Recenze Hasselblad X1D tělo

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 09. 05. 2017

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • perfektní kvalita obrazu - ostrost, dynamický rozsah, barvy
  • prvotřídní elektronický hledáček
  • dotykový displej
  • tělo i objektivy odolné proti povětrnostním vlivům
  • synchronizace pro blesk až do 1/2000s

Co se nám nelíbí

  • dlouhá prodleva mezi jednotlivými snímky
  • dlouho mu trvá, než se zapne, nebo probere z úsporného režimu

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Hasselblad X1D-50c tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Hasselblad X1D-50c tělo v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Hasselblad X1D-50c tělo

Představení Hasselblad X1D-50c tělo

Představení Hasselblad X1D-50c tělo

Poslední rok byl na středoformátové bezzrcadlovky obzvláště bohatý. Tím spíš, že byly představeny hned dva průkopnické modely, které mají v podstatě stejné parametry, takže mě přirozeně velice zajímalo, který z nich je lepší. Fuji GFX 50s jsem zkoušel nedávno a líbil se mi. Hasselblad X1D jsem vyzkoušel nyní a také se mi líbí. Každý z nich ale trochu jinak, parametry mají sice opravdu skoro stejné, a přesto jsou oba přístroje vlastně úplně jiné.

Ovládání, design a funkce

Hasselblad je značkou jednou z nejtradičnějších. Znají ji ale především profesionálové, protože právě těm byly vždycky Hasselblady určeny i přes to, že se v posledních letech objevili různé “dostupné” modely určené těm méně náročným.

Typickým znakem Hasselbladů posledních let byl řekněme velice úsporný design. Tímhle slovním obratem mám na mysli, že nikdy nebylo na těle zbytečně moc tlačítek a dalších ovládacích prvků. Ovšem model X1D tenhle minimalizmus dovedl snad skoro k dokonalosti, protože na něm najdete skutečně jen to nejnutnější. Vezmeme to odshora.

Na horní straně toho opravdu moc nenajdete. Jenom tlačítko hlavního vypínače, spoušť, zapuštěné kolečko hlavního voliče režimů (mimochodem perfektní řešení, kolečko musíte nejdřív stisknout, aby vyjelo nad úroveň a mohli jste s ním otáčet. Je to perfektní ochrana proti nechtěné změně režimu). Pak už tam jsou jen dvě tlačítka pro nastavení režimů automatického, nebo manuálního zaostřování a pro nastavení ISO/WB. Na zadní straně je pak celkem 5 tlačítek sloužících pro vstup do menu a nebo do prohlížení snímků.

Vše se pak nastavuje buď pomocí dvou otočných voličů a nebo pomocí dotykového displeje, přičemž možností nastavování v menu je skutečně velice málo. Jinými slovy nenastavíte prakticky skoro nic, než základní věci nutné k samotnému správnému fungování přístroje.

Tahle nezvyklá jednoduchost ovládání mě zezačátku trochu vykolejila, protože jsem stále hledal víc možností nastavení, ale za chvíli jsem tomu naopak přišel na chuť. Jakékoliv parametry obrazu totiž lehce nastavíte při zpracování RAWů v počítači. Do JPEGu sice můžete fotit také, ale připravte se jen na náhledovou kvalitu a náhledovou velikost…

Hasselbladu se tedy myslím podařilo udělat přístroj skutečně maximálně jednoduchý, aby vás jeho technické finesy neodváděly od soustředění na hlavní motiv a to byl pokud vím záměr konstruktérů.

K naprosté spokojenosti a radosti z focení mi ale přece jen něco chybělo. Chápu, že X1D je určen především pro focení statických snímků ať už ve studiu a nebo kdekoliv jinde, ale ta rychlost mě občas opravdu štvala. Nemyslím snad ani rychlost ostření (mimochodem k dispozici je pouze statické AF-S ostření a nebo čistě ruční), ale hlavně doba nastartování přístroje. Od stisku hlavního vypínače uběhne několik dlouhých vteřin, než je přístroj schopen snímat a to mi vadilo docela dost dokonce i při focení přírody. Na můj vkus hodně dlouho trvá také zatmění hledáčku, když přístroj zpracovává snímek. Konkurenční Fuji je v tomhle ohledu přece jen svižnější.

Na druhou stranu ale musím vyzdvihnout jednu zásadní výhodu oproti konkurentům. Je to synchronizační čas pro práci s bleskem až do 1/2000s, přičemž jsem zkoušel deklarovanou kompatibilitu se systémovými blesky Nikon. Vše funguje naprosto perfektně a pokud chcete například fotit portréty s použitím externích blesků v exteriéru, je to bez problémů i na přímém slunci. Díky tomu, že blesk nemusí používat vysokorychlostní synchronizaci jako u běžných štěrbinových závěrek ostatních zrcadlovek a bezzrcadlovek, je samotný záblesk daleko silnější a díky možnosti použití krátkých časů jste schopni v pohodě podexponovat pozadí. Může za to centrální závěrka umístěná nikoliv v rovině snímače, ale v objektivu. Stejné řešení používaly středo a velkoformátové přístroje “od nepaměti”. Takže za spolupráci s blesky jednoznačně obrovská pochvala. Jestliže focení se záblesky tvoří většinu vaší práce, nemůžete v dané ceně vybrat nic lepšího, než X1D.

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu je asi to, proč vůbec někdo začne uvažovat o koupi středoformátového přístroje. Touto větou jsem začínal stejně pojmenovaný odstavec v recenzi hlavního konkurenta Fuji GFX 50s. A skoro se mi chce napsat, že velké rozdíly mezi oběma přístroji nevnímám, tedy kvalita obrazu je perfektní u obou. Kdybychom je podrobili laboratornímu zkoumání, nebo kdybychom v ateliéru fotili stejnou scénu, určitě bychom rozdíly našli, ale troufnu si říci, že budou zanedbatelné. Tedy pokud budeme porovnávat možnosti snímků v RAWu. Jak už jsem psal výše, JPEGy jsou v případě X1D prakticky nepoužitelné a to je rozdíl oproti Fuji, která právě výstupu  v JPEGu dává veliký důraz v podobě simulací různých druhů filmů. Osobně si ale myslím, že pro vážnou práci to stejně nehraje žádnou roli. V této kategorii přístrojů všechny zajímají především RAWy a tím také programy a algoritmy, které umožňují jejich vyvolání. Hasselblad nabízí svůj program Phocus (dá se zdarma stáhnout z jejich webu), ve kterém můžete nejen snímky zpracovávat, ale po připojení fotoaparátu k počítači můžete dokonce také přímo fotit a ovládat nastavení přístroje. A tohle je další výhoda, kvůli které se patrně mnozí profíci rozhodnou právě pro X1D.

Ukázkové snímky nemá cenu moc komentovat, prohlédněte si je sami. Díky nízké kvalitě JPEGů přímo z přístroje, jsou všechny převedeny z RAWu s běžnými úpravami.

Sečteno a podtrženo

Jestliže uvažujete o foťáku do studia, nebo pro jiné “klidné” focení, jestliže vyžadujete skutečně co nejlepší ostrost, dynamický rozsah, skvělé barvy, jestliže prostě chcete něco víc, než fullframe přístroj, je pro vás Hasselblad X1D skvělou volbou. Tak přesně tuhle větu jsem použil u Fujiny také…  :)

Ale po zkušenostech s Hasselbladem X1D musím to závěrečné hodnocení trochu upřesnit: Hasselblad X1D vyniká především tam, kde budete používat studiové, nebo systémové blesky, tam v dané třídě skutečně nemá konkurenta. Pokud jde o produktovou fotografii, je možnost přímého ovládání z počítače perfektní a pro mnohé fotografy velice podstatná výhoda.

Pokud jde o ostatní statické focení, ať už se jedná o krajinu, architekturu a další žánry mimo ateliér, udělá X1D naprosto skvělou službu, protože se můžete těšit na skutečně špičkovou kvalitu snímků.

Jediné, co po X1D nemůžete chtít, je rychlost. Ale to je pro velkou spoustu fotografů naprosto nepodstatné.

Popis a parametry

Popis a parametry

Špičková středoformátová bezzrcadlovka je vybavena čipem o velikosti 44 x 33 mm a 51 megapixely. Přístroj je vybaven stejným snímačem, jako Pentax 645Z. Zavádí nový bajonet označený XCD. Vynikající pro krajinářskou fotografii, studiovou tvorbu i velmi náročného cestovatele. Elektronický hledáček reprodukuje snímaný obraz ve velmi jemném zobrazovacím poli s 2360000 body.

S méně než poloviční váhou a konvečním digitálním středoformátem přichází bezzrcadlovka X1D. Svět fotografie už nebude stejný. Inspirováni svým ikonickým dědictvím vývojáři vytvořili ergonomický a malý přístroj. Hasselblad X1D nabízí zkušenost s focením jakou nikdo dosud nenabízel. Ručně vyrobené ve Švédsku kombinuje X1D skandinávskou jemnost a krásné provedení. 

Je dostatečně malý, aby jste si ho vzali kamkoliv a dostatečně výkonný zachytit cokoliv. S dotykovým LCD můžete ovládat nastavení a prohlížet svoje uložené fotografie. Dále se pak X1D pyšní elektronickým hledáčkem, který i za nepříznivých světelných podmínek umožní vidět ostrý a světlý obraz.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Střední formát
Podle použití Profesionální

Obrazový snímač

Formát snímače 44 x 33 mm
Rozlišení 51 Mpx
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 1:1, 4:3
Poměr stran snímače 4:3
Stabilizátor snímače Ne

Objektiv

Stabilizátor optický Ne

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 60
Nejkratší expoziční čas 1/2000

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 2360000

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 920000
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)

Rozhraní a napájení

Wi-Fi Ano
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 150 x 98 x 71
Hmotnost 725 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Číslo produktu DJIH600
Značka Hasselblad

Zobrazit popis a parametry