Full-frame nebo APS-C? Canon přichází s novinkami EOS R8, EOS R50 a dvěma zoom objektivy, ze kterých si vybere každý
S novinkami se v úvodu letošního roku doslova roztrhl pytel a pozadu nezůstává ani renomovaný výrobce foto a video techniky společnost Canon. Ta rozšiřuje svou stáj o dvě nové bezzrcadlovky Canon EOS R8 a EOS R50. S nimi představila také dvojici nových zoomových objektivů, základní Canon RF 24-50 mm F4,5-6,3 IS STM a teleobjektiv Canon RF-S 55-210 mm f/5-7,1 IS STM.
Obsah
S odstupem času se určitě sluší říci, že cesta Canon, která přinesla bezzrcadlovkám nový bajonet RF, byla určitě správná. Fotoaparáty modelové řady Canon EOS R si našly oblibu jak mezi amatérskými a hobby fotografy, tak i v řadách ostřílených profesionálů. Navíc s každým novým modelem přinášejí tyto fotoaparáty spoustu drobných vylepšení, které posouvají možnosti nás fotografů stále výš a dál.
Nejinak je tomu u dnes představených novinek, kterými jsou dva fotoaparáty: plnoformátový Canon EOS R8 a EOS R50 se snímačem APS-C. Jak už bývá nepsaným zvykem, tak každý nový fotoaparát dostane do vínku také nový objektiv. A tak byly s těmito bezzrcadlovkami představeny také dva objektivy. Těmi jsou základní RF 24-50 mm F4,5-6,3 IS STM a kratší teleobjektiv Canon RF-S 55-210 mm f/5-7,1 IS STM.
Bezzrcadlovkou EOS R50 výrobce nabídl širší amatérské veřejnosti novou vstupní bránu do světa pokročilejších fotoaparátů. Jak již samotný název napovídá, jde svým způsobem o novou a modernější alternativu k předchozí variantě starší modelové řady bezzrcadlovek Canon EOS M50.
Technické parametry napovídají, že jde spíše o amatérskou a hobby bezzrcadlovku, nicméně i tak nabízí spoustu zajímavých funkcí a parametrů, takže není důvod k obavám, že by začínajícího fotografa tento model nějak brzdil.
Srdcem fotoaparátu je snímač CMOS formátu APS-C s rozlišením 24 Mpx. Díky optimalizovanému poměru mezi velikostí obrazového senzoru a jeho rozlišení nabízí fotoaparát jak možnost tisku ve středním formátu, tak poměrně dobrý odstup od šumu při vyšší citlivosti. Tu lze nastavit v rozsahu ISO 100 – 32 000.
K dalším přednostem fotoaparátu patří výklopný a polohovatelný displej s dotykovým ovládáním, který umožňuje nejen záběry z nevšední perspektivy, ale také populární selfie a vlogování.
Canon, jakožto renomovaný výrobce foto a video techniky, navíc nemyslí jen na potřeby fotografů, ale míří také do řad videotvůrců a vlogerů. Nová R50 proto nabízí nahrávání videa v rozlišení UHD 4K 30p převzorkovaného z rozlišení 6K.
Další zajímavou funkcí je automatické ostření se zdvojenými body Dual Pixel CMOS Auto Focus II, které detekuje a sleduje osoby, zvířata a vozidla a umožňuje rychle zaostřit i na objekty v pohybu. V kombinaci se sekvenčním snímání s rychlostí až 15 sn./s se tato nenápadná zrcadlovka stává poměrně mocnou zbraní i v rukách neostříleného reportéra.
Canon R50 má také poměrně široké možnosti konektivity, ať už z hlediska přenosu dat přes Wi-Fi a Bluetooth, tak co se rozšíření o externí příslušenství týče. V tomto směru lze k přístroji připojit například externí mikrofon pro lepší záznam videa nebo vlogu, nebo ho lze dobíjet prostřednictvím konektoru USB-C. Canon EOS R50 je také možné používat jako webovou kameru při připojení přes USB díky technologii UVC/UAC, přičemž není nutný žádný další software.
Fotoaparát má plastové tělo, díky čemuž je velmi lehký a hodí se proto i na výlety, treky a pěší túry. Na druhou stranu je potřeba myslet na to, že není utěsněný proti prachu a vlhkosti, takže není určený pro použití v extrémních podmínkách. Jednou z jeho mála nevýhod je absence stabilizovaného snímače, což ale naštěstí lze řešit použitím stabilizovaného objektivu.
Klíčové parametry Canon EOS R50
Rozlišení 24,2 Mpx
Snímač APS-C (CMOS)
Citlivost ISO 100 – 32 000
Rozšířené ISO 100 – 51 200
651 AF bodů
Sériové snímání 15 sn./s (elektronická závěrka)
Video 4K UHD / 30 fps
Automatické ostření pomocí technologie Dual Pixel CMOS Auto Focus II
HDR video (10 bit)
Obrazový formát HEIF
Rozlišení hledáčku 2,36 milionu bodů (OLED)
Výklopný a polohovatelný LCD s dotykovým ovládáním
Druhou novinkou je další bezzrcadlovka s bajonetem RF, kterou je Canon EOS R8. I v tomto případě jde o hobby zrcadlovku pro trochu náročnější a pokročilejší fotografy, která i přes svou cenu přebrala některé funkce a parametry z výše postaveného modelu Canon EOS R6 Mark II.
I tento model je z důvodu stlačení ceny očesán o kovové tělo, stabilizaci snímače a utěsnění proti prachu a vlhkosti. Co se ostatních technických parametrů týče, tak může směle konkurovat modelům vyšší střední třídy.
I přes relativně malé rozměry je to čistokrevný full-frame s bajonetem Canon RF a rozlišením 24 Mpx.
Pokročilý systém automatické ostření nabízí detekci a sledování osob, zvířat i dopravních prostředků. Nechybí dva rollery pro pohotové nastavení expozičních hodnot a dalších parametrů. Stejně jako předchozí představená novinka i EOS R8 má k dispozici otočný a výklopný displej s dotykovým ovládání a také možnost nahrávání ve vysokém rozlišení 4K / 30 fps.
První optickou novinkou je základní zoomový objektiv střední třídy určený pro bezzrcadlovky full-frame. Ohnisková vzdálenost 24-50 mm je ideálním rozsahem pro rodinné momentky, street fotografy i cestopisné fotky jak z přírody, tak z měst.
Objektiv je vybaven optickou stabilizací a tichým krokovým motorkem STM zajišťující plynulé a přesné zaostřování, takže se hodí nejen pro fotografování, ale i pro natáčení videa. Slabší stránkou objektivu je světelnost, která na nejkratším ohnisku nabízí clonové číslo f/4,5 a nejdelším ohnisku f/6,3. Nutné je ale brát v potaz, že jde o malý, lehký cestovní zoom a tyto parametry se s lepší světelností neslučují. Navíc tu hraje roli cena s tím, že tento objektiv je brán spíše jako levná základní varianta, a pokud by někdo zatoužil po něčem výkonnějším, bude si muset připlatit.
Objektiv lze použít nejen na bezzrcadlovkách full-frame, ale také na modelech APS-C s bajonetem RF. V tomto případě je nutné přepočítat jeho perspektivu crop-faktorem 1,6x, což následně odpovídá ohnisku 38,4 – 80 mm. Pak jde o reportážní a portrétní zoom s tím, že ztrácí výhody krátkého ohniska, tudíž širšího úhlu záběru. Nebude se proto hodit pro krajiny, architekturu nebo záběry z interiérů.
Klíčové parametry Canon RF 24-50 mm F4,5-6,3 IS STM
Optická stabilizace obrazu s účinností až 4,5 kroku (7 kroků v součinnosti s tělem IBIS)
AF pohon STM pro plynulé automatické ostření při filmování
Druhou novinkou ze světa objektivů je základní telezoom s optickou stabilizací, který je určen pro bezzrcadlovky formátu APS-C. Ohnisko po přepočtu na kinofilm odpovídá perspektivě 88-336 mm.
I v tomto případě jde o velmi kompaktní a lehký objektiv, který je určený pro fotografování na střední a delší vzdálenost, ať už jde o fotografie z přírody, architektonických detailů nebo reportážní a dokumentární záběry. Ani v tomto případě objektiv neoslní světelností, nicméně to je určitá daň za váhu a malé rozměry.
Veškeré výhody tohoto objektivu lze využívat jak při fotografování, tak i při natáčení videa, při kterém nabízí díky STM motorku plynulé a tiché přeostřování.
Klíčové parametry Canon RF-S 55-210 mm f/5-7,1 IS STM
Cca 3,8 zoom
Nová optika využívající asférické čočky PMo
Maximální zvětšení objektivu 0,28x
Optická stabilizace obrazu s účinností až 4,5 kroku (7 kroků v součinosti s tělem IBIS)
Pořiďte si novou techniku Canon s výkupním bonusem 20 %!
Plánujete upgradovat svou výbavu? Doneste nám starý funkční fotoaparát nebo objektiv a my vám na novinky od Canonu dáme kromě výkupní ceny i výkupní bonus 20 %!
Příklady nákupu na protiúčet:
Zadejte do naší výkupní kalkulačky svou techniku a zjistěte, kolik byste za ní mohli obdržet:
Vyplňte název vaší techniky k prodeji
Pokud jste váš produkt nenalezli, jeho výkupní cenu vám stanovíme individuálně.
Komentáře k článku