Recenze Haida polarizační cirkulární filtr NanoPro MC 67mm

Lukáš Kala

Lukáš Kala • 05. 05. 2022

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • povrchová nano úprava
  • slim rámeček

Představení Haida polarizační cirkulární filtr NanoPro MC 67 mm

Představení Haida polarizační cirkulární filtr NanoPro MC 67 mm

Filtr s označením NanoPro je prakticky to nejlepší, co na svůj objektiv můžete od značky Haida použít. Oproti levnějším variantám nabídne prémiovou povrchovou úpravu, která eliminuje nežádoucí efekty. 

Mezi tyto efekty můžeme zařadit například odrazy světla (při vstupu i výstupu z jakéhokoliv materiálu může dojít k odrazu a tedy i ztrátě světla). Mezi známější označení můžeme zařadit „prasátka”, ve světě označované jako „flares”. Dalším nežádaným efektem může být například barevné zakalení fotografie, tedy že výsledná fotografie je barevně ovlivněná, ať už přidanou barevnou informací nebo její ztrátou.
Filtry NanoPro mají také velmi úzké rámečky a tak minimalizují možnost vzniku mechanické vinětace neboli ztmavení okrajů fotografie. 

Filtry jsou balené mimo papírových krabiček také v plastovém přepravním pouzdru, v případě cestování s více filtry je ovšem ale prostorově efektivnější zakoupení pouzdra pro umístění více filtrů dohromady.

Co je polarizační filtr

Proč jej stále i v době digitální fotografie a pokročilých možnostech postprocesu stále nedokážeme nahradit? Standardně se dá říci že efekt polarizačního filtru je vlastně velmi jednoduchý. Odstraňuje odlesky z nekovových předmětech, jako je například vodní hladina, skleněné povrchy nebo atmosféra samotná. Polarizační filtr tedy nikdy nemá vliv na odlesky na kovových materiálech. Světlo je ve svém principu jen elektromagnetické vlnění a procesem polarizace odfiltruje nežádoucí směr vlnění a ponecháme pouze jeden. Jako výsledný efekt nám dojde ke zvýšení sytosti a živnosti barevné složky, především modré a zelené.

Vždy doporučujeme používat ve stejnou chvíli pouze jeden kruhový filtr a nesnažit se jich překrývat více naráz. Překrývání více filtrů přes sebe může vyvolat zhoršení vinětace nebo můžeme filtr v extrémních případech videt na výsledné fotografii. Pokud opravdu chcete nasadit více kruhových filtrů přes sebe, vhodným řešením může být pořízení o velikost většího fitru a za pomocí step-up kroužku jej adaptovat na váš objektiv.

 

Hodnocení zákazníků (11)

Hodnocení zákazníků (11)

4.2727

Ověřený zákazník
Roman Kucín, 26.02.2022

4

Ověřený zákazník
Martin Blaha, 18.11.2021

5

Ověřený zákazník
Jan Mrskoš, 26.08.2021

4

Ověřený zákazník
Romana Pidrmanova Pidrmanová, 24.04.2021

5

Ověřený zákazník
Martin Domek, 23.03.2021

5

Ověřený zákazník
Josef Dvorský, 10.03.2021

4

Ověřený zákazník
Miloš Čížek, 01.03.2021

5

Ověřený zákazník
Milan Mosna, 02.07.2020

3

Ověřený zákazník
Štefan Veteška, 04.02.2020

3

Ověřený zákazník
Simona Jurášková, 30.07.2019

5

OK

Ověřený zákazník
Milan Beran, 13.04.2018

4

Popis a parametry

Popis a parametry

Haida polarizační cirkulární filtr NanoPro MC 67mm - vícevrstvý polarizační filtr, který eliminuje odrazy od ploch a zlepšuje reprodukci barev a kontrast obrazu. Rovněž blokují odrazy vody a okenních skel a nekovových ploch. Cirkulární se liší od lineárního v tom, že obsahuje navíc čtvrt-vlnovou plochu, která kruhově polarizuje polarizované světlo během autofocusu a expozičních funkcích, které při použití pouze lineárního polarizačního filtru bývají méně přesné. Za použití cirkulární polarizace je umožňuje používat normálně. Haida filtr C-POL Nano Pro filtry jsou vyrobené z vysoce kvalitního skla pro zvýšenou čirost a barevnou věrnost. Hliníkový kroužek filtru dlouho vydrží a zabraňuje zasekávání. Tento filtr má i anti-reflexní vrstvu a také ochranný povrch. Anti-reflexní vrstva pomáhá zvýšit propustnost světla pomocí snížení odlesků, roztříštění světla a ghostingu. Dále pak filtr vydrží déle chráněn proti nečistotám než běžné filtry.

Haida polarizační cirkulární filtr NanoPro MC 67mm  - vícevrstvý polarizační filtr, který eliminuje odrazy od ploch a zlepšuje reprodukci barev a kontrast obrazu. Rovněž blokují odrazy vody a okenních skel a nekovových ploch. Cirkulární se liší od lineárního v tom, že obsahuje navíc čtvrt-vlnovou plochu, která kruhově polarizuje polarizované světlo během autofocusu a expozičních funkcích, které při použití pouze lineárního polarizačního filtru bývají méně přesné. Za použití cirkulární polarizace je umožňuje používat normálně. Haida filtr C-POL Nano Pro filtry jsou vyrobené z vysoce kvalitního skla pro zvýšenou čirost a barevnou věrnost. Hliníkový kroužek filtru dlouho vydrží a zabraňuje zasekávání. Tento filtr má i anti-reflexní vrstvu a také ochranný povrch. Anti-reflexní vrstva pomáhá zvýšit propustnost světla pomocí snížení odlesků, roztříštění světla a ghostingu. Dále pak filtr vydrží déle chráněn proti nečistotám než běžné filtry.

Ostatní

Číslo produktu HD3291
Značka Haida

Filtry

Typ filtru Polarizační filtry
Průměr filtru 67 mm
Slim Ne
Antireflexní vrstvy Ano
Ochranné vrstvy Ano

Zobrazit popis a parametry