Recenze Haida šedý variabilní filtr PROII ND1,5-5 49 mm

Lukáš Kala

Lukáš Kala • 20. 01. 2023

Hodnocení

Hodnocení

Krása variabilních filtrů tkví v tom, že vám stačí jeden pro několik intenzit. Není proto nutnost kupovat třeba 5 ND filtrů s různými intenzitami, stačí vám jeden variabilní. Filtr se skládá ze dvou částí. Různou intenzitu dosáhnete tím, že budete jednou stranou filtru otáčet. Ve výsledku se bude daná scéna ztmavovat či zesvětlovat dle toho, jak moc filtrem otočíte. Filtr bývá označen čísly třeba ND1,5-5, které znamenají, že filtr poskytuje redukci expozice od 1,5 do 5 EV. Tenká obroučka u verzí Haida PRO II pomáhá eliminovat riziko vinětace.

Představení Haida šedý variabilní filtr PROII ND1,5-5 49 mm

Představení Haida šedý variabilní filtr PROII ND1,5-5 49 mm

Neutrální šedý filtr, známý též jako ND filtr (z angličtiny Neutral Density), je velice oblíbeným filtrem pro tvorbu kreativních fotografií. Tenhle typ filtru není čirý, ale celý nebo částečně tmavý. Tím pomáhá redukovat množství světla procházejícího do objektivu. Výhodou je, že ovlivní sice množství průchozího světla, ale neovlivní barvu focené scény. Pomocí neutrálního šedého filtru si dokážete hrát s délkou expozice i při poměrně silném osvětlení.

Nejčastější příklad, kdy se ND filtry používají, je umělecké rozmazání vody nebo oblohy. ND filtr nám umožní dosáhnout stejného efektu za použití nižších hodnot. Jako příklad uvedu focení vody s objektivem 70-200mm f/2,8. Pokud fotíme potůček či vodopád v lese, bez filtru bychom pro dosažená rozmazaného pohybu museli použít i 15sekundový čas a clonu bychom vytáhli klidně až na f/22. 
To nám prokreslí celé prostředí a i vzdálené objekty budou poměrně čitelné. Co když ale chceme ponechat otevřenou clonu f/2,8, abychom dosáhli rozostřeného pozadí? Pokud použijeme neutrální šedý filtr, čas budeme moct zkrátit na 10 sekund a clonu ponechat na f/2,8. Dosáhneme v podstatě identické rozmazání pohybu vody jako s původní vyšší clonou a delším časem.

Dalším oblíbeným využití ND filtrů je „odstranění“ lidí při focení památek. Pokud použijeme delší čas s použitím ND filtru, pohyb turistů se natolik rozmaže, že takřka nebudou vidět. Tak se dají odfotit různé památky třeba uprostřed přelidněného náměstí.

Intenzity neutrálních filtrů

Neutrální filtry mají několik intenzit, mezi kterými nalezneme například:

ND8 - tato intenzita vám z výsledné fotografie odebere přibližně 3 expoziční stupně, ideální využití je tedy například pro videotvůrce. Z expozičního času 1/500s se po nasazení ND8 stane pouze 1/60s.
ND64 - tato intenzita vám z výsledné fotografie odebere přibližně 6 expozičních stupňů a stává se tak velmi zajímavou začáteční variantou pro fotografie krajiny. Z expozičního času 1/500s se po nasazení ND64 stane pouze 1/8s.
ND1000 - tato intenzita vám z výsledné fotografie odebere již okolo 10 expozičních stupňů a využití tak najde především za přímého slunce pro absolutní rozmazání mraků, vody nebo lidí. Z expozičního času 1/500s se po nasazení ND8 stane stanou 2 celé vteřiny.
ND4000 - tato intenzita vám z výsledné fotografie odebere již okolo 12 expozičních stupňů. Tato extrémní intenzita je určena na velmi omezené, specifické využití. Z expozičního času 1/500s se po nasazení ND8 stane stane 8 celých vteřin.

Vždy doporučujeme používat ve stejnou chvíli pouze jeden kruhový filtr a nesnažit se jich překrývat více naráz. Překrývání více filtrů přes sebe může vyvolat zhoršení vinětace nebo můžeme filtr v extrémních případech vidět na výsledné fotografii. Pokud opravdu chcete nasadit více kruhových filtrů přes sebe, vhodným řešením může být pořízení o velikost většího filtru a za pomocí step-up kroužku jej adaptovat na váš objektiv.

Popis a parametry

Popis a parametry

Haida šedý variabilní filtr PROII ND1,5-5 - Proměnlivý neutrální šedý filtr poskytující redukci expozice od 1,5 do 5 EV. Plynulá regulace otáčením filtru. Nejlépe pracuje na objektivech s ohniskem od 35 mm (Full-frame). Speciální vrstva odolná proti vodě a poškrábání. Tenká obroučka eliminuje riziko vinětace.

Ostatní

Číslo produktu HD4663
Značka Haida

Filtry

Typ filtru Neutrální filtry
Průměr filtru 49 mm
Slim Ne
Antireflexní vrstvy Ano
Ochranné vrstvy Ano
Filtr se zbarvením neutrální

Zobrazit popis a parametry