Historie fotografických značek - Olympus Blog

Historie fotografických značek - Olympus

Kryštof KorčVydáno: 12. 2. 2016 v 16:29 • Rubrika: Blog

Tak tohle je opravdu srdcová záležitost, nejen že jsem s Olympem dlouho fotil a dodnes některé modely rád používám, z jednoho prastarého E-P1 jsem dokonce tiskl svou první výstavu na fotofestival. A to ani nebudu mluvit o známých, kteří mají v oblibě OM systém, nebo o tom, jak jsem v Tokyu slintal nad historickými Peny, mimochodem, měli jich tam celé kompletní sady.

Jak je tomu ve fotografické branži takřka pravidlem, v Tokyu se zrodil také Olympus, konkrétně roku 1919 jako společnost jiného jména a na výrobu mikroskopů. V tehdejší době byla velká část výroby podobných zařízení Německá a do Japonska dovážená. Již první modely vyráběné v Japonsku ale sklidily velký úspěch a firma se brzy mohla rozšířit. Roku 1934 se pouští do výzkumu fotograficé optiky, původně šlo o kopie Tessar konstrukce a společnost je zamýšlela prodávat zvlášť, pro nedostatek odbytu byla ale vytvořena zvláštní dceřinná firma Olympus, která se zaměřila kromě optiky i na výrobu fotoaparátů.

Roku 1936 spatřil světlo světa první aparát pod názvem Semi Olympus, středoformátová sklopka. Tehdy se firma snažila převážně napodobovat Zeiss a Contax, z jejichž konstrukce vychází jak optika, tak tělo prvního fotoaparátu. Během druhé války a krátce po ní se Olympus stále drží kopírování a vydává sklopné středoformáty, později se snaží využít obrovské obliby TLR přístrojů aparátem Olympus Flex. Jak správně tušíte, jedná se o předělávku Rolleiflexu. Tehdejší cenovka byla ale nastavena velmi luxusně, na 6 průměrných měsíčních platů.

Mezitím se ale pomalu objevují vlastní designy, hlavně kompaktních aparátů pro 35mm film, mnohdy s centrální závěrkou. Prvním velkým úspěchem byl Olympus Wide (1955), v té době byla širokoúhlá fotografie odvislá od velmi drahé optiky na přístrojích s vyměnitelnými objektivy, Olympus ale vytvořil velmi dostupný kompaktní přístroj se širokáčem. Druhé unikum byl Olympus Ace, prní přístroj na 35mm film s vyměnitelnými objektivy s centrální závěrkou, umožňující na tu dobu velmi krátké časy, navíc se jednalo o tehdy oblíbenou dálkoměrnou konstrukci.

Opravdovou revolucí pak bylo uvedení přístrojů řady Pen, cestovních a krásně designovaných kompaktů fotografujících na polovinu filmového políčka, schopných tedy zaznamenat na film 72 záběrů. Postupně přibyly modely s vyměnitelnou optikou a dokonce se zrcadlovým hledáčkem. Díky těmto unikátním vlastnostem se staly velmi oblíbenými a je to právě oblast, kterou Olympus definoval jako svou specialitu a v moderní době se k ní vrátil.

V šedesátých a sedmdesátých letech samozřejmě nemohl zůstat pozadu za ostatními výrobci SLR a vyvinul tak řadu OM. Olympus šel jinudy než Canon, Nikon a ostatní podobní a rozhodl se vyvinout co nejkompaktnější zrcadlovku, což se také povedlo. Řada OM patří dodnes mezi jedny z nejmenších zrcadlovek, paradoxně s jedněmi z největších hledáčků. Se svými více než 60 skvělými objektivy se stala velmi oblíbenou jak u laické veřejnosti, tak u profesionálů. Stejně jako Peny, i OM se dočkaly digitální podoby a stejně jako tehdy jsou dnes plnohodnotnou náhradou za neohrabanější kolegy z řad DSLR. Ale dost už historie, pojďte se se mnou podívat na pár výjimečných foťáků, které vyčnívají nad svou tehdejsí a mnohdy ještě dnešní konkurenci.

Olympus Pen

První svého druhu, sofistikovaný kompakt na 35mm film, který fotografuje na výšku a na kinofilm tak dokáže zaznamenat 72 snímků. V kombinaci s krásným designem velký hit své doby. Uveden na trh roku 1959.

Olympus Pen FT

Roku 1966 vychází pátý model Penu, s vyměnitelným objektivem, zrcalovým hledáčkem a TTL měřením. Už jeho předchůdci byli nadmíru oblíbení, tento je stejně tak velmi populární a i dnes můžeme stopy jeho krásného provedení najít v digitálních aparátech E-P. Těšil se takové oblibě, že stále můžeme nalézt mnoho funkčních kousků v bazarech, bohužel ale hlavně v Japonsku, neboť tam byl nejprodávanější.

OM 1-2-3-4

Extrémně kompaktní a lehké SLR aparáty s vynikající optikou, první byl uveden na trh roku 1973 a ihned se stal velmi oblíbeným. Olympus v této řadě dokázal poskytnout bodové měření, TTL expozici, užíval obrovské hledáčky i přes svou kompaktnost a nabídl převratné technologie, jako například odečítání expozice přímo z filmu.

Olympus AF-1 TWIN QUARTZDATE

Roku 1988 je představen spotřební kompakt s unikátním řešením objektivů. Během focení je možné přepínat mezi dvěma zabudovanými objektivy 35mm a 70mm, ty jsou navíc poprvé vyrobeny z optického plastu. Olympusu se totiž jako prvnímu podařilo tento materiál vyvinout natolik kvalitně, aby mohl sloužit fotografickým účelům.

Olympus E-1

Byl by hřích neuvést na závěr otce celého 4/3 fomátu E-1. Roku 2003 vychází první DSLR s vyměnitelnými objektivy a formátem snímače 4:3. Zatímco ostatní výrobci si prošli mnoha různými velikostni snímače a vypadá to, že zdaleka neskončili s jejich obměnou, Olympus se už více než 12 let drží stejného standardu, aktuálně převedeného na Micro 4/3.Zobrazeny komentáře (3 - 1)

 • 3

  Avatar

  Reaguje na (1) | Moc pěkně napsáno. Jsem na tom podobně až na ten tank JOBO.

  Pavel Charouz, 09.12.2017 | Reagovat

 • 2

  Zemek

  OM-4ku mám, šlape dodnes a podržte se, při rozhovoru s technikem //Olympus servis, Přerov, Teličkova ul. //tuším 6// Sem se dověděl, že OLY poskytuje částečný servis ještě na OM 2, OM 4, a některé odvozeniny //podle ND// Která firma se dokáže dnes postarat o své 50, 40, let staré výrobky ??? - Co mě OLY nakrk, byl přechod ze 4/3 na M4/3, no mám é-trojku, skla od 9-300mm, //18-600// výměna závěrky, hranolu, ostření, stála 6000,- do smrti, či výhry ve sportce to už s touhle výzbrojí doklepu ;-)

  František Zemek, 20.02.2016 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Moc dekuji za tyto clánky-Historie značek.Protože jsem důchodce mohu vzpomínat,vzpomínat na Výstavy Interkamera v Holešovicích ,kde jsme byli jak u vytržení když jsme mohli vzít do ruky Canon,Nikon,Hasselblad uvázaný na řetězu a vyzkoušet si tyto snové aparáty.Fotím už 46 let,tenkrát to bylo velké dodrodružství.Nebyly filmy,chemikálie byly podivné kvality.Jezdli jsme do NDR pro lepší filmy i chemikálie.Já měl ze šatny udělanou temnou komoru.A na tu bídu to bylo úžasné dobrodružství čekat na to co vyndáte z tanku-už tenkrát jsem měl JOBO.Obesílal jsem různé soutěže po celé Evropě.Fotil jsem Prakticou,Chinonem ,Nikonem.Ted mám malý PANASONIC,ale jenom pro dokumentaci a zachycení dnešního uspěchaného života.Digitální svět je užasný,už jenom proto že můžete foti,fotit a nebát se že Vám dojde materiál který jste si propašoval z Německa.Těším se na další články z Historie značek.Samozřejmě že sleduju i novinky,ale ty už pro mě nejsou dostupné.To bych musel žít o pár kilometrů dál.Děkuji za Vaše maily.

  Tonda Chlad, 17.02.2016 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Rok s Megapixelem 2016

  Zapojte se s námi do již 3. ročníku fotografické soutěže o nejlepšího fotografa roku 2016. I letos jsme si pro vás připravili 12 soutěžních kol,…

 • Mrazivé okamžiky

  Tepová frekvence stoupá, dech se zrychluje a ledový vítr bičuje promrzlou tvář. Pokoření další výzvy je na dosah. Zima otevřela svou náruč všem,…

 • Dynamická krajina

  Krajina patří všeobecně k jednomu z nejpopulárnějších a žánrů. Většina fotografů ráda cestuje objevuje nová místa a nové přírodní krásy a s oblibou…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím