Recenze Fujifilm XF 18 mm f/2,0 R

Ondřej Vachek

Ondřej Vachek • 04. 08. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Malé rozměry
  • Nízká hmotnost
  • Kovové tělo
  • Obdélníková kovová clona
  • Clonový kroužek
  • Ostrá kresba

Co se nám nelíbí

  • Pomalejší a hlasitější ostření
  • Hlasitější pohyb lamel clony
  • Aberace při focení na f/2

Představení Fujifilm XF 18 mm f/2,0 R

Představení Fujifilm XF 18 mm f/2,0 R

Uznávám, že je tato recenze trochu opožděná. Fujifilm XF 18mm f2 R přeci jen přišla na trh ve stejnou dobu jako první fotoaparát série X a sice X-Pro1, která byla oznámena už v lednu roku 2012. Momentálně se však do prodeje dostal novější kousek XF 18mm f/1,4 R LM WR a tato recenze by vám mohla pomoci v rozhodování proč vlastně zvolit tento starší kousek. Je pravda, že už se na něm podepisuje jeho věk, ale stále ale má co nabídnout a své fanoušky si najde.

Sám jsem si tuto osmnáctku pořídil několik let zpět v době, kdy jsem si pořizoval svou bezrcadlovku X-Pro1. Pokračovala se mnou při přechodu na novější X-Pro2 a používal jsem ji i na mé aktuální X-Pro3. Na každé z generací těchto fotoaparátů fungovala skvěle a nikdy nezklamala. Má však své slabiny, ke kterým se v této recenzi také dostaneme. 

Stavba a design objektivu 

Jako jeden z prvních XF objektivů od značky Fujifilm ukázal, jakým směrem se celá řada bude pohybovat. Díky tomu je stále vzhledově podobný svým novějším sourozencům. Celé tělo objektivu je z kovu s černou barevnou úpravou. Najdeme na něm, dnes již tradičně, dva ovládací kroužky. První umožňuje manuální zaostřování a druhým ovládáme hodnotu clony ve třetinových stupních. Bajonet je, jako u všech XF objektivů, kovový.

Pozornost určitě také upoutá jedinečná kovová sluneční clona. Její obdélníkový tvar krásně doplňuje tvar těl X-Pro a X-E řady. Jediné, co bych tomuto tvaru vytknul, je přibalená gumová krytka. Mně samotnému se podařilo ji ztratit během prvních čtrnácti dnů, jelikož není na cloně nijak nacvaknutá. Spoléhá na pouhý kontakt gumy a kovu. Pokud ale chcete objektiv skladný a malý, stačí clonu pouze sundat. Díky tomu je z objektivu takzvaný pancake a vejde se i do menší brašny. 

Fujifilm XF 18 mm f/2 R | Megapixel

Objektiv s automatickým zaostřováním

Automatické zaostřování objektiv samozřejmě má. Motor uvnitř je ale už starší, proto trochu postrádá na rychlosti oproti novějším modelům. Při použití na novějších tělech, kdy má možnost pracovat s vylepšeným AF systémem, dokáže zaostřit relativně rychle. Při práci jej však uslyšíte. Nejen samotný motor zaostřování, ale i pohyb jednotlivých lamel clony je dost hlasitý. Neznalého uživatele to může znejistit. Není se však čeho obávat, objektiv takto pracuje a o žádnou vadu se nejedná.

Objektiv značky Fujifilm | Megapixel

Optická kvalita

Na původních 16 Mpx snímačích si tato osmnáctka vedla skvěle. Na nových fotoaparátech s rozlišením 26 megapixelů však stále pracuje velmi dobře. Při maximálním otevření na f/2 chromaticky aberuje více než bych byl spokojen, ale na f/8 kreslí krásně. Barvy nijak neposouvá a vinětace je také prakticky neviditelná.

Objektiv značky Fujifilm | Megapixel

Lehký a všestranný objektiv 

Fujifilm XF 18 f/2 R nabízí relativně slušnou obrazovou kvalitu. Oproti nové XF 18mm f/1,4 R LM WR ale postrádá větší clonu, rychlý a tichý chod a například utěsnění proti povětrnostním vlivům. Na druhou stranu je však mnohem menší a skladnější. V kombinaci s přibalenou kovovou clonou navíc vypadá stylově. Za mě stále skvělý kandidát za příjemnou cenu.

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

5

Velmi šikovný objektiv jak svým ohniskem a světelností, tak velikostí.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jaromír, Strakonice, 23.10.2022

5

Kupoval jsem s X-T10 a v podstatě kdybych koupil jen sklo na starší X-E1 tak bych byl asi stejne nadšen .. je fakt moc moc bezva :-)

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jakub, Uherský Brod, 05.08.2015

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Tento lehký a všestranný objektiv XF s kompaktní konstrukcí, ohniskovou vzdáleností 18 mm (ekvivalent kinofilmu: 27 mm) a clonovým číslem f/2 nabízí vyšší rozlišení obrazu až k okrajům snímku.

Monofokální objektivy Fujinon řady XF jsou navrženy výhradně pro fotoaparát Fujifilm X-PRO1. Předností těchto skel je vysoká optická kvalita i spolehlivé mechanické provedení. Použité členy jsou vyrobeny z vysoce jakostního optického skla, opatřeného Super EBC vrstvami. Aby bylo možné dosáhnout optimální hloubky ostrosti jsou objektivy opatřeny clonovým kroužkem s možností clonění po 1/3 kroku.

Objektivy Fujinon si i v dnešní době zachovávají vysoký standard a svým majitelům umožňují dosáhnout těch nejlepších výsledků, což potvrzuje i fakt, že dodává objektivy i pro tak vyhlášené výrobce fotoaparátů, jako je například firma Hasselblad.

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm X
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 27
Minimální ohnisková vzdálenost 18 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 18 mm
Světelnost pevného objektivu 2
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 18
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 18
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 8 členů / 7 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1,5 x
Typ sluneční clony LH-X53
Délka objektivu 33,7 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Street foto, Produktová fotografie
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 18 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 52 mm
Hmotnost 116 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Číslo produktu 16240743
Značka Fujifilm

Zobrazit popis a parametry