Galerie mi přinesla touhu po lepší fotografii. Rozhovor s Robertem Jahnem dvojnásobným vítězem celoroční fotosoutěže Rozhovory

Galerie mi přinesla touhu po lepší fotografii. Rozhovor s Robertem Jahnem dvojnásobným vítězem celoroční fotosoutěže

Martin LukešAktualizováno: 6. 3. 2018 v 11:24 • Rubrika: Rozhovory

Před pár týdny byl vyhlášen vítězem velké celoroční fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017. V předchozím ročníku skončil druhý, ale pro změnu si odnesl cenu diváků. Řeč je o jednom z nejzapálenějších fotografů Galerie Megapixel, kterým je Robert Jahn. V následujícím rozhovoru můžete nahlédnout jak do jeho soukromí, tak do zákulisí jeho tvorby.

Prozraďte něco ze svého soukromí, odkud jste, kolik je Vám let, čím se živíte

Pocházím z Mariánských Lázní a po nějakém čase stráveném v zahraničí jsem zakotvil v Karlových Varech. Celý život pracuji v hotelnictví. Je mi 48 let.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/3/355593.jpg
Hodinový stroj

Jak dlouho fotografujete a jak jste se k focení dostal?

Fotografuji přibližně tři a půl roku. To “fotografuji” beru od doby, kdy jsem se začal učit fotit na manuální režim. Postupem času k tomu přibyly filtry, blesky, atd.. K fotografii mě inpiroval můj otec, který mě jako dítě bral nejenom k focení, ale i do temné komory, což bylo velmi dobrodružné. Pak přišlo období rodinné a dovolenkové fotografie, ale bylo to jen takové cvakání. První zrcadlovku jsem si pořídil v roce 2011 z důvodu relaxace. To stále ještě o fotografii nebylo. 2013 jsem od manželky dostal FF zrcadlovku. A jak jsem se postupem času stále více a více styděl za to, že s tak dobrým fotoaparátem jen cvakám a nefotím, došel jsem k určitému závěru. Je třeba si přestat myslet, že mi to jde, a začít se něco učit.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/9/368419.jpg
...


Dva roky po sobě jste bodoval v naší celoroční soutěži ROK S MEGAPIXELEM. V roce 2017 jste obsadil 1. místo dle poroty a 3. místo v hodnocení diváků a v roce 2016 to bylo 2. místlo dle poroty a 1. místo v hodnocení diváků. To je poměrně velký úspěch. Prozradíte svůj klíč k úspěchu?

Důkladné prostudování zadání, pečlivá příprava a soustředěná realizace projektu. Velkou výhodou je pro mě všestranost a tím pádem účast v každém kole.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/1/361201.jpg
Mořský most


Vím že většina, možná všechny, vaše snímky vznikají na základě vyhlášeného tématu a nejsou z archivu jako u některých jiných autorů. Kde berete nápady k jednotlivým žánrům?

Úplně všude. Jako první po vyhlášení tématu si projdu doporučené a odborně komentované fotografie v naší galerii (Megapixel). Samozřejmě k danému žánru. Pak prohlédnu galerie mých olíbených autorů. Nakonec začnu googlit a prohlížet YouTube. Po té si začnu v hlavě srovnávat myšlenky a snažím se do načerpané inspirace vnést něco svého. Jednou za čas se mi stane, že mě samotného něco napadne po přečtení tématu. Pak ale přesvědčím sám sebe, že už jsem to stejně někde viděl. Fantazie pracuje obstojně, ale často chybí odvaha. Všechny snímky ale “nové” nejsou. Občas jsem nucen sáhnout do mizivých zásob.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/4/356704.jpg
Finiš

Díky soutěži jste poměrně všestranný fotograf. Co byste fotil kdyby nebylo soutěže a které žánry jsou vám nejbližší?

To je pro mě velmi těžká otázka. Mě velice baví ta technická stránka fotografie a jsem ješte velmi daleko od dokonalosti. V každém žánru zkoumám něco jiného a v tu danou chvíli se pro to nadchnu. A tak to ještě nějakou dobu bude. Snad někdy v budoucnu mě nějaký ten umělecký duch osvítí. Pokud se tak stane, tak jistě k nějakému žánru přilnu. Nejvíce mě asi baví koncepční fotografie na bázi dokumentu.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/3/351213.jpg
Podzim


V kterých naopak cítíte své slabiny a chtěl byste se v nich zlepšit?

Ve všech :-)

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/3/211873.jpg
Síla mě provází


Vzpomenete si na nějaké téma v soutěži, se kterým jste se opravdu hodně natrápil? 

O trápení nemůže být vůbec řeč. Je to pro mě zábava. Někdy nemám na přípravu a realizaci čas a pak se trochu trápím :-). To se mi stalo například u témat “Ulice - genius loci” a “Móda”. 

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/0/312450.jpg
Itálie

Shodou okolností jste vyhrál i lednovou soutěž na téma budiž světlo. Prozraďte příběh jak vznikala tato konkrétní fotografie a jak se zrodil samotný nápad?

Byl to kamarád. Jestli se nepletu, chtěl mě tím inspirovat v rámci prosincového kola a já si v lednu na ten nápad vzpomněl. Realizace nebyla vůbec složitá díky velké šikovnosti malé modelky. Použil jsem černé pozadí, které bylo i na zemi pod holčičkou. Lehla si hned na poprvé tak, jak jsem potřeboval. Naaranžoval jsem polštář, deku a medvídka, maminka podržela blesk a cvak. Bylo to na druhou dobrou.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/4/363694.jpg
Na tajňačku

Posíláte do soutěže více fotografií, nebo vsázíte na jeden záběr?

Při výběru “dobrých” fotografií si téměř vždy vzpomenu na vyprávění Roberta Vana. Dovolte mi parafrázovat. < V mládí, jako asistent fotografa Horsta P. Horsta, za ním přišel s pár svými fotografiemi v ruce. “Nesu Vám ukázat pár svých fotografií, mistře”. “A proč mi je chceš ukázat?” zeptal se pan Horst, aniž by zvedl hlavu od rozdělané práce. “No jestli jsou dobré” odpověděl pan Vano. Od mistra se mu dostalo lakonické odpovědi: “No asi nejsou, když se musíš ptát”. > No a já neustále otravuji své okolí dotazy, zda je to či ono dobré. Nemohu si zatím dovolit dát do soutěže jen jeden snímek :-). Většinou je to plný počet.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/8/345798.jpg
Papilio zalmoxis

Dokázal byste shrnout v kostce co Vám přinesla Galerie Megapixelu a soutěž, tedy kromě hodnotných výher, které jste si jako dvojnásobný vítěz odnesl?

Touhu po lepší fotografii. Je to ale větší kostka. Kromě inspirace to bylo i srovnání se s jinými. Díky komentářům kolegů, kteří fotografii rozumí, specialistů a Vašich, jsem začal rozeznávat chyby, kterých se dopouštím. No a adrenalin. Michal Žíla byl stále lepší a lepší a tím pádem to byl krásný a nervydrásající souboj :-).

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/3/350493.jpg
o_o


Jakou používáte techniku?

Má první zrcadlovka byla Nikon. Pak jsem přešel ke Canonu a u něj prozatím zůstal. I když jsou obě značky co do kvality a širokého portfolia objektivů srovnatelné, u Canonu mi více vyhovuje ovládání. Vlastním zrcadlovku Canon EOS 5DS R, zoomové objektivy EF 11-24mm f/4,0 L USM, EF 24-70mm f/2,8 L USM II, EF 70-200mm f/4,0 L IS USM a objektivy s pevným ohniskem EF 85mm f/1,2 L II USM, EF 135mm f/2,0 L USM. Dále pak systémové blesky 430 EX III RT a 600 EX II RT. Co se týče filtrů, nedám dopustit na systémové filtry LEE Filters. Fotoaparát, který mám téměř neustále u sebe, je Leica Q. Rád bych ale vzkázal všem amatérským fotografům, že skvělá a tím pádem drahá technika, jen jen malou částí úspěchu. Výborná fotografie se dá pořídit i kompaktem, nebo případně mobilem.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/1/339641.jpg
...

Fotíte čistě pro zábavu, nebo už přišli i nějaké komerční nabídky?

Pár komerčních nabídek přišlo. Cizí jsem odmítnul a pro známé z toho byla přátelská služba. Focení je pro mě relaxace, a proto by to mělo být i do budoucna jen mé hobby.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/5/356335.jpg
Tudy cesta nevede!

Máte nějaké fotografické vzory, ať už tuzemské, nebo zahraniční?

Nemám žádné vzory. Možná k tomu dojde, až si ujasním u jakého žánru zůstanu. Pár jmen fotoggrafů, kteří mě zajímají, mohu jmenovat. Cestopis a krajina u mě zastupují Steve McCurry a Trey Ratcliff, koncepční fotografii Benjamin Von Wong a Sails Chong. Ohledně produktové fotografie se rád inspiruji u Marka Kučery. Z kontroverznějších fotografů bych vybral Sally Mann. Je to "každá pes jiná ves" a ještě bych pár desítek jmen mohl přidat. Vzor by podle mě mohl být vždy pro určité období tvorby jiný, ale vždy jen jeden.
 
 
A nějaký fotografický sen?

Mít neomezený rozpočet, vybavení od Hasselblad a Broncolor a tým spolupracovníků. Pak bych mohl uskutečnit všechny šílené projekty, které mám v hlavě. Je to neskromné a za hranicí reality, ale od toho sny jsou :-)

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/4/238384.jpg
Jako o závod

Fotíte už nějakou dobu a určitě si vzpomenete na své začátky. Co byste poradil začínajícím fotografům, kteří chtějí začít s tímto krásným koníčkem?

V prvé řadě velmi důkladně zvážit, jakou techniku a vybavení vlastnit. Nerozvážný nákup s touhou po úspoře může v konečném efektu stát mnoho peněz. Nastavit si pravidlo, že žádná kritika není špatná a o tu konstruktivní kritiku si říkat. Brát s rezervou chválu od svých blízkých. Absolvovat základní kurz a po něm eventuálně další. Samovzdělávat se ať z literatury, či videí. V začátcích dodržovat pravidla, například kompoziční. Obrnit se trpělivostí a oprostit se od osobních emocí, které jsou s danou fotografií spojeny. Zobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Jahn

  Reaguje na (2) | Děkuji pěkně.

  Robert Jahn, 17.06.2018 | Reagovat

 • 3

  Jahn

  Reaguje na (1) | Díky Otakare. Snažil jsem se. Jak v soutěži, tak i při psaní článku :-).

  Robert Jahn, 17.06.2018 | Reagovat

 • 2

  Dlouhých

  Dobrý den p. Jahne, pěkné povídání, pěkné fotečky...ať se Vám daří!

  Dagm. a Drah. Dlouhých, 01.04.2018 | Reagovat

 • 1

  Metlička

  Roberte dodatečně gratuluji k výsledku v soutěži a ke skvělým fotografiím, pěkné počtení a myslím si, že obsahem je velkou inspirací a návodem pro kolegy, jak na sobě pracovat a jaké to přinese ovoce.

  Otakar Metlička, 13.03.2018 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Cvakni to mobilem

  První kolo naší celoroční vzdělávací soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017 začne trochu netradiční. Téma je tentokrát libovolné. Necháme na vás zda do…

 • Rok s Megapixelem 2017

  Zapojte se s námi do 4. ročníku fotografické soutěže o nejlepšího fotografa roku 2017. I letos jsme si pro vás připravili 12 soutěžních kol, spoustu…

 • Svět pod lupou

  Makro fotografie patří bezesporu k jednomu z nejvýtvarnějších a zároveň nejkreativnějším žánrům vůbec. Dá se říci, že jedinou hranicí makra je lidská…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím