Recenze Fujifilm X-T1 tělo

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • APS-C snímač s rozlišením 16 Megapixelů
  • Vynikající OLED hledáček se 100% pokrytím
  • Lehké kompaktní a utěsněné celokovové tělo
  • WiFi kompatibilita
  • Kombinace kontrastního AF a technologie fázové detekce
  • Skvělý výkon při vysokých ISO citlivostech
  • Rychlý AF a nejrychlejší sériové snímání rychlostí 8 fps
  • Široká funkční výbava, komfortní ovládání

Co se nám nelíbí

  • Nevhodně umístěný volič režimů snímání

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Fujifilm X-T1 tělo černý od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Fujifilm X-T1 tělo černý v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Fujifilm X-T1 tělo černý

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Fujifilm X-T1 tělo černý

Představení Fujifilm X-T1 tělo černý

Fotoaparát Fuji X-T1 je prvním digitálním fotoaparátem Fuji, který svým vzhledem připomíná klasickou zrcadlovku z doby, kdy se veškeré funkce nastavovaly pouze manuálně a fotilo se na filmy. X-T1 je skvělý přístroj s retro designem a zmíněným zrcadlovkám (ovšem dnes už digitálním) může skvěle konkurovat.

Ovládání X-T1 je skutečně klasické v tom nejlepším smyslu slova. Expoziční časy, citlivost a korekce expozice mají svůj vlastní otočný volič, jako tomu bývalo u klasických zrcadlovek. Díky tomu máte dokonalý přehled o konkrétním nastavení přístroje. Podobně je na tom clona, která se nastavuje u některých objektivů clonovým kroužkem na těle objektivu. Pokud používáte objektiv bez clonového kroužku, hodnotu clony vidíte přímo na zadním displeji, kde se zobrazují samozřejmě i všchny ostatní důležité údaje.

Když jsme u ovládání, nemohu si odpustit malou kritiku. Pod voličem citlivosti ISO se nachází ještě prstenec pro nastavení režimů fotografování. Při testování se mi velice často stalo, že jsem si nechtíc režim fotografování změnil a přišeljsem na to až v okamžiku, kdy foťák fungoval úplně jinak, než jsem od něj očekával. Je tedy potřeba dávat si na to pozor.

Naopak velikou pochvalu si zaslouží elektronický hledáček, který je skutečně vynikající. Díky jeho vysokému rozlišení vlastně ani nevnímáte, že je elektronický, krásně vidíte i jemné detaily. Stejně velkou pochvalu si ale zasluhuje i kvalita obrazu, což u fotoaparátu pokládám za jeden z nejdůležitějších parametrů. Skvěle funguje vyvážení bílé barvy, jak můžete vidět na ukázkových snímcích. Tradičně výborná je simulace filmových materiálů Fujifilm. Zkoušel jsem jich několik, snímky s nejvýraznějšími barvami jsou simulací filmu Fuji Velvia. I přes vyšší kontrast a zvýšenou saturaci (což jsou vlastnosti filmu Velvia vlastní), jsou barvy přirozené. Tohle prostě Fuji umí perfektně.

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

4.5

Fotoaparát vlastním týden a zatím marně hledám chyby. Na X-T1 jsem přešel na základě dobré zkušenosti s X-E1. Netřeba asi uvádět technické parametry, ve kterých je X-T1 napřed, každý se může podívat do specifikací, ale rád bych potvrdil že je to opravdu pocedený model jak po stránce ergonomické, tak po stránce výkonu. Přístroj je velmi rychlý a uživatel nemusí cekat až se foťák rozhodne, že udělá, co se po něm chce. Ostření je také o něčem úplně jiném, možná opravdu nejrychlejší ve své třídě (taky je to samozřejmě také otázka používaného skla). Oproti X-E1 je to opravdu znát. Obrazová kvalita..tam asi není co dodat. Prostě perfektní. Barvy jsou dokonalé a tělové tóny jsou prostě fantastické. Zmínil jsem ergonomii, která je oravdu povedená. Jsem původně Nikoňák, ale tenhle oldschool design mě dostal už u X-Ejedničky. Kdo někdy fotil s klasickým analogem, bude tímto počinem od Fuji příjemně překvapen. Dle mého příjemněji, než v případě Nikonu Df. Co bych ale foťáku, tedy spíše jeho tvůrcům, vytkl je dost nešťastně řešený křížový volič. Mé velké prsty mají občas problém s obládáním. Ale snad si zvyknu. Tedy..chci si zvyknout:-) Tento přístroj mohu opravdu vřele doporučit každému nadšenci a co mám informace, najdou se profíci, kteří ho nosí v bathohu hned navrchu, pokud už nevyrazí do terénu pouze s ním.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Adam, Praha 3, 15.06.2014

5

Prijemny fotoaparat. Dobre ostri, velky dynamicky rozsah, dobra podpora manualniho ostreni. Problem s prubeznym ostrenim - zatim jsem nenasel mod, ve kterem by slo pouzit, takze nepouzivam.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Pavel, Beroun, 10.05.2014

4

Popis a parametry

Popis a parametry

Fujifilm X-T1 je první odolný kompakt s výměnnými objektivy tohoto výrobce. Je vybaven 16,3Mpx X-Trans CMOS II snímačem, OLED hledáčkem se 100% pokrytím, výklopným 3" LCD displejem, Wi-Fi modulem a hořčíkovým tělem se 75 bodovým utěsněním vůči stříkající vodě, prachu a mrazu do -10°C. Má nejrychlejší autofokus na světě (0,08s.), nahrává FullHD video 1080/60p a má časosběrné snímání!

Hlavní rysy

● Nejrychlejší automatické ostření na světě za pouhých 0,08 vteřiny je možné díky vlastní technologii fázové detekce společnosti Fujifilm. Rychlého zapnutí za 0,5 vteřiny, zpoždění tlačítka spouště 0,05 vteřiny a intervalu mezi jednotlivými snímky 0,5 vteřiny
● AF s fázovou detekcí a AF s predikcí pohybu pro sériové snímání rychlostí až 8 snímků za vteřinu .
● První přístroj na světě kompatibilní s paměťovými kartami Ultra High Speed UHS-II SD. 
● Snímač X-Trans™ CMOS II o velikosti APS-C a rozlišení 16,3 milionu pixelů s originálním barevným uspořádáním pro potlačení moiré falešných barev bez optického low pass filtru. 
● Vlastní technologie zpracování obrazu pro věrnou reprodukci barev. 
● Dvojité otočné ovladače a šest funkčních tlačítek pro okamžitou změnu nastavení a přizpůsobení vlastním potřebám.
● K fotoaparátu se dodává blesk EF-X8 (směrné číslo 11), je v balení.

BEZDRÁTOVÉ FUNKCE:
● Bezplatná aplikace „FUJIFILM Camera Repote“ a funkce „Wireless Communication“ umožňují uživatelům fotografovat na dálku prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů. 
● Mezi bezdrátové funkce podporované aplikací „FUJIFILM Camera Repote“ zahrnují Touch AF, spoušť pro fotografie i videoklipy, nastavení času závěrky, clony, kompenzace expozice, citlivosti ISO, režimů simulace filmu, vyvážení bílé, makra, samospoušti a blesku.
● Okamžitý přenos a lokalizace snímků pomocí chytrých telefonů a tabletů 
● Intervalové snímání pro časosběrnou fotografii je k dispozici s intervalem od 1 vteřiny do 24 hodin a umožňuje pořídit až 999 snímků.

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení snímače 16,3 Mpx
Rozlišení fotografií 4896x3264
Technologie snímače CMOS
Stabilizátor snímače Ne
Crop faktor 1,5 x

Objektiv

Typ bajonetu Fujifilm X

Ostření

Pomocné světlo AF Ano

Expozice a fotografování

Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 51200
Rychlost sériového snímání 8 sn./s
Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 1/30
Nejkratší expoziční čas 1/4000
Bulb Ano

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku v bodech 2360000
Zvětšení hledáčku 0,77 x

Displej

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 1040000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ne
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Sáňky pro externí blesk Ano
Externí blesk v balení Ano

Záznam

Formáty souborů JPEG, RAW
Maximální rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Počet audio kanálů 1.0
Video formát H.264
Stereo zvuk Ano
Snímková frekvence u videa 60 sn./s

Obecné

Podle použití Poloprofesionální

Rozhraní a napájení

Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál Hořčík
Rozměry v mm 129 x 90 x 47
Hmotnost 440 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Paměťové karty

Typ paměťové karty SD

Ostatní

Číslo produktu 16421490
Příslušenství v balení baterie, nabíječka, blesk EF-X8, popruh, krytky, obal, krytka sáněk blesku, CD-ROM(Viewer software, RAW File Converter atd) manuál
Značka Fujifilm
Typ produktu Bezzrcadlovka

Bezdrátové sítě

GPS Ano
Wi-Fi Ne

Ke stažení

Návod - Fujifilm X-T1 (PDF)

Zobrazit popis a parametry