Recenze Fujifilm X-T4 tělo stříbrné

Jiří Vacek

Jiří Vacek • 03. 06. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • 26,1 X-Trans snímač čtvrté generace s BSI technologií
 • Pětiosá stabilizace s účinností až 6 EV
 • Výklopný a otočný displej
 • Perfektní zpracování šumu při vysokém ISO
 • 4K/60P video
 • Větší grip
 • Nový akumulátor s větší výdrží
 • Utěsnění proti vlivům počasí
 • Odolnější a tišší závěrka

Co se nám nelíbí

 • Absence výstupu na sluchátka (v balení redukce na USB-C)

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Fujifilm X-T4 tělo stříbrné od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Fujifilm X-T4 tělo stříbrné v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Fujifilm X-T4 tělo stříbrné

Představení Fujifilm X-T4 tělo stříbrné

Představení Fujifilm X-T4 tělo stříbrné

Recenze Fujifilm X-T4

Na tuhle bezzdrcadlovku od Fujifilmu jsem se obzvlášť těšil. Vývoj řady X-T sleduji již od výborného fotoaparátu X-T1, sám jsem si všechny prošel a fotil na ně a vždy mě bavilo jejich spojení moderního přístroje se vzhledem kinofilmové klasiky. A není tomu jinak ani u nové vlajkové lodi této japonské značky, Fujifilmu X-T4. 
Od svého prvního uvedení prošla X-T řada velkou změnou a vývojem, ale podstata zůstala. Jednoduchost a klasický design. A X-T4 ukázala, že je právoplatným nástupcem předešlého modelu T3. A teď si tak uvědomuji. Hernajs, tu čtyřku mi neměl dávat nikdo do ruky, až tak se mi zalíbila.

Co mají X-3 a X-4 společné?

Zůstal skvělý 26,1 Mpx X-Trans snímač čtvrté generace s BSI technologií, která ještě umocní už tak výborné vlastnosti při vyšších citlivostech. Výpočty a operace zajišťuje X-Processor verze 4 a fotoaparátu opravdu sluší. Počet ostřících bodů je 425, nejkratší expoziční čas při mechanické závěrce je 1/8000s, při elektronické 1/32000s. A to už Vám zachytí nějaký ten pohyb, či pokud chcete fotit portrét při ostrém slunci na nízkou clonu. Oba modely také mají stejný elektronický hledáček o rozlišení 3,69 milionů bodů, celokovové tělo s utěsněním proti vlivům počasí a dva sloty na SD karty UHS-II. 

Ergonomie, vzhled a ovládání 

Pro mě osobně je velkým plusem větší grip nového modelu. My s rukama jak sloni máme rádi větší úchop a fotoaparát ihned výborně padne do ruky, skvěle se pak drží s velkým teleobjektivem. Dále najdeme zásadní rozdíl v přepínači mezi fotografováním a videem, který je umístěn na místě původního ovladače měření expozice, pod voličem expozičních časů. Upřímně, chvilku jsem si na to musel zvykat, jelikož změnu měření expozice používám celkem dost často. Nicméně dá se nastavit na některé z funkčních tlačítek na těle fotoaparátu a v rychlém přepínání foto/video jsem našel jen výhodu. 

Velkou změnou prošel displej. Zdá se, že Fujifilm vyslyšel přání mnoha fanoušků, spíš bych řekl z oblasti videotvorby a oproti původnímu modelu má T4 výklopný a otočný displej, který najdeme například u Canonu 80D či Nikonu D5600. Pro ty, co vytváří videology, má tento typ LCD displeje nesmírnou výhodu. 

Akumulátor

Další novinkou je baterie. U T3 zůstala ještě verze NP-W126(s), která dle oficiálních tabulek měla vydržet 390 snímků. S novým modelem přichází i nová baterie s označením NP-W235 s takřka dvojnásobnou kapacitou (2350mAh vs. 1260mAh), která by měla vydržet až 500 snímků, ale realita je ještě větší, na plnou baterii jsem nafotil kolem šesti set snímků a několik minut videa. Do balení již Fujifilm nedává externí nabíječku, pouze usb-c kabel a zástrčku do zásuvky, což je po vzoru konkurence bohužel dnešní vývoj. Evoluce v podobě stabilizace

Co je však zásadní změnou, je stabilizace. A ne jen tak ledajaká. Fujifilm již měl IBIS u svého modelu X-H1, nicméně u T4 je založena na úplně novém principu mechanismu s magnetickým polem, přepracovaná a výkonnější. A ano, osobně musím říci, že to je ta věc, která mi celou dobu na X-T modelech chyběla, hlavně při videu. Udávána účinnost pětiosé stabilizace je až 6,5 EV s 18 objektivy z celkových 29, s ostatními až 5 EV. V praxi to znamenalo, že i když jsem z ruky natočil video svého psa s objektivem 100-400 mm na nejdelší ohnisko, obraz se v podstatě nehnul a byl plynulý.Autofokus a závěrka

I rychlost autofokusu byla vylepšena a schopnost fotoaparátu držet si pohybující se objekt při kontinuálním ostření. Už u T3 to bylo velice rychlé a u T4 je to dotažené skoro do dokonalosti. Schopnost zaostřit v nízké hladině světla je stejná jak u modelu X-Pro 3, tudíž až -6 EV, což je prakticky tma, u modelu T3 je to -3 EV. Dále byla vylepšena závěrka, je tišší a rychlejší a její zvuk je mi daleko příjemnější než u předchozího modelu. Zvýšena by měla být její životnost, testována byla na 300 000 snímků.

Obrazová kvalita

Je v podstatě stejná jako u předchozího modelu. Co u T4 přibylo, stejně jako u X-Pro 3, je nová simulace filmu Classic Negativ, který jsem si nesmírně oblíbil a pro video Eterna Bleach Bypass. Zpracování šumu při vyšších citlivostech je již tradičně perfektní a i na nejvyšší hodnoty je přijatelné.


Jak je na tom video

Už T2 i T3 jsem používal i pro natáčení videa a s T4 bych točil ještě raději. Stabilizace spolu se 4K při 60p dělá z fotoaparátu i výbornou a tvůrčí kameru, se kterou se dá točit interně při 4K 10bit 4:2:0 a při stejném rozlišení 4:2:2 přes HDMI kabel externě, což je stejné jako u předchozího modelu. Nově je možnost použítí 10x slowmotion při Full HD, což je taková třešnička na dortu a dá se s tím skvěle pohrát. Oba fotoaparáty mají vstup na mikrofon, co však u X-T4 chybí je výstup na sluchátka, který je nahrazen redukcí na USB-C a je dodáván v balení. Pro tento tah nemám úplně pochopení, stejně jako pro chatrná dvířka, která zakrývají USB-C atd. Ale to jsou jen maličkosti na jinak skvělém přístroji a dají se skousnout.

Závěrem

Tenhle fotoaparát se Fuji prostě povedl a je výborným kompromisem mezi fotkou a videem. A není to tak, že by bylo ať na jedné či druhé straně ubráno. Ne, pro obě odvětví je skvělý. 

Popis a parametry

Popis a parametry

Novinkou společnosti Fujifilm je CSC fotoaparát X-T4, který disponuje APS-C back-illuminated X-Trans CMOS 4 senzorem s rozlišením 26,1 Mpx a vysokorychlostním procesorem pro X-Processor 4. Je vybaven IBIS 5-osou stabilizací obrazu (účinnost 6,5 EV). Dále se může pochlubit ultrarychlou závěrkou se snímáním až 15 sn./s. se zpožděním jen 0,0035 sec (a 8 sn./s. při živém náhledu)! Závěrka vydrží až 300 000 cyklů a je o cca 30% tišší než u X-T3. Výklopný dotykový displej s rozlišením 1,62 mil pixelů, který nabízí tři režimy nastavení. Nově vybaven "ETERNA Bleach Bypass“ - režim "Film Simulation", který využívá jedinečnou technologii k zajištění všestranných barevných tónů. Vylepšený algoritmus pro AF a algoritmus fázové detekce dokáže zaostřit za pouhé 0,02 sec.! Video v HD rozlišení při 240p, čímž se dosahuje až 10x slow-motion efektu. IS (Image Stabilization) Boost zmírňuje jemné chvění a umožňuje natáčení z ruky.

Fujifilm X-T4

Je novinkou společnosti Fujifilm, která je nástupcem předchozího modelu X-T3. CSC fotoaparát, který disponuje APS-C back-illuminated X-Trans CMOS 4 senzorem s rozlišením 26,1 Mpx a vysokorychlostním "X-Processor 4" procesorem pro zpracování obrazu. Mimo jiné se také může pochlubit ultrarychlou závěrkou se snímáním až 15 sn./s. v sekvenci, se zpožděním jen 0,035 sec (a 8 sn./s. při živém náhledu)! Nový algoritmus pro AF a algoritmus fázové detekce dokáže zaostřit za pouhé 0,02 sekundy! Očnice je nyní vybavena zamykacím mechanismem, který brání jejímu vytrhnutí nebo uvolnění. X-T4 je zkrátka výjimečný fotoaparát kompaktních rozměrů o nízké váze, což vystihuje původní filozofii celé X-Series řady.

Nevídaná rychlost závěrky

X-T4 je osazena ultrarychlou štěrbinovou závěrkou. S novým bezjádrovým motorem s vysokým točivým momentem může závěrka v sekvenci snímat rychlostí až 15 sn./s. (a 8 sn./s. při živém náhledu), což je aktuálně nejrychleji na světě! Elektronická závěrka nabídzí sekvenci až 30 sn./s. bez blackoutu. Prodleva reakce závěrky je snížená na 0,0035 sekundy. Závěrka vydrží až 300 000 cyklů a je o cca 30% tišší než u X-T3.

IBIS

X-T4 je historicky první model z řady X-T, vybavený vestavěnou stabilizací obrazu (IBIS). Což je 5-osá stabilizace s účinností až 6,5 EV, kterou lze využít s 18 z 29 XF/XC objektivů. Nové materiály, zdokonalená struktura závěrky, která účinně pohlcuje otřesy a nově navržené gyroskopické snímače, které zvyšují cca 8x přesnost detekce jednotky IBIS oproti modelu X-H1. Stabilizace obrazu pomůže uživateli při nočním focení nebo při dynamickém focení (např. sportovní fotografii) a také usnadňuje fotografování / natáčení při větším riziku vzniku otřesů. IBIS jednotka využvá magnetické uchycení místo uchycení pomocí pružin, což zvyšuje její funkčnost a současně je jednotka zhruba o 30 % menší a o 20 % lehčí než u modelu X-H1.

LCD / EVF se třemi různými způsoby nastavení

Disponuje výklopným dotykovým displejem s rozlišením 1,62 mil pixelů, který nabízí Boost mode se třemi režimy nastavení. Nízká priorita osvětlení (Low Light Priority) - umožňuje uživatelům jasně vidět objekt při nízkém osvětlení, Priorita rozlišení (Resolution Priority) - zobrazení i jemných detailů objektu a Priorita snímkové frekvence (Frame Rate Priority (pouze s EVF)) - ta minimalizuje rozostření ve hledáčku při focení pohybujících se předmětů. Režimy Boost / Normal jsou nyní spojeny úsporným režimem, který šetří energii a prodlužuje výdrž baterie.

ETERNA Bleach Bypass

Nově vybaven "ETERNA Bleach Bypass“ což je režim "Film Simulation", který využívá jedinečnou technologii, která simuluje tradiční techniky zpracování stříbrných halogenidových filmů a vytváří tak jedinečný vzhled s nízkou saturací o vysokém kontrastu. Stíny a světla mohou být v rozmezí od -2 do +4 EV upraveny o ½ stupně namísto 1 stupně, což umožňuje vytvořit jemnější rozlišení tónů. Automatické vyvážení bílé (AWB) je nyní rozšířené o možnosti „White Priority“ a „Ambience Priority“ (navíc k možnosti „AUTO“). Režim „White Priority“ lépe reprodukuje bílou a režim „Ambience Priority“ produkuje teplejší tóny. Pokud si zvolíte RAW formát, můžete si navíc k nekomprimované „Lossless Compressed“ verzi, zvolit i komprimovanou „Compressed“.

Video

X-T4 nabízí vysokorychlostní video v HD rozlišení při 240p, čímž lze dosáhnout až 10x slow-motion efektu. IS (Image Stabilization) Boost zmírňuje jemné chvění a umožňuje natáčení z ruky. IBIS je účinný v kombinaci s funkcí elektronické stabilizace obrazu (DIS) pro použití ve video režimu a přináší ještě větší stabilizaci obrazu, což je důležité  pro natáčení při chůzi. Režim „IS (Image Stabilization) Boost“ zmírňuje jemné chvění fotoaparátu a umožňuje stabilizované nahrávání videa s pevným bodem bez stativu.

Profesionální video funkce

 • X-T4 je schopný zaznamenávat video ve Full HD kvalitě při rychlosti 240P, a vytvářet zpomalení (slow-motion) až 10x.
 • Je-li IBIS ve video režimu kombinován s funkcí digitální stabilizace (DIS), dochází k ještě větší stabilizaci, což je zásadní pro záznam videa při chůzi.
 • Režim „IS Boost“ (posílená stabilizace obrazu) zmírňuje lehké otřesy kamery a umožňuje stabilizované natáčení pevného bodu i bez stativu.
 • Režim stálého snímání a záznam videa mají oddělené nabídky (menu) a záznam videa je díky rychlé nabídce (Quick Menu) zjednodušený.
 • Přibyla funkce „Movie optimized control“ (Optimalizované ovládání videa). Uživatelé mohou nastavit expozici pomocí ovládacích prvků nebo z dotykového panelu. S touto funkcí můžete přepínat mezi režimy STILL/MOVIE (SNÍMKY/VIDEO) na horním panelu, abyste pohotově přepnuli na záznam videa s uloženým nastavením videa.
 • Video může být ve stejném formátu zaznamenáno na dvě SD karty současně, čímž vznikne záloha.
 • Byla přidána funkce F-Log View Assist pro opravu nízké saturace/nízkého kontrastu videa při natáčení v režimu F-Log. Video je konvertováno do formátu BT.709 pro displej, aby se při záznamu videa snáze dosáhlo správné expozice.
 • Funkce „Fix movie crop magnification“ fixuje ořez videa, aby nedocházelo ke změnám v úhlu pohledu, když se přepíná mezi různými video režimy.
 • Na fotoaparátu lze u „MIC jack setting“ přepínat vstupní úroveň mezi MIC a LINE. Fotoaparát podporuje externí mikrofony stejně jako LINE vstupy z externích audio zařízení.

NP-W235

Baterie NP-W235 má kapacitu zhruba 1,5x větší než u NP-W126S. Na jedno nabití zvládne až 500 snímků při normálním režimu a zhruba 600 snímků na nabití při economy režimu. S battery gripem „VG-XT4“ (včetně dvou dalších baterií) až 1700 snímků.

Shrnutí vylepšení oproti předchozí X-T3

 • O 30% tichší závěrka než modelu X-T3
 • obrovské zlepšení AF
 • dvojnásobná zlepšení sledování ve srovnání s X-T3
 • výrazné zlepšení detekce obličeje / očí
 • 6,5 zastavení IBIS s 18 x montážními čočkami z 29
 • IBIS má spíše magnetickou sílu než pružiny
 • X-T4 IBIS je o 30% menší a 20% lehčí než IBIS X-H1
 • životnost závěrky s 300 000 cyklů (dvojnásobek X-T3)
 • 240 fps při Full HD
 • Video - ve stejném formátu lze nahrávat na dvě SD karty současně se zálohou
 • nová baterie s 500 cykly v normálním režimu a 600 v úsporném režimu (X-T3 má 390 v normálním režimu)
 • Funkce „Oprava zvětšení oříznutí filmu“ stanoví rychlost oříznutí videa, aby se zabránilo změně úhlu pohledu při přepnutí do jiného režimu videa.
 • „Nastavení konektoru MIC“ na kameře lze přepínat vstupní úroveň mezi úrovní MIC a LINE. Kamera podporuje externí mikrofony a také LINE vstup z externího zvukového zařízení.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Výkonný, Pokročilý, Poloprofesionální

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 26,1 Mpx
Rozlišení fotografií 6240x4160
Obrazový snímač Trans CMOS 4
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 23,5 × 15,6

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru X-Processor 4

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm X
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Počet AF bodů 425
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 160
ISO - maximální citlivost 51200

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 900
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 15 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 3690000
Dioptrická korekce -4 až +2
Zvětšení hledáčku 0,75 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1620000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/250
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
Formáty souborů JPEG, RAW, TIFF
Rozlišení videa DCI-4K (4096 x 2160)
Audiozáznam Ano
Počet audio kanálů 2.0
Integrovaný GPS Ne
Video formát H.264, H.265
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 600 snímků
Rozhraní USB-C, micro HDMI, Jack 3,5 mm
Typ akumulátoru NP-W235
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 134,6 × 92,8 × 63,8
Hmotnost 526 g
Barva stříbrná
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 16650601
Značka Fujifilm

Zobrazit popis a parametry