Recenze Haida šedý filtr NanoPro MC ND1000 (3,0) 72mm

Lukáš Kala

Lukáš Kala • 20. 01. 2023

Hodnocení

Hodnocení

Profesionálnější verze ND filtrů, které jsou opatřeny speciální ochrannou NanoPro vrstvou. Ta nejen usnadňuje čištění povrchu filtru, ale také pomáhá eliminovat drobnější světelné vady, které se můžou vyskytnout zejména u focení v protisvětle. Profesionálnější provedení a povrchová úprava také napomáhá k co nejvěrohodnější zachování barevnosti.

Představení Haida šedý filtr NanoPro MC ND1000 (3,0) 72 mm

Představení Haida šedý filtr NanoPro MC ND1000 (3,0) 72 mm

Neutrální šedý filtr, známý též jako ND filtr (z angličtiny Neutral Density), je velice oblíbeným filtrem pro tvorbu kreativních fotografií. Tenhle typ filtru není čirý, ale celý nebo částečně tmavý. Tím pomáhá redukovat množství světla procházejícího do objektivu. Výhodou je, že ovlivní sice množství průchozího světla, ale neovlivní barvu focené scény. Pomocí neutrálního šedého filtru si dokážete hrát s délkou expozice i při poměrně silném osvětlení.

Nejčastější příklad, kdy se ND filtry používají, je umělecké rozmazání vody nebo oblohy. ND filtr nám umožní dosáhnout stejného efektu za použití nižších hodnot. Jako příklad uvedu focení vody s objektivem 70-200mm f/2,8. Pokud fotíme potůček či vodopád v lese, bez filtru bychom pro dosažená rozmazaného pohybu museli použít i 15sekundový čas a clonu bychom vytáhli klidně až na f/22. 
To nám prokreslí celé prostředí a i vzdálené objekty budou poměrně čitelné. Co když ale chceme ponechat otevřenou clonu f/2,8, abychom dosáhli rozostřeného pozadí? Pokud použijeme neutrální šedý filtr, čas budeme moct zkrátit na 10 sekund a clonu ponechat na f/2,8. Dosáhneme v podstatě identické rozmazání pohybu vody jako s původní vyšší clonou a delším časem.

Dalším oblíbeným využití ND filtrů je „odstranění“ lidí při focení památek. Pokud použijeme delší čas s použitím ND filtru, pohyb turistů se natolik rozmaže, že takřka nebudou vidět. Tak se dají odfotit různé památky třeba uprostřed přelidněného náměstí.

Intenzity neutrálních filtrů

Neutrální filtry mají několik intenzit, mezi kterými nalezneme například:

ND8 - tato intenzita vám z výsledné fotografie odebere přibližně 3 expoziční stupně, ideální využití je tedy například pro videotvůrce. Z expozičního času 1/500s se po nasazení ND8 stane pouze 1/60s.
ND64 - tato intenzita vám z výsledné fotografie odebere přibližně 6 expozičních stupňů a stává se tak velmi zajímavou začáteční variantou pro fotografie krajiny. Z expozičního času 1/500s se po nasazení ND64 stane pouze 1/8s.
ND1000 - tato intenzita vám z výsledné fotografie odebere již okolo 10 expozičních stupňů a využití tak najde především za přímého slunce pro absolutní rozmazání mraků, vody nebo lidí. Z expozičního času 1/500s se po nasazení ND8 stane stanou 2 celé vteřiny.
ND4000 - tato intenzita vám z výsledné fotografie odebere již okolo 12 expozičních stupňů. Tato extrémní intenzita je určena na velmi omezené, specifické využití. Z expozičního času 1/500s se po nasazení ND8 stane stane 8 celých vteřin.

Vždy doporučujeme používat ve stejnou chvíli pouze jeden kruhový filtr a nesnažit se jich překrývat více naráz. Překrývání více filtrů přes sebe může vyvolat zhoršení vinětace nebo můžeme filtr v extrémních případech vidět na výsledné fotografii. Pokud opravdu chcete nasadit více kruhových filtrů přes sebe, vhodným řešením může být pořízení o velikost většího filtru a za pomocí step-up kroužku jej adaptovat na váš objektiv.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Petr, Praha, 09.08.2019

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Haida šedý filtr NanoPro MC ND1000 (3,0) 72mm - Neutrální filtr snižuje světelnost bez ovlivnění celkového barevného nádechu snímků. Umožňuje tedy prodloužit délku expozice nebo použití menší clony pro docílení chtěných efektů. Anti reflexní vrstva pomáhá zvýšit propustnost světla pomocí snížení odlesků, roztříštění světla a ghostingu. Dále pak díky tomu filtr vydrží déle chráněn proti nečistotám než běžné filtry.

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 72 mm

Ostatní

Číslo produktu HD3295
Značka Haida

Filtry

Typ filtru Neutrální filtry
Slim Ne
Antireflexní vrstvy Ano
Ochranné vrstvy Ano
Násobek prodloužení expozice ND 1000x
Prodloužení expozice v expozičních stupních 10

Zobrazit popis a parametry