Recenze Haida polarizační cirkulární filtr NanoPro Magnetic 77 mm (s adaptačním kroužkem)

Lucie Drietomská

Lucie Drietomská • 03. 03. 2023

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Nano povrchová úprava
  • Možnost rychlé výměny
  • Možnost kombinace s dalšími magnetickými filtry

Představení Haida polarizační cirkulární filtr NanoPro Magnetic 77 mm (s adaptačním kroužkem)

Představení Haida polarizační cirkulární filtr NanoPro Magnetic 77 mm (s adaptačním kroužkem)

Polarizační filtr

Co je to vlastně polarizační filtr a proč jej stále i v době digitální fotografie a pokročilých možnostech postprocesu stále nedokážeme nahradit?

Standardně se dá říci, že efekt polarizačního filtru je vlastně velmi jednoduchý. Odstraňuje odlesky z nekovových předmětů, jako je například vodní hladina, skleněné povrchy nebo atmosféra samotná. Polarizační filtr tedy nikdy nemá vliv na odlesky na kovových materiálech.

Světlo je ve svém principu jen elektromagnetické vlnění a procesem polarizace odfiltruje nežádoucí směr vlnění a ponechá pouze jeden. Jako výsledný efekt nám dojde ke zvýšení sytosti a živnosti baterné složky, především modré a zelené.

Vždy doporučujeme používat ve stejnou chvíli pouze jeden kruhový filtr a nesnažit se jich překrývat více naráz. Překrývání více filtrů přes sebe může vyvolat zhoršení vinětace nebo můžeme filtr v extrémních případech vidět na výsledné fotografii. Pokud opravdu chcete nasadit více kruhových filtrů přes sebe, vhodným řešením může být pořízení o velikost většího filtru a za pomocí step-up kroužku jej adaptovat na váš objektiv. 

Haida polarizační cirkulární filtr NanoPro Magnetic

Jako nejnovější přírůstek do rodiny polarizačních filtrů Haida je jejich magnetický systém. Na objektivu vám tak stačí nechat jeden magnetický adaptační kroužek, často k dispozici společně s polarizačním filtrem, a pomocí magnetu přichytíte jakýkoli filtr z tohoto systému, ať už se jedná o polarizační filtr, ochranný UV filtr nebo například různé intenzity ND filtrů. Není problém ani kombinování různých velikostí filtrů. Je možné si totiž zakoupit redukční kroužek s vlastním magnetickým systémem a nasadit tak na menší průměr objektivu větší filtr, který již můžete vlastnit.
Mimo svůj magnetický potenciál jsou tyto polarizační filtry vybaveny prémiovou nano povrchovou úpravou pro eliminaci nežádoucích efektů nebo ztráty světla. Nedochází tak k žádnému zbarvení scény, k přidání nežádoucí záře nebo ztrátě kontrastu.
Co to vlastně tedy znamená? Znamená to, že vám filtr neovlivňuje optickou kvalitu vašeho objektivu. Přeci jen nechcete, abyste si jakkoli kazili vlastnosti, za které si při koupi objektivu platíte. Bez ohledu zda máte fullframe od Nikonu, Canonu nebo Sony, APS-C systém Fuji, bezzrcadlovku Olympus/Panasonic a mnoho dalších, takový filtr, o kterém ani nevíte, že jej máte, je splněným snem.
 

 

Hodnocení zákazníků (3)

Hodnocení zákazníků (3)

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Tomáš, 19.02.2024

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Karel, Havířov, 20.02.2023

5

Splnilo očekávání, jen ty vroubky pro otáčení by mohli býti po celém obvodu, ne jen místy. Byla by pak jednodušší manipulace ;-) Ale jinak až na tuto drobnost funguje dle očekávání.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Josef, Praha 4 - Krč, 21.11.2022

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Nová řada NanoPro Magnetic filtrů značky Haida vám usnadní a hlavně zrychlí práci díky možnosti okamžité výměny filtru bez nutnosti neustálého šroubování. Balení obsahuje magnetický adaptační kroužek, který na objektivu zanecháte a pak už jen magneticky nasazujete filtry dle potřeby.

Adaptační kroužek je kompatibilní s dalšími Haida NanoPro Magnetic filtry stejného rozměru.

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 77 mm

Ostatní

Číslo produktu HD4666
Značka Haida

Filtry

Typ filtru Polarizační filtry
Slim Ne

Zobrazit popis a parametry