Recenze Fujifilm X100F

Jakub Caha

Jakub Caha • 15. 04. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Nový senzor a procesor
 • Zlepšení rychlosti AF
 • Možnost ovládání skrze mobilní telefon
 • Vylepšená výdrž baterie

Co se nám nelíbí

 • Měkká kresba objektivu při close up

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Fujifilm FinePix X100F od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Fujifilm FinePix X100F v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Fujifilm FinePix X100F

Představení Fujifilm FinePix X100F

Představení Fujifilm FinePix X100F

Fujifilm X100F byl představen jako pokračovatel úspěšné řady a vycházející vstříc trhu s aktuálními novinkami a vylepšeními. 
 

Zaměříme-li se detailně na zpracování, tak se toho zde až tolik nezměnilo. Velikost je velmi podobná a nepatrně nám narostla váha na 469 g. Velkým plusem co se zpracování a mechanických částí týče, je využití stejného typu akumulátoru jako u řady X-T. Díky tomu je pro spoustu uživatelů tohoto systému příjemnější s fotoaparátem pracovat jako s doplňkovým tělem. Zlepšila se také výdrž. Co se dalších vlastností týče, zůstalo toho spoustu zachováno - hledáček (nadále optický i elektronický) i displej zůstaly na stejné úrovni. 


Na zadní straně se nám trošku pozměnilo rozložení tlačítek a přibyl joystick na posun ostřícího bodu, jako jsme zvyklí u novějších modelů X-T řady. Ten vnímám velmi pozitivně a práce s ostřením je mnohem přesnější a rychlejší.

Zachován zůstal i veleoblíbený objektiv 23 mm f/2 s centrální závěrkou. Trošičku pokulhává při close-up focení na clonu f/2, ale jinak předvádí excelentní výkon.


Po obrazové stránce se toho ale naopak změnilo hodně a uvnitř fotoaparátu nezůstal kámen na kameni. Nový je senzor s 24 Mpx (jako u X-T2 a X-E3), vybaven novým procesorem XTrans 3. Zmizel taky Antialiasing filtr. Rozdíl ve výstupu je znatelný a jedná se o velký skok dopředu

Značným upgradem prošel také ostřící systém - ze 49 na 325 ostřících bodů a rychlost snímání, ta se aktuálně zastavila na 8 fps. Všechny tyto změny jsou velmi pozitivní, z hlediska toho, že s fotoaparátem se dá pracovat mnohem rychleji a přesněji. Rychlý a početnější AF nabízí spoustu výhod hlavně při oblíbené street fotografii i díky mnohem lepšímu pokrytí ostřícími body.
 

Navýšen byl i rozsah ISO, který je aktuálně posunut na hranici 12 800, s rozšířením až na 51 200. Video zůstalo na podobné úrovni a fotoaparát nabídne FullHD rozslišení.


V rámci konektivity přibyla možnost ovládání fotoaparátu skrze aplikace pro chytrý telefon, tudíž i pokud nastane situace, že nebudeme mít možnost použití dálkové spouště, tato vás zachrání a umožní fotit i ze špatně přístupných míst či při nočním focení delších expozic.
 

Zachována zůstala i možnost použití předsádek - širokouhlé a tele, které vám umožní změnit ohnisko objektivu na 18,5 mm, repspektive 50 mm.
 

Shrneme-li si stručně co nového X100F přináší, tak víceméně nepřekvapil, ale potěšil. Nové vymoženosti, které Fujifilm postupně rozsévá do všech svých řad Fkovou řadu neminuly a díky tomu je tento skvělým, univerzálním kompaktem.

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

4.5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Lukáš, Rokycany, 09.12.2020

4

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Iva, Praha 5 - Zbraslav, 24.05.2018

5

Popis a parametry

Popis a parametry

FUJIFILM X100F je vybaven unikátním rozšířeným hybridním hledáčkem, jenž umožňuje přepínání mezi optickým (OVF) a elektronickým hledáčkem (EVF). Model X100F je vybaven snímačem 24.3MP X-Trans™ CMOS III* 1 , což je APS-C snímač bez low-pass filtru nabízející nejvyšší výkon v celé historii řady X, a vysokorychlostním obrazovým procesorem X-Processor Pro pro vynikající reprodukci barev a barevné tónování na statických snímcích i na videu s vysokou citlivostí ISO a nízkým šumem. S objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností 23mm (ekvivalent 35mm formátu) - možnost doplnit výbavu o širokoúhlou a telepředsádku

Skvělá reprodukce barev a tónování společnosti Fujifilm umožňuje špičkovou kvalitu statických snímků i videa

Model X100F je vybaven snímačem 24.3MP X-Trans™ CMOS III* 1 , což je APS-C snímač bez low-pass filtru nabízející nejvyšší výkon v celé historii řady X, a vysokorychlostním obrazovým procesorem X-Processor Pro pro vynikající reprodukci barev a barevné tónování na statických snímcích i na videu s vysokou citlivostí ISO a nízkým šumem. Režimy simulace filmu, vzniklé během 80letého vývoje na základě filozofie společnosti Fujifilm zaměřené na reprodukci barev, byly dále rozpracovány tak, aby umožňovaly zachytit textury objektu, navodit trojrozměrný dojem a dokonce zachytit i atmosféru prostředí.

Ideální přístroj pro fotografování s rychlou odezvou a vylepšenou funkcí AF

Model X100F dovádí základní parametry odezvy do naprosté dokonalosti. Náběh cca 0,5 s, interval fotografování 0,2 s , zpoždění závěrky 0,01 s a nejrychlejší AF 0,08 s zajišťuje, aby fotoaparát fungoval přesně podle záměru uživatele.

Počet bodů zaostření byl podstatně zvýšen ze 49 u předchozích modelů na současných 91 (až 325 bodů). Zhruba 40 % plochy snímku (středová oblast se 49 body zaostření) je pokryto pixely pro AF s fázovou detekcí, které tvoří oblast pro rychlou a přesnou fázovou detekci pro použití na nejrůznější scény.

Vývoj rozšířeného hybridního hledáčku

Nastavitelné zvětšení elektronického dálkoměru, který se zobrazuje v podobě malého okénka v pravém dolním rohu optického hledáčku, zvyšuje přesnost při kontrole ostření. Funkce korekce paralaxy v reálném čase funguje jako doplněk vodicího rámečku v oblasti zaostření a usnadňuje cílení a ostření v režimu ručního ostření.

V režimu elektronického dálkoměru (ERF) se hledáček EVF zobrazuje v podobě malého okénka v pravém dolním rohu optického hledáčku a usnadňuje přesné ostření pomocí funkcí zvýraznění zaostření a digitálního dělení obrazu, a to i v režimu OVF. V malém okénku EVF se může zobrazovat 100 % zorného pole nebo obraz s 2,5x nebo 6x zvětšením. V okénku EVF můžete také kontrolovat expozici a vyvážení bílé; hledáček vám tedy i při fotografování s optickým hledáčkem (který má nulové zpoždění a dokonale ostrý obraz) přináší výhody EVF.

Hledáček nabízí automatickou korekci paralaxy v reálném čase; paralaxa je mezera mezi teoretickým a skutečným okrajem snímku při fotografování nablízko. Tato funkce korekce paralaxy v reálném čase funguje jako doplněk vodicího rámečku v oblasti zaostření a usnadňuje cílení a ostření v režimu ručního ostření.

Počet snímků za sekundu byl u EVF zvýšen na 60 fps. Tato vysoká frekvence zůstává zachována i při slabém osvětlení, což usnadňuje cílení při fotografování v noci apod.

Intuitivní a praktické ovládání

Mezi nové prvky modelu X100F patří integrovaný volič ISO zabudovaný do voliče doby expozice, který připomíná filmové fotoaparáty minulosti, páčka ostření, jež umožňuje okamžitě přesouvat oblast zaostření, aniž byste museli vzdálit oko od hledáčku, a poloha „C“ pro korekci expozice v rozsahu ±5. Většina ovládacích tlačítek a voličů se nachází na pravé straně, aby bylo možno stále pevně držet fotoaparát a přitom měnit jeho nastavení.

Přístroj byl doplněn o zcela tichou elektronickou spoušť, která je schopna dosáhnout doby expozice pouhých 1/32 000 s. Za jasného osvětlení lze nyní s otevřenou clonou pořizovat snímky s malou hloubkou ostrosti i na sněhu nebo na pláži pod bezmračnou oblohou. Fotoaparát nemá žádné mechanicky ovládané části, což usnadňuje fotografování momentek zvířat nebo spících dětí.

Rozšířený záznam Full HD videa

 • Máte na výběr ze šesti nastavení počtu snímků za sekundu: 59,94p / 50p / 29,97p / 25p / 24p / 23,98p.
 • Oblíbené režimy simulace filmu lze používat nejen na snímky, ale i na videa.
 • Můžete například použít režim Classic Chrome a dodat tak vašemu videu nádech dokumentárního snímku s tlumenými odstíny a výrazným tónováním nebo režim ACROS, který umožňuje vytvářet úchvatný monochromatický záznam s hladkým odstupňováním tónů a výraznými černými barvami. K dispozici je devět různých režimů pro univerzální fotografické vyjádření. Při natáčení v režimu simulace filmu lze použít i další podrobná nastavení „Odstín světlých míst“, „Odstín tmavých míst“, „Barva“ a „Ostrost“.
 • Během natáčení videa lze též použít ruční expozici. Dále lze změnit clonu, dobu expozice *5  a citlivost ISO a natáčet tak video s nastavením podle přání uživatele.
 • Funkce Inteligentní hybridní AF, která podle scény přepíná mezi AF s fázovou detekcí a kontrastním AF, funguje i při záznamu videa a zajišťuje rychlé a přesné ostření. Podporováno je i ruční ostření.

Funkce „Bezdrátová komunikace“ pro fotografování na dálku ze smartphonu nebo tabletu

 • Když si na smartphone nebo tablet stáhnete bezplatnou aplikaci „FUJIFILM Camera Remote“, můžete pomocí funkce Bezdrátová komunikace jedním dotykem přenášet fotografie a videa do zařízení nebo si fotografie a videa na tomto zařízení procházet, vybírat je a stahovat, aniž byste museli zadávat ID nebo heslo. Aplikace též umožňuje stáhnout ze zařízení informace o poloze a přidat je ke snímkům.
 • Funkce „Dálkové ovládání“ umožňuje ovládat na dálku prostřednictvím smartphonu nebo tabletu spoušť, expozici apod. fotoaparátu. Funkce Dálkové ovládání umožňuje nejen ovládat základní funkce jako dotykový AF nebo volbu doby expozice, ale také upravovat nejrůznější nastavení fotografování nebo dokonce na dálku natáčet video. Umožňuje také zacílit a pořídit snímek ze vzdáleného místa např. při fotografování skupiny lidí, autoportrétu nebo dokonce zvířat v jejich přirozeném prostředí.
 • Přístroj podporuje komunikaci přes Wi-Fi®*5, která umožňuje zálohování dat z fotoaparátu na počítači

přibalené příslušenství:

Baterie Li-ion NP-W126S, nabíječka baterií BC-W126, popruh přes rameno, krytka objektivu, kovová spona na popruh, ochranný kryt, nástroj na nasazení klipsny, USB kabel, uživatelská příručka

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt
Podle použití Výkonný

Obrazový snímač

Rozlišení 24,3 Mpx
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Poměr stran snímače 3:2
Velikost snímače (mm) 23,6x15,6

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru X-Processor Pro

Objektiv

Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2
Maximální clona (F) 16

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 10 cm
Počet AF bodů 91
Pomocné světlo AF Ano
Možnost použít předsádkové čočky Ano
Manuální ostření Ano

Nastavení expozice

ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 51200

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/32000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)

Hledáček

Typ hledáčku Optický i Elektronický
Dioptrická korekce -2 až +1
Velikost hledáčku 0,48 "

LCD

Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ne
Výklopný displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Dosah vestavěného blesku 9 m

Záznam

Rozlišení videa 1920 x 720
Audiozáznam Ano

Obecné

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 270 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně Ano
Typ akumulátoru NP-W126S
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 126,5 x 74,8 x 52,4
Hmotnost 469 g

Ostatní

Číslo produktu 16534613
Značka Fujifilm

Zobrazit popis a parametry