Recenze Fujifilm XF 16-55mm f/2,8 R LM WR

Jarda Zelinka

Jarda Zelinka • 13. 04. 2015

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • utěsnění proti prachu a vlhkosti
  • vnitřní ostření
  • nízké zkreslení

Co se nám nelíbí

  • vyšší hmotnost

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Fujifilm XF 16-55 mm f/2,8 R LM WR od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Fujifilm XF 16-55 mm f/2,8 R LM WR v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Fujifilm XF 16-55 mm f/2,8 R LM WR

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Fujifilm XF 16-55 mm f/2,8 R LM WR

Představení Fujifilm XF 16-55 mm f/2,8 R LM WR

FujiFilm pro svůj X bajonet doposud nabízel základní zoomové objektivy 16-50 a 18-55, oba na svou cenovku poměrně dobré, avšak s proměnlivou světelností a řekněme základní konstrukcí. Chybějící základní profesionální zoom představuje právě XF 16-55 f/2,8 R LM WR. Jak můžeme ze zkratek vyčíst, jedná se o nejvyšší řadu Fuji optiky opatřenou novými antireflexními vrstvami a utěsněním proti prachu a vlhkosti. Objektiv disponuje vnitřním ostřením zajišťujícím nepohyblivost předního členu, díky tomu je mnohem snazší používání polarizačních a přechodových filtrů. Ovládání je také velmi dobré, zoomový kroužek má hladký a plynulý chod, stejně tak ten ostřící. Jak je již u X objektivů zvykem, najdeme na něm i kroužek clonový, nastavitelný v třetinových krocích. Objektiv je celkově větší a těžší, je tedy vhodnější používat jej na menších tělech s přídavným gripem, i větší X-T1 může být gripem vybavena a držení s tímto objektivem je pak o poznání jistější.

Obrazová kvalita na daném rozsahu je také vynikající, příjemným překvapením je 16mm na širokém konci, což je v této kategorii objektivů nadstandardní a i na tak širokém ohnisku se projevuje minimální sférické zkreslení. Přenos kontrastu a rozlišení je na všech ohniscích velmi dobrý a stejně tak korekce barevných vad. Vinětace je velmi lehká  a ztrácí je už na prvním clonovém kroku. Objektiv tak lze s velmi konzistentními výsledky použít i na fotografování ucelených sérií, nebo reportáží.

Vzhledem ke své skvělé konstrukci a velmi dobré obrazové kvalitě se tak jedná o v pravdě profesionální základní zoom. Doporučitelný každému, kdo to s X systémem myslí vážně.

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

5

Škoda, že chybí OiS, ale pokud člověk nemá vyloženě třepavku v ruce, tak úplně v pohodě! Za mě úžasný objektiv.

Ověřený zákazník
Daniel Charfreitag, 13.08.2019

5

Ověřený zákazník
Zdeněk Šulc, 06.01.2019

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Voděodolný objektiv XF16-55 se zoomem a konstantní clonou F2.8 pro všechny ohniskové vzdálenosti, od hodnoty ekvivalentní 24 mm pro širokoúhlé nastavení až po 84 mm pro střední teleobjektiv, nabízí mimořádné ostré zobrazení i při výrazném odclonění pro celý rozsah zoomu!

  • K dosažení nejlepší kvality obrazu ve své třídě se tento rychlý standardní objektiv se zoomem s konstantní clonou F2.8 skládá ze 17 prvků ve 12 skupinách. Patří sem tři asférické prvky, které omezují sférickou aberaci a zkreslení, a tři čočky z ED skla, jež omezují boční chromatickou aberaci (širokoúhlý režim) a axiální chromatickou aberaci (teleobjektiv), což přináší ostré zobrazení všech částí obrazu napříč celým intervalem zoomu.
  • Unikátní povrchová úprava HT-EBC (High Transmittance Electron Beam Coating) společnosti Fujifilm na celé ploše čočky zaručuje omezení zdvojení obrazu a odlesků a výsledkem je ostrý, jasný obraz. Díky použití nově vyvinuté technologie povrchové úpravy Nano-GI, která mění index lomu mezi sklem a vzduchem, jsou účinně potlačeny zdvojení a odlesky od šikmo dopadajícího světla.
  • Devět zaoblených lamel clony vytváří měkký, kruhový efekt bokeh. Maximální potlačení sférické aberace přispívá ke vzniku krásného efektu bokeh vpředu i vzadu.
  • Spojením tohoto objektivu s tělem fotoaparátu řady X Series** s technologií Lens Modulation Optimizer*** (LMO) se výkon tohoto objektivu zlepší ještě výrazněji. Technologie LMO koriguje difrakci*4 a vytváří obraz ostrý od okraje k okraji s realistickým trojrozměrným efektem i při vysokém clonovém číslu.

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm X
Optický zoom 3,4 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24-82
Minimální ohnisková vzdálenost 16 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 55 mm
Světelnost objektivu zoom 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 17 členů / 12 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1,5 x
Typ sluneční clony Ano (součást balení)
Délka objektivu 106 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Portréty, Reportáže, Street foto, Koncerty
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 30 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 655 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 16443072
Ocenění EISA, TIPA 2015
Značka Fujifilm

Filtry

Průměr filtru 77 mm

Zobrazit popis a parametry