Magazín

Blog

Historie fotografických značek - Hasselblad

Kryštof KorčAktualizováno: 15. 6. 2015 v 14:38 • Rubrika: Blog

Historie fotografických značek - Hasselblad

Co se vám vybaví, když se řekne Hasselblad? Mně se ze začátku mého fotografování nevybavilo nic, později jsem mlhavě tušil, že je to cosi na film dost nevzhledného tvaru, pak jsem se o to začal dost zajímat, protože s tím fotografovali celý program Apollo, včetně snímků z kosmického prostoru a selfíček z měsíce. A v tom momentu už jsem jako každý na slovo vzatý milovník techniky Hasselblad neochvějně chtěl. Z této značky se stala skutečná ikona a dodnes je i přes svou úzkou vymezenost ve své třídě, vedoucím výrobcem fotoaparátů. Ze samého nadšení pro něj jsem si pro vás připravil další článek z historie fotografických značek. Pojďme se tedy podívat, které kamery udělaly z Hasselbladu takový dodnes platící pojem.

Obsah

Roku 1841 ve švédském Göteborgu založil Fritz Wiktor Hasselblad obchodní společnost. Jeho syn v rámci ní později zakládá fotografickou divizi se slovy: “Nevěřím, že na tom nějak moc vyděláme, ale alespoň si zafotíme zadarmo.” Osobně mám moc rád podobně žoviální prohlášení vztazená k tak velkým věcem, obzvlášť v tomto případě.

To co následovalo totiž trvá s velikými úspěchy dodnes. Během svých líbánek potkal George Eastmana, zakladatele Kodaku a Hasselblad se stal výhradním distributorem jejich produktů pro Švédsko. Fotografické služby se staly natolik rozšířenými, že se oddělily z firmy jako samostatná společnost. Později, v roce 1924 se mladý následník rodu Victor Hasselblad vydává na studia optiky do Drážďan, poté Rochesteru a New Yorku. Po návratu domů se neshoduje s rodinou v názorech na fotografický byznys a odchází ze společnosti. Zakládá vlastní obchod v Göteborgu - Victor Foto.

Za druhé světové války švédská armáda ukořistila německou leteckou kameru a požádala Victora o zkonstruování fotoaparátu pro vlatní účely, zde skutečně začíná celá opravdová historie značky. Victor postupně najímal zaměstnance a ještě behem války dodal armádě 352 funkčních leteckých fotoaparátů. Poté umírá majitel rodinné firmy a Victor přebírá její vedení. Společnost pak vyrábí kromě mechanických částí hodin a hodinek také díly pro automobilku Saab a začíná se soustředit na fotoaparáty pro spotřební trh.


Hasselblad 1600F

V roce 1948 přichází onen bod zlomu, vychází první kamera s ikonickým vzhledem Hasselblad 1600F, mechanika navržená Saabem, vnějšek dodnes zámý každému zapálenému fotografovi. Zajímavé je, že vnitřní design byl vyroben s hodinářskou precizností, ale i křehkostí. První kamery tedy trpěly na časté poruchy a až o několik let později byl vydán takřka totožný, ale spolehlvější typ 1000F. Zároveň byl představen ultraširoký 38mm objektiv a zkrácené tělo bez zrdcadla, které mělo být vyráběno v menším množství vzhledem k předpokládané nižší poptávce. Shodou okolností s ním fotografuje jeden z mých oblíbených streetových autorů Shinya Arimoto. Hasselblad s těmito modely vystoupil na Photokině v roce 1954 a získal recenci v tehly slavném časopise Modern Photography, jehož redakce jím prohnala 500 filmů a omylem jej dvakrát upustili, stále fungoval. Mimochodem, ten můj taky.

Přístroj byl unikátní pro svůj rychlý čas ávěrky (1/1600s) a modulární design, umožňující výměnu hledáčku, objektivu i zad zvlášť. Prostě už v roce 1957 se výrobci nebáli produkovat dokonalé přístroje, navíc osazené objektivy od Zeisse.


Hasselblad 500c

A pak, pak se to stalo, ale opravdu. Něco jako když jste poprvé objevili lívance a mléčný koktejl, nebo recept na nesmrtelnost, což je v podstatě to samé. Každopádně, Hasselblad typu 500 je dodnes aktuální a používaný, což se od roku 1957 dodnes dá skutečně považovat za nesmrtelnost, u fotoaparátů určitě. Oficiální produkce byla ukončena v roce 2013. Tehdy byl vývoj kamer dotován z prodeje produktů Kodak, velmi brzy se ale divize výroby osamostatnila a prodej materiálu byl odprodán právě Kodaku. To vše i díky NASA, která si kamery Hasselblad vyžádala pro svůj vesmírný program. Na její vyžádání byl vyroben také první přístroj s motorovým převíjením filmu.


Hasselblad 500EL/M s elektrickým přetáčením filmu

Kromě toho, že s ním fotili kosmonauti, s ním fotili taky asi úplně všichni, kteří mohli, možná také kvůli těm kosmonautům. Ale ne neopostatněně. Dodnes je brán jako etalon optické kvality a spolehlivosti, na starých objektivech dokonce perfektně fungují moderní digitální záda. Stará těla jsou dodnes funkční a hýčkaná mnoha fotografy, kteří na ně nedají dopustit. U nás musím zmínit například Ladislava Kamaráda, který na ně dlouhou dobu také nedal dopustit a zlezl s nimi mnoho velehor.


Hasselblad H1

A po tom všem nastává rok 2002, další objev nesmrtelnosti, předpokládejme. Na tehdejší Photokině Hasselblad představuje H1, po desetiletích se s ním mění formát z 6x6 na 6x4,5 , v objektivech je poprvé implementováno automatické ostření, design a optika je od Fuji, ne od Zeisse. Stejně tak nastává úsvit digitální éry a tak se na H1 objevují také digitální stěny, v té době snímače o velikosti 24x36mm nebo dokonce 36x36mm, někdy až o omračujících 6 megapixelech, za astronomické částky, vyráběné Kodakem, nebo PhaseOne. Tato řada je dodnes aktivní a těší se obrovské oblibě mezi profesionálními fotografy, tak v průmyslových řešeních. Dnes je na trhu model H5, o kterém se rozepíši hned v jednom z následujících článků.


Filmové skenery

Standardně bych končil nejnovějším fotoaparátem, ale zde se sluší na závěr upomenout na odlišný typ zařízení. V roce 2004 totiž Hasselblad převzal scannerovou divizi Imaconu, roku 2006 vydává scannery řady X, dodnes nepřekonatelná zařízení s obrovskou rychlostí, přesností a oproti do té doby nejkvalitnějším bubnovým scannerům výrazně vyšším komfortem obsluhy.


Také jste fanoušky nebo uživateli? Jaký Hasselblad máte nejraději, nebo byste nejraději měli? Já si osobně několik analogových i digitálních užil a nemohu si je vynachválit. Kdybyste si je rádi vyzkoušeli, ty nové najdete v naší nabídce a ty starší v bazaru, obojí v hojném počtu.

Sdílet na


Komentáře k článku

fjnž-ap.

Neni o čom pochybovať ! Fotografické skvosty - ikony - legendy ... - Hasselblad k ním jednoznačne patrí ... ! Inak dobrá spomienka - nostalgia ... ! :-)

2

fotenie je náš život - aj poslanie ..., 15. 6. 2015 |Reagovat

František Zemek

no tak on se stal Hasselblad legendou hlavně kvůli tomu, že si uživatel mohl měnit kazety ve kterých mě různé druhy filmů podle potřeby, bez toho aby musel je vytáčet a vlastně znehodnocovat nenafocený zbytek
A eště dnes tomu tak je, nejeden uživatel kombinuje záběr na stěnu i film .....

1

František Zemek, 15. 6. 2015 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.