Recenze Hasselblad CFV-50c

Zpět na detail

Luděk Bouška

Recenzoval:
Luděk Bouška Další recenze

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • rozlišení 50 Mpx
 • prvotřídní kvalita obrazu
 • velmi jednoduché menu a snadné ovládání

Co se nám nelíbí

 • oproti svitkovému filmu relativně malá plocha snímače

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Hasselblad CFV-50c

 • Hasselblad CFV-50c 001.jpg
  Exp. čas:9 sClona:f/5,6ISO:100Ohnisko:50 mmKorekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 002.jpg
  Exp. čas:1/8 sClona:-ISO:100Ohnisko:-Korekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 003.jpg
  Exp. čas:1/8 sClona:-ISO:100Ohnisko:-Korekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 004.jpg
  Exp. čas:1/8 sClona:f/16ISO:100Ohnisko:50 mmKorekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 005.jpg
  Exp. čas:1/8 sClona:f/8ISO:100Ohnisko:250 mmKorekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 006.jpg
  Exp. čas:9 sClona:f/5,6ISO:200Ohnisko:50 mmKorekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 007.jpg
  Exp. čas:-Clona:-ISO:400Ohnisko:-Korekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 008.jpg
  Exp. čas:-Clona:-ISO:400Ohnisko:-Korekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 009.jpg
  Exp. čas:1/8 sClona:f/11ISO:1600Ohnisko:120 mmKorekce Exp.:- Objektiv:
  -
 • Hasselblad CFV-50c 010.jpg
  Exp. čas:9 sClona:-ISO:3200Ohnisko:-Korekce Exp.:- Objektiv:
  -

Nahoru

Představení Hasselblad CFV-50c

Doslova jsem zajásal, když nás před časem navštívil zástupce společnosti Hasselblad pan Jens Anthonsen z Kodaně a ukazoval nám poslední novinky. Má radost byla ještě o to větší, když nám nabídl, že není nejmenší problém domluvit se na alespoň krátkodobé zápůjčce pro recenzi. Měl jsem k dispozici digitální zadní stěnu Hasselblad CFV-50c, k tomu tělo a sadu objektivů, za jejichž zapůjčení moc děkuji tátovi.

Nebudu se tu rozepisovat o tom, jak se fotí s Hasselbladem, o tom by to dnes být nemělo. Zajímaly mě především vlastnosti zadní stěny. Hasselblad těch digitálních stěn měl (a má) v nabídce docela hodně. Tahle se ale od svých předchůdců liší jednou dost podstatnou věcí a tou je snímač. Má rozlišení 50 Mpx, což není u středního formátu žádná výjimka, najdeme i stěny s 60, nebo dokonce 80 Mpx snímačem. Ale tenhle snímač není typu CCD, jako u ostatních modelů, je to CMOS. Říká se, že CCD snímače mají kvalitnější výstup při nízkých citlivostech, CMOSy zase umožňují fotit v lepší kvalitě při vyšších citlivostech. Rozdílů je samozřejmě ještě daleko víc, ale nemá moc smysl se tím zabývat, protože nás zajímá hlavně kvalita výstupu.

A ta je vynikající, jak jinak. Oproti předchůdcům jsou vyšší citlivosti skutečně velice dobře použitelné, i když si osobně myslím, že zrovna u tohoto modelu, tedy u zadní stěny, která se používá v kombinaci s plně mechanickými a samozřejmě plně manuálně nastavovanými přístroji, nemají ty vyšší citlivosti moc smysl. Můžete rovnou zapomenout na focení čehokoliv rychlého, nejspíš to ručně neuostříte a pak nejkratší expoziční čas, jaký máte s mechanickým Hasselbladem k dispozici, je 1/500s. Samozřejmě můžete CFV-50c použít i na tělech, jejichž objektivy nejsou vybaveny centrální závěrkou, ale moc si v rychlosti nepomůžete. Naopak nejdelší expoziční čas, který umí tato stěna zaznamenat, je 34 minut...

Stěna CFV-50c je tedy určena především pro klidnou práci ve studiu a nebo pro krajináře, makrofotografy, fotografy architektury a podobně. Tedy popravdě musím říci, že nejšťastnější budou asi portrétní fotografové,protože se jim docela hodí relativně menší snímač. Jeho rozměry jsou 32,9 x 43,8mm, což znamená, že kdo byl zvyklý na svitkový film o rozměrech políčka 6x6 cm, případně 6x4,5 cm, bude muset počítat s crop faktorem, tedy se zúžením úhlu záběru použitých objektivů. U portrétů to není žádný problém, ale krajináři a fotografové architektury moc nezajásají, protože jim patrně budou chybět širokoúhlé objektivy.

Pokud jde o samotný výstup, fotky se zaznamenávají na CF kartu a to jak v RAWu, tak případně i v JPEGu. Právě JPEGy jsou ale spíš jen náhledy, mají menší rozlišení a v praxi jsou dost těžko použitelné. Přirozeně se počítá s tím, že budete fotit do RAWu a data následně zpracujete v programu Phocus. Pracuje se s ním velice snadno a je zdarma ke stažení ze stránek výrobce. Počítejte s tím, že jedna fotka v RAWu zabere kolem 65-85 MB. Nafotil jsem ale také 105MB soubory... Všechny ukázkové snímky byly převedeny právě ve zmíněném programu, prohlédněte si je v plném rozlišení, je to radost. U většiny fotek chybí EXIF data, zadní stěna je přece nasazena na čistě mechanickém přístroji. Tam, kde EXIF vidíte, byl ručně doplněn při zpracování v PC.

Pro práci ve studiu pak můžete využít přímého propojení s počítačem pomocí FireWire kabelu, takže data může grafik zpracovávat ihned po jejich pořízení.

Nahoru

Parametry

 
Ostatní
Značka: Hasselblad

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím