Magazín

Blog

Historie fotografických značek - Minolta

Kryštof KorčAktualizováno: 13. 9. 2016 v 16:16 • Rubrika: Blog

Historie fotografických značek - Minolta

Tohle je trochu zapeklitý případ hned od začátku, slušelo by se napsat historie Sony? To bychom se sice nezabývali tak dlouhou historií, ale defakto současnou podobou značky Minolta. V sortimentu značky Sony stále nalezneme SLR s A bajonetem, původním Konica Minolta, který je již na ústupu moderním bezzrcadlovým kolegům. Stále je ale důkazem toho, že za start produkce těchto úžasných přístrojů vděčíme právě akvizici Minolty. Jak se tak dívám, zase předbíhám do nudné současnosti, tu všichni známe. Pojďme se podívat, jaké delikátní přístroje těmto výdobytkům digitální éry předcházely a jak to vlastně s tou Minoltou bylo.

Obsah

Společnost začíná roku 1928 pod jménem Nichidoku Shashinki Shoten, přeloženo jako německo-japonský fotografický obchod. Objektivy a závěrky dodávány z Německa, montáž a mechanika vyrobeny v Japonsku. Tehdy se jednalo o klasické sklopné přístroje na svitkový film, jaké známe od každé jiné značky z třicátých let. Roku 1930 proběhne velká stávka v hlavní továrně a majitelé společnosti ji rozpouští spolu s celou firmou. Odchází němečtí podílníci a Japonci zakládají akciovou společnost Molta Goshi-Gaisha.

Už od čtyřicátých let začíná společnost používat název Minolta pro své aparáty, jméno samotné firmy se ale změní až roku 1962. Během války opět mění jméno a zaměřuje se na vojenské technologie. V této epoše vzniká produkce objektivů dodnes známých pod jménem Rokkor. Pro civilní účely se objevují velmi zajímavé kamery, jako Auto Semi Minolta - první japonský 6x4,5 dálkoměr, nebo vůbec druhý TLR na tamním trhu - Minoltaflex.

Roku 1958 přichází další důležitý obrat v podobě první SLR pod značkou Minolta, která fotografickému světu přinesla mechanismus okamžitě se vracejícího zrcadla. Zajímavé je období spolupráce s Leitzem od roku 1972, kdy vznikly dodnes oblíbené dálkoměrné Minolta CL fotoaparáty a dostupné Rokkor objektivy s M bajonetem. Obě společnosti se navíc zároveň ovlivňovaly ve výrobě SLR, v Minolta přístrojích z té doby tak nalezneme mnoho podobností s fotoaparáty Leica R3 až R5.

V roce 1985 přichází další zásadní událost, Minolta 7000 je první fotoaparát s AF systémem v těle, tehdy technologicky nejmodernější aparát. V podstatě se jedná o zrození moderního konceptu SLR. Později se stejně jako ostatní výrobci pere s problémovou výrobou levných konzumních modelů, jako první stěhuje výrobu mimo Japonsko, roku 2003 se spojí s Konicou a tři roky nato končí veškerou výrobu.

Divizi výroby fotoaparátů kupuje roku 2006 Sony, pokračuje s A bajonetem kompatibilním se všemi starými modely, ale postupně se přesouvá spíše k výrobě bezzrcadlových přístrojů. Dnes ještě několik málo A bajonetů na trhu najdeme, dokonce snad i několik těch úchvatně hrozných patic na blesk, celkově je ale tento systém již nejspíše na ústupu, pojďme se podívat na těch několik aparátů, které jej definovaly.

Minolta SRT 101

Tento aparát je snad nejoblíbenějším amatérským přístrojem dodnes, tedy v oblastech, kde je jich na trhu dost. Proslavil se svou spolehlivostí a perfektní konstrukcí. Je čistě mechanický, celokovový, má pouze cold-shoe a na svou dobu je poměrně těžký, za tuto daň je to ale takřka nezničitelný pracovní nástroj.

Minolta CL

Ne každý má rád Leicy a jejich cenovky, ne každý ale nesnáší dálkoměry, ba naopak. Dálkoměrné přístroje se standardně prodávaly s pevným 35mm nebo 42mm objektivem, levnější možnosti tehdy byly značně omezené. Minolta ale ve spolupráci s Leitzem vydává CL, malý, lehky, levný dálkoměr s M bajonetem a s ním i 28mm, 35mm a 90mm objektivy Rokkor, oproti Leice podstatně dostupnější.

Minolta XE-7

Baví vás zrcadla od Leicy ale jsou příliš nákladná? V době kdy Leica spolupracovala s Minoltou, vycházely pod oběma značkami takřka identické přístroje. Kdybyste sháněli Leicu R3 za pár korun, XE-7 je přesně ten kus, který hledáte.

Minolta DR-1000

Sice je to hlavně o foťácích, ale výjimečně musím zmínit i flashmeter. Minolta IV je totiž dodnes špička a ve své době musel být svou šířkou funkcí doslova zázrak. Umí poměry blesku a ambientního světla na jedno měření, odečítat z matnice velkoformátu, bodové měření, na co si vzpomenete. Na co bych si ani já nevzpomněl, ale v Minoltě na to mysleli, je modul pro vzdálené nastavení fotoaparátu DR-1000. Například pokud jdete změřit skupinu lidí vzdálených od fotoaparátu, nemusíte se vracet k aparátu kvůli nastavení a spoušti, nebo na sebe pokřikovat s asistentem. Tehdy úžasná vychytávka.

Minolta Dynax A7

A s posledním foťákem zase malé povzdechnutí, už v roce 2000 se totiž vyráběly přístroje s dokonalou ergonomií. Kdo někdy používal Dynaxe a jejich digitální následovníky mi určitě dá za pravdu. Stejně jako Contax ale Minolta nezvládla přechod na digitál a tyto delikátní SLR se dnes dají pořídit pouze v z druhé ruky.

Sdílet na


Komentáře k článku

JH

Stále používám Dynax 7D s grilem a skly 10-400mm (Minolta, Sigma a Sony). Za 13 let se mnou prošel prachem i deštem, - 20 až +40°, přežili jsme. Fotil jsem různými stroji různých značek, žádný nemá tak intuitivní ovládání. Brašna má téměř 10kg, ale nemám chuť měnit, snad za novou A99. S pozdravem "dobré světlo" Jirka

5

Jiří Hynek, 24. 8. 2017 |Reagovat

fjnžanp

... Je to tak ... , krásne spomienky na kinofilmovú tzv. silnú päťku N,C,O,M,P ! + ľudovú Prakticu !

4

fotenie je náš život a naše poslanie, 19. 9. 2016 |Reagovat

FN

Mám doma ve skříni M 7000. Fotil jsem s ní od 88, bezporuchová. Naprosto výtečná, hlavně AF.

3

František Nováček, 14. 9. 2016 |Reagovat

KE

Jelikož si fotím pro radost a nic mě nehoní dodávat 24 MPx snímky, používám (mimo jiné) víc než deset let starý Dynax 5D a nechci se s ním rozloučit. Jednoduchá DSLR s božím ovládáním.

2

Karel Endler, 14. 9. 2016 |Reagovat

JK

Výtečná , optika, občas vytáhnu svůj splněný sen Dynax 9 (v dětství jsem na SRT 101 prostě neměl...), jejich flashmeter IV mám také dodnes (pak kenko?)

1

Jan Křepelka, 13. 9. 2016 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.