Magazín

Blog

Historie fotografických značek - Pentax

Kryštof KorčVydáno: 5. 2. 2016 v 15:01 • Rubrika: Blog

Historie fotografických značek - Pentax

Nedalo mi to, když jsem dopsal článek o historii Mamiye, na chvíli jsem se zasnil nad tím, jak kouzelné je fotit se všemi těmi 6x7 a 6x4,5 fotoaparáty a vzpoměl jsem si na Pentax 67. Tak tady máte hned v těsném závěsu Pentax. Značku která se protloukla až do dneška se skromnou nabídkou zajímavých zrcadlovek, přežila fůzi s Hoyou a odprodání Ricohu.

Obsah

Historie Pentaxu se začíná psát pod jménem Asahi Kogaku Kogyo roku 1919, původně optická společnost vyrábějící brýle a projekční optiku pod jménem Aoko. Na začátku třicátých let se pouští i do fotografické optiky, kterou produkuje pro malé výrobce fotoaparátů. Po válce Německo přichází o veškeré své patenty a Asahi kupuje značu Pentax (původně registrovanou Němci k pentaprismatickému hranolu). Na konci padesátých let Asahi vyvíjí svůj první aparát Asahiflex I. Netradičně na danou dobu používá zrcadlovou konstrukci, ale neobsahuje hranol nýbrž šachtový hledáček, mimo to i hledáček průhledový.

V pozdějších modelech je vylepšená technologie zrcátka a aparáty se stávají velmi populárními u reportérů například v Korejské válce. Velký odbyt společnosti zajišťují i okupační síly v regionu, které disponují vetším kapitálem, než místní obyvatelé. Šachtový hledáček ale příliš populární nevydržel, hlavně kvůli jeho špatné použitelnosti s dlouhými skly a tak vychází první řada zrcadlovek, konečně pod názvem Pentax, s pentaprismatickým hranolem.

Nejoblíbenějším produktem se stává Pentax Spotmatic, s jehož oblibou bylo spojeno přejmenování společnosti právě na dodnes známé jméno. Roku 1975 vychází první modely řady K spolu s dodnes používaným bajonetem, v této době už jsou zrcadlovky Pentax velmi oblíbené a plně konkurenceschopné konkurenčnímu Nikonu a Canonu. Mimo kinofilmové aparáty produkuje Pentax také skvělé středoformáty a subformáty.

K dnešku má Pentax za sebou odkup koncernem Hoya, který následně prodal fotografickou divizi společnosti Ricoh. Pentax si prošel nepříliš úspěšnou spoluprací se Samsungem a poslední dobou to už vypadalo, že definitivně zaspal pouze s APS-C snímači, které sice v tělech s perfektní odolností, nemohou obrazově konkurovat plnoformátovým snímačům. Naštěstí je ale na obzoru první FullFrame DSLR a v aktuální nabídce je i středoformátový Pentax 645Z, sice bez centrálních závěrek, ale ve srovnání s konkurencí velmi dostupný přístroj.

Pentax Spotmatic

Jedna z prvních zrcadlovek s rychlým návratem zrcátka, převíjecí kličkou pro rychlé natahování, spot (bodovým) měřením a bajonetovým objektivem. Tento systém se stal celosvětově velmi populárním a dodnes je používán mnoha nadšenci pro analogovou fotku.

Pentax 110

Můj nejoblíbenější subformát. Plnohodnotná zrcadlovka v trpasličím provedení na film formátu 110, s vyměnitelnými objektivy, které lze dodnes montovat například na mirrorless systémy. Ultrakompaktní systém, jaký nemá obdoby, pro svou zvláštnost ale mohužel nepříliš rozšířený.

Pentax 645

Příspěvek Pentaxu do středního formátu, moderní typ přístroje s automatickým převíjemním filmu, pokročilou elektronikou a TTL měřením. Dožil se až modelu 645D s CCD a aktuálně CMOS snímačem, mimochodem kompatibilní se všemi předešle vyráběnými objektivy.

Pentax 67

Nádherný přístroj, klasická zrcadlovka nafouknutá do olbřímích rozměrů pro možnost použití 120 filmového standardu. Její ikonický dřevěný grip je dobře známý mnoha generacím studiových a portrétních fotografů. Pro zajímavost, tento přístroj je jedním z hlavních slavného fotografa Nobuyoshi Arakiho.

Speciální edice

A poslední je dvojitá radost, jednak se jedná o digitální aparát s vyměnitelnými objektivy Q10, do kterého se Pentax nestydí dávat ten nejmenší čip. Přístroj je tak podobně kompaktní jako starý model 110, navíc je ale vyráběn stejně jako některé řady DSLR v mnoha šílených barevných mutacích. Práve to, že se pentax nestydí svoje přístroje podobně zobludňovat, je mi na této značce snad nejvíc sympatické... :)

Sdílet na


Komentáře k článku

Y

Reaguje na (2) | Spotmatic přišel na trh až rok po prvním Topcon RE Super. Ten TTL nejenže používal, ale dokonce měřil pri otevřené cloně - na rozdíl od prvního Pentaxu.

4

Y, 18. 8. 2018 |Reagovat

P

Škoda toho chvatu s nímž byly řádky o Pentaxu napsány....
O tom, jak vlastně název Pentax vznikl... to by bylo také zajímavé povídání...
O tom, jak Pentax povýšil systém 110 (auto 110 a super auto 110) nad běžnou produkci "plážových přístrojů" by se dal stvořit zajímavý článek...
A že by bylo dobré zmínit model MX-1 ... inu, bylo.
Jen na okraj - barevné varianty fotoaparátů nejsou jen doménou Pentaxu, je dobré zmínit uni-ultrazoomy 16-21 (BENQ, ROLLEI, PRAKTICA, HITACHI, MEDION, HP, POLAROID..), zrcadlovky (kupř. Nikon, Canon), a Fuji Instaxy.
Pravdou ale je, že některé barevné variace jsou u Pentaxu minimálně hodně odvážné.

3

Prakticar, 7. 2. 2017 |Reagovat

TT

Jen bych chtěl upozornit, že Spotmatic neměl bajonetový objektiv. Ten se objevil až u řady K. Spotmatic měl klasický závit M42. Mimochodem byl též první, který zavedl TTL měření expozice.

2

Tomáš Truban, 10. 2. 2016 |Reagovat

Švesi 1

No možná se tady chtělo zmínit také o závitu M42 a stále ceněných objektivech Takumar. Na širokém rozšíření M42 mělo velký podíl právě Asahi, mj. v Americe se pro toto šroubové uchycení stále poměrně často spíše než M42 používá název Pentax screw mount (přestože bylo původně zavedeno německým Zeiss Ikon a použito pro jeho fotoaparáty Contax).

1

Švesi 1, 8. 2. 2016 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.