Recenze Godox blesk s kruhovou hlavou Speedlite V1Pro pro Sony

Tomáš Kivader

Tomáš Kivader • 22. 05. 2024

Hodnocení

Hodnocení

Celkově je Godox V1Pro vynikající systémový blesk, který nabízí mnoho funkcí za rozumnou cenu. Je ideální pro fotografy všech úrovní, kteří chtějí dostupný ale zároveň výkonný blesk s kruhovou hlavou.

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • USB-C nabíjení
  • odnímatelný doplňkový blesk
  • kruhový tvar hlavy
  • HSS (až 1/8000 s)
  • dlouhá výdrž baterie

Co se nám nelíbí

  • upevnění doplňkového blesku
  • složitější menu blesku

Představení Godox blesk s kruhovou hlavou Speedlite V1Pro pro Sony

Představení Godox blesk s kruhovou hlavou Speedlite V1Pro pro Sony

Blesky značky Godox jsou dnes již poměrně rozšířenou a populární alternativou k originálním bleskům. Nám se dostal na recenzi první a to rovnou ten aktuálně nejlepší systémový blesk, který Godox vyrábí. Jedná se o blesk Godox blesk s kruhovou hlavou Speedlite V1Pro s paticí pro Sony, dostupný je však i pro jiné značky (Canon, Nikon, Fujifilm). 

Jedná se o nástupce velmi úspěšného blesku Godox blesk s kruhovou hlavou Speedlite V1. Na první pohled se může zdát, že se toho až tolik nezměnilo. Blesk si zachovává poměrně podobný tvar a velikost. Celkově je jen o kousek větší než standardní systémové blesky.

Mezi novinky verze Pro patří externí port pro napájení, který vám umožní na plno využít lepší tepelné zpracování. Můžete tak blýskat více a silněji, aniž by se blesk tak rychle přehřál. Zároveň je zde obrovská výhoda v podobě nové kovové patice, která je o poznání méně náchylná na poškození oproti plastové verzi u předchůdce - V1.

Ovladače a uspořádání tlačítek zůstalo velmi podobné jako u předchůdce, takže není problém používat klidně i oba blesky zároveň. Nejvýznamnější změnou je přidání přepínače pro výběr mezi režimem TTL a manuálním. 

Výkon blesku je úctyhodných 76 Ws, což je z mého pohledu více, než kolik běžně člověk potřebuje od systémového blesku. Dokážu si tak představit, že pro nenáročného uživatele by mohla třeba dvojice těchto blesků v pohodě vynahradit základní studiové blesky.

Tato nová Pro verze blesku si zachovává kompatibilitu s odpalovači typu X od Godoxu, takže opět nemusíte hned pořizovat novější verze. Ve specifikaci nechybí ani možnost využití vysokorychlostní synchronizace spolu s TTL (v nabídce pro Sony, Nikon, Canon a Fujifilm, pro každou patici je potřeba konkrétní blesk). Zároveň je zde přítomno i pomocné světlo pro automatické zaostřování. 

Blesk je nově v balení vybaven akumulátorem VB30, který umožňuje rychlejší dobíjení blesku (oproti akumulátoru VB26 u verze V1). Akumulátor má navíc vestavěný USB-C port, přes který můžete baterii nabíjet. Nemusíte tak s sebou vozit další nabíječku, postačí vám ta od telefonu nebo tabletu. Výdrž by dle výrobce měla postačit zhruba na 500 záblesků při plném výkonu.

Kromě toho naleznete v balení i maličký přední doplňkový blesk, textilní pouzdro (s boční kapsičkou pro doplňkový blesk), nabíječku a stojánek. 

 

Popis a parametry

Popis a parametry

Godox V1Pro s kruhovou hlavou nabízí výkon 76 Ws a přináší inovativní design s odnímatelným doplňkovým bleskem. Profesionální verze využívá podobný kompaktní design pro upevnění do sáněk fotoaparátu, jako původní blesk Godox V1, ale přináší další funkce. Jednoduše připevněte odnímatelný blesk na přední stranu modelu V1Pro a využijte ho pro doplnění světla, nebo k vytvoření odlesku v očích portrétované osoby, a to jak v manuálním, tak i v TTL módu. V1Pro nabízí rozsah zoomu od 28 do 105 mm spolu s možností otáčení hlavy o 330° a náklonu hlavy od -7 do 120°. Kruhový tvar hlavy poskytuje rovnoměrnou kvalitu světla.

Výkonné a univerzální osvětlení

V1Pro podporuje vysokorychlostní synchronizaci až do závěrky 1/8000 s pro zvládání jasných pozadí a fotografování s nízkou clonou, stejně jako synchronizaci na první i druhou lamelu závěrky a kompenzaci expozice blesku. Model V1Pro navíc přináší 2W LED modelovací lampu, která může být použita pro pečlivé komponování. Snadno připojitelný i odnímatelný doplňkový blesk může být užitečný nejen pro portrétní snímky. Výkon můžete nastavit v rozsahu 1/128 až 1/1 v manuálním režimu, nebo jemně upravit expozici v rozsahu -3 až +3 EV v režimu TTL. 

Dobíjecí baterie 

Godox V1Pro je napájen přiloženou dobíjecí baterií, která poskytuje dobu nabíjení na plný výkon pouze 1,5 a poskytuje dostatek energie na 500 záblesků na plný výkon na jedno nabití. Při nepřetržitém fotografování můžete odpálit záblesk až stokrát na plný výkon, než jednotka dosáhne svého stadia ochrany proti přehřátí. Blesk V1pro disponuje vestavěným přijímačem bezdrátového rádiového systému Godox X 2.4G s dosahem až 100 m. K dispozici je 32 kanálů a 5 skupin. V radiovém módu může být využit jako řídící blesk nebo jako řízený blesk a je kompatibilní s řídícími jednotkami Godox X2T-P nebo Xpro-P. Tím umožňuje bezdrátovou synchronizaci, řízení v různých režimech a využití vysokorychlostní synchronizace až do 1/8000s. V1Pro umožňuje snadnou synchronizaci blesku, dálkové nastavení funkcí (TTL / M / Multi), regulaci výkonu blesku a kompenzaci expozice. Kromě synchronizace přes patici nabízí V1Pro N i 2,5mm synchronizační port pro kabelové připojení.

Ostření

Pomocné světlo AF Ano

Displej

Stavový displej Ano

Blesk

Směrné číslo blesku 60
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Maximální výkon blesku 76 Ws
Typ patice blesku Sony
Možnost bezdrátového odpalovaní Ano
Výklopná hlava Ano
Otočná hlava Ano
Funkce master Ano
Typ synchronizace TTL
Rozsah zoomu hlavy blesku 28 - 105

Rozhraní a napájení

Kapacita akumulátoru 2600 mAh
Výkon akumulátoru 18 Wh

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 156 x 124 x 76
Hmotnost 580 g

Ostatní

Číslo produktu D261041
Příslušenství v balení baterie, nabíječka, nabíjecí kabel USB-C, mini stojánek, Godox doplňkový blesk pro V1Pro, transportní pouzdro
Značka Godox

Zobrazit popis a parametry