Recenze Hasselblad CFV-50c

Zpět na detail

Luděk Bouška

Recenzoval:
Luděk Bouška Další recenze

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • rozlišení 50 Mpx
 • prvotřídní kvalita obrazu
 • velmi jednoduché menu a snadné ovládání

Co se nám nelíbí

 • oproti svitkovému filmu relativně malá plocha snímače

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Hasselblad CFV-50c

 • Hasselblad CFV-50c 001.jpg
  Exp. čas:9 sClona:f/5,6ISO:100Ohnisko:50 mmKorekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 002.jpg
  Exp. čas:1/8 sClona:-ISO:100Ohnisko:-Korekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 003.jpg
  Exp. čas:1/8 sClona:-ISO:100Ohnisko:-Korekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 004.jpg
  Exp. čas:1/8 sClona:f/16ISO:100Ohnisko:50 mmKorekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 005.jpg
  Exp. čas:1/8 sClona:f/8ISO:100Ohnisko:250 mmKorekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 006.jpg
  Exp. čas:9 sClona:f/5,6ISO:200Ohnisko:50 mmKorekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 007.jpg
  Exp. čas:-Clona:-ISO:400Ohnisko:-Korekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 008.jpg
  Exp. čas:-Clona:-ISO:400Ohnisko:-Korekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 009.jpg
  Exp. čas:1/8 sClona:f/11ISO:1600Ohnisko:120 mmKorekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 010.jpg
  Exp. čas:9 sClona:-ISO:3200Ohnisko:-Korekce Exp.:- Objektiv:
  -

Nahoru

Představení Hasselblad CFV-50c

Doslova jsem zajásal, když nás před časem navštívil zástupce společnosti Hasselblad pan Jens Anthonsen z Kodaně a ukazoval nám poslední novinky. Má radost byla ještě o to větší, když nám nabídl, že není nejmenší problém domluvit se na alespoň krátkodobé zápůjčce pro recenzi. Měl jsem k dispozici digitální zadní stěnu Hasselblad CFV-50c, k tomu tělo a sadu objektivů, za jejichž zapůjčení moc děkuji tátovi.

Nebudu se tu rozepisovat o tom, jak se fotí s Hasselbladem, o tom by to dnes být nemělo. Zajímaly mě především vlastnosti zadní stěny. Hasselblad těch digitálních stěn měl (a má) v nabídce docela hodně. Tahle se ale od svých předchůdců liší jednou dost podstatnou věcí a tou je snímač. Má rozlišení 50 Mpx, což není u středního formátu žádná výjimka, najdeme i stěny s 60, nebo dokonce 80 Mpx snímačem. Ale tenhle snímač není typu CCD, jako u ostatních modelů, je to CMOS. Říká se, že CCD snímače mají kvalitnější výstup při nízkých citlivostech, CMOSy zase umožňují fotit v lepší kvalitě při vyšších citlivostech. Rozdílů je samozřejmě ještě daleko víc, ale nemá moc smysl se tím zabývat, protože nás zajímá hlavně kvalita výstupu.

A ta je vynikající, jak jinak. Oproti předchůdcům jsou vyšší citlivosti skutečně velice dobře použitelné, i když si osobně myslím, že zrovna u tohoto modelu, tedy u zadní stěny, která se používá v kombinaci s plně mechanickými a samozřejmě plně manuálně nastavovanými přístroji, nemají ty vyšší citlivosti moc smysl. Můžete rovnou zapomenout na focení čehokoliv rychlého, nejspíš to ručně neuostříte a pak nejkratší expoziční čas, jaký máte s mechanickým Hasselbladem k dispozici, je 1/500s. Samozřejmě můžete CFV-50c použít i na tělech, jejichž objektivy nejsou vybaveny centrální závěrkou, ale moc si v rychlosti nepomůžete. Naopak nejdelší expoziční čas, který umí tato stěna zaznamenat, je 34 minut...

Stěna CFV-50c je tedy určena především pro klidnou práci ve studiu a nebo pro krajináře, makrofotografy, fotografy architektury a podobně. Tedy popravdě musím říci, že nejšťastnější budou asi portrétní fotografové,protože se jim docela hodí relativně menší snímač. Jeho rozměry jsou 32,9 x 43,8mm, což znamená, že kdo byl zvyklý na svitkový film o rozměrech políčka 6x6 cm, případně 6x4,5 cm, bude muset počítat s crop faktorem, tedy se zúžením úhlu záběru použitých objektivů. U portrétů to není žádný problém, ale krajináři a fotografové architektury moc nezajásají, protože jim patrně budou chybět širokoúhlé objektivy.

Pokud jde o samotný výstup, fotky se zaznamenávají na CF kartu a to jak v RAWu, tak případně i v JPEGu. Právě JPEGy jsou ale spíš jen náhledy, mají menší rozlišení a v praxi jsou dost těžko použitelné. Přirozeně se počítá s tím, že budete fotit do RAWu a data následně zpracujete v programu Phocus. Pracuje se s ním velice snadno a je zdarma ke stažení ze stránek výrobce. Počítejte s tím, že jedna fotka v RAWu zabere kolem 65-85 MB. Nafotil jsem ale také 105MB soubory... Všechny ukázkové snímky byly převedeny právě ve zmíněném programu, prohlédněte si je v plném rozlišení, je to radost. U většiny fotek chybí EXIF data, zadní stěna je přece nasazena na čistě mechanickém přístroji. Tam, kde EXIF vidíte, byl ručně doplněn při zpracování v PC.

Pro práci ve studiu pak můžete využít přímého propojení s počítačem pomocí FireWire kabelu, takže data může grafik zpracovávat ihned po jejich pořízení.

Nahoru

Parametry

Ostatní
Značka: Hasselblad

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 300 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím