Recenze Fujifilm X-T20 tělo

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • APS-C 24,3 Mpx X-Trans TM CMOS III
 • Rozlišení hledáčku 2,36 milionů bodů
 • 4K video
 • Vylepšený autofocus
 • Design
 • Wi-fi

Co se nám nelíbí

 • Začátečník by mohl mít problémy s ovládáním

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Fujifilm X-T20 tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Fujifilm X-T20 tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Fujifilm X-T20 tělo

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Fujifilm X-T20 tělo

Představení Fujifilm X-T20 tělo

Po úspěšné bezzrcadlovce X-T10 představil Fujifilm nástupce: model X-T20. Jedná se o kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy (X-mount), digitálním hledáčkem a pokročilými možnostmi manuálního ovládání. Designem a ergonomií se podobá tradičním zrcadlovkám, rozměry jsou ale menší. Stejně jako předchozí model byl v portfoliu značky koncipován jako menší, lehčí a jednodušší verze top modelu X-T1, “dvacítka” zaujala pomyslné místo po boku X-T2. Mnoho vlastností (možná až překvapivě mnoho) mají tyto dva přístroje stejné, X-T20 ale např. nemá utěsněné tělo, postrádá joystick pro výběr ostřícího bodu a jiné parametry má i 4K video.

Snímač
Fujifilm používá ve svých přístrojích odlišný typ senzoru než ostatní výrobci. X-Trans CMOS, jak jej značka nazývá, vyniká skvělým barevným podáním, nízkým digitálním šumem a velkým dynamickým rozsahem. V X-T20 najdeme zatím poslední generaci tohoto čipu s 24 Mpx. Oproti minulé generaci o 50 % narostlo rozlišení a Fuji se tak srovnalo s konkurencí, která senzory s takto vysokým počtem pixelů nabízí již delší dobu.


AF
V rychlosti a spolehlivosti autofokusu Fujifilm v minulosti poněkud zaostával, nejnovější technologie použitá i v XT-20 ale funguje velmi dobře. 325 ostřících bodů, z toho 169 s rychlou fázovou detekcí, to už jsou slušné parametry. Přístroj zaostřuje bleskově a ani s pohybujícími objekty nemá potíže přeostřovat. Nově lze v menu vybírat z několika profilů AF-C pro různé situace a použití

 

Displej a hledáček
Displej je výklopný, s možností dotykového ovládání. Hledáček má vysoké rozlišení 2,36 milionu bodů, rychlou odezvu a vysokou obnovovací frekvenci 60 Hz.

 

Tělo a ovládání
XT-20 má stejně jako ostatní modely Fujifilm pokročilé možnosti manuálního ovládání pomocí. Expoziční čas má, stejně jako korekce expozice, speciální kruhový volič. Clona se na nastavuje jedním ze dvou rolerů, nebo u vybraných objektivů přímo clonovým kroužkem. Oproti X-T2 nemá dvacítka joystick pro výběr ostřícího bodu, velice pohodlně lze ale pro tento účel použít dotykový displej. Nejdůležitější parametry lze rychle nastavit v menu vyvolaném tlačítkem Q, přičemž k dispozici jsou i funkční tlačítka, která se dají individuálně naprogramovat.

Vzhledem k menším rozměrům přístroje je grip poměrně drobný, ale i ve větší ruce se X-T20 drží jistě a pohodlně.

 Osobně hodnotím všechny vylepšení jako krok správným směrem. Fujifilm dál rozvíjí to, v čem je jedinečný. Neotřelý design, unikátní snímač, malé rozměry a velmi kvalitní a ucelená řada objektivů. Nemění, co je funkční a pracuje na zlepšení tam, kde zaostával. Existuje celá řada fotografů. která v posledních letech přešla na Fujifilm a X-T20 jistě přesvědčí mnoho dalších.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

3

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jan, 08.03.2018

3

Popis a parametry

Popis a parametry

FUJIFILM X-T20 vybavený snímačem APS-C 24,3 MP X-Trans TM CMOS III a obrazovým procesorem X-Processor Pro. Inovovaný snímač a procesor spolu s přepracovaným algoritmem AF urychluje spouštění přístroje i aktivaci autofokusu a podstatně tak zlepšuje schopnost sledovat pohybující se objekty, zatímco výklopný dotykový LCD displej usnadňuje fotografování pod různými úhly. Model X-T20 dále nabízí vylepšené funkce pro natáčení videa a umožňuje natáčení 4K videí s použitím oblíbených režimů simulace filmu společnosti Fujifilm. Model X-T20 zůstává věrný étosu funkčního designu řady X a nabízí tedy hledáček typu SLR a ovládání otočnými voliči.

Kompaktní, lehké tělo přístroje, které je ideální pro fotografování i natáčení videa

Design těla přístroje byl převzat z vysoce ceněného modelu FUJIFILM X-T10;  přístroje X-T20 nabízí volič dynamického režimu navíc možnost Video, takže lze při fotografování okamžitě přejít do režimu natáčení videa. Volič pro korekci expozice má navíc polohu C pro korekci expozice v rozsahu ±5 dílků, zatímco výklopný dotykový LCD displej umožňuje intuitivní ovládání pod jakýmkoli úhlem. Model X-T20 je dále vybaven páčkou automatického režimu pro volbu plně automatického režimu  rozšířené SR Auto, v němž fotoaparát automaticky volí optimální nastavení pro danou scénu.

Snímač 24,3 MP APS-C X-Trans TM CMOS III

a obrazový procesor X-Processor Pro pro vynikající kvalitu snímků a velmi rychlou odezvu

Přístroj X-T20 nabízí nový režim simulace filmu ACROS, zatímco větší oblast detekce fáze AF a inovovaný algoritmus umožňuje maximální rychlost AF až 0,06 s. Model X-T20 dále umožňuje fotografování s frekvencí 5,0 fps, krátkou dobu náběhu 0,4 s, prodlevu závěrky 0,05 s a interval fotografování 0,25 s.

Uživatelské nastavení AF-C pro pohybující se objekty

Model X-T20 nabízí uživatelské nastavení AF-C, které umožňuje výběr z pěti předvoleb AF-C podle toho, jakým způsobem se váš objekt pohybuje. Algoritmus AF byl inovován a nabízí nyní vyšší přesnost, která znamená výrazné zlepšení při sledování pohybujícího se objektu v režimu AF-C.

Vysoké rozlišení a natáčení videa v rozlišení 4K

Přístroj X-T20 umožňuje záznam videa v rozlišení Full HD a 4K s použitím dobře známých efektů simulace filmu u přístrojů řady X. Natočené video si můžete přehrát na externím monitoru prostřednictvím portu HDMI a pro audio vstup lze použít externí mikrofon.

Unikátní snímač a obrazový procesor společnosti Fujifilm umožňuje natáčení videa v rozlišení Full HD (1920 x 1080) a 4K (3840 x 2160). Když nastavíte volič dynamického režimu na možnost „Movie“ (Video) a zvolíte v nabídce režim videa 4K, můžete natáčet video v rozlišení 4K s vysokým datovým tokem 100 Mbps.

24 špičkových objektivů FUJINON do držáku FUJIFILM X pro maximální univerzalitu

V naší nabídce objektivů XF je po dnešním představení modelu FUJINON XF50mm F2 R WR již 24 objektivů. Při vývoji objektivů do držáku FUJIFILM X se uplatňovaly nejnovější digitální technologie, které nabízejí vysoce přesnou optiku a tedy maximální možnou kvalitu snímku. V aktuální nabídce objektivů najdeme vše od zvláště širokoúhlých modelů až po teleobjektivy, a to včetně pěti prémiových objektivů s rychlou clonou. S těmito objektivy lze z přístroje X-T20 dostat maximální kvalitu snímků. Fotografický potenciál dále rozšiřuje volitelné příslušenství, jako jsou různé adaptéry nebo makro nástavce.

 • lehké hořčíkové tělo
 • 3 voliče - doba expozice, clona, iso
 • Volič dynamického režimu má novou polohu Video, která umožňuje rychle přepínat mezi fotografováním a natáčením videa. Volič Korekce expozice má dále novou polohu C, která umožňuje korekci expozice při práci s předním ovládacím voličem v rozsahu ±5 dílků v kroku po 1/3. Horní volič umožňuje běžnou korekci expozice v rozsahu ±3 dílků v kroku po 1/3.
 • výklopný dotykový displej
 • elektronický hledáček s reakční dobou 0,005s a rozlišením 2,36MP
 • integrovaný vyskakovací blesk automaticky upravuje výkon světla prodle typu scény
 • 4K [3840 x 2160] 29,97p / 25p / 24p/23,98p, nepřetržitý záznam 100 Mbps: až cca 10 min.

  Full HD [1920 x 1080] 59,94p / 50p / 29,97p / 25p / 24p/23,98P, nepřetržitý záznam 36 Mbps: až cca 15 min.

  HD [1280 x 720] 59,94p / 50p / 29,97p / 25p / 24p/23,98P, nepřetržitý záznam 18 Mbps: až cca 30 min.

  Pro záznam videa 4K použijte kartu s třídou rychlosti UHS 3 nebo vyšší.

funkce dotykového displeje:

 • kapacitní dotykový displej, s polohováním, umožňuje fotit nad hlavami lidí v davu nebo z velice nízkých poloh
 • volba oblasti ostření
 • zaostření dotykem a okamžitě pořídit snímek
 • Jestliže během natáčení videa aktivujete dotykový AF, můžete změnit oblast zaostření a měnit zaostření podle pohybu objektu.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální bezzrcadlovka (MILC)
Podle použití Pokročilý

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 24,3 Mpx
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 23,6x15,6

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru X-Processor Pro

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm X
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 3 EV po 1/3 EV, ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 51200

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejkratší expoziční čas 1/32000

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Rychlost sériového snímání 5 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 2360000
Zvětšení hledáčku 0,62 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 1040000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 350 snímků
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 118,4 x 82,8 x 41,4
Hmotnost 383 g

Ostatní

Číslo produktu 16542555
Příslušenství v balení Baterie Li-ion NP-W126S, nabíječka baterií BC-W126, krytka těla, popruh přes rameno, kovová spona na popruh, ochranný kryt, nástroj na nasazení klipsny, uživatelská příručka
Značka Fujifilm

Ke stažení

Návod - Fujifilm X-T20 CZ

Zobrazit popis a parametry