Příslušenství foto a video

Gripy

Bateriové a ergonomické gripy. Gripy jsou určeny zejména pro digitální zrcadlovky a bezzrcadlovky, které se zpravidla šroubují ke spodní straně fotoaparátu pomocí závitu pro stativ. Jejich hlavním úkolem je zlepšit ergonomii pro pohodlnější úchop při fotografování. Ty bateriové navíc pojmou jeden až dva akumulátory, případně tužkové baterie a zvyšují provozní dobu fotoaparátu. Kromě toho mohou být vybaveny tlačítkem spouště, případně dalšími ovládacími prvky a voliči, které významně usnadňují práci s fotoaparátem. Ergonomické gripy neumožňují rozšíření o další akumulátor a jsou tedy čistě mechanické. Jejich hlavní úkol spočívá ve zdokonalení úchopu fotoaparátu.

Bateriové gripy 

Bateriový grip je speciální držák přídavných baterií, který se připevňuje na spodní stranu fotoaparátu. Usnadňuje tak vertikální držení přístroje při vertikálním použití a přínáší řadu dalších výhod.

Zvyšují kapacitu energie 

Bateriový grip je schopen pojmout až dva akumulátory a efektivně tak zdvojnásobuje kapacitu energie fotoaparátu. To významně pomáhá při fotografování celodenní události, která mnohdy neumožňuje okamžitou výměnu baterie, například fotografování svateb nebo reportáží. Namísto specifického akumulátoru je možné použití i tužkových baterií, které se vkládají do přiloženého adaptéru. 

Provedení gripů:

  • bateriový grip na jeden akumulátor, který se vkládá do držáku a druhý zůstává v těle fotoaparátu, energie a impulsy v tomto případě vedou do fotoaparátu pomocí chráněných kontaktů umístěných na spodní straně v blízkosti stativového šroubu
  • bateriový grip na dva akumulátory, kdy energie do fotoaparátu vede pomocí speciálního trnu, který se po odejmutí dvířek zasouvá do komory pro akumulátor v těle fotoaparátu 

Vylepšují ergonomii

Pokud máte pocit, že vám DSLR nebo bezzrcadlovka příliš nesedí do ruky nebo vás při delší práci s fotoaparátem bolí prsty, bateriový grip s tímto rozhodně dokáže pomoct. Grip významně zvětší plochu těla fotoaparátu a zajistí tak jeho plný úchop. Výsledkem je mnohem ergonomičtější poloha držení, s větší plochou pro opření dlaně a uchopení prsty.

Extra ovládací prvky

Při fotografování na výšku oceníte zejména vertikální spoušť, kterou je většina bateriových gripů vybavena. Nachází se v pravém dolním rohu, při snímání na výšku se zákonitě otočí o 90 stupňů a se umístí se tak do klasické pozice v pravém horním rohu. Gripy často disponují i řadou ovládacích prvků a tlačítek, typicky otočným voličem, joystickem, tlačítkem blokace AE, přepínačem ON/OFF a dalšími.

Přídavné vlastnosti

Bateriové gripy jsou vybaveny upevňovacím bodem na popruh, který umožňuje použití postranních popruhů na ruku. Tyto popruhy drží vaši dlaň pohodlně přitisknutou k fotoaparátu a zlepšují tak úchop, aniž byste museli pevně svírat prsty. Bez bateriového gripu by k připevnění tohoto typu popruhu musel být použit stativový závit, který vás připraví o možnost upevnění destičky stativu. Další nespornou výhodou je boční přístup k baterii v gripu, což značně usnadňuje výměnu akumulátoru, třeba když je připevněn ke stativové hlavě. Některé gripy, například Nikon MB-D18, zvyšují rychlost sekvenčního snímání.

Ergonomické gripy

Ergonomické gripy narozdíl od těch bateriových neslouží k navýšení provozní doby fotoaparátu, není možné do nich vložit akumulátor a většinou jsou čistě mechanické bez jakýchkoliv kontaktů. Primárně jsou určeny k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu úchopu fotoaparátu a to i při fotografování na výšku.

Vylepšují ergonomii

Gripy se připevňují ke spodní části fotoaparátu, poskytují další podporu a pevnější úchop v rukou fotografa, zejména při fotografování s dlouhým a těžkým objektivem nebo v režimu na výšku. Většina z nich má stativový závit a otvor ke spodním dvířkám pro baterie/paměťové karty. K dostání jsou i samolepicí typy gripů vhodné zejména pro kompaktní fotoaparáty s obdélníkovým tvarem, které nabízí lepší přilnavost a stabilitu.

Poskytují dodatečnou ochranu

Ergonomické gripy jsou tvarované přesně na konkrétní modely fotoaparátů a díky tomu dokonale přilnou ke konstrukci těla. Zajišťují tak ochranu po obvodu rukojeti a spodní strany fotoaparátu. 

Opora na palec

Tyto specifické gripy se upevňují do sáněk blesku fotoaparátu. Zlepšují manipulaci s fotoaparátem, dodávají bezpečnější držení a snadnější a pohodlnější fotografování jednou rukou.

 

 

Pokračovat