Historie fotografických značek - Contax Blog

Historie fotografických značek - Contax

Kryštof KorčAktualizováno: 30. 6. 2015 v 8:50 • Rubrika: Blog

Dnes se může zdát, že Contax je dávno zapomenutá značka, snad si někdo vzpomene na jejich dálkoměry, možná i zrcadlovky, někdo si třeba vybaví jejich legendární středoformát, Contax se ale účastnil také digitální revoluce a jejich tehdejší modely byly opravdu přelomové. Za mě je obrovská škoda, že tato značka dodnes nefunguje, jejich fotoaparáty totiž oplývaly nebývale skvělou konstrukcí, funkčností a ještě k tomu byly zatraceně hezké. Pojdme se tedy na tuto dnes už relikvijní záležitost podívat zblízka.

Historie začíná u Leicy, respektive představením perforovaného filmu formátu 135, dnes známého jako kinofilm. Na jejich vynikající kamery samozřejmě musel reagovat konkurenční výrobce optiky Carl Zeiss. A tak byl mezi lety 1932 a 36 vyroben Contax I. Nejspecifičtěji se od Leicy lišil závěrkou. Ta nebyla z pogumované tkaniny s pohybem z kraje do kraje snímku, ale kovová “žaluziová” s horizontálním pohybem. Dovolovala podstatně kratší časy, zpočátku 1/1000s a později až 1/1250s. Kuriózní je na ní její mechanika, ovládaná hedvábnými stužkami. Že to zní bizardně a poruchově? Taky jsem tomu moc nevěřil, podle dobových údajů měla ale průměrnou životnost 400.000 cyklů.

Oproti Leice, která se držela původního designu, se Zeiss pustil do experimentování a kamery se velmi rychle funkčně i designově měnily. Po druhé válce se Contax pouští do výroby TLR kamery (twin lens reflex - dvouoká zrcadlovka), ten ale tehdejším konstruktérům nevyhovoval a tak dali vzniknout SLR (single lens reflex - jednooká zrcadlovka), což je design, který známe a používáme dodnes.

Takže první zářez pro Contax. A hned v závěsu druhý, standardizovaný a dodnes funkční objektivový závit M42. Byl to také první fotoaparát s hranolem, takže jste si nemuseli lámat krk koukáním do šachty, ale pohodlně jste k oku přiložili hledáček. Zkrátka v jednom foťáku byly definovány hned tři standardy užívané dodnes.

Později značka přechází pod Zeiss Ikon, Yashicu, částečně Pentax. Samozřejmě ne celá produkce, ale některé její zásadní konstrukční řešení. Nakonec společnost Kyocera roku 1983 přebírá Yashicu a s ní i Contax. V tomto období vznikají ty nejúžasnější přístroje, než Kyocera roku 2005 opouští výrobu fotoaparátů, u mě slza v oku, protože ty skvosty které teď ukáži, se již nové nedají sehnat.

Contax T2

Začnu tím obecně nejoblíbenějším. Předcházela mu jednička, pokračoval trojkou, ale dvojková verze je dodnes nejvíc vidět pro svou výdrž, absolutní krásu a jednoduchost ovládání a kompaktnost. O tom skvostném designu nemluvě. Fotografoval s ním mimo jiné i Daido Moriyama. Dodnes je to jeden z králů streetové fotografie, jak Moriyama, tak T2. Když s ním někoho vidíte na ulici, ani vás nenapadne, že má v ruce něco exkluzivního, má ale v ruce kompakt s neuvěřitelně skvělým Zeiss Sonnarem 38mm f/2.8, zatraceně dobrým AE programem a vůbec nejchytřejším streetovým ostřením. Na svrchní straně zařízení je totiž kolečko na kterém nenajdete programy, ale ostřící vzdálenosti v pěti krocích (kromě AF) jednoduchým cvikem tak máte naostřeno instantně tam kam chcete a netřeba se spoléhat na sebelepší AF systém. Kdybych měl podobný čudl na nějakém poderním kompaktu, skáču štěstím.

Contax G2

Vždy mě bavily dálkoměry, ale nikdy jsem nenarazil na něco tak výjimečného, jako Contax G2. Je to standardní dálkoměr, ale v hledáčku v závislosti na délce ohniska nezobrazuje různě veliké mřížky, oproti tomu zoomuje spolu s ohniskem objekivu. Fakt nekecám. Díky tomu také Contax vyrobil jediný opravdový zoom pro dálkoměr. Navíc, tento přístroj má nefalšovaný autofocus a aby toho nebylo málo, založený na IR měření. Ve spojení s tím množstvím supr točítek, kdyby mi někdo dal na výběr mezi ním a třeba raketoplánem, na ten raketoplán se ani nepodívám. Mám takový dojem, že do G2 byly nacpané úplně stejné technologie ve stejném množství a navíc jsem holt fanda kapesních věcí.

Contax AX

A když jsme u těch zajímavých řešení, znáte nějaký foťák, na který nasadíte manuální objektiv a on vám automaticky zaostří? Tak teď už ano. A napadá vás jak je to možné? Sám jsem si nad tím lámal hlavu, ale je to vcelku snadné. Contax AX ostří pohybem roviny filmu, při přeostření objektivu na blízko tak také supluje makro kroužek až 10mm. Geniální řešení, v moderních mirrorless systémech by se mohlo ujmout skvěle. Jen si představte AF u všech, ale vůbec úplně všech obejktivů, které na systém nasadíte.

Contax N Digital

A tady začíná digitální věk i pro Contax, zatímco ostatní značky jako první modely vydávají APS a menší formáty snímačů, Contax vydává FullFrame DSLR s Zeiss autofocusovou optikou, prostě bomba. A těch čudlů, s raketoplánem bych se asi opakoval. Moc mě mrzí, že dodnes neexistuje moderní verze, s tímto designem a ovládáním by mě moc bavila.

Contax 645

Zde přichází můj favorit. Mám velkou slabost pro modulární středoformátové systémy, tento ale vyčnívá nad všemi. Nejen, že je osazen AF Carl Zeiss skly, ale nativně disponuje vakuovými filmovými zády, která perfektně zploští film pro dosažení jeho maximální rovnosti a perfektního fotografického výsledku. Přímo se nabízí zmínit našince Ladislava Kamaráda, který si podobná záda sestrojil pro Hasselblad systém. Jeho výsledky jsou skutečně uhrančivé a takových lze dosáhnout i z Contax 645 systému.

Jak vidno, tato značka se nesmazatelně zapsala do historie fotografických kamer, jak svými inovacemi, tak také dokonalými přístroji. Ačkoli již nejsou ve výrobě a i jejich servis již opravuje jen několik málo z nich, stále patří mezi oblíbenou volbu fotografů po celém světě. A jaký je váš oblíbený?Zobrazeny komentáře (13 - 1)

 • 13

  Avatar

  Reaguje na (6) | Contax byla firma komunistická, ruská, nebo jaká, že se vám moderní hnus jeví tak prohnile kapitalistickým?

  ondrej stindl, 15.12.2016 | Reagovat

 • 12

  Lukeš

  Dobrý den, je mi líto, ale nevím o tom, že by zde měla uvedená značka autorizovaný servis. V tomhle směru Vám tedy neporadím.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 25.07.2016 | Reagovat

 • 11

  Bouška

  Dobrý den, na webu jsem našel pouze tento odkaz, ale netuším, jak je aktuální: http://www.fotoburzapraha.cz/servis/contax.html

  Luděk Bouška - Megapixel, 22.07.2016 | Reagovat

 • 10

  Avatar

  Prosím porad´te mi servis na CONTAX . Potřebuji na 139 q výměnu matnice . Matnici mám v nefunkčním jiném přístroji na díly . Nemohu nikde sehnat šikovného servisáka . děkuji moc Karel

  karel kucik, 21.07.2016 | Reagovat

 • 9

  Krátký

  Contax RTS III a N Digital byly ve své době nedostižné ikonické přístroje. Tuhle značku jsem měl vždycky rád a ta láska trvá dodnes, i když už spoustu let není mezi námi. Třeba se, ale ještě někdy vrátí. Teď se z popela zvedl neméně legendární Meyer Optics s ikonami jako Trioplan nebo Somnium.

  Tomáš Krátký, 05.10.2015 | Reagovat

 • 8

  Bouška

  Reaguje na (6) | Dobrý den, výrobci se v minulosti inspirují neustále, o ostření posuvem snímače patentovaném nedávno, jsem psal už loni na podzim.

  Luděk Bouška - Megapixel, 01.07.2015 | Reagovat

 • 7

  Avatar

  film je ohrožený druh jako Kodak , minolta se vzdala divize foto, Leica přežila díky Japoncům a jejich tehnologii. A tak fotografie ztratila to kouzlo latentního obrazu...A zbývají jen nadšenci pro "veterány".

  Jan Křepelka, 30.06.2015 | Reagovat

 • 6

  Avatar

  Ostření posuvem snímače... tady je další důkaz, že "pokrok a inovace" jsou dneska jen marketingové kecičky... místo toho máme autofokus sonické motůrky ... kurvítka, bezolovnaté pájky, levné čínské kondenzátory co se nafukují a další podobné blbé nápady cpané kapitalistickou propagandou jako skvělé vlastnosti... a přitom chybí obyčejný selský rozum.

  SpookY, 30.06.2015 | Reagovat

 • 5

  Zemek

  Reaguje na (4) | nevím kde by byla Leica nebýt Panasoniku a je mi úplně jedno, protože já bych volil tu filmovou ;-)

  František Zemek, 30.06.2015 | Reagovat

 • 4

  Avatar

  Contax G1 byl splněním mého "dětského snu" , dones ho mám s Planarem 2/35 a Sonnarem 2,8/90 jež ožívají s redukcí na Fuji XT-1, jež je hodna kvalittních skel, i když originály od Fuji jsou vynikající , Jinak souhlasím s panem Zemkem, ale kde by byla Leica nebýt Panasonicu....

  Jan Křepelka, 29.06.2015 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Tiež príjemná spomienka... pán Kryštof.Hlavne na tie zrkadlovky plus stredoformát... - aj keď medzi fotografmi nie až tak rozšírené(nebola to ani lacná záležitosť v tom čase...),boly to kultové mašinky - konštrukčne predcízne,odolné a k tomu ešte v tej dobe dizajnovo veľmi pekné...! Pre fajnšmekrov vyšla napr. aj špeciálna limitovaná edícia RTS Gold ...

  fotenie je náš život aj naše poslanie ..., 29.06.2015 | Reagovat

 • 2

  1

  Co se týče volitelného fixního zaostření v moderních kompaktech, tak tím dodnes disponuje série GR. Měla to i jejich původní analogová série s kterou Daido též fotografoval. :-)

  Švesi 1, 29.06.2015 | Reagovat

 • 1

  Zemek

  G-2 nádhera, ale asi právě pro tu techniku byl Contax vždy dvojkou, vždy až někde za Leicou, protože kdo umí fotit, ten ji nepotřebuje ;-)

  František Zemek, 29.06.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

 • Historie fotografických značek - Canon Blog Historie fotografických značek - Canon

  Kryštof KorčVydáno: 26. 9. 2016 v 8:00

  Téměř až na konec celé série o historii fotografických značek jsem si nechal jednu z těch největších. Bylo totiž vcelku náročné vybrat z toho nepřeberného množství přístrojů ty, které by se daly považovat za zlomové.…

 • Historie fotografických značek - Mamiya Blog Historie fotografických značek - Mamiya

  Kryštof KorčVydáno: 28. 12. 2015 v 19:09

  A máme tady další smutnou zprávu, nedávno to zabalil Rollei, tomu jsem věnoval minulý článek o historické technice, ještě nedávněji ke svému konci dospěla Mamiya, naštěstí ne ukončením veškeré výroby. Firma byla koupena…

 • Historie fotografických značek - Rollei Blog Historie fotografických značek - Rollei

  Kryštof KorčAktualizováno: 17. 11. 2015 v 20:33

  Minule jsem se věnoval Nikonu a tak teď s radostí odbočím zase k něčemu méně známému, i když se slzou v oku. Není tomu dávno, kdy se na eBay objevily celé továrny firmy Rollei. Bez legrace, vše od kancelářských židlí až…

 • Historie fotografických značek - Nikon Blog Historie fotografických značek - Nikon

  Kryštof KorčAktualizováno: 15. 10. 2015 v 10:56

  Přestože se historie značek stala vcelku populární sérií, musím se přiznat, že posledních několik přízpěvků jsem si odskočil k bizarnostem jako je Plaubel nebo Leica, je tedy opět čas podívat se na něco opravdu…

 • Historie fotografických značek - Leica Blog Historie fotografických značek - Leica

  Kryštof KorčAktualizováno: 22. 9. 2015 v 15:57

  Jak jsem se u předešlých textů možná tvářil suverénně, tady opravdu nevím kde začít. V historii fotografie je mnoho značek, které její vývoj zásadně ovlivnily, mnoho výrobců s unikátními inovacemi a zajímavými přistroji…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím