Recenze Fujifilm XF 16mm f/2,8 R WR

Václav Popelář

Václav Popelář • 08. 02. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Kompaktní rozměry
 • Utěsnění proti vodě a prachu
 • Odolnost až do -10°C
 • Ostrost objektivu při nižším zaclonění
 • Celkové zpracování

Co se nám nelíbí

 • Větší míra zkreslení

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Fujifilm XF 16 mm f/2,8 R WR od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Fujifilm XF 16 mm f/2,8 R WR v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Fujifilm XF 16 mm f/2,8 R WR

Představení Fujifilm XF 16 mm f/2,8 R WR

Představení Fujifilm XF 16 mm f/2,8 R WR

Stejně tak, jako u ostatních objektivů s pevným ohniskem od společnosti Fujifilm určených pro XF bajonet, tedy pro APS-C formát snímače, si srdce nejednoho fotografa získá právě tohle dostupné “šíro” s excelentní ostrostí, malými rozměry, precizním mechanickým zpracováním a odolností.

S tímhle parťákem vyrazte do velkoměsta ulovit okázalé architektonické skvosty, nebo jen tak zvěčněte romanticky vyhlížející uličku na dovolené, vemte ho na výlet do přírody a dovolte stát se vaším užitečným pomocníkem v cestě za okouzlující a prostorově zajímavou fotkou. Tohle všechno zní moc pěkně, ale pojďme se podívat na pár vlastností, podle kterých můžete posoudit sami.

Optické vlastnosti

Do relativně malého prostoru se Fuji krásně vměstnalo 10 členů v 8 skupinách, součástí této směsice jsou 2 asférické členy. Objektiv je opatřený povrchovou úpravou Fuji Super EBC na jednotlivých členech, zmiňovaná úprava zde sehrává roli pomocníka při snižování odlesků a brání rozkladu obrazu, současně zlepšuje kontrast a barevné podání v situacích, kdy se musí vypořádat se silným protisvětlem. 


Pokud znáte jeho dražší variantu se světelností f/1,4 pak víte, že Fuji umí vyrobit kresebně velmi kvalitní objektiv. Při použitých clonách mezi f/2,8 - f/11 je kresba velmi dobrá, s vyšším přicloněním už začíná obraz pochopitelně lehce měknout, i při nejnižší cloně, dá vyniknout jemným detailům na fotce i na blízké vzdálenosti.

Pravda, jako u jiných “širokáčů” můžeme pozorovat v tomhle případě spíš nenápadnou degradaci ostrosti v rozích, ale není to nic tak zásadního, co by nás mělo zvednout ze židle. V případě, kdy je prostě potřeba v důsledku okolností (málo světla) fotit na “plnou díru” a nastavit ještě udržitelný čas rozhodně nezklame.

Při pořizování snímků s výraznými kontrasty velmi příjemně překvapí nízkou tendencí k aberování či s tím souvisejícím třepením barev v oblastech, kde je přechod tmavých a světlých prvků nejzásadnější, a pokud se přece objeví, v postprocesu s tím editor hravě zatočí. LOCA je u tohoto skla skvěle korigovaná, s největší pravděpodobností si žádného barevného nádechu mimo rovinu zaostření před a za vůbec nevšimnete.

Budeme li se zaobírat vinětací - konstrukce je navržena tak, aby vinětace byla znatelná jen velmi decentně, při nejnižším zaclonění je to velmi příjemné a nerušivé. Kolem clony f/4 až 5,6 nebude znatelná prakticky vůbec.

Velmi rychlý a tichý autofokus. Další z plejády vlastností, díky kterým si objektiv nutně musíte zamilovat. Ač se nejedná o makroobjektiv věřte, že s ním můžete jít blízko až na 17 cm od objektu a detail zvládnete levou zadní, i se clonou f/2,8 vcelku pěkně odseparujete detail od pozadí v záběru. V tomhle případě se jedná o poměr zvětšení 0,13 x v porovnání se svým světelnějším kolegou z produktové řady Fujinonů v f/1,4, tak ten má poměr zvětšení 0,21x.

Jedinou vadou na kráse téhle optické soustavy je možná jen větší míra zkreslení, která je ale v této cenové kategorii přijatelná a je snadno zvládnutelná v editačním softwaru.

Zpracování

Jedná se o velmi kompaktní prémiově zpracovaný objektiv. Na délku měří 45 milimetrů a má maximální průměr pouze 60 mm. Možná ještě působivější než jeho kompaktní velikost je, že váží pouze 155 gramů. I přes své malé rozměry má objektiv design odolný proti povětrnostním vlivům a pohodlnou ergonomii. Má samostatný clonový kroužek jako ostatní objektivy XF s kvalitně zpracovaným rýhovaným povrchem a značené clony od f/2,8 do f/22.

Zaostřovací kroužek přes jeho užší provedení klade příjemný odpor při nastavování požadované clony. Objektiv je vzhledem k jeho malým rozměrům překvapivě pevný a dodává se s odnímatelnou sluneční clonou, která je zhruba jen tak široká jako clonový kroužek. Pakliže chcete tohoto parťáka pro každou špatnost ochránit UV filtrem, vystačíte si s průměrem 49 milimetrů.

Doporučení

Pokud hledáte malý kompaktní objektiv pro Fujifilm X systém, který vás pohltí svými rozměry, lehkostí, ale zároveň svým zpracováním, tohle je ten pravý. Kam byste si tento objektiv vzali s sebou? Tento objektiv se v batohu rozhodně neztratí a bude skvělým společníkem při pořizování fotek na dovolené nebo vám může vydělat nějakou tu korunku. Ať už je vaším šálkem čaje street foto, krajina nebo dramatický portrét, zvládne vše bravurně.

Hodnocení zákazníků (4)

Hodnocení zákazníků (4)

5

Miluju ohnisko 24mm a s tímhle objektivem je to ještě posunutý, protože je ostrej, rychlej, lehkej, nesoudkuje a navíc vypadá na moji fudžině skvěle. Jo a není drahej.

Ověřený zákazník
Tomáš Pěkný, 13.11.2020

5

Ověřený zákazník
Ondřej Podracký, 12.11.2020

5

Ověřený zákazník
Jan Babák, 26.02.2020

5

Dobrý den, s objektivem jsem velice spokojená. Velice oceňuji, že jste mi poskytli tento objektiv místo gripu jako dárek k nákupu fotoťáku. Určite budu u vás i nadále nakupovat další příslušenství k focení. Ať se vám vše daří a mějte se hezky. Pavlína Hrbáčová

Ověřený zákazník
Pavlína Hrbáčová, 15.09.2019

5

Popis a parametry

Popis a parametry

FUJINON XF16mmF2.8 R WR dosahuje skvělých výsledků díky unikátním Fujifilm X-TRANS CMOS senzorům. I malé a lehké provedení objektivů umožňuje díky optickému designu dosahovat vysokého rozlišení. Objektiv XF16mmF2.8 R WR disponuje vnitřním zaostřovacím systémem poháněným krokovým motorem, díky němuž je auto-focus rychlejší a tišší. Vnější části jsou vyrobeny převážně z kovu, což zajišťuje exkluzivní design a robustní provedení. Clonový a zaostřovací kroužek byly navrženy s ohledem na jednoduché a komfortní použití. Objektivy jsou odolné vůči nepříznivému počasí a prachu a je možné používat v teplotách do -10 °C, takže jsou ideálním pomocníkem při focení v různých podmínkách.

FUJINON XF16mmF2.8 R WR dosahuje skvělých výsledků díky unikátním Fujifilm X-TRANS CMOS senzorům. I malé a lehké provedení objektivů umožňuje díky optickému designu dosahovat vysokého rozlišení. Objektiv XF16mmF2.8 R WR disponuje vnitřním zaostřovacím systémem poháněným krokovým motorem, díky němuž je auto-focus rychlejší a tišší. Vnější části jsou vyrobeny převážně z kovu, což zajišťuje exkluzivní design a robustní provedení. Clonový a zaostřovací kroužek byly navrženy s ohledem na jednoduché a komfortní použití. Objektivy jsou odolné vůči nepříznivému počasí a prachu a je možné používat v teplotách do -10 °C, takže jsou ideálním pomocníkem při focení v různých podmínkách.

XF16mmF2.8 R WR rozšíří řadu kompaktních, lehkých a stylových objektivů, mezi které se aktuálně řadí FUJINON XF23mmF2 R WR, XF35mmF2 R WR a XF50mmF2 R WR a zvyšují tak i nadále zájem o kompaktní digitální fotoaparáty FUJIFILM.

Hlavní funkce

 1. Vysoké rozlišení

 • Objektiv je složen z 10 optických členů sdružených do 8 skupin včetně 2 asférických členů. Optimální umístění asférického členu potlačuje aberaci a zakřivení pole a současně zajišťuje kvalitní obraz od středu směrem do rohů.

 

 1. Kompaktní, lehké tělo se stylovým designem

 • Objektiv váží pouhých 155 g a je 45,5 mm dlouhý. Jedná se o nejširší objektiv mezi kompaktním pevnými objektivy FUJINON.

 • Clonový a zaostřovací kroužek mají přesné krokování a plynulé nastavení pro optimální ovládání.

 • Kovový tělo kopíruje design modelů XF23mmF2 R WR, XF35mmF2 R WR a XF50mmF2 WR, který je robustní a dobře se drží.

 

 1. Rychlý a tichý autofokus

 • Vnitřní zaostřovací systém AF využívá k pohánění lehkých zaostřovacích komponentů krokovým motorem, který zajišťuje tichý běh AF.

 

 1. Vysoká odolnost vůči prachu a nepříznivému počasí umožňující použití v teplotách do -10 °C

 • Objektiv byl utěsněn v 9 bodech tak, aby byl odolný vůči nepříznivým vlivům počasí a prachu vzdorný. Objektiv byl navržen tak, aby sním bylo možné operovat i v teplotách do -10 °C. Pokud objektiv použijete v kombinaci s FUJIFILM X-Pro2 nebo X-T1/T2/T3 a X-H1, které jsou odolné vůči prachu i nepříznivému počasí, můžete klidně fotografovat v lehkém dešti nebo prašném prostředí.

   

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm X
Optický zoom 1 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24
Minimální ohnisková vzdálenost 16 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 16 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 10 členů / 8 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1,5 x
Délka objektivu 60 mm
Počet lamel clony 9
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 17 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 155 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 16611667
Značka Fujifilm

Filtry

Průměr filtru 49 mm

Zobrazit popis a parametry