve svislém i vodorovném směru a nabízí odolnost proti působení povětrnostních vlivů. Grip obsahuje tlačítko spouště, dva příkazové ovladače, tlačítka AE-L a AF-L, tlačítko Focus-assist a páčku Key Lock se stejným umístěním jako na těle fotoaparátu.

 • K fotoaparátu se dodává blesk EF-X8 (směrné číslo 11) je přibalen k fotoaparátu. Design jeho kompaktního těla skvěle doplňuje přístroj X-T1, disponuje technologií superinteligentního blesku Fujifilm.

 • Pomocný grip (MHG-XT) rozšiřuje fotografické možnosti. Pokud je grip nasazen na přístroji umístěném na stativu, je možno vyjmout baterii a paměťovou kartu. Na stativu plní rovněž funkci rychloupínací destičky.

Vyspělé funkce bezdrátového přenosu

 • Bezplatná aplikace „FUJIFILM Camera Repote“ a funkce „Wireless Communication“ umožňují uživatelům fotografovat na dálku prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů.

 • Mezi bezdrátové funkce podporované aplikací „FUJIFILM Camera Repote“ zahrnují Touch AF, spoušť pro fotografie i videoklipy, nastavení času závěrky, clony, kompenzace expozice, citlivosti ISO, režimů simulace filmu, vyvážení bílé, makra, samospoušti a blesku.

 • Okamžitý přenos a lokalizace snímků pomocí chytrých telefonů a tabletů.

 • Přenos Wi-Fi® rovněž umožňuje bezdrátové zálohování dat z fotoaparátu v počítači.

Intervalové fotografování

 • Intervalové snímání pro časosběrnou fotografii je k dispozici s intervalem od 1 vteřiny do 24 hodin a umožňuje pořídit až 999 snímků.

Seznam příslušenství fotoaparátu FUJIFILM X-T1:

 • Speciální celokožené pouzdro BLC-XT1

 • Svislý bateriový grip VG-XT1

 • Grip MHG-XT

 • Kompatibilita se všemi objektivy s bajonetem Fujinon X Mount

 • Adaptér M Mount pro kompatibilitu s dalšími objektivy

 • Možnost výběru ze čtyř speciálních blesků dle konkrétních potřeb (EF-X8, EF-X20, EF-20, EF-42)

 • Ochranné filtry PRF-39, PRF-52, PRF-58, PRF-62 a PRF-72 (Pro XF10-24mmF4 R OIS)

 • Dálková spoušť RR-90

 • Stereo mikrofon MIC-ST1

 • DC spojka CP-W126 Nový

 • AC adaptér AC-9V NovýZobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Avatar

  Tato velmi zajimava novinka vypada moc dobre,velice se mi zamlouva a doufam,ze konecna cena bude prizniva. Taky uvazuji o zakoupeni tohoto fotoaparatu.

  Jan Masar, 30.01.2014 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Tak jsem se konečně rozhodl,beru tento fotoaparát.18na 55,35mm a redukce na Nikon

  Pepi, 28.01.2014 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Reaguje na (1) | X-Pro2 bude nejdřív až tak za rok, Fuji si chce počkat na nějakou výraznou technologickou novinku pro tento nový model.

  Jan Tichavský, 28.01.2014 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Pěkné, věřím, že teď se v bazarech po Fujinonech jen zapráší... ale kdy přijde X-PRO2? Ne každý se vyrovná s EVF. Taky by mě zajímala cena v ČR a kdy budou reálně k mání.

  radek, 28.01.2014 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Jak fotit sport

  Fotografování sportu a nebo obecně pohybu patří k velmi oblíbeným fotografickým disciplínám. Protože se jedná v podstatě o odvětví reportážní…

 • Mrazivé okamžiky

  Tepová frekvence stoupá, dech se zrychluje a ledový vítr bičuje promrzlou tvář. Pokoření další výzvy je na dosah. Zima otevřela svou náruč všem,…

 • Když nemůžeš, přidej!

  Název tohoto měsíčního kola, byla osobním mottem jednoho nejúspěšnějších českých sportovců, Emila Zátopka. "Modří" již tedy zřejmě vědí, že dubnová…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím